Leafs Week 4: Nejhorší týden sezony

Téma tohoto týdne? Zřejmě nasazování brankářů do back-to-back utkání. Fanoušci a experti nechápou, Mike Babcock si však stojí za svým.

„Dokážete si představit, že bychom prohráli první zápas? A pak šli do druhého unavení? Já nevím. Tato investice mi vůbec nedává smysl,“ odpověděl trenér Leafs na to, proč první utkání vždy chytá Andresen, bez ohledu na sílu soupeřů.

Realita je ale nyní taková, že Leafs ze čtyř back-to-back zápasů čtyřikrát prohráli druhý zápas. Hutchinson tak ještě nezažil pocit vítězství. To taky není pro psychiku gólmana moc příjemné. Babcock by měl právě proto něco změnit a zapřemýšlet nad tím, zda by nebylo rozumné třeba nasazování gólmanů otočit, nebo zkusit třeba i dvakrát po sobě chytat Andersena. Dočkáme se toho však? Já tomu moc nevěřím. Samozřejmě je potřeba říct, že brankáři rozhodně nejsou tím hlavním kamenem úrazu.

Vzhledem k zatím neuspokojivým výkonům Toronta, došlo i na trenérskou otázku u Maple Leafs. Zatím však tedy jen mezi insidery ze Sportsnet. Ti pátrali po tom, jestli je pozice Mike Babcock jako hlavního kouče Toronto ohrožena a přišli s tím, že zatím tomu nic nenasvědčuje.

A teď si pojďme připomenout zápasy tohoto týdne. I když bychom na ně asi radši zapomněli.

Na úvod týdne bod proti Columbusu

Do branky se postavil Fredy Andersen, a jelikož Leafs hráli další den na ledě Bostonu, svolal na sebe Mike Babcock řadů kritiků, kteří mu vyčítali, že do branky nepostavil Hutchinsona a proti Bostonu Andersena. Babcock si však stál za svým.

Andersen byl proti Jackets nakonec jedním z klíčových článků týmu. Pochytal 34 střel, ale porážce 3:4 po prodloužení stejně nezabránil. Toronto totiž nezačalo utkání vůbec dobře. V šesté minutě hry byl stav 2:0 pro Columbus. Do přestávky však bylo vyrovnáno. Nejprve se trefil Kapanen v oslabení a další branku přidal Matthews.

Obrat na 3:2 zařídil Nylander, ale ve třetí třetině Jackets srovnali a šlo se do prodloužení. V něm dostal Nyquist možnost samostatného nájezdu, když byl v úniku faulován. Nájezd proměnil a rozhodl o výhře svého týmu 4:3. Toronto bralo bod.

Hvězdy zápasu:
1. Gustav Nyquist 1+0
2. Auston Matthews 1+1
3. Nick Foligno 0+2

Branky a nahrávky: 12. Kapanen (Marner, Muzzin), 20. Matthews (A. Johnsson, Muzzin), 40. W. Nylander (A. Johnsson, Matthews).

Porážka od rivala

Hned další den se tým vydal do Bostonu, kde na ně v TD Garden čekal dobře známý soupeř. Leafs dokázali doma Bruins porazit, ale tentokrát jim Boston porážku vrátil. Nejprve se v přesilovce prosadil Pastrňák. Leafs však ve druhé části srovnali zásluhou Kapanena. Vedení si ale domácí vzali zpět po gólu Marchanda.

To bylo stále ještě ve druhé třetině, kdy Kerfoot opět srovnal stav utkání. Třetí třetina ale patřila domácímu týmu. Vítězný gól vstřelil Ritchie a pojistku přidal náš bývalý hráč Par Lindholm. Leafs prohráli 2:4 a nepředvedli vůbec dobrý výkon. Především klíčový hráči Matthews s Marnerem se v zápase neprezentovali dobře. Toronto se tak v tabulce dostalo do záporné bilance pěti výher a šesti porážek.

Branky a nahrávky: 25. Kapanen (Kerfoot, Holl), 33. Kerfoot (Kapanen, W. Nylander).

Třetí třetina rozhodla o výhře nad Sharks

Po prohře od Bostonu a s vidinou back-to-back zápasu na ledě Montrealu, bylo potřeba San José porazit. To se Torontu taky povedlo, ač utkání bylo dlouho vyrovnané. Leafs už klasicky dostali první gól a v zápase prohrávali.

Ve druhé části naštěstí vyrovnal Jake Muzzin a třetí třetina už patřila Maple Leafs. Vítězný gól vstřelil pět a půl minuty před koncem Morgan Rielly. Pojistku do prázdné přidal Mikheyev a v závěru ještě střelou mezi betony Jonese skóroval Matthews. Leafs vyhráli 4:1 a další den je čekal duel v Montrealu.

1. Morgan Rielly 1+0
2. Ilja Mikheyev 1+1
3. Jake Muzzin 1+0

Branky a nahrávky: 40. Muzzin (Spezza, I. Michejev), 55. Rielly (W. Nylander), 60. I. Michejev (Marner), 60. Matthews (Marner).

Děravá obrana a další prohra s divizním rivalem

Nejhorší zápas týdne pro Maple Leafs. Montreal nás přehrál a zaslouženě porazil. Toronto ukázalo, proč má nejhorší obranu v lize, co se počtu inkasovaných branek týče. Hned třikrát pustilo útočníky Canadiens do nájezdu na Hutchinsona a třikrát z toho byl gól.

Domácí v zápase vedli 2:0, ale Toronto po gólech Muzzina a Johnssona srovnalo. To již ale bylo vše. Pak dávali góly jen hráči Habs. Byla z toho prohra 2:5 a na hru Maple Leafs opravdu nebyl pěkný pohled.

Branky a nahrávky: 20. Muzzin (Marner, I. Michejev), 26. A. Johnsson (Matthews, Rielly).

Hodnocení týdne

Čtyři zápasy, jedna výhra, tři prohry. Toto byl sakra neúspěšný týden. Maple Leafs jsou mužstvem, které by mělo patřit ke špičce NHL a ne se trmácet mezi průměrem. Marner s Matthews byli v obou prohraných zápasech v základní hrací době dost nevýrazní. Je až k nevíře, co dokáže obrana napáchat za hrubky.

Zde si dovolím opět rýpnout do trenérského štábu. Leafs mají obranou, jakou již dlouho neměli. Opravdu se nedá říct, že by to byla naše slabina. A přesto je. Podle mého názoru, zde hraje hlavní roli systém hry, který Mike Babcock vyznává. Vše začíná už od útočníků a Maple Leafs pod jeho vedením defenzivně nikdy nezářili. Je potřeba něco změnit, ale toho se asi u Babcocka nikdy nedočkáme.

Pokud se rychle nedáme dohromady, začne být situace dost špatná. Už nyní mají Maple Leafs o tři zápasy víc než floridské týmy, které jsou za námi jen o dva body zpět. Dá se tak čekat, že tabulkou ještě klesneme dolů.

Nejlepší hráč týdne

1. Jake Muzzin – V zápase proti Montrealu jde jeden gól za ním, ale na druhou stranu jeden gól taky dal. V tomto týdnu nikdo vyloženě nezářil, ale Muzzin sbíral body, i když nepatří do žádné přesilovkové formace, na rozdíl od Riellyho a Barrieho. Proti Jackets měl dvě asistence a v zápasech se Sharks a Habs dal gól. Frederik Andersen ho po zápase se San José zvolil hráčem duelu. Tento týden volíme tedy Muzzina.

Další dvě místa necháme neobsazená, protože je opravdu těžké, zde někoho vybírat. I Muzzina bychom mohli velmi lehce zpochybnit, ale přesto, byl asi nejvýraznější.

Toronto Marlies

Farma Maple Leafs v tomto týdnu hrála jen jedno utkání a to na ledě Binghamtonu. Poprvé v sezoně Marlies prohráli, když padli 2:3 po prodloužení. O branky se postarali Archibald a O’Brien. Marlies jsou přesto druhým nejlepším týmem celé AHL.

4 thoughts on “Leafs Week 4: Nejhorší týden sezony

1. Tak na b-to-b zápasy mám naprosto stejný názor jako MB.
    Ta procentuelní šance je vždy daleko větší první zápas.
    S těmito zápasy máme problém dlouhodobě,tady na webu se to taky rozebírá několik let,je to prostě daň za to,že málo cestujem.To je prostě fakt,to že nám letos vyšel MTL 3x je haluz.
    Nemyslím si,že by byl největší problém v Golmanovi.Teď měl MTL za 8,5 minuty 10 střel a trvalý tlak.
    Neříkám,že je Hutch nějak super jistý,ale tohle mu připisovat je nesmysl.
    Měli jsme super 3 lajnu,ale když je z ní teď druhá,tak už tak super není,snad se brzy vrátí Hyman.
    Naopak Holl mi přijde oproti loňsku docela v pohodě,tak očekávám že bude hrát s Dermottem
    M.

2. letošní sezónu odepsat nechci, ale upřímně doufám, že Sheldon Keefe bude v prosinci na místě hlavního trenéra. Babs na to už podle mě nemá. Ano, byl úspěšný, ale nemyslím, že až tak. Olympiádu s tím týmem, co měl, nepočítám, tu by vyhrál i Luboš Hrouzek. Detroit je už dávno a ten tým udělal hlavně Holland. Osobně si myslím, že to stačilo a je čas jít dál. Svoji historickou úlohu už splnil. S těmi mlaďochy si zřejmě nesedl a jeho styl je dost čitelný. Babs se nezmění, na to je příliš hrdý.

3. Jestli se po play off spekulovalo o odvolání Babcocka, tak nevím na co se teď čeká.