Toronto jmenovalo Johna Tavarese novým kapitánem

Klub Toronto Maple Leafs jmenoval Johna Tavarese 25. kapitánem v historii organizace. Stalo se tak během slavnostního představování hráčů před úvodním zápasem nové sezony proti Ottawě Senators.

„Myslíme, že máme několik hráčů, kteří by mohli nést tuto čest a kolektivně jsme se rozhodli, že John v tento moment do této role zapadá naprosto nejlépe. Je vším, čím by podle nás měl být a není na něm nic negativního. Od chvíle, co sem přišel o něm vše víme a myslím si, že právě to je nakonec tím důvodem pro jmenování,“ řekl GM Kyle Dubas.

Spekulace o jmenování nového kapitána Maple Leafs se objevili už během léta a po celou dobu se spekulovalo také o kandidátech. Samotní představitelé klubu brzy potvrdili, že klub opravdu před letošní sezonou jméno nového kapitána ohlásí. Dlouho ovšem nebylo jasné, kdy se tak stane.

Samotný John Tavares se o svém zvolení kapitánem týmu dozvěděl během pondělního setkání s vedením klubu. A velkou úlohu v tom hrála jeho žena Aryne a jeho nedávno narozený syn Jace. Ředitel komunikace s veřejností Steve Keogh navrhl, že Tavaresova žena přijde se svým synem do kanceláře Kyle Dubase a malé batole obléknou do dresu s vyšitým céčkem.

„Nikdy na ten moment nezapomenu. Byly to úžasné tři týdny. Vidět ho tady s dresem, být jedním, který mi to tak řekne bylo velmi dojaté a opravdu výjimečné. Je opravdu těžké to popsat,“ řekl kapitán Maple Leafs o celém tajemství.

V kontrastu s tímto intimním rodinným okamžikem Maple Leafs chtěli provést představení Johna Tavarese jako kapitána před co největším počtem fanoušků. A vyprodané hlediště před úvodním zápasem se tomu přímo nabízelo. Klub tím zároveň ocenil samotného hráče.

Místo pouhé tiskové konference s několika zástupci médií například jako když Tavares v červenci 2018 podepisoval s Maple Leafs sedmiletou smlouvu zvolilo Toronto představení Tavarese až jako posledního hráče během předzápasového ceremoniálu. Přímo v ten moment tak mohli fanoušci potleskem přivítat kapitána v dresu Maple Leafs.

„Nakonec jsme se rozhodli sdílet ten moment s co největším počtem fanoušků v jeden moment. Byl to trochu umírněnější způsob, jak to udělat bez velkých pomp a obřadností. Vím, že to mohlo být známé trochu dříve, ale sedělo to osobě, která dostala tu čest,“ vysvětlil Dubas okolnosti oznámení.

„Bylo to úžasné. Myslím si, že od doby, kdy jsem se to dozvěděl a jak jsem se to dozvěděl, očekávání ovací a podpory fanoušků a jít a hrát tak, jak jsme hráli, to bylo úžasné. Nikdy na to nezapomenu,“ dodal nový kapitán týmu.

John Tavares je prvním kapitánem Maple Leafs téměř po třech letech. Po 63 letech je také prvním kapitánem Maple Leafs z nejbližšího okolí Toronta. V sezoně 1955-56 byl kapitánem Sid Smith. Do února 2016 vykonával tuto roli Dion Phaneuf, který byl zvolený kapitánem Maple Leafs v červnu roku 2010.

John Tavares byl kapitánem už pět sezon v klubu New Yorku Islanders. Může tak využít bohaté zkušenosti jak vést svůj tým. Jeho čas v týmu Toronta nadešel po jedné odehrané sezoně. Už od začátku svého působení v Torontu ovšem k této roli směřoval svou každodenní profesionalitou a svým každodenním konáním.

„Je takovým mužem, lídrem a osobou, ke které naši hráči vzhlíží a dělá každý den vše správně. On představuje výhru. Není zahleděný do sebe. Když se ho zeptám na otázku, tak nepřemýšlí, jestli je to dobré pro Johna, ale je tohle dobré pro tým? Je mužem,“ řekl kouč Mike Babcock o novém kapitánovi Maple Leafs.

Krátce před tím, než na led jako kapitán Maple Leafs vstoupil John Tavares hlasatel v hale oznámil jména Morgana Riellyho, Austona Matthewse a Mitche Marnera, kteří měli na svém dresu přišité áčko značící zástupce kapitána. Zatímco Morgan Rielly bude nosit ačko přišité na dresu po celou sezonu tak Mitch Marner se bude s Austonem Matthewsem v zastupování kapitána střídat.

Auston Matthews byl společně s Morganem Riellym jedním z kandidátů na post kapitána o kterých spekulovala média. A vzhledem k incidentu, kterého se Matthews dopustil v létě v Arizoně byl Dubas dotázaný, jestli Maple Leafs na poslední chvíli změnili své rozhodnutí.

„Zvolení Tavarese bylo přesně to, co jsme plánovali, když jsme o tom diskutovali už dlouho před tím. Takže incident Matthewse na to neměl vůbec žádný vliv,“ řekl Dubas na tiskové konferenci během první přestávky úvodního zápasu Maple Leafs v nové sezoně.

To, že Matthews a Marner jsou oficiálními lídry je samo o sobě známkou toho, jak velkou úctu jim klub věnuje na základě jejich krátké kariéry a také toho, jak moc Maple Leafs věří, že se budou v tomto ohledu rozvíjet. V kabině je navíc několik dalších lídrů. Podle Dubase to nejsou pouze hráči s písmenem na dresu, ale také Jake Muzzin, Frederik Andersen a Zach Hyman.

Hráči mají kontrolu nad týmem a nastavují odpovědnost a takhle nakonec také vyhrají. Trvalo nám chvilku než jsme se dostali do tohoto bodu, ale jsme nadšení, že tady jsme,“ dodal Mike Babcock.

This slideshow requires JavaScript.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *