Sezóna se blíží. Jaké bylo léto Leafs?

Generální manažer Toronta Maple Leafs Kyle Dubas má za sebou první sezonu v čele klubu. Na jeho hlavní podpis stále ještě čekáme, ale i tak má za sebou GM Maple Leafs bouřlivé léto. Jaké bylo letní období v Torontu a co všechno musí tvůrce týmu ještě vyřešit před novou sezonou?

Začněme nejprve malou rekapitulací. Pro Dubase to nebyla lehká sezona. Maple Leafs měli udělat další krok ve svém vývoji a podle slov samotného Dubase z rozlučkové tiskovky po sedmém zápase s Bostonem se tohle příliš nepodařilo. Tým získal v základní části o pět bodů méně než v sezoně 2017–18 a vypadl druhý rok v řadě v sedmizápasové sérii se stejným soupeřem. To jistě není krok v před ve vývoji.

Ještě před začátkem sezony 2018-19 čekal na Dubase tvrdší oříšek než se čekalo. A sice nová smlouva Williama Nylandera. To se podařilo vyřešit až za pět minut 12. Ve skutečnosti to bylo za tři minuty v pět odpoledne 1. prosince 2018.

Podle vyprávění chybělo právě 180 vteřin k tomu, aby Maple Leafs odehráli sezonu bez Williama Nylandera. Při pohledu na jeho statistiky by se chtělo říct, že by to možná bylo tak lepší. Mizerných 7 branek a 27 bodů v 54 zápasech základní části a bilance 1+2 v playoff není něčím, čím by se mohl švédský útočník chlubit. Jenže zkušenosti, které Dubas při vyjednávání s Nylanderem posbíral bude potřebovat také v letošním roce. O tom až dále.

Během loňského léta se Dubasovi povedl výjimečný podpis Johna Tavarese. Právě on byl zatím největším úspěchem Dubase v křesle Generálního manažera Maple Leafs. John Tavares patří mezi top 5 centrů v lize (McDavid, Crosby, MacKinnon a Stamkos). Lepšího centra v NHL prostě neseženete a na hře Maple Leafs to bylo v sezoně velmi dobře vidět. Dvojice Tavares, Marner se zařadila se 182 body do top 10 nejlepších útočných dvojic v lize. Až za nimi zůstal napřiklad Ovechkin s Backstromem z Washingtonu nebo Blake Wheeler s Markem Scheifelem z Winnipegu. O bod horší byli také Marchand s Pastrňákem. Proto bude velmi důležité dohodnout se Mitchem Marnerem na nové smlouvě.

Vyjednávání o jeho smlouvě ovšem podle všeho příliš nepokročila. Na již zmíněné rozlučkové tiskové konferenci po vyřazení z jarního playoff mluvil Dubas v souvislosti s Mitchem Marnerem jako o prioritě číslo jedna. Vše ostatní mělo počkat až na podpis nové smlouvy s nejproduktivnějším hráčem Maple Leafs v loňské sezoně. Dubas doufal, že se mu podaří domluvit se s Marnerem do otevření trhu s volnými hráči 1. července. Jenže to se mu nepodařilo. Místo toho se Marner stal na Den Kanady chráněným volným hráčem.

Několikrát se spekulovalo o možném nabídce jiného týmu pomocí offer sheetu. To se ale nepotvrdilo a tak se pomalu začíná situace po loňském trucování Nylandera opakovat v podobě Mitche Marnera.

Marner údajně odmítl nabídky v podobě dlouhodobé smlouvy na 11 milionů dolarů a místo toho požaduje kontrakt v podobě pětileté smlouvy Austona Matthewse s cap hitem na více než 11 a půl milionů dolarů ročně.

To jsou obrovské peníze. Přesto se zdá, že Kyle Dubas našel způsob, jak by mohl dostat pod platový strop tři hráče s více než jedenáctimilionovým cap hitem.

Kromě několika letních zemětřesení v Kalifornii proběhlo totiž pořádné zemětřesní také v sestavě Maple Leafs.

Krátce před červnovým draftem se Dubas dohodl s Generálním manažerem Caroliny Hurricanes na výměně Patricka Marleaua. Toronto se sice muselo vzdát podmíněné volby v prvním kole a volby v sedmém kole draftu 2020 ale zároveň si Leafs uvolnili 6,25 milionů pod platovým stropem.

Po otevření trhu s volnými hráči následovala vyžádaná výměna Nikity Zaitseva s cap hitem 4,5 milionů dolarú do Ottawy. Společně s ním byl vyměněn také útočník Connor Brown (cap hit 2,1 milionů dolarů) a Michael Carcone z AHL. Místo nich přišli dva obránci, kteří objeví pravděpodobně v naprosto novém složení obrany. Pravák Cody Ceci se postaví zřejmě vedle Morgana Riellyho do prvního páru a levoruký Ben Harpur by pak mohl zaujmout místo ve třetím páru. Alespoň do té doby, než se uzdraví Travis Dermott.

Následovala výměna útočníka Nazema Kadriho společně s obráncem Calle Rosenem a volbou ve třetím kole draftu 2020 do Colorada. Místo nich přivedl Kyle Dubas pravorukého obránce Tysona Barrieho, který pravděpodobně nahradí útočné schopnosti Jakea Gardinera ve druhém páru vedle Jakea Muzzina. Útočník Alex Kerfoot pak přichází náhradou za Kadriho zřejmě do třetího útoku. Dobrou zprávou je, že si Colorado ponechalo polovinu z pěti a půl milionové smlouvy Barrieho. To je další uvolnění prostoru pod stropem pro Mitche Marnera.

Výměna Zaitseva a odchody volných hráčů Rona Hainseyho, Jakea Gardinera a také Igora Ozhiganova, který nedostal kvalifikační nabídku tak výrazným způsobem proměnily obranné řady Maple Leafs. K nim můžeme přičíst také Calleho Rosena, který sice v loňské sezoně odehrál pouze 4 zápasy, ale do budoucna měl patřit mezi hráče základní sestavy. Navíc operace zraněného ramene vyřadila nejméně do listopadu obránce Travise Dermotta.

Bude proto velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem kouč Mike Babcock poskládá novou obranu Maple Leafs navíc v souvislosti s tím, že ho v nové sezoně budou doprovázet noví asistenci Dave Hakstol a Paul McFarland.

Letní změny se dotkly také brankoviště Maple Leafs. Už na začátku sezony 2018-19 Maple Leafs ztratili dva ze tří potenciálních náhradníků Frederika Andersena v brankovišti. Téměř po roce není v týmu ani ten třetí (Garret Sparks). Ten byl v další důležité letní výměně poslán do Las Vegas. Místo něj Kyle Dubas získal smlouvu Davida Clarksona, který se již určitě na led nepodívá. Může být ale zapsaný na listinu dlouhodobě zraněných hráčů a Toronto tak může využít jeho cap hit 5,25 milionů dolarů k tomu, aby si „navýšilo“ prostor pro smlouvu Mitche Marnera.

Místo Sparkse se pak na tréninkový kemp chystá český zástupce brankářské školy Michal Neuvirth, který byl sice pozvaný na zkoušku nicméně je velmi blízko smlouvě s Maple Leafs.

Problematickou situaci s brankáři musel Kyle Dubas řešit už během loňské základní části. Po zranění Andersena a Sparkse měli Maple Leafs k dispozici najednou pouze Kasimira Kaskisua a Eamona McAdama z AHL a nižších soutěží. Dubas si proto musel pomoci výměnou Michaela Hutchinsona z Floridy Panthers za volbu v draftu 2020. Právě on bude soupeřem Michala Neuvirtha o místo druhého brankáře pro příští sezonu.

Po odchodu Patricka Marleaua se Kyle Dubas domluvil na smlouvě s volných agentem Jasonem Spezzou. Ten podepsal roční smlouvu na 700 tisíc dolarů a může tak nahradit jednak zkušenosti Pattyho Marleaua a také vylepšit týmovou úspěšnost na vhazování. Jeho loňská úspěšnost 58,2% byla nejlepší ze všech centrů v lize.

Ještě před otevřením trhu s volnými hráči Kyle Dubas přehodnotil svá slova o prioritě podpisu smlouvy s Mitchem Marnerem a dohodl se s dalšími chráněnými hráči Maple Leafs. Na velmi výhodných smlouvách pro tým se domluvila dvojice vysoko ceněných útočníků. Andreas Johnsson podepsal čtyřletou smlouvu s ročním cap hitem 3,4 milionů dolarů. Kasperi Kapanen ho pak následoval tříletou smlouvou s ročním cap hitem 3,2 milionů dolarů.

Kromě Spezzy Maple Leafs na volném trhu ulovili několik dalších hráčů na doplnění sestavy případně na zalepení děr v AHL.

Bylo to opravdu bouřlivé léto v Torontu. Kromě změn v sestavě došlo také na již zmíněné změny ve složení trenérů. Příchod Paula McFarlanda by měl vést například k vylepšení přesilových her. Dave Hakstol se bude věnovat obranné hře a oslabení.

Přestože stojíme ještě před prahem nové sezony tak už nyní můžeme říct, že to bude sezona, která bude mít na klub velký dopad. Zcela určitě se bude hrát o budoucnost kouče Mikea Babcocka, na kterého se snesla po nevydařeném playoff výrazná kritika komentátorů v Kanadě. V případě dalšího brzkého vyřazení z playoff nebo ještě horšího výsledku bude kouč jenom těžko odolávat tlaku na své odvolání.

Pozice Generálního manažera Kylea Dubase se zdá být v očích Brendana Shanahana poměrně jistá. Velmi rychle se ale mohou objevit otazníky nad způsobem složení týmu. Maple Leafs mají v sestavě několik velmi drahých hráčů, ke kterým přibude dříve nebo později také Mitch Marner. Na druhou stranu pouze Morgan Rielly má ze všech obránců v tento moment smlouvu také na další sezony. Jsou tu sice mladíci jako Rasmus Sandin nebo Timothy Liljegren. Přesto ale zůstává obrana jedním velkým otazníkem.

Těšme se přátelé na novou sezonu. Začínáme přesně za měsíc.

4 thoughts on “Sezóna se blíží. Jaké bylo léto Leafs?

 1. Dobrý souhrn Michale.
  Já jsem rád za odchod Kadriho,protože ta play-off,jsou u něj prostě problém.(v COL bude hrát 2 centra,bude tam nadšený a půjde bodově hodně nahoru,takže očekávám spoustu negativních názorů na tento odchod)
  Co se týče obrany,letos bude nejlepší za poslední roky a na pozici 6 beka po uzdravení Dermotta,múžeme zkoušet 3-4 hráče.Minimálně dva budeme příští rok potřebovat,protože Barrie už se nechal slyšet,že bude chtít 8M,což nemáme.Z dvojice Ceci a Muzzin udržíme max jednoho a si myslím,že budeme muset pustit Nylandera,ať bude hrát jakkoliv.
  Dubas to zatím tak nějak lepí,dělá co může a využívá všemožné kličky.
  Výborné smlouvy pro Johnssona a Kapanena.Hodně jsem zvědavý na Kerfoota,hodně se mluví o Mikhneyeovi.
  Podle mně mu uletěla výše stropu,kde počítal,že bude vyšší a tím,že jsme na hraně je to problém.
  Pak nečekal takový herní a bodový význam od Marnera a tomu odpovídající platové požadavky.
  Nylanderova smlouva se tím i vzhledem k tomu jak loni hrál prostě jeví jako špatně nastravená.Zase na druhou stranu.kdyby ho nepodepsal,tak ho všichni sežerou,že nepoužívá takového hráče,to je prostě těžké.
  Doufejme v rychlejší růst stropu.Taky se „už“za 3 roky zbavíme Kesslových doplatků,za což jsou prakticky dvě nováčkovské smlouvy,což taky dost pomůže.
  Když koukám na naši divizi,tak play-off by mělo být samozřejmost,ale je potřeba proniknout v něm dále,nejlépe až na konec.:)
  M.

 2. Radulov no snad to nebude tak strašný.

  Za tragédii bych bral, kdybychom vůbec nepostoupili do playoff, ale to asi nehrozí. Postup beru jako samozřejmost pro tým, který máme.

  Další vypadnutí v prvním kole by mě ale hodně mrzelo a jednoznačně chci finále konference ať už proti nám bude stát kdokoliv.

  Martine věřím, že letos to bude úplně jiný Willy. Ta loňská sezona byla prostě extrém. Vliv na to mělo určitě vyjednávání o smlouvě. Letos bude na kempu a věřím, že bude perfektně připravený právě proto, aby ukázal, že si ty peníze zaslouží.

  Jestli bude hrát vedle Matthewse tak podle mě můžeme čekat super rok od těchto dvou.

  Doufám, že loňský propadák nepotká Mitche. Měli by se domluvit, aby byl na kempu. Dubas podle posledních slov zněl docela optimisticky tak snad to do kempu dají. Mají na to týden.

  Tyjo to už je fakt brzo 🙂

 3. Já taky věřím,že Nylander bude zase Ok,ale stejně potřebujeme ty jeho peníze na obranu.Nikdo jiný už tam obchodovatelný není,všechno je pryč.
  M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *