Co řekl Mike Babcock o konci sezony a dalších tématech

Také kouč Mike Babcock se ve čtvrtek setkal s médii, aby se vyjádřil k předčasnému konci sezony. A nechyběly ani otázky na jeho vztah s Generálním manažerem Kylem Dubasem.

Je potřeba zdůraznit, že ihned po vyřazení Maple Leafs z playoff se kouč Mike Babcock ocitl pod poměrně velkou kritikou torontských médií. Mnoho komentátorů, kteří Toronto dlouhodobě sledují kouče téměř vůbec nešetřilo. A velmi brzy se kritika proměnila ve spekulace o jeho možném konci u týmu.

Zdá se, že ani po čtvrtečních rozhovorech není situace o moc klidnější.

Kyle Dubas sice volil velmi opatrná slova v odpovědích na vztah s Babcockem. Přesto z toho, co bylo (nebo spíše nebylo) řečeno můžeme poměrně dobře vyvodit určitou frustraci. Dubas totiž nezaručil zcela jasně koučovu jistotu u týmu. Na druhou stranu jeho slova o tom, že nikomu v organizaci nemůže zaručit žádnou jistotu včetně sebe samotného byla dostatečně obecná proto, aby se vyvaroval tučných titulků.

Od Dubase to byla poměrně zajímavá volba slov. On se totiž ve svém prvním roce v pozici GM Maple Leafs ukazoval převážně jako velmi transparentní ve svých názorech. Důkazem může být například velmi jednoznačné přiznání viny za dlouhé vyjednávání o smlouvě Williama Nylandera nebo také přiznání viny za špatný výběr hráčů pro oslabení. Právě špatná hra v oslabení byla jedním z důvodů, proč Maple Leafs přes Boston v prvním kole playoff nepřešli.

Dubas na sebe vzal veřejně mnohem více viny za vyřazení z playoff, než k jeho vlastní roli v předčasném konci Maple Leafs udělal Babcock. Ten se na tiskové konferenci představil se sebedůvěrou muže s nejvyšší trenérskou smlouvou v historii NHL, kterou doplňují dvě olympijská zlata společně se Stanley Cupem. To je samozřejmě velmi těžké zpochybnit.

Já osobně si v tento moment nemyslím, že by byl Mike Babcock odvolaný z pozice kouče Toronta.

Co všechno Mike Babcock řekl?

Nazem Kadri sedí ve vaší kanceláří a říká, že mu můžete věřit. Jak byste mohl s ohledem na to, co se stalo v posledních dvou letech?

„Nevím, jak dlouho to je co byl potrestaný, ale v poslední době to bylo pro Naze těžké. Sedíte tam a díváte se na své spoluhráče, jak jdou do bitvy a víte, že jste mohl být tím jazýčkem na vahách v sérii a hráčem, se kterým jsme počítali. Neměli jste v úmyslu překročit tu hranici. Snažili jste se postavit se za spoluhráče, ale nepodařilo se vám to. Myslím si, že to, co je horší je to, že to druhý rok v řadě. Takže…je to těžké.“

Jaké bylo společné téma rozhovorů dnes ráno? Jak malá je hranice mezi zklamáním a optimismem?

„Je tady osm týmů, které pořád hrají a my chtěli být jedním z nich. 23 dalších týmů je doma. Některé jsou více zklamané než jiné. Od té doby, co jsem tady je tohle nejvíce zklamaný tým, který tu kdy byl. Cítili jsme, že máme šanci.

Hráli jsme proti dobrému týmu Bostonu. Neubíráme jim nic z jejich zásluh, ale cítíme bolest v našem týmu. Tohle je moment, kdy se prostě snažíte překročit přes okraj. Tady jsme.

Naši kluci mají opravdu rádi jeden druhého. Máme opravdu dobrý tým. Máme nejlepší tým, co jsme měli. Máme hodně kluků, kteří měli opravdu dobré roky a hráli tvrdě za své spoluhráče. Dlouho se chceme udržet spolu. V tomhle prostředí jednou nastanou změny, takže je těžké se dlouho udržet se společně pohromadě. Věříme jak tým, vedení týmu, Shanny, Dubie a já sám, že jsme skoro tam. Nyní musíme pokračovat v budování, pokračovat v tvorbě týmu a příchodem hráčů.

Naši hráči věří stejné věci. Naše dnešní individuální mítinky, zpětná vazba od hráčů to potvrzují. Jsou tady rádi. Líbí se jim naše šance. Ale musíme ještě něco udělat. Jsme jedním z 23 týmů, které tady sedí.“

Na otázku, jestli si Mike Babcock přál něčím individuálně ovlivnit konečný výsledek odpověděl velmi nejasně. Prakticky neřekl nic, čím by on sám chtěl ovlivnit výsledek série.

„Dnes je tady 23 koučů, co sedí doma a myslí si, že měli udělat něco jinak. Věděli jsme s kým budeme hrát a byli jsme opravdu připraveni. Začali jsme sérii. Oni se přizpůsobili. My se přizpůsobili jim. Když se podívám zpět na sérii tak zápas číslo 2 a 6 byly naše nejslabší zápasy. Šestý zápas jsme začali tak dobře a pak jsme tam uprostřed zápasu na 30 minut zatuhli. Můžeme se dívat na sedmý zápas jak chceme, ale ten šestý byl podle mě promarněná příležitost.

Myslím si, že v sedmém zápase jsme začali opravdu dobře. Hráli jsme opravdu dobře až do stavu 1-3 abych byl upřímný. Puk padal do naší sítě a do jejich ne. Ale hráli jsme organizovaně jako tým. Nejtěžší zápasy pro nás byly ten druhý a šestý.“

Mike Babcock se také vyjádřil k tomu, co by měl William Nylander udělat přes léto a jestli se může vymlouvat na dva měsíce, které v základní části vynechal nebo jestli prostě musí být lepší.

„Nevím jak moc se snažíte vymlouvat se ve vašem životě ale pro vás samotné a také pro všechny ostatní je to ztráta času. Takový Willy není. Co by měl udělat? Měl by jít odtud pryč. Potřebuje se vrátit a být opět Willy, být sebevědomý a cítit se dobře. Potřebuje se dostat do tréninku. Když jste sportovec a jste mimo jako byl Willy a vracíte se tak to nejde tak jak chcete….Willy je hrdý kluk a skvělé dítě. Má šanci být opravdu dobrým hráčem. Nebyl dobrým hráčem. Nikoho to netrápí tak, jako Willyho a je v tomhle upřímný.

Takže musí odtud odjet. Potřebuje se dostat domů, potřebuje dobít baterky, potřebuje se dostat do tréninku, potřebuje dostat zpět svou hru a svou pýchu. Žádný sportovec nemá úspěch, když není pyšný. Je to pro Willyho důležité léto, protože my potřebujeme, aby byl tím rozdílem,“ řekl Babcock.

Bude zároveň velmi zajímavé sledovat, kam se William Nylander v příští sezoně v sestavě Maple Leafs zařadí. Po tom, co byl Nazem Kadri potrestán Nylander zakončil sérii s Bostonem jako centr třetího útoku. Podle kouč bude záležet na tom, jakou sestavu Maple Leafs budou mít. Podle všeho není Nylander hráčem, podle kterého by se tým stavěl, ale spíše doplňkem konečné sestavy. Podle Babcocka by Leafs nemuseli využívat Nylandera na centru pokud by mohl hrát Kadri a Leafs by měli zároveň více možností. Tak tomu ale nebylo a Leafs se museli podle toho zařídit. Kouč by ovšem radši viděl Nylandera na křídle.

Mike Babcock ocenil také práci Zacha Hymana, který dohrával sérii se zraněným křížovým vazem v koleni. Hyman se zranil ve čtvrtém zápase a podle kouče to tým samozřejmě ovlivnilo. Právě Hyman byl často hráčem na vhazování a jeho zranění ho velmi limitovalo v zatížení jeho nohy. Na oslabení to samozřejmě ovlivnilo jeho hru a celkové oslabení týmu.

Podle kouče Hyman o svém zranění nemluvil. Pouze v jeden moment jim řekl, že se cítí lépe. Jinými slovy chtěl podle kouče ve svém srdci hrát hokej za Toronto Maple Leafs. A hrál tvrdě a dělal co mohl.

Jeho obětování je potřeba ocenit. Na druhou stranu proč hrál v oslabení hráč, který je napůl zraněný. Pokud by místo něho nastoupil někdo jiný, mohla by se série vyvíjet jinak.

Podle prvních odhadů by měl Hyman po operaci chybět až půl roku. Jestli se stihne vrátit dříve nebo bude jeho návrat ještě delší se podle kouče uvidí.

K otázce na to, o čem byl rozhovor s Dubasem po vyřazení a co musí udělat během letní přestávky Mike Babcock odpověděl, že mají mnoho rozhovorů. Ve čtvrtek ráno spolu mluvili několik hodin o plánu Maple Leafs v tom, jak se posunout dopředu a o tom, co musí jako vedení týmu udělat, aby bylo jisté, že se tým bude posouvat cestou, kterou chtějí.

Podle kouče každou prohru, jakou byla ta v sedmém zápase playoff provází spekulace z venku. A jak by tedy těm, co tyhle spekulace vytváří objasnil svůj vztah s Dubasem?

Podle svých slov děkuje médiím v Torontu, protože důvodem proč Maple Leafs mají takovou základnu fanoušků a takovou podporu jsou částečně také média. A důvodem, že média mají práci je to, že Leafs mají tak velkou komunitu, která tenhle klub tak miluje. Takže média dostávají za svou práci zaplaceno.

Ale lidé, kteří řídí tento klub musí dělat rozhodnutí a řídit klub. A oni vědí, jaký mezi sebou mají vztah protože se vidí každý den a nenechají nikoho dalšího, aby se mezi něj dostal.

Duby je podle Mikea Babcocka chytrý a dobrý kluk, který v Torontu už byl když přišel a se kterým od té doby pracuje. Jsou to už čtyři roky co Babcock tvoří s Dubasem a Shannym jeden tým a po celou dobu si to užíval a užívat si to bude i nadále.

Jenže ani jednou ze tří pokusů Maple Leafs pod vedením kouče Mikea Babcocka nepřekročili první kolo playoff. Podle kouče ovšem jdou Maple Leafs správným směrem. Před dvěma lety, když Leafs poprvé s Babcockem postoupili do playoff tak to nikdo nečekal. V minulé sezoně byli Leafs již skutečným týmem pro playoff. Tento rok už se Leafs cítili jako opravdový hokejový klub.

Babcock připomněl některé odchody před letošní sezonou mezi kterými byl Tyler Bozak, van Riemsdyk, Roman Polák a Leo Komarov, kteří byli opravdu dobrými hráči na oslabení. Na druhou stranu zmínil také příchod Jakea Muzzina a Johna Tavarese.

Příchodem Tavarese Maple Leafs podle kouče získali někoho, kdo může hrát proti komukoliv. Maple Leafs získali hráče, který je příkladem, každodenním profesionálem. Podle Babcocka je neuvěřitelným spoluhráčem, který pomáhá dalším lidem být lepšími.

Maple Leafs ale musí podle kouče stále ještě přidat do svého týmu další hráče. Částečně vývojem mladých nadějí a částečně to jsou skauti, kteří musí najít hráče podepsat s nimi smlouvu. Maple Leafs podle svého trenéra potřebují více a prostě na tom budou dál pracovat.

23 týmů podle Babcocka sedí doma. Liga je podle něj velmi vyrovnaná a hodně týmů cítí zklamání. Ale jejich prací je stále klepat na dveře než se ty dveře otevřou. Podle kouče jsou Leafs v mnohem lepší situaci než byli v předešlých letech.

Svůj podíl na zlepšování týmu mají mladí hráči, kteří tvoří současné jádro Toronta. Jedním z nich je také Mitch Marner. A kde Mike Babcock vidí největší zlepšení Mitche Marnera v této sezoně?

„On je hráčem který hraje ve všech situacích. Celý rok hraje proti prvním útokům soupeře. Velmi drasticky se zlepšil v obraně na oslabení. Stále tady jsou ale věci, která Mitch může dělat, aby se dostal na další úroveň. Mitch bude opravdovým lídrem našeho klubu. Potřebujeme aby on a Auston udělali určitě krok tímto směrem. Myslíme si, že toho jsou schopní. Ale jsou také hráči ve své třetí sezoně. Prostě se stále zlepšují. A jejich výzvou je, aby v tom pokračovali. Trénink, který dělají v letní přestávce na jejich síle, na jejich střele na věcech, ve kterých se zlepšují je pro Leafs velmi důležitý.“

Posledním tématem byl čas na ledě Austona Matthewse. Ten by rád stejně jako všichni hráči trávil na ledě více času. Uvažuje kouč, že by Matthews v budoucnu hrál více času v zápasech?

„Nikdy jsem o tom opravdu nepřemýšlel. Nevím kolik je jeho průměr mimo playoff. Nevídal jsem se na to. Ale myslím is, že v playoff hrál kolem 20 minut za večer. Pokud se nemýlím. To je pro základní sezonu trochu moc. Součástí toho je délka střídání. Záleží také na tom, kolik máte centrů. Záleží také na tom, jak často vyhráváte. Když vyhrajeme, tak hrají méně. Když prohrajeme, tak hrají více protože doháníme skóre.

Ale největší věc kolem něj je to, že se opravdu zlepšuje jako celoplošný hráč. Má na hru větší dopad. A měl mnohem lepší playoff v letošním roce než měl v loňském roce. Je také důležitější hráč pro nás. Stejně tak, jako jsme mluvili o Mitchovi a všech našich hráčích. Musí pokračovat v růstu, abychom se dostali tak, jak míříme,“ dodal na závěr Mike Babcock.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *