Mike Babcock byl odvolán

To, po čem volala média už na konci minulé sezony se stalo skutkem. Kouč Mike Babcock skončil na střídačce Toronto Maple Leafs. Stalo se tak po pouhých 23 zápasech v nové sezoně.

Ještě před několika týdny se mluvilo o tom, že měsíc po nevydařeném začátku sezony je příliš brzy na paniku. Jenže situace se nelepšila. Máme za sebou nevydařený víkend s prohrou proti Bostonu a vysokou prohrou na ledě Pittsburghu. Rozhodnutí o odvolání hlavního kouče padlo po prohře na ledě Las Vegas. To znamenalo už šestou prohru v řadě a pohár trpělivosti vedení klubu přetekl.

Mike Babcock vedl ještě ve středu pětadvacetiminutový trénink týmu v Arizoně. O hodinu později už Babcock na hotelovém pokoji Presidenta klubu Brendana Shanahana, který za týmem přiletěl z Toronta, slyšel, že už není trenérem Maple Leafs.

„Nebyla to jednoduchá konverzace a nebylo to příjemné. Dny jako dnes nikdy nejsou příjemné,“ řekl Shanahan.

Načasování Babcockova odvolání svým způsobem vypovídá o tom, že management klubu bere současnou situaci týmu velmi vážně.

„Víme, jak vyrovnaná liga je a víme, jak obtížné to každý večer je. Takže když si myslíte, že víte, jaké je správné řešení, tak musíte konat. Myslím si, že čekat v tento moment by bylo špatné. Takže to je důvodem, proč jsem dnes přiletěl a proč jsme měli s Generálním manažerem Kylem Dubasem rozhovor s Mikem,“ řekl Shanahan ve středu odpoledne reportérům.

Byl to právě Shanahan, který Mikea Babcocka v květnu 2015 do Toronta přivedl, když se obě strany dohodly na lukrativní padesátimilionové smlouvě. Babcock končí tři roky před jejím vypršením. Během necelých pěti sezon na lavičce Maple Leafs zaznamenal bilanci 173-133-41. Ve třech sezonách v řadě s Maple Leafs vypadl v prvním kole playoff.

„Jelikož jsem to byl já, kdo Mikea přivedl tak si myslím, že bylo velmi důležité sednou dnes ráno na letadlo a letět sem. Být s Kylem, postavit se před Mikea a osobně mu říct, že jsme se takto rozhodli společně a že myslíme, že to je v nejlepším zájmu klubu. Opravdu se to rozhodlo v posledních několika týdnech. V posledních 48 hodinách jsme o tom společně s Dubasem mluvili a prostě jsem cítil, že to je něco, co musím provést. Kyle to cítil stejně,“ řekl Brendan Shanahan.

Mikea Babcocka nahradí současný kouč Toronta Marlies v AHL Sheldon Keefe pro kterého bude debutem čtvrteční zápas Maple Leafs na ledě Arizony Coyotes. Jeho asistenty zůstanou Dave Hakstol a Paul McFarland.

V Torontu je pod tlakem médií každý člen Maple Leafs a i přes velmi vysokou kritiku draze placených hráčů byl Mike Babcock stále tím, na koho se snášela téměř veškerá vina za špatné výsledky.

„Nemůžete vinit všech 20 hráčů, takže to končí u kouče,“ řekl zkraje tohoto týdne bývalý GM Maple Leafs Brian Burke.

V současné chvíli se Maple Leafs s bilancí 9-10-4 nachází mimo playoff pozice. Toronto má navíc odehráno více zápasů než soupeři. V posledních 16 zápasech vyhrálo pouze dvakrát v základní hrací době. K tomu můžeme přičíst mizernou úspěšnost přesilových her a hry v oslabení. V obou kategoriích patří Maple Leafs k horší polovině ligy. Oslabení má Toronto dokonce páté nejhorší z celé soutěže.

Hráči Leafs až příliš často v letošní sezoně nechávají své brankáře čelit složitým situacím. Doplácel na to především Michael Hutchinson, který jako dvojka nastoupil v pěti zápasech a týmu pomohl pouze k jedinému bodu.

Právě nasazování druhého brankáře do druhého ze dvou zápasů v řadě bez ohledu na soupeře komentátoři Miku Babcockovi často vyčítali. V šesti zápasech back-to-back Leafs zaznamenali zatím mizernou bilanci 0-5-1. Přitom se nejméně dvakrát nabízela možnost, že by v prvním ze dvou zápasů proti relativně slabšímu soupeře mohl nastoupit nejprve Hutchinson a ve druhém zápase proti silnějšímu soupeři Frederik Andersen. Mluvím o říjnových back-to-back zápasech s Minnesotou a Washingtonem a o týden později s Columbusem a Bostonem.

Dalším problematickým zvykem Mikea Babcocka bylo nízké vytěžování Austona Matthewse. Hráč, který dokáže vést tým a svou šikovností je pro soupeře vždycky velkým nebezpečím často v momentu, kdy Leafs dotahují náskok soupeře v koncovce zápasu sedí na střídačce. To samé bylo Babcockovi vyčítáno už během jarního playoff.

Situace Mikea Babcocka na lavičce Maple Leafs se nezhoršila v posledních dnech nebo týdnech. Torontu se nevydařila už druhá polovina loňské sezony. V součtu loňské a letošní sezony si Leafs od 1. ledna 2019 připsali v 65 zápasech pouze 29 výher. Mizerná úspěšnost v oslabení se během sedmi zápasů loňského playoff propadla až na hodnotu 56,3%.

Maple Leafs se postupně propadají tabulkou a nyní mnohem blíže posledním místům v tabulce než k těm první. Od zápasu s Los Angeles 5. listopadu nezaznamenali ani jednou vedení v zápase. To všechno v situaci, kdy se měl tým s několika hráči pod více než desetimilionovými smlouvami ucházet o Stanley Cup.

„Myslím, že cítíme, že nehrajeme podle předpokladů v letošní sezoně. Myslím si, že některé klíčové prvky v naší hře a důraz na detail často tento rok chybí,“ dodal Shanahan.

Po odvolání Mikea Babcocka je zřejmé, že pozornost se nyní přesune na hráče. A především na ty hráče, kteří mají vysoké smlouvy a kteří by měli být lídry týmu.

3 thoughts on “Mike Babcock byl odvolán

 1. Tak jak jsem se MB poměrně zastával,tak jsem nakonec taky rád za změnu.
  Mě ze všeho nejvíc točily ty přesilovky a letos ta bilance obdržených gólů.
  Na vše ostatní jsem nějak našel omluvu.Třeba oslabení – po předloňských formacích tam bylo dost poklesu na kvalitě,letos ještě více.
  No nic doufám,že aplikace změn nebude trvat dlouho a že mladší trenér bude mít k mladším hráčům blíže.
  Marlies jsem letos neviděl vůbec,loni jsem viděl asi 6 zápasů P-O.Nemůžu soudit systém ani třeba ty přesilovky.Rosen,který je dost režíroval z modré se v Coloradu neprosadil ani do A kádru.

  Co múžeme očekávat ?
  První obrana Barrie Rielly ?
  Kapanen do první lajny?
  Nylander pryč ? (ty jeho ztráty puku jsou prostě strašný,strrrašný, příšerný).

  Myslím si že na trejdy zatím nedojde,(stejně na nich nemůžeme nic vydělat)
  Moc hráčů z farmy taky neočekávám nahoře,kvůli stropu.
  Obávám se ,že dokud se nám nevrátí nějací marodi,tak se to bude otáčet špatně.
  Potřebujeme zpátky třetí lajnu z prvních 6-8 zápasů Mikh – Kerf – Moor to byla podpora.
  Jsem pořád optimista a s play-off počítám 🙂
  M.

 2. Ahoj Martine celkem s tebou souhlasím. Taky jsem nakonec rád za změnu. Babcocka uznávám, ale tým potřebuje impuls a nemělo smysl čekat. Stejně by k tomu dřív nebo později došlo. Ta hra byla strašná. Přesilovky, oslabení, hodně obdržených gólů.

  Barrieho s Morganem bych dal k sobě. Mohlo by to pomoct oběma. Když se Barrie nezvedne, tak čekám jeho trejd před trade deadline.

  Kapy asi do prvního útoku nepůjde. Když tak dočasně než se vrátí Mitch, ale ne dlouhodobě. On potřebuje hrát vpravo a tam je Mitch.

  Ani si nemyslím, že vyměníme Willyho. Podle mě je pořád vedle AM dobrým hráčem a mohou spolu hrát.
  Ale jinak nějaké výměny čekám, minimálně někoho na černou práci.

  Kdo myslíte že zůstane jako dvojka? Hutch nebo Kaskisuo…pořád tak nějak víc věřím Hutchinsonovi, ale je možný, že si Keefe nechá u Leafs Kaskisua.

 3. No já Kapanena cpal místo Nylandera ,ne k Tavaresovi.
  Nylander bruslí a docela i střílí a přihrává,ale vůbec nebrání a ztrácí ty puky.Celý tenhle útok poměrně fungoval,když to stihl Johnsson odbránit,což s poklesem jeho formy v posledních zápasech odpadlo.“Proto furt měním Nylandera“
  Na druhou stranu pokud sebereme Austonovi Nylandera tak je v háji i on, to uznávám.
  Pokud se Barrie nezvedne pod novým koučem,tak půjde určitě ještě dříve,než před uzávěrkou.
  V tom ůtoku ty výměny moc nevidím.Kapanen a Johnsson nedávají smysl (za málo peněz hodně muziky) a ostatní mají tak malé smlouvy,že bude problém najít protikus se stejně nízkou smlouvou.
  Jedině snad kus za kus na úrovni 4 lajny za nějakého brusiče,ale pokud bude za 700 tis,tak nebude schopen hrát hokej 🙂
  M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *