Mnoho nejistot před kempem

Je to tady. Letní vedra jsou definitivně pryč a přípravný kemp máme za dveřmi.

Osobně mám nadcházející tréninkové období velmi rád. Probíhají turnaje nováčků, na kterých můžeme poprvé vidět, čeho jsou schopní hráči vybraní na posledním draftu. Maple Leafs se mimochodem po mnoha letech vlastního turnaje nováčků vydali na tradiční turnaj do Traverse City, kde se jim poměrně daří. Na kempu pak můžeme sledovat, jak se skupina více než 50 hráčů pomalu mění v konečnou podobu týmu. V ten moment je sezona opravdu na svém začátku.

V současné chvíli ale není vůbec nic jistého. Pojďme se tedy podívat na největší otazníky v sestavě.

Kdy podepíše Mitch Marner?

Největším otazníkem, který trápí všechny fanoušky Maple Leafs je samozřejmě podpis Mitche Marnera. Původní plán Kyle Dubase podepsat s chráněným volným hráčem podpis do otevření trhu s volnými hráči nevyšel. A pomalu se začíná hroutit také záložní plán přivést Marnera alespoň před začátkem kempu. Ten začíná už v St. John’s už tento pátek. A Marner zůstává stále bez smlouvy.

V pondělí se komentátor TSN Darren Dreger vyjádřil, že pokud nepřijde výrazná změna ve vyjednávání tak loňský lídr Maple Leafs na konci září zamíří do Švýcarska, kde se připojí k týmu Curychu.

Nic proti Curychu, ale jediné místo, kde bude moct Mitch Marner hrát svou hru vedle centra, který mu k tomu výrazným způsobem pomůže je právě v Toronto. Právě ve svém rodišti bude mít Marner také největší šance na pozvednutí Stanleyova poháru. Ví to Mitch Marner a samozřejmě také Kyle Dubas. Jenže čas se krátí. V tento moment můžeme jenom doufat, že situace nedospěje do stejného bodu, jako v loňské sezoně, kdy o své smlouvě jednal William Nylander.

Složení prvního útoku

S Mitchem Marnerem výrazně souvisí také druhá otázka našeho článku. Jaké bude složení prvního útoku Maple Leafs?

Jednání o nové smlouvě Mitche Marnera a rehabilitace Zacha Hymana po dubnové operaci kolene znamenají, že obě křídla Tavaresova útoku jsou před tréninkovým kempem otevřena. Kdo zaplní tyto mezery?

Věřím a předpokládejme, že se do začátku sezony Marner s Dubasem domluví a souhra mezi Marnerem a Tavaresem bude moci pokračovat také v letošní sezoně.

V případě levého křídla je situace o něco vážnější. Zach Hyman bude totiž chybět nejméně do listopadu. Otevírá se tedy podobná šance, kterou využil v loňské sezoně Kasperi Kapanen, když místo Nylandera zazářil vedle Matthewse.

Jako první se nabízí Andreas Johnnson. Jenže také on hrál výborně v útoku s Matthewsem a Nylanderem. Jejich útok byl proti soupeři povětšinou dominantní a tak je spíš pravděpodobné, že kouč Mike Babcock bude chtít tuhle trojici držet hned zkraje sezony pohromadě.

Šanci na levé křídlo prvního útoku by mohl dostat ruský útočník Ilya Mikheyev, který přichází z KHL. Čtyřiadvacetiletý útočník prožil poměrně produktivní loňskou sezonu v dresu Avangardu Omsk. V 62 zápasech posbíral celkem 45 bodů za 23 branek a 22 asistencí. Je to hráč, který by svým napadáním a tahem do brankoviště mohl být oblíbeným hráčem Mikea Babcocka stejně jako je Zach Hyman.

Dalším adeptem na dočasně uvolněné místo vedle Johna Tavarese je Trevor Moore. Nováček z loňské sezony odehrál v minulém ročníku 25 zápasů povětšinou ve čtvrtém útoku vedle Frederika Gauthiera a Tylera Ennise. Moore se ukazoval stejnou pracovní morálkou jako Zach Hyman. Ve čtvrtém útoku nevynechal jediný souboj.

„Hymanovo zranění otevírá příležitosti posunout se v sestavě. My hráči, co se chceme probojovat do týmu musíme být připraveni, protože to může být vaše příležitost pro vás,“ řekl Moore po jednom z neformálních tréninků minulý týden. „Zranění Hymana bude mít největší dopad na hru v oslabení. A já doufám, že tady můžu zaujmout,“ dodal Moore.

Místo vedle Johna Tavarese bude určitě předmětem jednoho ze soubojů na tréninkovém kempu a v přípravných zápasech.

Představí Maple Leafs svého kapitána?

Od výměny Diona Phaneufa do Ottawy chybí v sestavě Maple Leafs hráč s kapitánským céčkem na dresu. To by se před letošní sezonou mohlo ovšem změnit.

Proč by jinak GM Kyle Dubas měsíc před sezonou veřejně oznámil, že je „mnohem blíže“ našít „C“ jednomu ze svých hráčů než byl před rokem? Okamžitě se začalo spekulovat, kdo z hráčů Maple Leafs by mohl být tím vyvoleným.

V úvahu připadají tři jména. Jsou to Auston Matthews, John Tavares a Morgan Rielly.

Všichni tři mají předpoklady k tomu funkci kapitána Maple Leafs vykonávat.

Auston Matthews je hráč se nejvyšším platem. Hráč, který je současnou tváří klubu a vůbec celé NHL. John Tavares pak patří mezi nejuznávanější hráče nejenom mezi svými spoluhráči v Torontu, ale také mezi ostatními hráči v NHL. Má samozřejmě také zkušenosti s tím, jak být kapitánem svého týmu. Morgan Rielly je pak nejdéle hrajícím hráčem Maple Leafs.

Nechme se překvapit, zda se dočkáme jmenování kapitána Maple Leafs. Bude to nejenom v Torontu velkou věcí.

Jaké bude složení obrany?

Jednou větou úplně jiné než v loňské sezoně. Prakticky celá obrana Leafs z loňské sezony se rozpadla. Odešel Ron Hainsey, Nikita Zaitsev, Jake Gardiner a Igor Ozhiganov. Navíc Travis Dermott patří mezi zraněné hráče. Jeho léčení z operaci ramene potrvá stejně jako v případě Zacha Hymana nejméně do listopadu.

Na modrou čáru se tak postaví pouze jediný bek z loňské sezony, Morgan Rielly.

Dá se čekat, že pravou stranu prvních dvou párů zaujmout Cody Ceci a Tyson Barrie.

U Ceciho bude zajímavé (čti o nervy) sledovat, jestli dokáže krýt záda ofenzivním činnostem Morgana Riellyho. Naopak druhý pár ve složení Jake Muzzin a Tyson Barrie vypadá velmi slibně co se týče vyvážení ofenzivních a defenzivních kvalit obou hráčů. Oba hráči se znají ze zlatého výběru Kanady na světovém šampionátu 2015. Muzzin měl devět asistencí v 10 zápasech zatímco Barrie zaznamenal pět asistencí a jednu branku.

Kanada hrála tehdy fantastický hokej. A já to musím vědět, páč jsem tehdy výběr Kanady viděl v zápase proti Švýcarsku 🙂 Mimochodem jedním z centrů Kanady byl tehdy Jason Spezza.

Mike Babcock je naprosto přesvědčeným koučem, který vyznává složení obrany s hráči na jejich přirozených stranách. Pravák na pravé straně, levák na levé. Zároveň k sobě staví ofenzivně laděné hráče s klasickým obranářem.

A přesně takové složení se nabízí v prvních dvou párech obrany. Navíc Rielly s Barriem se postaví na modrou čáru v přesilových hrách. To se zdá téměř jisté.

Zranění Travise Dermotta pak otevírá prostor na levé straně třetího páru, kde je prostor pro mnoho dalších hráčů. Uvidíme, jestli dostane prostor slovenský bek Martin Marinčin, mladí beci Sandin s Liljegrenem nebo nový hráči Ben Harpur a Jordan Schmaltz.

Kdo bude dvojka za Freddym?

Poslední velkou neznámu v sestavě je pozice druhého brankáře.

Maple Leafs přišli o všechny tři brankáře, kteří soupeřili o místo dvojky v loňské sezoně. Místo nich přišel v průběhu minulé sezony Michael Hutchinson. Během letní přestávky pak Maple Leafs pozvali na zkoušku českého brankáře Michala Neuvirtha. Kromě nich tu jsou mladíci Joseph Woll a Ian Scott. Ani jeden z nich se u Maple Leafs v letošní sezoně téměř jistě neukáže. Pro AHL se bude zřejmě připravovat Kasimir Kaskisuo.

Souboj o místo druhého brankáře tak zůstane na dvojici Hutchinson, Neuvirth.

Kanadský brankář má menší výhodu v tom, že u Maple Leafs působil částečně už loni. Michal Neuvirth je ovšem s 257 zápasy v NHL zkušenějším brankářem. Hutchinson odchytal ve třech týmem 111 zápasů. Po loňské sezoně ve Philadelphii se zdálo, že o Neuvirtha už nebude v NHL zájem. Od Toronta ovšem dostal příslib, je v kempu dostane šanci ukázat se. Doufejme tedy, že se po Jiřím Crhovi dočkáme druhého českého brankáře v dresu Maple Leafs.

A jak by mohla podle mě vypadat sestava Maple Leafs pro první zápas nové sezony?

Mikheyev (Moore) – Tavares – Marner (?)
Johnsson – Matthews – Nylander
Moore (Korshkov) – Kerfoot – Kapanen
Mikheyev – Spezza – Aberg (Bracco)

Rielly – Ceci
Muzzin – Barrie
Harpur (Marinčin) – Schmaltz

Andersen / Neuvirth

Jak to nakonec dopadne uvidíme v následujících týdnech. Kemp začíná už v pátek 13. září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *