Číselné srovnání před sedmým zápasem

Série prvního kola playoff 2019 mezi Torontem Maple Leafs a Bostonem Bruins došla až k nejzazšímu možnému zápasu. Za stavu 3-3 se bude rozhodovat v sedmém zápase na ledě Bostonu Bruins.

Celé série je velmi vyrovnaná. Ani jeden tým si nevytvořil v celé sérii výraznější převahu a každý zápas je zcela jiný.

V letošním roce to bude třetí vzájemná série mezi Maple Leafs a Bruins v řadě, která se bude rozhodovat v sedmém zápase. Oba soupeři spolu hráli sedmý zápas v roce 2013 a 2018. Stalo se tak teprve potřetí v historii NHL, kdy se tři série playoff v řadě mezi dvěma stejnými týmy rozhodují v sedmém zápase. V letech 1989, 1994 a 2004 hráli tři sedmizápasové série playoff Vancouver Canucks a Calgary Flames. V letech 2012, 2013 a 2015 se to samé událo mezi New Yorkem Rangers a Washingtonem Capitals.

Před sedmým zápasem mají Maple Leafs převahu 11-8 v brankách vstřelených při hře 5 na 5. Už v základní části bylo Toronto společně s Tampou Bay s 206 vstřelenými brankami při hře 5 na 5 nejlepšími týmy z celé NHL. Boston v základní části nastřílel při hře 5 na 5 pouze 157 branek. Stejný trend se potvrzuje také v playoff.

Jenže převaha Maple Leafs v brankách vstřelených při hře 5 na 5 není tak velká jako převaha Boston ve využitých přesilových hrách.

Boston hrál v šesti zápasech o dvě přesilové hry více (16-14) ale dokázal využít 7 přesilovek na rozdíl od Toronta které využilo pouze tři početní výhody. To znamená úspěšnost Maple Leafs na oslabení pouze 56,3% a úspěšnost Boston 43,8% na přesilových hrách. Úspěšnost Maple Leafs v přesilových hrách 21,4% není špatná, ale na přesilovky Bostonu to jednoduše nestačí.

Dobrou zprávou je, že zatímco venku Boston využil 5 ze 7 přesilovek tak doma to byly pouze 2 z 9. Tou špatnou je to, že na ledě v TD Center, kde se bude hrát sedmý zápas série Toronto nevyužilo ani jednu z pěti přesilovek.

Boston má převahu také ve střelách na branku. Průměrně Frederik Andersen v brance Maple Leafs čelil 36 střelám Bostonu. Maple Leafs pak na branku Bruins poslali průměrně 31,8 střel. Celkový poměr střel je 216-191 ve prospěch Bostonu. Největší rozdíl dělají opět střely v přesilových hrách, kde má Boston převahu 33-19. Při hře 5 na 5 je poměr střel vyrovnanější 169-161.

Pokud se ovšem podíváme na celkové střelecké pokusy směrem k brance soupeře, tak poměr střel je prakticky vyrovnaný 307-306 v prospěch Toronta.

Brankář Toronta Frederik Andersen čelil v šesti zápasech největšímu počtu střel (214) ze všech brankářů v playoff a má na svém kontě zároveň největší počet zásahů (198). To činí úspěšnost zásahů Andersena 92,5% zatímco úspěšnost Tuukky Raska na druhé straně je velmi podobná 92,1% při mnohem nižším počtu střel (190).

Celkové skóre v celé sérii je 18-16 pro Boston.

Maple Leafs se zatím mohou spolehnout na střeleckou produktivitu Austona Matthewse. Ten v posledních čtyřech zápasech nastřílel pět branek. Nejlepším střelcem Bostonu je se 4 trefami Brad Marchand, který ke svým 4 brankám přidal také 5 asistencí a s 9 body patří k nejproduktivnějším hráčům celého playoff. Na straně Toronta je nejproduktivnější také nejlepší střelec týmu Auston Matthews, který má ovšem na svém kontě pouze jednu asistenci. Druhým nejproduktivnějším hráče Toronta je s jednou branku a 4 asistencemi Morgan Rielly.

Zajímavé je srovnání času na ledě lídrů obou týmů ve srovnání s loňským rokem.

Na straně Maple Leafs dostávají všichni lídři Toronta oproti loňskému roku větší čas na ledě. U Matthewse je zvýšení času na ledě o 2:25. Mitch Marner stráví na ledě o 3:39 více. Kasperi Kapanen dokonce o 6:03. Morgan Rielly téměř o 4 minuty více. Naopak méně času dostává Patrick Marleau (o 1:47) a Jake Gardiner dokonce o 6:40.

Na straně Bostonu hraje Patrice Bergeron v letošním roce průměrně o 1:43 méně než v loňské sérii. Zbytek lídrů je pak na stejné úrovni jako v loňské roce. Pouze Jake DeBrusk se dočkal mírného zvýšení o 1:03 a kapitán Zdeno Chára naopak mírného snížení o 2:33.

Boston má ovšem výraznou převahu na vhazování. Celkový úspěšnost Bostonu je 52,6% zatímco u Maple Leafs to je pouze 47,4%. To je druhá nejhorší úspěšnost v playoff. Horší je už jenom Colorado, které ovšem i s úspěšností 40,7% dokázalo vyřadit Calgary, které bylo samozřejmě na vhazování v prvním kole playoff nejlepší. Dominantní je v tomto ohledu první centr Bostonu. Úspěšnost Patrice Bergerona na vhazování je neskutečných 61,9%. V přesilových hrách má Bergeron úspěšnost dokonce 78,3%. Na oslabení naopak kraluje Charlie Coyle s úspěšností 66,7%

Na straně Toronta je s úspěšností vhazování 57,1% nejlepší Patrick Marleau. Pokud tedy nepočítáme Mitche Marnera, který vyhrál jedno vhazování a má 100% úspěšnost. Daří se také Nylanderovi, který na centru třetího útoku nahradil potrestaného Kadriho. Nylander má úspěšnost vhazování 51,2%. Auston Matthews je přesně na 50%. A John Tavares, který se nejčastěji staví proti Bergeronovi má úspěšnost vhazování 49,1%. Tavares má s úspěšností 63,1% nejlepší vhazování v přesilových hrách. V oslabení chodí na vhazování nejčastěji Zach Hyman, který má úspěšnost 23,8%.

Jenže nic z toho nemusí v sedmém zápase playoff hrát roli. V sedmém zápase playoff se může stát úplně cokoliv. Jeden šťastný odraz nebo nečekaná příležitost může stvořit nečekaného hrdinu.

2 thoughts on “Číselné srovnání před sedmým zápasem

  1. Bully jsme měli na začátku až překvapívě o hodně lepší,ale poslední dva zápasy to neplatí a hlavně při těch našich špatných oslabeních nevyhrajem skoro žádné, poslední zápas to docela rozhodlo.
    M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *