Maple Leafs vyhráli pátý zápas v Bostonu!

Toronto Maple Leafs vyhráli pátý zápas série prvního kola playoff 2019 na ledě Bostonu Bruins 2-1!

Skóre v těsném a velmi vyrovnaném zápase otevřel až osm a půl minuty před koncem třetí třetiny Auston Matthews, pro kterého to byla už čtvrtá branka ve třetím zápase v řadě. Svůj první gól v playoff vstřelil Kasperi Kapanen a Frederik Andersen pochytal 28 z 29 střel Bostonu. Jedinou branku inkasoval až 44 vteřin před koncem třetí třetiny.

Pro Maple Leafs to je třetí výhra v řadě v zápase číslo 5 na ledě Bostonu Bruins. V roce 2013 Maple Leafs dvěma výhrami 2-1 v zápase číslo pět a šest dotáhli nepříznivou sérii k sedmému zápasu. V roce 2018 pak Maple Leafs vyhráli zápas číslo 5 na ledě Bostonu 4-3 a po výhře 3-1 v šestém zápase na domácím ledě také vrátili sérii k sedmému zápasu na ledě Bostonu.

Toronto tak bude mít v neděli na domácím ledě poprvé po 60 letech šanci na vyřazení Bruins z playoff. V roce 1959 se Maple Leafs vraceli po pátém zápase v Bostonu s výhrou 4-1. V šestém zápase doma ale neuspěli a svůj postup vybojovali až po výhře 3–2 v sedmém zápase v Bostonu. Od té doby Maple Leafs na postup přes Boston v playoff stále čekají, když neuspěli v pěti sériích v řadě.

„Musíme se dát dohromady, jít dál a připravit se na zápas číslo 6 v neděli. Máme příležitost ukončit sérii na domácím ledu a jsme z toho nadšení. Musíme být připraveni jít do toho od začátku. Víme, že atmosféra tam bude úžasná, takže se na to těšíme,“ řekl Matthews po zápase v Bostonu.

Dvě a půl třetiny se hrál v pátek na ledě Bruins velmi těsný a vyrovnaný zápas. Ani jeden tým nechtěl udělat chybu a nabídnout tak soupeři výhodu. Hráči dodržovali velmi krátká střídání a hrálo se ve vysokém tempu.

Boston ovšem nezačal takovým náporem, jak se čekalo a jaký Bruins předvedli v zápase číslo 2. Ani hlediště nebylo tak bouřlivé a Maple Leafs toho zkraje zápasu využili ke své aktivitě. Na začátku páté minuty se Leafs dostali do přečíslení dvou na jednoho ale Mitch Marner byl v zakočení zablokován zezadu Chárou.

Devět minut před první sirénu vystrašila obranu Toronta tečovaná střela Toreyho Kruga po kterém měl blízko k dorážce úplně volný Pastrňák, ale puk netrefil.

Minutu poté domácí obrana zablokovala pokus Kasperiho Kapanena a neuspěl ani Zach Hyman, který se dostal po levém křídle až před Raska.

Tři minuty před koncem první třetiny dostal Boston příležitost k přesilové hře a Frederik Andersen musel zasahovat proti nebezpečné střele Patrice Bergerona.

Zkraje druhé třetiny hráli Leafs další dvě oslabení a Frederik Andersen musel několikrát zasahovat proti nebezpečným střelám domácích. Při druhé přesilovce Bostonu chybovali domácí hráči na modré čáře a Kasperi Kapanen se dostal do samostatného brejku. Branku ale přestřelil. Několik vteřin poté byl v útočném pásmu podražení Zach Hyman ale rozhodčí se rozhodli nevylučovat.

Sedm a půl minuty před koncem druhé třetiny se dostal po levém křídle do pásma Maple Leafs Brad Marchand, který se sice nedostal do zakončení, ale odražený kotouč sebral David Krejčí a rychlou střelou trefil spojnici břevna a tyčky. Domácí fanoušci už se radovali ze vstřelené branky, ale kontrola videa potvrdila tyčku.

Minutu a půl před koncem druhé třetiny se tlačil před brankoviště Tyler Ennis, ale Rask si s jeho nájezdem poradil. V poslední minutě neuspěl ani Kapanen střelou z levého kruhu.

Drama tak pokračovalo také ve třetí třetině. Zápas se pomalu přece jenom trochu uvolnil a ve třetí minutě se Bruins dostali do přečíslení dvou na jednoho, které skvěle odbránil Travis Dermott.

Na začátku osmé minuty dostal domácí tým trest za příliš mnoho hráčů na ledě a Maple Leafs hráli první přesilovou hru v zápase. První přesilovkový útok Toronta velmi dobře kombinoval a John Tavares se snažil několikrát kolem domácí branky o zakončení.

Až osm a půl minuty před koncem třetí třetiny se Maple Leafs mohli konečně radovat. První útok Leafs zatlačil soupeře v pásmu. Obránce Jake Muzzin dostal přihrávku od Austona Matthewse, naznačil střelu, našel zpět Matthewse a ten střelou z voleje poslal kotouč do odkryté domácí branky!

Maple Leafs se radovali, ale domácí tým si vyžádal kontrolu videa kvůli nedovolenému bránění brankáře. Zach Hyman se na brankovišti dostal do kontaktu s McAvoyem po kterém narazil také do domácího brankáře Raska. Ten by se ovšem ani tak nemohl přesunout ke druhé tyčce proti rychlé střele Matthewse a rozhodčí tak branku ponechali v platnosti, 1-0 Leafs.

„Nedíval jsem se. Nechtěl jsem se dívat, jsem jenom šťastný, že branka platila,“ řekl Hyman o situaci před první brankou v zápase.

Krátce po vstřelené brance strčil Nikita Zaitsev svou hokejku do střely Marcuse Johanssona, který díky tomu ve velmi dobré pozici netrefil branku a přestřelil.

Trvalo jenom 2 minuty a 12 vteřin a Maple Leafs vedli 2-0. Auston Matthews v obranném pásmu skvěle vyhodnotil situaci a místo nejistého pokusu o vyhození přihrál puk na volného Riellyho. Leafs se díky tomu dostali do přečíslení třech proti dvěma. Rielly za útočnou modrou čárou našel na levém křídle Andrease Johnssona. Ten si počkal až mu Rielly zablokuje dva obránce a zároveň až si najede Kapanen do příhodné pozice. Jeho střela do odkryté branky pak nedala Raskovi šanci zasáhnout, 2-0 Leafs.

Boston se necelé tři minuty před koncem třetí třetiny odhodlal ke hře bez brankáře a vytvořil v obranné třetiny velký zmatek. Naštěstí Leafs všechny nepřehledné situace vyřešili až na jednu. V poslední minutě našel Pastrňák křižnou přihrávkou Krejčího a jeho střela mířila také do odkryté branky, 1-2.

Kontrolní místnost NHL si ještě vyžádala kontrolu videa v momentě přechodu Bostonu do útočného pásma kvůli možnému postavení mimo hru. To ale potvrzené nebylo a branka tak platila.

Dramatický konec zápasu Maple Leafs nakonec zvládli a třetí výhru v sérii si už vzít nenechali.

V posledních zápasech je jasným lídrem Maple Leafs Auston Matthews a ví to také kouč Mike Babcock.

„Tohle byl jeho nejlepší celoplošný zápas v playoff. Byl výtečný. Byl zapojený do mnoho úniků, bránil v obraně. Myslím si, že hrál skvěle. Byl jsem ohromen a jsem na něj hrdý,“ řekl kouč Mike Babcock o výkonu Austona Matthewse.

Auston Matthews byl nakonec po zásluze vyhlášený první hvězdou zápasu.

„Bylo to určitě celkové vítězství týmu. Kluci bojovali. Chtěli jsme tenhle zápas vyhrál. Trvalo celých 60 minut aby se to podařilo, ale podařilo se nám to,“ dodal další důležitý hráč Maple Leafs Zach Hyman.

Zápas číslo 6 se hraje v neděli na ledě Maple Leafs už od 21 hodin našeho času.