Konec. Leafs prohráli další zápas číslo 7

Toronto Maple Leafs ukončili svou letošní cestu playoff za Stanley Cupem v sedmém zápase na ledě Bostonu prohrou 1-5. Ve druhé sezoně v řadě a po třetí v posledních čtyřech sériích playoff vypadlo Toronto se stejným soupeřem v sedmi zápasech.

Podobně jako v loňské sezoně Maple Leafs také v letošním sedmém zápase doplatili na několik individuálních chyb. Pět a půl minuty před koncem první třetiny se Leafs nedokázali bránit napadání Bostonu a šťastná střela Nordstroma propadla Andersenovi pod rukavicí do branky. Za tři minuty bylo ještě hůř. Jake Gardiner předvedl u zadního mantinelu podruhé v zápase nesmyslnou zpětnou přihrávku o mantinel na nikoho a Bruins toho využili ke vstřelení druhé branky v zápase. Po vydařeném začátku zápasu tak Maple Leafs prohrávali po první třetině 0-2.

Přitom v prvních deseti minutách zápasu si Leafs vytvořili několik zajímavých šancí. Už ve čtvrté minutě střílel nebezpečně Auston Matthews. V deváté minutě předvedl podařené sólo Mitch Marner a Raskovi po jeho střele vypadl kotouč z rukavice. Marner se pokoušel ještě o dorážku, ale brankář Bostonu si dokázal poradit. Osm minut před první třetinou pak střílel od modré čáry Travis Dermott a k dorážce byl velmi blízko William Nylander. Domácí obrana si ovšem dokázala opět poradit.

Toronto vstoupilo také do druhé třetiny velmi dobře. Už v první minutě střílel Zach Hyman a krátce na to tečoval Riellyho nahození Mitch Marner. Ve čtvrté minutě druhé třetiny se Maple Leafs přece jenom prosadili. Tyler Ennis vybojoval kotouč u mantinelu a John Tavares střelou zápěstím z levého kruhu snížil na 1-2.

Hráči Toronta vycítili šanci a ve druhé třetině si vytvořili několik dalších šancí. Branka z toho už ale nebyla.

Maple Leafs tak poprvé v posledních třech sedmých zápasech s Bostonem před třetí třetinou prohrávali. To byla pro hráče Toronta zcela nová situace. V roce 2013 a také v roce 2018 Maple Leafs pokaždé před třetí třetinou sedmého zápasu vedli.

Už ve třetí minutě Boston přidal třetí branku v zápase. Od té doby byly veškeré snahy Maple Leafs na možné zdramatizování zápasu marné. V posledních minutách Bruins dvěma střelami do prázdné branky Toronta jistili svou výhru a postup do druhého kola.

„Myslím si, že jsme hráli opravdu dobře, předvedli hodně akcí a drželi se naší hry. Takže to je zklamání. Myslím si, že v letošní sérii v porovnání s loňskou jsme byli mnohem lepší. Nakonec jsme stejně nebyli odměněni,“ hodnotil zápas kouč Mike Babcock.

Po zápase se hned začali ozývat hlasy, jestli kouč Toronta předvedl to nejlepší, co mohl. Fanoušci a někteří experti mu vytýkali nízký čas na ledě pro Austona Matthewse a Johna Tavarese nejenom při hře 5 na 5 ale také v přesilové hře. Rozpaky budí například nasazení Patricka Marleaua v posledním minutách zápasu nebo v přesilových hrách.

Samozřejmě samotní hráči byli po zápase obrovsky zklamaní obzvlášť při pomyšlení na jedinečnou šanci Maple Leafs v letošní sezoně. Toronto v celé sérii neprohrávalo na zápasy a za stavu 3-2 mohli Maple Leafs v nedělním zápase na domácím ledě celou sérii ukončit.

„Naštve to. Věřili jsme v tento tým. Měli jsme hodně sebedůvěry v našem týmu a sezona končí takhle brzy. Naštve to. Ale musíme zůstat spolu. Musíme být hladový na příští rok a ujistit se, že se vrátíme naštvaný,“ říkal po zápase Mitch Marner.

„V loňském roce jsme také měli důvěru, mysleli jsme, že můžeme vyhrát. Je to stejný zasraný pocit jako loni,“ dodal Marner.

„Je smutné vidět, jak to končí takovýmto způsobem. Tohle je samozřejmě pocit, který jsme si zažili druhý rok v řadě a není to dobrý pocit pro nikoho z nás. Takže si myslím, že to je něco, co už opravdu nechceme nikdy prožít,“ řekl po zápase Auston Matthews.

Vedení Maple Leafs tak čeká po sezoně mnoho otázek týkajících se Babcockova nasazování hráčů do zápasu a nedostatečnému přizpůsobení se v zápase. Také budoucnost Nazema Kadriho, který byl druhý rok v řadě v sérii proti Bostonu potrestaný zákazem startu v několika zápasech a letošní sérii ani nedohrál. Je tu také otázka Patricka Marleaua, jeho věku, snižující se produktivitě a smlouvě s cap hitem 6,25 milionů dolarů.

Co se týče hráčů tak vedení bude muset vymyslet, jak podepsal novou smlouvu s Mitchem Marnerem, Kasperi Kapanenem a Andreasem Johnssonem. Smlouva končí také Gardinerovi a v tento moment nevidím možnost, že by se Gardiner v září hlásil na kempu.

V celé sérii Maple Leafs potopila hra speciálních formací. Zatímco v početní výhodě se Leafs trápili tak v oslabení to byla tragédie. Právě tohle stálo za nevydařeným zápasem číslo 6 na domácím ledě.

S výpadky velkých favoritů z Tampy Bay nebo Pittsburghu Penguins na východě a Calgary Flames na západě se otevírala poměrně zajímavá šance na dlouhou cestu za Stanley Cupem a pro Maple Leafs to je určitě nevyužitá příležitost.

„Bylo to tam přímo pro nás. Měli jsme dva zápasy na to, abychom je vyřadili. Takže bylo jenom otázkou toho dokončit tu práci. Mít ten zabijácký instinkt. Občas jsme to ukázali. Je ale těžký druhý tým vyřadit, ale je to pro nás další lekce a to bude fungovat jenom tehdy, když si z toho vezmete to správné. Dříve nebo později,“ řekl nejzkušenější z hráčů Maple Leafs Patrick Marleau.

Tomu se v jeho 39 letech samozřejmě krátí čas na vysněný Stanley Cup.

„Nikdy to nejde lehce, to je jisté. Stále ta stejná výčitka jako vždycky. Stále čekám na ten první Stanley Cup,“ dodal Marleau.

Jak to všechno dopadne nejenom kolem Patricka Marleaua si budeme muset počkat zase až do podzimu.

7 thoughts on “Konec. Leafs prohráli další zápas číslo 7

1. Co na to říct… Sezóna se jinak než jako neúspěch hodnotit nedá. Od prosince se to nějak podělalo, nevím, jestli na to měla nějakej vliv tahanice o smlouvu a opožděný příchod Nylandera k týmu, nebo jestli to byla jen shoda náhod. Horší je, že vůbec netuším, co s tím budou dělat, ta obrana je strašlivá…
    A přiznám se, že nějak nerozumím Babcockovi, vůbec mi není jasný, co vlastně chtěl s tímhle týmem hrát. Ta naše hra byla divná…

2. Nepřizpůsobivost vývoji zápasu přesně sedí. Babcock si zaslouží uznání, ale na tohle je asi stará škola. Po zápase řekne, že soupeř byl prostě lepší, ale během zápasu neudělá žádnou zásadní změnu. Nebyli lepší, jen jsme nezměnili systém hry a nezkusili hrát jinak (a to i během základní části). Stejně tak jako přišel Dubas a povedlo se mu udělat si jméno jako GM, tak proč by nemohl přijít kouč, který nemá profláklé jméno a dokázat, že na to má.. Je mladý a používá metody, které sedí mladým. Je super vidět ten rozdíl mezi Shannahanem a Dubasem.. jeden jako malé dítě a druhý nehne brvou. Babcock možná prostě neumí pracovat s mladými a pak to končí tak, že tam nasadí Pattyho, který měl v PO udělat místo Moorovi.
    Už 3/3 základní části byla špatná a osobně jsem se trochu obával, co s náma Boston první dva zápasy provede. A když to vezmi s velkým odstupem, tak mi přijde, že tenhle tým někdo (možná právě Babcock) dusí. Jako signál vidím třeba to, že ostatní týmy mají rituály, a předzápasové show, nejlepší hráč zápasu má před novinářema kovbojský klobouk nebo nováčkovi při rozhovoru rozmáznou dort po ksichtu…prostě náznaky uvolnění a sebevědomí. Jednak si myslim, že klub je co se týče nejen předzápasové show těžce konzervativní a za druhé hráči mají vytyčený prostor odkud kam můžou a nějaká originalita nemá šanci. Dělají se pouze (promiňte ale) trapné spoty, kdy dva hráči sedí proti sobě v křesílkách a dávají si otázky. Mísí se ve mě spousta názorů. Úspěšně PO by pro mě bylo druhé kolo, kde necháme všechno…nepotřeboval jsem SC, ale tohle je prostě zklamání.. naši nejlepší hráči ještě mají velkou budoucnost, ale letošní rok nebyl o zkušenostech, ale o opakujících se chybách, ze kterých se kouč nepoučil a jen jsme zbytečně přišli o další rok..

3. Štěpáne určitě má ve spoustě věcí pravdu a souhlasím s tebou. Ne ve všem, ale obecně ano. Rozvinu to později. Potřebuju pár dní tohle vstřebat

4. S jednim pravorukym bekem a jeste nejslabsim v tymu se hraje tezko. Za me je chyba v Dubasovi ze nevymenil panenku Nylandera kterej jako jedinej nebojoval. Do mist kde to boli proste nesel. Mohl za nej urcite ziskat dobryho beka. Hamilton, pesce , parayko. A jsem presvedcenej ze kdyby to udelal tak jdem dal a mozna az k SC. Babs je sice nekdy zvlastni ale hral s tim co ma k dispozici

5. Zklamání.
    Těch příčin bylo více a jsem rád,že Michal zmínil Kadriho,protože se začaly sypat výhrady na trenéra,ale třeba to,že Kadri odehraje kvůli své demenci za dva roky ze 14 zápasů 6 nějak nikdo nikde nevidí. Doufám v jeho odchod – když hraje je to jeden z hráčů,kteří umí hrát tvrdě,ale chybí v těch nejdůležitějších zápasech.
    To že Nylander odehraje slušně a s nasazením 1 zápas ze 7 (v tom 6,jak vypustil hru v útočném pásmu bylo fakt na farmu) je taky jeden z faktorů.
    Marleau – tahal nás loni v ZČ,když měli mladi krize během sezony,to že bude postupně odpadat bylo jasné,ale z mého pohledu 3 lajnu ten rok odehraje.Stejně by se počítal do stropu i kdyby skončil.A za jeho výměnu by jsme museli dávat nějaký prospekt.
    Proti Babcockovi mám výhrady pouze ohledně přesilovek,odcházely nám postupně a řešení nikde.
    v rychlosti,než to doproberem u nějakého spešl článku.
    Na Gardinera nezbyde,otázka je jestli dostane přednost Kapanen,nebo Johnsson,na oba podud někdo neodejde taky asi nebude,protože MM dostane to,co má Matthews.
    Osobně bych měnil Kadriho za spolehlivé bránící křídlo pro Matthewse,něco ja Hyman.
    AM prostě nemůže být nejhorší hráč týmu v plus/mínus bodech,to je špatně i kdyby dal 50 gólů.
    Napsal jsem to dost chaoticky a je z toho slátanina,no emoce.sorry.
    M.

6. To Honza
    – Nylander – v té době by to byl hazard,přijít o takového hráče .Podle mne dostane půl roku šanci a pak ho budou řešit.
    -Zaitsev – sorry ,ale v play-off jsem s ním neměl problém ,oproti ZČ,kde neříkám,že to bylo OK, ale taky nebyl zdaleka nejhorší.

7. Michale díky. Jak tu všichni píšete..všichni máme v hlavě plno úhlů pohledů a hlavně to zklamání. I já mám problém najít správný slova, aby to nevypadalo, že hned chci něčí hlavu, takže to co jsem psal je takový polotovar. Jarda155 dobře zmínil Nylandera a Kadriho. Vadilo mi sledovat, jaký má Reilly ice-time 1. a 2. třetinu, protože hrál s Marnerem neskutečně a dělali co mohli, ale prostě to nejde hrát na jednoho beka. V poslední třetině už kolikrát šlapal vodu a nebylo to špatnou kondicí, ale tím, že síly na 3/3 musel vynaložit dřív. Teď je pro mě strašák to, aby jsme nedopadli jako Edmonton. Včera jsem se vyzpovídával už dávno spící přítelkyni a vzpomněl jsem si, že jsem v roce 2013 řikal: Dokud nezačneme mít navrch v zápasech proti Bostonu, tak nebudeme mít úspěch. Píšete tu správně o výkonech hráčů a co bylo nejlepší z pohledu jejich smluv.. v tom s vámi souhlasím. Jen se chci s váma podělit o můj pocit, že mi přijde, že způsob, jak naše organizace zachází s naším A týmem může být svazující pro hráče. A tím myslím lidi ve vedení..Shannahan a „výše“..tedy majitelé. Serou mě titulky „tradiční klub z Toronta“. Souhlasím, že je třeba ctít minulost a historii, ale také je třeba dělat místo pro to, aby se psala nová. Na youtube najdete každý rok video s popisem NEW AGE.. ale to už bylo před Phillem Kesselem. Chápu, že jsou v klubu zakořenělá nějaká pravidla, která se v tomto klubu berou jako bible, ale když pak vidim u jiných klubů, jaký mají show a co uniká za materiály, jak hráči různě slaví a baví se, tak se mi zdá, že tak od roku 2000 má každý hráč Toronta ve smlouvě, že se může radovat a dávat najevo emoce pouze po vstřelení branky. Berte tyhle mé názory s rezervou, rozhodně nemá smysl po nevydařeném PO rozebrat klub na molekuly, ale chtěl jsem vám ukázat další úhel pohledu..
    Jako skvělý příklad: Před prvním zápasem pochoduje a hraje vojenská jednotka 48th Highlanders.. je to krásný..historický..ale…kolik je lidí v hledišti 🙁