Leafs se naposledy setkali s médii. Sezona je oficiálně u konce

Hráči, kouč Mike Babcock a GM Kyle Dubas se ve čtvrtek naposledy ve své aréně setkali se reportéry, aby zhodnotili letošní sezonu.

GM Maple Leafs Kyle Dubas čelil na své tiskové konferenci otázkám nejenom na nevydařené playoff ale také otázkám týkajících se vyjednávání s Nylanderem a jednání o nové smlouvě s Mitchem Marnerem a také na budoucnost kouče Mikea Babcocka nebo útočníka Nazema Kadriho.

Je zřejmé, že výsledek série neodpovídá tomu, co chtěli fanoušci vidět. Po vyřazení se na kouče snesla kritika, která si myslím by nebyla tak silná, pokud by Leafs svého soupeře vyřadili. Jistě, můžeme tu zmiňovat problémy ve druhé polovině sezony. Nepřesvědčivou obranu. Nedostatečnou reakci na vývoj zápasu. Hráče s malou produktivitou na přesilovkách, nízký čas na ledě lídrů. Přesto Leafs odehráli druhou stobodovou sezonu v řadě a pátou v historii klubu. V playoff pak drželi sérii s Bostonem po celý průběh ve svých rukou a měli obrovskou šanci na postup.

Z tohoto pohledu byl GM Kyle Dubas spokojený s tím, co viděl po většinu playoff. Maple Leafs ukázali, že rychlost a šikovnost hráčů může přinést klubu úspěch a dá se čekat, že také v příštích sezonách budou tyto dvě dovednosti hlavním znakem týmu. Dubas to potvrdil při dotazu, jestli je stále přesvědčený ve své víře v rychlou a šikovnou sestavu Maple Leafs.

„Myslím si, že to, co jsem viděl v playoff pokud se mě ptáte na ten zápas číslo 2, tak oni samozřejmě měli svůj jistý způsob, jakým chtějí hrát a velmi snadno si s námi poradili. Jak série dál pokračovala po zápase číslo 5…myslím si, že zápas číslo 5 jsme v jejich hale odehráli velmi dobře. Pokud je tady nějaký zápas za celý rok, který by symbolizoval způsob, který by se mi líbil aby náš tým konzistentně hrál, tak je to zápas číslo 5. Oni se poté v zápase číslo 6 a 7 přizpůsobili. Dva své velké, bojovné hráče vyměnili za rychlejší a šikovnější hráče.

Myslím si, že moje přesvědčení ve smyslu mé vize nebylo vůbec otřeseno. Myslím si, že také naši hráči stejně jako v jakémkoliv jiném týmu tím, jak budou stárnou, budou větší a silnější a budou přirozeně zkušenějšími, drsnějšími tím, jak budou sbírat zkušenosti. Myslím si, že to na ně bude mít přímý vliv ve smyslu toho, jak se s tím vypořádají mentálně. Myslím si, že naši hráči odvedli po celý rok a v celé sérii skvělou práci. Když se věci nedařily tak dobře tak byli schopní se do toho víc opřít a vrátit se zpět.

V šestém zápase jsme 30 minut nehráli dobře a ve třetí třetině jsme byli schopní se vrátit zpět. Také v sedmém zápase jsme prohrávali 0-2. Ale my jsme zastavili jejich tlak a začali hrát naším způsobem a téměř jsme vyrovnali. Myslím si, že můžeme vidět pokroky. Přál bych si, aby byl přepínač, který by nás tam otočením dostal. Ale to bude jen díky zkušenostem. Tak to vidím já,“ řekl Kyle Dubas.

Pro Dubase je vyřazení z playoff v prvním kole zklamáním a není to pocit, na který by si chtěl podle svých slov zvykat. Zároveň ví, jak důležité léto ho čeká a jak důležité je pokračovat ve vývoji programu. Ihned po sezoně se proto chce vedení týmu soustředit tímto směrem. Podle jeho slov je potřeba udělat více kroků ve smyslu posílení sestavy nadějných hráčů a v hráčském vývoji současných nadějí. To je samozřejmě spojené bojem Toronta Marlies v playoff AHL. Od toho se bude vše vyvíjet. Draft proto bude vedle dořešení smluv s hráči hlavním zájmem klubu v několika příštích měsících.

Velmi velkým tématem mezi fanoušky a všemi komentátory nejenom v playoff ale prakticky už od prosince je hra Williama Nylandera. GM Maple Leafs vzal za jeho nevydařenou sezonu vinu na sebe.

„Myslím si upřímně řečeno, že vina za situaci, že to došlo tak daleko jde za mnou. Nemyslím si, že to pomohlo Williamovi mít dobrou sezonu. Přijímám to. Když se podívám zpět na to, jak jsme přistoupili k celé záležitost, jestli hledáte někoho, komu to dát za vinu, tak to musím být já, protože jsme se nedohodli do začátku sezony nebo do začátku tréninkového kempu. Nedohodli jsme se do začátku sezony a nedohodli jsme se do té doby, než zbývaly poslední tři minuty nebo kolik zbývalo. To je nepřijatelné. To nepomohlo Williamovi uspět,“ řekl Dubas.

Všichni samozřejmě v tento moment myslí na to, jakým způsobem se Maple Leafs dohodnou s Mitchem Marnerem, kterému končí smlouva a 1. července se stane chráněným volným hráčem.

„Jak jsem řekl, další smlouvy budou prioritou číslo 1. Nemohu se vymlouvat na to, že jsem nezačal do května. Musím s nimi začít hned. Musíme udělat dobré smlouvy pro organizaci a pro náš trh.“

Otázkou ovšem je, jak těžké vyjednávání s Marnerem bude vzhledem k tomu, že se očekávají jeho požadavky na úrovni Austona Matthewse.

Kyle Dubas jednal s agentem Marnera Darrenem Ferrisem naposledy před sezonou. Během sezony další jednání až na pár vyjádření neprobíhala a proto se mu chystá GM Maple Leafs podle svých slov volat v hned v příštích dnech. Z toho, jakým způsobem k tomu přistoupí a jakým způsobem k přistoupí Mitch Marner a jeho rodina se pak podle Dubase uvidí.

Dubas samozřejmě ví, že Mitch měl vynikající sezonu a je významnou součástí všechno, co Leafs dělají ve smyslu jeho talentu a schopností, které jak ukázal jsou mezi nejlepšími v lize. A také ve smyslu radosti a zároveň vůdcovství, které Marner každý den v klubu prokazuje. Potvrdil, že jeho smlouva je pro Maple Leafs prioritou číslo 1.

Při jednání o smlouvě Mitche Marnera bude samozřejmě důležité vyvarovat se chyb, které GM Maple Leafs podle svých slov udělal při jednání s Nylanderem. Co měl tedy Dubas udělat jinak, aby se vyvaroval tak složitým jednáním?

„Když se na to podívám zpětně a zhodnotím to, tak jsem měl začít diskuzi s Lewisem dříve. Poprvé jsme spolu mluvili na draftu, což řekněme měsíc po tom, co jsem byl představený jako GM. Nebýt tak skálopevně přesvědčený, že se k nám po létě vrátí a neříkat tak nějak, že „se to všechno nějak vyřeší“. Poučíme se z toho. Je to pro nás lekce. Myslím si, že to je to, co bych měl udělat jinak. Jednat s nimi dříve, zůstat s nimi více v kontaktu než jenom čekat, než se nám ozvou zpět a doufat, že se rozdíly nějak vyřeší a pak to bohužel skončí 1. prosince pět minut před pátou hodinou.“

Jak tedy bude důležité domluvit se s Marnerem ještě před 1. červencem?

„Myslím si, že to je nezbytné pro všechny ostatní stránky našeho klubu. Mitch je prioritou číslo 1 takže bez vyřešení Mitche budeme v patové situaci. Je to nejvyšší priorita protože nebudeme ukrajovat okrajovými podpisy místo z platového stropu, které potřebujeme pro Mitche. Je to důležité. Prostě se musíme dát do práce a dokončit to,“ řekl Dubas.

Z toho je opravdu zřejmé, že bez podpisu Mitche Marnera nedojde zřejmě na podpis kohokoliv jiného. A situace kolem Marnera bude mít vliv také na situaci Jakea Gardinera. Právě na něj se také snesla obrovská vlna kritiky nejenom po letošním sedmém zápase playoff ale také ve stejné situaci už v loňské sezoně. A jak ho vidí Kyle Dubas?

„Jake pro mě, pamatuji si, jak jsem mu řekl ráno, když jsem sem poprvé přišel, že znám jeho vztahy s … nechci říkat médii, ale pohled na něj je velmi polarizující. Někteří lidé si myslí, že je skvělý. Další si myslí, že bychom ho neměli už podepisovat. Pamatuji si, když jsem začal a GM byl Dave Nonis jak jsme mluvili o roční smlouvě. Byl jsem v Sault Ste. Marie a nesledoval jsem každý zápas Maple Leafs, ale myslel jsem si, že Jake je dobrý a má potenciál.

Jedna z věcí, která je pro mě trochu smutná je to, že Jake byl lídrem tohoto týmu. Vím, že každý je dnes zklamaný, ale rozdíl mezi tím, kde byl tým předtím a kde je teď je jako noc a den. Jsou tady tři hráči v celém týmu, kteří jsou tady celou dobu a Jake je jedním z nich. Jak jsem mu dnes řekl, to jaké je jeho přispění a odkaz, který dal Torontu Maple Leafs se lidé snaží porovnat s něčím, co je příliš malé. Tak malé události jako jsou dřívější otázky před sedmým zápasem a co to nebo tamto znamená se nedá porovnat s tím, jak obrovskou součástí v celé proměně klubu byl Jake. Nemyslím si, že jeden zápas nebo série by to měla rozhodnout. Po čase si lidé uvědomí jak moc Jake přispěl celému týmu pohled na něj bude pozitivní.

Bude ale záležte na tom, kolik budeme mít prostoru až vyřešíme situaci kolem Mitche. Pak budeme jednat s jeho lidmi,“ dodal Dubas k možnému podpisu Gardinera.

Letošní sezona a nejenom playoff bude vnímána možná trochu rozporuplně. Na jedné straně to je teprve pátá stobodová sezona v historii klubu a potřetí v řadě postup do playoff. Na druhé straně hned po vypadnutí z playoff se v médiích objevily pochyby o tom, jestli kouč Mike Babcock udělal v sedmém zápase vše tak, jak mohl nebo spíš měl.

Byl Kyle Dubas s koučem v sedmém zápase spokojený?

„V sedmém zápase…když vedete organizaci a začnete hodnotit nějakou mikro událost, tak se dostanete do problémů. Vím, že by po mě každý chtěl, abych odsoudil nebo naopak masivně podpořil to, co se stal v jednom zápase. Ale když máte sezonu s 89 zápasy, cestu, která trvá celý rok tak si myslím, že je nejlepší, když uděláte rozhodnutí jako organizace, zaměřme se na to. Myslím si, že naši trenéři odvedli dobrou práci v tomto roce s naším týmem v sedmém zápase. Myslím si, že jsme začali dobře. Inkasovali jsme branky a pak jsme uprostřed zápasu hráli velmi dobře. Ve třetí třetině se nám nepodařilo se získat žádný tlak. Myslím si, že to padá na všechny počínaje mnou – ne na kouče a ne na hráče.“

Velmi diskutovaný byl také vztah dvou hlavních mužů Maple Leafs. Je pozice Mikea Bacocka pevná? A je Kyle Dubas spokojený s tím, jak kouč vede zápasy a jakým způsoben probíhá vývoj hráčů?

„Mike a já spolu mluvíme každý den. Mohu si představit, že občas déle než by si každý z nás přál. Máme stále probíhající diskuze každý den. Cokoliv se stane…letos jsme nenaplnili naše představy. V lize je hodně týmů, kterým se to nepovedlo. Můžeme se ale soustředit jenom sami na sebe a na naší situaci tady. Nenaplnili jsme naše očekávání, které jsme si stanovili na začátku sezony. Měli jsme 100 bodů a dostali se do sedmého zápasu proti Bostonu Bruins, takže je těžké říct, že to byl hmatatelný posun. Myslím si ale, že každý, kdo sledoval tuhle sérii by mohl říct, že jsme hráli mnohem lépe než tým hrál v loňské sezoně, ale musíme pokračovat ve zlepšování toho, co děláme.

Začíná to mnou a zlepšování toho, co já dělám: smlouvy, draft hráčů, podpisy hráčů, naším vývojem. Každou věcí v naší organizaci. Je na mě, abych pokračoval v práci s Mikem ve zlepšování a ve zlepšování jeho personálu. Myslím si, že to je jedna z nejlepších věcí v práci tady. Nikdo nemá takový postoj, že to, co děláme je skvělé a už to nemůžeme změnit. Víme, že se musíme zlepšit a být lepší. To je na tom to vzrušující.“

A jak moc velkou důvěru si kouč Mike Babcock po letošním playoff u Kyle Dubase zachoval?

