Sází Maple Leafs v nové sezoně vše na jednu kartu?

Nová smlouva Mitche Marnera a další vysoké smlouvy Austona Matthewse, Johna Tavarese a Willyho Nylandera výrazně zvyšují už tak vysoký tlak na úspěch Maple Leafs v nové sezoně.

Jsme v šestém roce pod vedením Presidenta Maple Leafs Brendana Shanahana. Čeká nás šestý rok tzv. Shanaplanu, kterým Brendan Shanahan po svém nástupu do funkce v dubnu 2014 proměnil organizaci Maple Leafs. První sezona Maple Leafs pod vedením Shanahana by se dala nazvat sezonou pozorování a vyhazovů. Následovala tankovací sezona, ve které si Leafs připsali pouze 29 výher v základní části. Díky tomu, že skončili poslední v celé NHL mělo Toronto největší šanci na zisk první volby v draftu. V květnu 2015 Brendan Shanahan přivedl na lavičku kouče Mikea Babcocka. Následoval Lou Lamoriello jako GM. Toho během loňského léta vystřídal Kyle Dubas. Máme za sebou tři sezony stavby týmu, během kterých se Maple Leafs proměnili v jednoho z favoritů na Stanley Cup. Jenže zklamání z posledních dvou sezon, kdy klub vypadl dvakrát v řadě v sedmém zápase prvního kola je citelné.

Díky tomu jsou očekávání před letošní sezonou velmi vysoká. Každý se těší na další sezonu a boj v playoff.

Maple Leafs mají v současné době asi nejlépe připravenou sestavu na dlouhou cestu za pohárem. Výborný útok, který potáhne Marner s Tavaresem v prvním útoku, Matthews s Nylanderem ve druhém a Kapanen s Kerfootem ve třetím. V obraně by měli být hráči jako Rielly, Muzzin, Barrie a Dermott schopni odvést kvalitní práci. A v brankovišti budou Leafs spoléhat na tradičně výborného Andersena. Lépe už to asi za současných podmínek papírově nejde. Okno pro Stanley Cup je pro Maple Leafs právě nyní široce rozevřeno.

Jenže vysoké smlouvy čtyř hráčů s napjatým platovým stropem klubu a pomalu končící smlouvy dalších hráčů budou tohle okno už od příští sezony pomalu zavírat. Výrazně se tak zvyšuje tlak na úspěch už v této sezoně.

Bez dlouhodobě zraněných hráčů, díky kterým Maple Leafs mohou „navýšit“ svůj platový strop o více než 10 milionů dolarů by nebylo Toronto schopné dostat se v této sezoně pod strop ve výši 81,5 milionů dolarů. Pro sezonu 2020-21 už nebude moct Toronto s něčím takovým počítat. A bude potřeba podepsat několik hráčů, který skončí po sezoně 2019-20 smlouvy.

Po sezoně 2019-20 budou nové smlouvy podepisovat obránci Cody Ceci, Jake Muzzin, Tyson Barrie a Travis Dermott. První tři se stanou volnými hráči. Maple Leafs se domluví nejspíše pouze s jedním z nich, pokud vůbec. S Dermottem budou chtít ovšem podepsat nejspíše novou dlouhodobou smlouvu.

Na platovém stropu bude volných zhruba 18,6 milionů dolarů z částky 81,5 milionu dolarů. Pokud se platový strop zvedne o 2 miliony dolarů jako před letošní sezonou, tak budou mít Leafs k dispozici zhruba 20,6 milionů dolarů na podpis dvou obránců do prvních dvou párů. Maple Leafs budou muset sáhnout do vlastních zásob obránců. Nabízí se Rasmus Sandin a Timothy Liljegren.

K tomu počítejme s dalšími mladými hráči, kterým vyprší nováčkovské kontrakty. Mezi nimi je například vysoko ceněný Jeremy Bracco. Tady přichází v úvahu přechodný kontrakt během kterého Maple Leafs vyzkouší, na jaké úrovni bude Bracco schopný hrát v NHL.

Po sezoně 2020-21 skončí smlouva Frederika Andersena. Můžeme očekávat, že mladíci jako Ian Scott nebo Joseph Woll nebudou ještě zdaleka připraveni na místo jedničky. Toronto se tak bude snažit v té době s jednatřicetiletým Andersenem podepsat novou víceletou smlouvu.

Po sezoně 2021-22 skončí smlouva Morgana Riellyho. Pravděpodobně nejlepší obránce Maple Leafs bude v osmadvaceti letech požadovat výrazné navýšení smlouvy. A vůbec není jisté, jaké složení obrany Maple Leafs v tu dobu bude.

Jestliže se Maple Leafs podaří vyřešit příští rok rozpad současné obrany tak je možné, že okno na Stanley Cup zůstane otevřené až do roku 2024. Bude ale potřeba v roce 2021 podepsat smlouvu s Frederikem Andersenem respektive o rok později s Morganem Riellym.

A bez kvalitních obránců budou vysoké smlouvy Marnera a spol až příliš velkým soustem, které může zhatit celý Shanaplan.

3 thoughts on “Sází Maple Leafs v nové sezoně vše na jednu kartu?

 1. Pokud se Dubasovi příští rok podaří podepsat alespoň Barrieho a Dermotta tak by to byl úspěch, protože věřím, že Sandin a Liljegren už budou příští rok na NHL připraveni a mohli by tvořit třetí pár…Snad to Dubas nějak vyřeší, protože nemůžeme mít v obraně jenom Riellyho a zbytek doplňovat z AHL. Co se týče podpisu Marnera tak jsem docela překvapený, vypadá to, že se nad sebou zamyslel, i když tvrdím, že se dalo jít klidně o milion dolů, vzhledem k tomu, že je ta smlouva na 6 let. Ale tak buďme rádi aspoň za tohle.

 2. Místo Barrieho možná spíš Muzzina. Ten by mohl být jako defenzivnější bek levnější a hráče typu Barrieho budeme mít v Sandinovi a Liljegrenovi.
  Jestli se Barriemu letos sezona bodově povede, tak bude chtít hodně.

  Myslím že Mitch chtěl rychle k týmu a asi zapůsobilo to, že kempy začali a on nechtěl moc zmeškat. Obzvlášť když viděl, co to udělalo loni s Nylanderem.
  Jsem rád, že podepsal. Sice to mohlo být za méně, ale co. Věřím, že máme tým na Stanley Cup

 3. Barie už se vyjárřil,že bude chtít min. 8 M,takže na něj opravdu nezbyde,
  Hlavně uvidíme jak bude vypadat na hřišti,dosti lidí zde mělo v nemilosti Gardinera a on je dosti podobný hráč,bez hry do těla a chybující v rozehrávce,
  Za letošní peníze je určitě bomba,ale za 8 M, když vidím smlouvu Gardinera,tak bych bral #51 všema deseti.
  M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *