Leafs Week 2: Konec třízápasové série proher

Máme tady druhé vydání hodnocení týdne Maple Leafs, během kterého se tým potýkal s nevyrovnanými výkony, ale nakonec dokázal ukončit třízápasovou sérii proher.

Po nezvládnutém konci zápasu s Montrealem přišly další dvě prohry a obzvlášť ta s Tampou Bay způsobila ve městě pořádný rozruch. Naštěstí Maple Leafs na konci týdne odjeli do Detroitu, kde se jim podařilo zastavit sérii proher a vrátit se na vítěznou vlnu.

To vše doprovázela citelná nervozita torontských médií. Komentátoři se zabývali výkony Kasperiho Kapanena a vůbec celého prvního útoku Maple Leafs, kterému se nedaří tak, jako v loňské sezoně. Částečně to je samozřejmě způsobené tím, že stále chybí Zach Hyman, který přece jenom přináší odlišnou hru než rychlý a technický Kasperi Kapanen. Velmi nahlas ovšem zaznívaly hlasy, podle kterých se musí zvednout především Mitch Marner a také kapitán John Tavares.

Kritice neunikla ani hra obránců a pokračující nedůslednost ve vlastní třetině. Přesto se kouč Mike Babcock poprvé v sezoně držel stejného složení obranných dvojic ve třech zápasech v řadě.

Vyrovnaný zápas se šampiony

Hned zkraje týdne přijeli do Toronta letošní držitelé Stanley Cupu ze St. Louis a s nimi také bývalý hráč Maple Leafs Tyler Bozak. Zápas se Torontu vcelku vydařil a Leafs hráli se letošními šampiony vyrovnaný zápas. Krátce po polovině zápasu Leafs rychlými brankami Frederika Gauthiera a Williama Nylandera otočili nepříznivé skóre 0-1 na svou stranu.

Ještě do konce druhé třetiny hosté ale srovnali. V osmé minutě třetí třetině pak špatně pokryté obranné pásmo Maple Leafs vedlo k vítězné brance Alexe Pietrangela a Toronto prohrálo 2-3.

Povedená akce Williama Nylandera:

Toronto – St. Louis 2-3

Branky a nahrávky: 31:34 Frederik Gauthier (Jason Spezza, Nic Petan), 31:58 William Nylander (Cody Ceci, Andreas Johnsson).
Zákroky brankáře: Frederik Andersen 30 střel, 27 zásahů.

Hvězdy zápasu:
1. Alex Pietrangelo, StL (1G)
2. Jordan Binnington, StL (32 zásahů)
3. William Nylander, Tor (1G)

Ještě sobotní zápas s Montrealem odehrála třetí obranná dvojice ve složení Sandin-Marinčin. V pondělí proti St. Louis už nastoupil vedle Rasmuse Sandina Justin Holl a tihle dva spolu odehráli také následující dva zápasy s Tampou Bay a Detroitem.

Oproti zápasu s Montrealem kouč ještě pozměnil čtvrtý útok a dvojici Timashov-Shore proti St. Louis nahradil Nick Petan a Jason Spezza.

Totální propadák proti Tampě Bay

Jestliže v pondělí odehráli Leafs vyrovnaný zápas se silným St. Louis tak ve čtvrtek proti silné Tampě Bay to byl naprosto odlišný výkon.

Přestřelku v první třetině Maple Leafs prohráli 3-4 přestože dokázali otočit jednobrankovou ztrátu ze třetí minuty. Trefil se Andreas Johnsson a poprvé v sezoně také kapitán Maple Leafs John Tavares.

První branka kapitána v sezoně:

Lightning pak dvěma brankami zvrátili skóre opět na svou stranu.

Dvě minuty před koncem první třetiny se postaral o vyrovnaní už svou šestou brankou v sezoně Auston Matthews.

Jenže to bylo ze strany Toronta vše. Ještě před první přestávkou vrátil Tampě Bay vedení Steven Stamkos. V polovině zápasu vstřelil svou druhou branku uzdravený Brayden Point. Ve třetí třetině pak soupeř po našich chybách a také trošku se štěstím přidal další dvě branky a bez problémů si pohlídal své vedení do konce zápasu.

Po sedmé brance Tampy Bay pustil Frederik Andersen do branky Toronta Michaela Hutchinsona.

Toronto – Tampa Bay 3-7

Branky a nahrávky: 4:19 Andreas Johnsson v přesilovce (Auston Matthews, Mitchell Marner), 7:46 John Tavares (Justin Holl, Kasperi Kapanen), 17:56 Auston Matthews (Jake Muzzin, William Nylander).
Zákroky brankářů: Frederik Andersen 28 střel, 21 zásahů, Michael Hutchinson 5 střel, 5 zásahů

1. Nikita Kucherov, TB (2G, 2A)
2. Steven Stamkos, TB (1G, 3A)
3. Brayden Point, TB (2G, 1A)

Zápas s Tampou Bay se nevydařil v dresu Maple Leafs téměř nikomu. Přesto musím zmínit faul Jasona Spezzy po němž hrála Tampa Bay přesilovou hru. V jejím průběhu Mitch Marner jasně prohrál vhazování v obranné třetině a Nikita Kutcherov mohl přesně a tvrdě pálit na branku Frederika Andersena. A další faul Nica Petana před koncem první třetiny využil svou naopak Stamkos.

To vše vždy krátce po tom, co Leafs buď vyrovnali nebo otočili nepříznivé skóre na svou stranu.

Tyhle fauly určitě také přispěly k tomu, že Spezza s Petanem vypadli před dalším zápasem na ledě Detroitu ze sestavy, kam se naopak vrátil Dmytro Timashov a Nick Shore.

Pozitivní konec týdne

V sobotním zápase na ledě Detroitu Red Wings se pak Maple Leafs přece jenom postarali o pozitivní konec celého týdne.

A byl to kromě jiných právě Nic Shore a Dmytro Timashov, kteří využili svou šanci po návratu do sestavy. Proti Red Wings se totiž dařilo především hráčům z dolní části sestavy. Kromě vstřelených branek si třetí a čtvrtý útok vypracoval další velké šance a hráči svým výkonem jasně předčili své kolegy z prvních dvou útoků.

Právě Shore v polovině první třetiny vyrovnal jednobrankový náskok Detroitu po tom, co krásnou kličkou zakončil akci Dmytro Timashova, který naopak obral soupeře v rohu o kotouč.

Ve druhé třetině měli Leafs opticky převahu, ale skóre zůstávalo stále vyrovnané 1-1. Až v poslední minutě druhé třetiny zakončil Ilya Mikheyev rychlý brejk kličkou proti Howardovi a střelou do prázdné branky.

V polovině třetí třetiny navýšil Alexander Kerfoot snadnou dorážkou vedení Maple Leafs na 3-1.

To trvalo ale jenom pár vteřin a Red Wings zásluhou Darrena Helma snížili na 2-3. Krátce na to mohlo být dokonce vyrovnáno, ale střela Manthy skončila naštěstí na tyčce.

Šest a půl minuty před koncem třetí třetiny se čtvrtý útok Maple Leafs po vyhraném vhazování Frederika Gauthiera v obranném pásmu usadil v útočné třetině a Jake Muzzin zakončil spolupráci s Timashovem do odkryté branky Red Wings.

Něco málo přes dvě minuty před koncem zápasu pak Trevor Moore jistil výhru Toronta střelou do prázdné branky.

Detroit – Toronto 2-5

Branky a nahrávky: 9:57 Nic Shore (Dmytro Timashov), 39:30 Ilya Mikheyev (Kasperi Kapanen), 49:11 Alexander Kerfoot (Ilya Mikheyev, Rasmus Sandin), 53:34 Jake Muzzin (Dmytro Timashov), 57:47 Trevor Moore do prázdné branky (John Tavares).
Zákroky brankářů: Frederik Andersen 27 střel, 25 zásahů

1. Nicholas Shore, Tor (1G)
2. Jacob de la Rose, Det (1G, 1A)
3. Justin Abdelkader, Det (2A)

Pro Maple Leafs je velmi pozitivní, že se proti Detroitu ukázal také zbytek sestavy, který tak může nahradit brankový výpadek prvních dvou útoků. Frederik Andersen pak už opět vypadal jako Frederik Andersen.

Hodnocení

Maple Leafs si především v zápase s Tampou Bay prožili mírnou krizi. Proti St. Louis se jednalo o vyrovnaný zápas, který rozhodla chyba v pokrytí obranné třetiny. Na ledě Detroitu pak Maple Leafs našli odvahu a nasazení ve třetím a především čtvrtém útoku.

Proti silným soupeřům jako je Tampa Bay a jako bude Boston v příštím týdnu ovšem musí Maple Leafs předvést mnohem lepší výkon, než Leafs předváděli tento týden.

Nejlepší hráči týdne

1. Ilya Mikheyev – Tenhle mladý rus se dokázal neskutečným způsobem rozehrát na úzkém severoamerickém kluzišti k výborným výkonům. V dosavadních šesti zápasech dokázal posbíral už pět bodů za dvě branky a tři asistence a především také +5 bodů v hodnocení +/-. To je na nováčka z KHL výborný výsledek. Jeho spolupráce s Kerfootem a Moorem vychází zatím velmi dobře. V případě výpadku Kapanena nebo Hymana bych se vůbec nedivil, kdyby Mikheyev dostal šanci vedle Johna Tavarese.
  2. William Nylander – Willy začíná v letošní sezoně dokazovat, že loňský rok se nebude opakovat. V zápase se St. Louis vstřelil krásnou branku a až do sobotního zápasu na ledě Detroitu Red Wings prodlužoval navzdory třem prohrám svou bodovou sérii. V šesti zápasech posbíral stejně jako Mikheyev pět bodů za dvě branky a tři asistence.
  3. Dmytro Timashov – především za zápas s Detroitem jsem vybral tohoto ukrajinského útočníka, který už několikrát stál na hraně sestavy Maple Leafs ale pokaždé skončil v AHL. Nyní se zdá, že by mohl na chvíli zaujmout místo na levém křídle čtvrtého útoku. Proti Red Wings dvakrát krásně připravil branku spoluhráčům.

Neděle od 1:00 – Boston (doma)

Náš tip: 3 výhry (s Washingtonem a s Bostonem v prodloužení)

Marlies

Začala už také sezona AHL. Toronto Marlies tři zápasy, ve kterých zaznamenali tři výhry a mají tak zatím stoprocentní úspěšnost.

Výsledky:
Belleville Senators – Toronto Marles 1-4
Toronto Marlies – Manitoba Moose 3-2
Toronto Marlies – Manitoba Moose 4-0

V tom posledním zápase v neděli večer na ledě Manitoby v Bell MTS Place nastoupil ve svém prvním zápase v AHL Joseph Woll a 23 úspěšnými zásahy si hned ve svém prvním zápase připsal čisté konto.

A ve všech třech zápasech Marlies vstřelil branku Egor Korshkov.