„Způsob jak se na to dívám, je ten, že Shanny musí rozhodnout nejprve o mě a musí ohodnotit mou práci. Jakmile tohle bude dokončeno, tak my zhodnotíme všechny ostatní. Můžeme vyhrát Stanley Cup, ale měla by tady být stále stejná diskuze a zhodnocení toho, kde jsme, jestli jsme spokojení a jestli jdeme správným směrem. Myslím si, že tím jaká je situace nemohu dát žádnou jistotu nikomu v této organizaci včetně mě. Uděláme to, to si myslíme, že je nejlepší a dáme vám vědět až budeme vědět, ale to je moje očekávání.“

Kromě kouče byl velmi kritizovaný také útočník Nazem Kadri, který v za poslední dva roky vynechal 8 zápasů playoff kvůli trestu. Jaká je budoucnost Kadriho v klubu?

„Když jsme s ním mluvili tak hlavním bodem byla jeho střídmost. Je pro nás výjimečným hráčem a přináší nám prvky, který v naší hře příliš nenajdeme. Ano rád brání své spoluhráče a hraje velmi tvrdě. Je to v jeho povaze. Ale my ho potřebujeme mít v týmu. Jak jste viděli tak trest se zvýšil ze tří zápasů v loňském roce na pět v letošním. Nemyslím si, že když bude pokračovat v takovémto chování, že se trest bude snižovat.

Potřebuje najít rovnováhu mezi extrémně tvrdou hrou a ochranou spoluhráčů a tím, aby byl zároveň dostupný týmu. Nemyslím si, že se někdo cítí hůře než on sám. Viděl jsem jeho reakci před tím, než jsem šel. Je to pro něj obrovská výzva. Musíme mu zároveň pomoct. Není to jenom na něm. Potřebujeme udělat všechno, co můžeme abychom se ujistili, že bude stále schopný hrát a uděláme to,“ podpořil Kyle Dubas Kadriho.

Tři roky v řadě Maple Leafs prohráli v prvním kole playoff. Ve všech třech letech byl soupeř lepší ve hře speciálních formací. Je něco z pohledu hráčů, trenérů nebo vedení týmu co by mohlo tento problém vyřešit?

„Z pohledu vedení týmu určitě. Myslím, že mohu udělat lepší práci při vyzbrojování našeho týmu a našich trenérů s hráči, kteří nám mohou pomoci v každém z těchto aspektů. Myslím si, že naše přesilovka byla velmi dobrá v každé základní sezoně, co jsem tady a byla produktivní také v playoff. Chtěl bych vidět stále zlepšování. S talentem, který máme a s vědomým jakou práci Jim Hiller odvádí mám tomu velmi věřím.

Co se týče oslabení tak vina by měla jít za mnou. Myslím si, že jsem mohl udělat lepší práci v nalezení hráčů, kteří by tady dodali našim trenérům větší možnosti. Jestli tady je něčí vina, tak jsme to já.“

Léto Maple Leafs tak bude delší než by si kdokoliv z nás přál. Doufejme, že ho tým využili k tomu, aby se Leafs vrátili příští rok ještě silnější. Proces budování vítězného týmu je vždy spojený s nepřízní osudu a je potřeba se s tím poprat. Právě tak se rodí šampioni.

4 thoughts on “Leafs se naposledy setkali s médii. Sezona je oficiálně u konce

 1. Tady se ukáže naplno charakter a vztah Marnera k Leafs,protože má vše ve své moci a celé léto se bez jeho podpisu nebudeme schopni knout ani o kus.
  10,5 na 8 let a pojďme dál. 🙂
  M.

 2. Tohle bude velmi důležitý podpis. Přesně jak píšeš Martine. On v tento moment naprosto zásadním způsobem ovlivní celou organizaci.

  Podle mého s něčím menším než 11/8 počítat nemůžeme. Nedivil bych se ani kratší smlouvě ale ne za méně ale naopak za více. Samozřejmě půjde o smlouvu s naprostou většinou peněz v prvních třech , čtyřech letech navíc v podobě podpisového bonusu. Základní plat bude hluboko pod milionem dolarů ročně.

 3. Dubas je neuvěřitelný profík a skvělý stratég. On mluvit vážně umí a moc dobře ví, co má říkat. Ten by na sebe klidně vzal i to, že kuchařka uvařila hráčům studený oběd 😀

  Jinak co se týká těch přesilovek, tak to je podle mě jednoznačně chyba Hillera. My jsme snad celou sezonu hráli stejný systém a rozestavení na přesilovce. A to i v době, kdy se nám v nich vůbec nedařilo. Hráče máme v útoku skvělé, na ty Dubas nemůže říkat, že mohl udělat více, to se dostáváme pomalu k té kuchařce se studeným obědem.

 4. No nedá se než souhlasit s oběma.
  S tím obědem,snad maj v kabině mikrovlnku ne? 🙂
  M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *