Působivá výhra Maple Leafs v zápase číslo 1

Toronto Maple Leafs předvedlo v prvním zápase série prvního kola playoff na ledě Bostonu Bruins parádní výkon a vyhrálo 4-1. Dvěma brankami včetně proměněného penaltového nájezdu se prosadil Mitch Marner. Nádhernou brankou po fantastické přihrávce Nazema Kadriho se prosadil William Nylander a střelou do prázdné branky jistil výhru Maple Leafs John Tavares. Frederik Andersen ukázal, že upadající výkony z konci základní části mohou být zapomenuty a 37 zákroky z 38 střel výrazně pomohl Maple Leafs k první výhře v sérii.

Boston by se měl začít obávat. Způsob, jakým Toronto Maple Leafs vyhráli zápas číslo 1 byl jednoduše ohromující. Potvrdily se předpovědi o rychlé hře Maple Leafs. Šikovnějším hráčům napříč všemi útoky se bude Boston velmi těžko rovnat. Naopak Leafs se bezproblémů vyrovnali fyzické hře Bruins. V zápase byly okamžiky, kdy se obrana Leafs ocitala pod tlakem především prvního útoku, ale celému týmu se podařilo největší hrozbu soupeře eliminovat vlastní hrou.

Hráči Maple Leafs už vědí, jaké to je hrát s Bostonem v playoff. Nyní poznali, že svou hrou soupeře přehrávají. Je to impozantní výhra, která změní vnímání a atmosféru celé série.

Nikdo z výhry v prvním zápase nebude těžit tak, jako Frederik Andersen. Jeho bilance v posledních 12 zápasech základní části 4-3-4 s úspěšností zásahů pod 89% mohla vzbuzovat pochyby. On ale odpověděl výkonem, který se řadí mezi jeho nejlepší v playoff. V polovině první třetiny ho sice překonal Patrice Bergeron brankou v přesilové hře, ale především ve druhé třetině byl Fred klíčem k výhře Toronta. Zastavil všech 21 střel soupeře.

„Prostě jsme hráli velmi organizovaně a z pásma ven. V pravý čas jsme na ně zatlačili. Myslím si, že se nám dařilo využívat naší rychlosti a tím jsme jim dělali problémy. Byl to dobrý první zápas,“ řekl Fredy po zápase.

Maple Leafs od začátku zápasu předváděli svůj rychlý přechod z obranného pásma dlouhými pasy na útočníky. V páté minutě tímto způsobem poslal Morgan Rielly do rychlého brejku Andrease Johnssona. Občas podobné přihrávky skončili zakázaným uvolněním nebo jako v případě Jakea Gardinera sedm minut před koncem první třetiny ztrátou kotouče a šancí soupeře. Naštěstí se hráčům Toronta dařilo podobné situace minimalizovat.

Čtyři a půl minuty před koncem první třetiny ukázal Connor Brown perfektním hitem na Marcuse Johanssona, že Leafs jsou připraveni také na fyzickou hru.

Tři a půl minuty před první sirénou obral John Tavares ve středním pásmu o kotouč Noela Acciariho a jeho střelu z levého křídla musel Rask podržet v náruči. JT tak vybojoval vhazování v útočném pásmu, které následně vyhrál. Ke střele z modré čáry se dostal Jake Muzzin. Marnerem tečovaná střela nakonec skončila na tyčce bostonské branky. Od ní se kotouč odrazil zpět k úplně volnému Marnerovi a ten napálil kotouč přímo na odkrytou branku, 1-1.

V první třetině měli Leafs střeleckou převahu všech pokusů směrem na branku v poměru 19-9. Na brankové příležitosti vedli Leafs 11-3.

Do druhé třetiny ale vstoupil aktivněji Boston. Leafs se zpočátku bránili tlaku Bruins ve vlastním pásmu. Na začátku třetí minuty dostal Boston druhou příležitost k přesilové hře v zápase. Domácí hráči ale chybovali při rozehrávce na modré čáře. Toho využil Mitch Marner a dostal se do samostatného brejku. Zezadu ho fauloval dojíždějící Jake DeBrusk a rozhodčí nařídil penaltový nájezd.

Mitch Marner se rozjel mírně zleva, několikrát zamíchal s kotoučem na hokejce, dvakrát naznačil rameny pohyb do strany a forhandovým blafákem si vychutnal zkoprnělého Raska, 2-1 Leafs.

Pro Toronto to byl druhý proměněný penaltový nájezd v historii klubu. O ten první se postaral Mats Sundin 29. května 1999 ve Finále konference proti Buffalu Sabres.

Krátce na to trefil tyčku Andersenovy branky Charlie Coyle.

Leafs se v těchto momentech spíše bránili.

Osm minut před druhou přestávkou ale trefil tyčku také na druhé straně Auston Matthews.

Minutu a 40 vteřin před přestávkou předvedl parádní přehled Nazem Kadri, který přihrávkou z vlastního pásma mezi čtyřmi hráči Bostonu poslal do rychlého brejku Williama Nylandera. Ten využil špatného postavení Raska a mezerou mezi jeho betony poslal kotouč do branky, 3-1 Leafs.

„Viděl jsem ho, jak si nabruslil, jenom jsem se snažil zvednou svou hlavu a věděl jsem, že do toho musím dát trochu víc švihu, aby se tam puk dostal. Odvedl skvělou práci v bruslení a dokončil to,“ řekl o brankové situaci na konci druhé třetiny Nazem Kadri.

Následně se do dalšího brejku dostal John Tavares a druhou třetinu Leafs zakončili dalším přečíslením třech na jediného hráče Bostonu. Obě šance ale zůstaly nevyužité.

Ve třetí třetině se Bruins tlačili za snížením. V sedmé minutě třetí třetiny skončil kotouč po velké šanci domácích jenom těsně vedle levé tyčky. Obrana Maple Leafs si nakonec ve spolupráci s Frederikem Andersenem se všemi šancemi soupeře poradila.

Necelých devět minut před koncem třetí třetiny se ukázalo, jaký problém může být rychlost hráčů Maple Leafs pro nejzkušenějšího hráče Bostonu. Kapitán Zdeno Chára ve svém věku už nemůže stačit a tak mu nezbývalo nic jiného než se postavit do cesty Patricku Marleauovi a Maple Leafs hráli poprvé v zápase přesilovou hru. V prvním zápase série vypadal kapitán Bostonu naprosto strašně.

Přesilovka se Maple Leafs nakonec příliš nevydařila, ale čas plynul.

Koncovku zápasu Maple Leafs zvládli bez větších potíží a po vyhraném vhazování ve středním pásmu při hře Bruins bez brankáře jistil výhru Toronta střelou do prázdné branky John Tavares.

John Tavares dokončil svůj první zápas v playoff v dresu Maple Leafs s bilancí 1 branky, jedné asistence, šesti střel, úspěšností 62% na vhazování včetně bilance 9-8 proti Patrice Bergeronovi. Zároveň měl jeho útok po většinu zápasu nasazovaný proti Bergeronovi 58% držení kotouče.

Poslední vteřiny zápasu už sledovala jenom ztichlá poloprázdná hala Bostonu.

„Celý večer jsme bojovali a samozřejmě se nám povedlo vstřelit několik důležitých branek. Dařily se nám vhazování, kluci se tlačili do branky a tvrdě bojovali. Hodně útoků mělo dost příležitostí. Chceme pokračovat s touto převahou,“ řekl po zápase Auston Matthews.

Maple Leafs zaznamenali vůbec první výhru v prvním zápase série playoff od roku 2003. Tehdy v prvním kole díky hattricku Alexandera Mogilnyho porazili Philadelphii Flyers 5-3.

Famózní výkon předvedl Mitch Marner. Nejenom dvěma brankami, ale vůbec svou chytrostí, pohybem a svými kouzly přehrával soupeře. Po zápase byl po zásluze vyhlášený první hvězdou v zápase a kouč Bruins Bruce Cassidy řekl:

„Musíme na něj najít odpověď.“

„Myslím si, že to byl pro nás velmi dobrý zápas venku. Inkasovali jsme první branku, když jsme si nepohlídali hráče, ale kromě toho jsme hráli dobře. Vypadalo, že se to bude opakovat. Měli jsme okamžiky ve druhé třetině, kdy jsme v našem pásmu neplnili naše plány. Oni hráli velmi dobře. Ale kromě toho jsme odehráli velmi dobrý večer,“ řekl po zápase kouč Mike Babcock.

Série pokračuje druhým zápasem na ledě Bostonu v sobotu večer.

5 thoughts on “Působivá výhra Maple Leafs v zápase číslo 1

1. Boston mi přišel trochu vyčpělej oproti minulým rokům. Ani ten Chára mi tak nevadil jako vždycky. Tak nějak bylo cítit, že to není ten jejich tlak, který nejde ustát a kluci to suprově zvládli. Nicméně..

Před dvěma dny jsem se vrátil z New Yorku, takže jsem tam zvládnul zajít na náš zápas s Islanders, kterým jsme stvrdili postup do play off.
    Nějaké poznatky a zajímavosti.
    Tavares – Ta situace kolem Tavarese je tam fakt hodně vyhrocená. Všichni ho mají totálně za zrádce, nesnáší ho. Hodně to je cítit i v publiku a jak je v tomhle Amerika v klidu, tak si i fanoušci obou týmů hodně nakládají, v hale a dokonce i na parkovišti jsem viděl několik né úplně příjemných výměn názorů. Samozřejmě pokud si člověk nikoho nevšímá může mít klidně dres a nikdo ho neřeší, ale to napětí je cítit.
    Hala – Před dvěma lety jsem byl když jsme hráli v Barclays center a to je velmi příjemný spoj metrem a člověk vyleze hned u haly. Tentokrát Nassau Coloseum asi pro mě příjemnější, líbilo se mi v ní víc, ale je to fakt totálně z ruky. Asi jako kdyby pražský tým hrál třeba v Jihlavě. Pokud někdo byl v NY, tak ví, že z letiště jede taxi někam na Manhattan cca 45-60 minut za 50 dolarů. Tak tahle hala je cca dvojnásobná vzdálenost, takže taxikem nesmysl a metro tam nejezdí. Takže vlak nebo autobusy a přestupy. No docela žrádlo, hlavně pak kolem 22h večer zpět. Kdyby se tam někdo třeba příští rok chystal a třeba nemluví moc anglicky, tak můžu poradit co jak a kam.
    Zajcev, Hainsey, Gauthier – Musím říct, že naživo mě Zajcev celkem mile překvapil. Ač v tv ho moc nedávám a už vůbec ne, když mám pocit, že ho Babs využívá nejvíce jako defenzivního beka na oslabení nebo na poslední minuty, kdy to potřebujeme odbránit, tak zahrál dobře. Šlo mu to od hole, dobře řešené situace, fajn poziční hra. Hainsey průser. Pomalej už nestíhá, je to jeho poslední rok podle mě, fakt všude pozdě, zmatené. Úplně jiné jak v tv. Gauthier, tohle je podle mě hráč z té kategorie 4 útok v NHL nebo nic. Já ani nevím, jestli on by měl na to hrát někde v Evropě a být platný někde ve vyšší lajně. Samozřejmě trochu přeháním. Přijde mi, že on nemá tak nějak nic, jezdí tam, nic nezkazí, tak nějak si to odbrání, ale to je vše. Samozřejmě, když si vezmu, že jsme za něj vyhodili první kolo, tak je to podle úplně zbytečný výběr, takového hráče najdeme vždycky.
    Zbytek se nevyjadřiju, tam to byla paráda stejně jako to známe z tv. Ještě možná Freddieho vidět naživo to je fakt zážitek. Obrovská hora v bráně, ledový klid, ladné navazující pohyby. On je fakt extratřída v moderním hokeji. Jeho prostřelit fakt složitý.

Z druhého týmu musím říčt, že Barzal naživo famozní. Vedení puku, rychlost, nevypočitatelnost, změny směru. Krasně bylo vidět, že to není náhoda podobně jako Marner, těm klukům to prostě lepí a člověk do poslední chvíle neví jak reagovat a co udělají.

2. Sváťo super, díky za tvé postřehy.

Takže podruhé NY a Leafs na Islanders jo? A kdy už pojedeš do T.O.? 😀

3. Skrytej fanoušek Islanders 🙂
    Jinak díky za postřehy a rozbor.
    U toho Hainseyho to v TV fakt nevypadá tak hrozně,ale je pravda,že když nevidíš jeho pohyb po celý ploše,tak je to strašně zkreslený.Já spíš počítal,že ho ještě podepíšem za nějaký drobný do 3 lajny a na oslabení.
    Gauthier a podobní hráči díru v Evropě neudělají nidky,je to jiný styl a oni nejsou schopni pořádně ani přihrát natož tvořit hru či vymyslet něcopřekvapivého,jsou naučení bruslit, nahazovat a narážet.
    M.

4. No na tom Islanders je skvělý to, že si člověk za relativně normální cenu sedne v klidu dolu k ledu. Minule jsem měl lístek za 60 dolarů do 15 řady a teď za 85 dolarů do 10 řady. To je v T.O. nebo v Madison Square Garden poslední řada na stropě :))).

Jako jó Hainsey za nějaký minimum pro základní část proč ne… Ale když vidím Hainsey, Zajcev v posledních minutách při play off, tak mi stojí vlasy na hlavě.

Gauthier právě ani nenaráží, ale napsal jsi to správně, v tom případě nechápu ten jeho výběr v prvním kole. Nedokážu si odůvodnit co jsme na něm viděli, aby nám to stálo za tak vysoký výběr. Na druhou stranu, když si vezmu, že 2 roky předním šel z prvního kola Tyler Biggs, který je dnes v totálním zapomnění někde ještě pod AHL, tak se tomu asi nedivím:)) Holt Burkovo a Nonisovo strong, truculence apod. úplně nevyšlo:))