Leafs Week 1: Vydařený vstup do sezony

NHL odstartovala a my začínáme s naší novou rubrikou “Leafs week”, ve které vám na konci každého týdne (nebo začátku toho následujícího 🙂 přineseme souhrn toho, co se ve světe Leafs Nation událo.

Kdo bude kapitánem Maple Leafs a a kdy se dozvíme jeho jméno. Otázka, které zůstávala nezodpovězena až do samotného úvodního duelu. Média v Torontu bombardovala otázkami tohoto typu Mike Babcoka, vedení i hráče od podpisu Mitche Marnera. Odpovědi jsme se dočkali při nástupu hráčů na led před úvodním duelem sezony proti Ottawě.

Nejprve byli odtajněni alternativní kapitáni – Morgan Rielly, Auston Matthews a Mitch Marnera. Jelikož ale všichni tři v zápase nosit “Áčko” nemohou, vymyslelo vedení, že si Marner a Matthews budou “A” po každém zápase střídat. První duel ho tak měl Marner, ve druhém Matthew a naposledy proti Montrealu opět Marner.

Když byli odtajněni zástupci kapitána, přišel na řadu samotný kapitán. Tím se stal John Tavares. Populární “JT” se stal 25. kapitánem v historii Toronta a po 64 letech tu máme kapitána, který pochází přímo z Toronta, či jeho blízkého okolí.
Zde se můžete podívat, jakým způsobem vedení oznámilo Johnovi, že bude novým kapitánem Maple Leafs.

Na úvod vyhraná bitva o Ontario

Do prvního utkání proti Ottawě překvapil Mike Babcock většinu fanoušků i expertů, když nechal sedět Jason Spezzu. Babcock pak prozrdil, že má v plánu ze začátku sezony čtvrtý útok točit, stejně tak jako šestého obránce. A zatím se to tak skutečně děje. Ve třech zápasech bývá složení 4. útoku a 3. obrany následující:

Timashov – Shore – gauthier
Marinčin – Sandin

A v opačním případě:
Petan – Spezza – Gauthier
Holl – Sandin

Toronto do utkání proti Sens nevkročilo nejlépe. Hned v první minutě totiž inkasovalo. Leafs ale rozjeli brankostroj ve druhé třetině. Po brankách Gauthiera, Moorea a dvou trefách Matthewse otočili stav na 4:1. Na 5:1 ve třetí části zvýšil Mikheyev a hosté už je korigovali na konečných 5:2.

Toronto – Ottawa 5:2
Branky a nahrávky: 23. F. Gauthier (Barrie, Timashov), 25. Moore (I. Michejev, Sandin), 29. Matthews (W. Nylander, Rielly), 35. Matthews (Marner, Tavares), 50. I. Michejev (Barrie).

Hvězdy utkání:
1. Auston Matthews 2+0
2. Tyson Barrie 0+2
3. Ilja Michejev 1+1

První venkovní duel a první výhra

O dva dny později čekal Leafs první venkovní zápas, ke kterému cestovali do Columbusu. Domácí na nás vletěli, ale Toronto úvodní tlak ustálo a ve 13. minutě šlo zásluhou Marnera do vedení. V polovině utkání pak vstřelil první gól v dresu Leafs Cody Ceci a bylo to 2:0. Jackets se podařilo následně snížit, ale víc jim Leafs nedovolili.

Matthewsova parádní trefa

Na začátku třetí části se opět trefil Marner a v 55. minutě potvrdil výhru Maple Leafs Auston Matthews, který vymetl šibenici soupeřovi brány. Fredy Andersen kryl 28 střel a měl velký podíl na výhře Toronta.

Toronto – Columbus 4:1
Branky a nahrávky: 13. Marner (Tavares, Rielly), 31. Ceci (Rielly, W. Nylander), 43. Marner (Tavares), 55. Matthews (Rielly, Marner)

Hvězdy utkání
1. Mitchell Marner 2+1
2. Frederik Andersen 28 zákroků
3. Morgan Rielly 0+3

Proti Montrealu ztráta třígólového vedení

Na závěr týdne se Maple Leafs představili v rámci Hockey Night in Canada doma proti Montrealu. Byla to velká hokejová show, se spoustou branek, ostrých střetů a zajímavých momentů. Bohužel ale se smutným koncem pro Toronto.

Leafs opět nevyšel nástup a ve 2. minutě prohrávali 0:1. Pak se však trefili čtyřikrát po sobě. Matthews, Kerfoot (jeho první gól v dresu Leafs), Moore a Nylander dali Torontu vedení 4:1. Byla 46. minuta a vypadalo to, že Leafs směřují k další výhře, jenže pak přišel kolaps.

Darovaný gól Montrealu a po hlouposti Kapanena

Pár vteřin po brance Nylandera snížil na 2:4 Drouin a hosté se chytli. Přišel třetí, čtvrtý a pátý gól. Během deseti minut otočil Montreal na 5:4. Toronto tak odvolalo gólmana a zkusilo to v šesti. Ještě, že máme toho Matthewse. Kanonýr Maple Leafs si našel odražený puk a v čase 58:45 srovnal na 5:5.

V prodloužení jeli úplně sami na Price Tavares a Marner. Ani jeden neproměnil. Ovšem i Montreal zahodil své šance. Domi už zvedal ruce, ale trefil jen tyč. Pak hráli hosté přesilovku, ale neuspěli v ní. Došlo tak na nájezdy. Tam však ani jeden z trojice Matthews, Marner, Tavares neuspěl. Za Habs se trefil Byron a Montreal tak bral o bod navíc.

Toronto – Montreal 5:6 po nájezdech
Branky a nahrávky: 6. Matthews (Rielly, Ceci), 16. Kerfoot (Moore), 22. Moore (I. Michejev, Kerfoot), 46. W. Nylander (Barrie, Kerfoot), 59. Matthews (Barrie, Marner).

1.Brendan Gallagher
2. Paul Byron
3. Alex Kerfoot 1+2

Hodnocení

Maple Leafs mají tedy za úvodní tři zápasy na kontě 5 bodů. Před začátkem bychom za to asi byli rádi. Je to dobrý výsledek, vstup do sezony vyšel. Je tam však trochu pachuť posledního duelu s Montrealem. Vést ve 46. minutě o tři góly a nakonec odejít s bodem, to vás těšit prostě nemůže. Každopádně není třeba hned propadat panice, chytat se za hlavu a posílat některé hráče na farmu. Jak řekl Mike Babcock, byla to lekce, z které se musíme poučit. Dobře, že přišla teď a ne v play-off.

Nejlepší hráči týdne

1. Auston Matthews – tři zápasy, pět gólů. To asi mluví samo za sebe. Matthews opět potvrdil, jak silné mívá každý rok vstupy do sezony. To že dá gól je téměř jistota. Vždy se dokáže v prostoru kolem brány dobře zorientovat, nebo si připravit svou obávanou střelu zápěstím, kterou má snad nejlepší v lize. Navíc William Nylander opět hraje velmi dobře a dokáže pro Matthewse připravit chytrou přihrávku, či mu vytvořit prostor. Pokud se nezraní, bude Auston horkým kandidátem na maurice Richard Tropy a klidně může pokořit hranici 50 branek.
  2. Trevor Moore – nemá tolik bodů jako Marner, nebo Rielly, ale tento kluk nehraje přesilovky a je členem třetího útoku. Moore měl povedenou přípravu a nyní na ni navazuje i v lize. Dva góly dal a nejeden přihrál. Navíc chodí na oslabení a na ledě působí velmi energicky a bojovně. Trochu mi připomíná Zacha Hymana. Moore šel herně hodně nahoru a vedle dalšího překvapení Ilji Mikhayeva a Alexe Kerfoota tvoří velmi zajímavou lajnu, která by mohla být tajnou zbraní Maple Leafs.
  3. Morgan Rielly – Po odchodu Rona Hainseyho má Rielly ještě více práce než loni. Mike Babcock ho už daleko více využívá při oslabení. Nadále však sbírá i body. Na kontě má již pět asistencí. Rielly je i po příchodu Barrieho nejlepším obráncem Maple Leafs a vypadá to, že mu sedí i spolupráce s Cody Cecim.

4 thoughts on “Leafs Week 1: Vydařený vstup do sezony

1. Skvělá nová rubrika! Dobrá práce Michale. Kdyby ti náhodou někdy nevyšel čas a nestihl jsi to týdenní zhodnocení tak si z toho nic nedělej, protože i v tom videu s JT a „C“ je vidět, že jak Shanny tak ostatní ví, co je doopravdy důležité a co má vždy přednost. I před pravidelným hodnocením zápasů Leafs ;).
    BTW. Přišlo někomu, že je Tavares překvapený? Přišlo mi to dost neuměle nahrané.. v dalších chvílích už bylo vidět dojetí, ale překvapení jsem u něj neviděl ani kousek. 🙂

2. Angi děkuju za pochvalu za rubriku i za ta slova po tom, moc si toho vážím.
    Jinak na rubrice má velkou zásluhu také můj kolega z facebooku Michal Sedláček, tak Michale, jestli to tady čteš tak ta pochvala je i pro tebe 🙂

Jinak my jsme Leafs week už kdysi dělali, takže je to vlastně staronová rubrika.