Proměna Leafs pod vedením Sheldona Keefa

Sheldon Keefe je už týden hlavním koučem Toronto Maple Leafs. Tým pod jeho vedením vyhrál první dva zápasy v řadě a celkově prochází výraznými změnami.

Maple Leafs se za poslední týden zdají výrazně oživeni novým koučem. Jak se to novému kouči povedlo?

„Myslím si, že v tomto případě to je prostě jenom jiný hlas,“ řekl Sheldon Keefe v pondělí po tréninku, který ani zdaleka nepřipomínal to, jak vedl tréninky Mike Babcock.

Je zřejmé, že v případě Sheldona Keefa to prostě není jenom jiný hlas. Je to úplně jiný přístup k hráčům, úplně jiný přístup k vedení tréninku, k taktice a hře v zápasech. Jeho důraz a zaměření na rozvíjení šikovnosti hráčů a využívání dovedností, které hráči Maple Leafs mají posouvá hru a celý tým na úplně jinou úroveň než pod Babcockem.

Jeho nový přístup dokazují scény z pondělního tréninku. Ten vedlo až devět různých koučů včetně například bývalého hráče Maple Leafs Nika Antropova nebo Darryla Belfryho, který zastává funkci konzultanta v oddělení hráčského vývoje. Celý tým Maple Leafs byl pak rozdělený na obránce a útočníky. Obě skupiny pak trénovali na dvou oddělených ledových plochách v tréninkovém centru Maple Leafs. Tréninková cvičení pak byly výrazně zaměřená na rozvíjení dovedností.

Něco podobného se nikdy pod vedením Mikea Babcocka na trénincích během sezony neobjevilo.

„Pocházím z prostředí, kde je rozvoj hráčů prioritou a zatímco tady je prioritou výkonnost tak pokračovat ve vývoji hráčů je také důležité. Snažím se začít v první etapě toho, co bych chtěl a co bych rád začlenil. Měl jsem hodně úspěchů s Marlies ve využívání zdrojů, které máme kolem nás, konkrétně s oddělením vývoje hráčů. Oni odvádějí skvělou práci. Vědí, jaká jsou moje očekávání pokud jde o práci se schopnostmi v našem systému a myslím, že to je skvělý způsob jak představit některé z konceptů, na které chceme aby se naši hráči zaměřili,“ řekl Keefe v pondělí početnému zastoupení reportérů, kteří sledovali první trénink Maple Leafs pod vedením nového kouče v Torontu.

Dvacet minut se obránci věnovali samostatně bez útočníků na přechod do protiútoku. Pak se připojili k útočníkům na dalších dvacet minut tréninku. Trénink byl dále zaměřený na hru v útočné třetině a hledání úspěchu v kruhové hře v rozích. Vše pod bedlivým dozorem Kyle Dubase, který občas nahrával video na telefon.

Zajímavostí je také přesun tréninkových lekcí z plochy Maple Leafs na plochu Marlies, kde Sheldon Keefe ještě nedávno trénoval záložní tým. Po úvodní části se tým přesunul na ledovou plochu Maple Leafs, kde se hráči zaměřili na to, jak využít svých dovedností ve hře.

Obnovení týmového ducha

Jednou z prvních věcí, kterou Keefe po svém příchodu k Maple Leafs zmínil je to, že chce obnovit týmového ducha. Tým prohrál šest zápasů v řadě než byl Babcock odvolaný, takže pozvednutí nálady dává určitě smysl. Pro Sheldona Keefa je ale vysoká energie v týmu něčím, co je vždy na jeho seznamu.

„V zásadě věřím, že to je priorita a my chceme to udělat prioritou. Chceme být týmem, kterému se daří, chceme tady mít prostředí, které vibruje životem. Snažíme se na těchto věcech neustále pracovat a chovat se tak. Jako trenéři můžeme nastavit to, jaké prostředí tady budeme mít. A pak to, jak komunikujeme s našimi hráči, jak s nimi jednáme, jak pracujeme s naším rozpisem, tréninky a všemi těmito věcmi. To jsou situace, do kterých jsou naši hráči zapojeni,“ řekl Keefe.

Pozitivní nálada týmu se neprojevuje jenom na trénincích, ale také mimo kluziště. Před zápasem na ledě Colorada se hráči před tréninkovou halou koulovali. Za týmem přiletěl také Mitch Marner, který je v současné době mimo hru s poraněným kotníkem. Ze spoluhráčů si pak dělal vtípky, když jim v šatně schovával výstroj. Hráči mu to pak opláceli během tréninku sprškami vodou z lahví.

„Každý v této šatně má hodně dovedností a schopností dělat mnoho skvělých věcí a myslím si, že to ti lidé prostě nedělali. V jejich myslích prostě nemysleli svobodně. Mohli jste to vidět v posledních dvou zápasech, několik těch kluků se tam tak nějak baví s pukem, ukazují své schopnosti a dělají své věci a to našemu týmu velmi pomáhá,“ řekl Marner.

Pochybnosti kolem Babcocka

Mladý tým Toronta, který se začal v sezoně 2016–17 tvořit si vlastně asi nikdy s koučem Mikem Babcockem nesedl.

Babcock sice dovedl tým kolem Austona Matthewse a Mitche Marnera k mnoha nováčkovským rekordům klubu a vůbec celé NHL. Už v sezoně 2016-17 z toho bylo trochu nečekaně playoff.

Je tu ale také škraloup, o kterém se zmiňuje například Terry Koshan z deníku Toronto Sun. Právě v sezoně 2016-17 měl Babcock žádal jednoho z nováčků Maple Leafs o sepsání seznamu se jmény hráčů, kteří v očích daného hráče trénují nejtvrději k těm, kteří naopak nemají nejlepší pracovní morálku. Daný hráč tak provedl, aby svého kouče nezklamal. Následně se ale dostavilo velké zklamání z toho, když Mike Babcock hráče seznámil s tím, kdo je na posledním místě.

Tím nováčkem byl Mitch Marner, který v pondělí v rozhovoru pro TSN událost potvrdil.

„Řekl bych, že je to jen překvapivé. Ale víte no, už je to dlouho a upřímně už jsem na to tak trochu zapomněl dokud se ty zprávy neobjevili. Ale už s tím je konec, je to pryč. Měl jsem štěstí, že hráči, kteří tam byli se mnou si toho nevšímali. Věděli, že to není na mě.

Podpora spoluhráčů pro nováčka je samozřejmě v takové situaci velmi důležitá a věděl to také Mitch Marner.

„Pro nováčka to byla obrovská podpora. Opravdu jsem nevěděl, co si myslet, ale měl jsem štěstí, že ten tým nováčků byl se mnou a celý tým držel při sobě. Měl jsem v té situaci štěstí. Ale jak jsem řekl, že je to pryč, nemyslím na to. Těším se na budoucnost se Sheldonem a uvidíme co mohu udělat, abych pomohl týmu,“ dodal Marner.

Otázkou zůstává jestli Mike Babcock v této situaci překročil čáru. Podle svých slov se snažil zaměřit se na pracovní morálku Mitche, chtěl mu ukázat vzory, podle kterých mohl trénovat a podle něj to skončilo jako špatný nápad. Mike Babcock se tehdy podle svých slov Marnerovi omluvil.

Dalšími náznaky, že si kouč Mike Babcock tak úplně nerozuměl například s Austonem Matthewsem můžeme hledat také v chladných vyjádřeních po porážce od Bostonu v playoff 2018. Tehdy se výrazně spekulovalo o tom, že oba důležití muži nejsou na stejné vlně.

Je tu také vztah Mike Babcocka s Kylem Dubasem. Ti dva si také zrovna navzdory všem veřejným vyjádřením příliš nerozuměli. Především složení týmu bylo pro oba muže výrazným tématem. Posledním příkladem jejich odlišného pohledu na složení týmu je útočník Jason Spezza. Kyle Dubase řekl 1. července po podpisu se Spezzou, že útočník do týmu perfektně zapadá a viděl v něm hlavně mentora pro mladší hráče.

Naopak kouč Mike Babcock měl od začátku kempu se Spezzou „problém“ a jeho vyřazení ze sestavy pro úvodní zápas v nové sezoně proti Ottawě bylo zbytečné a neuctivé. Úvodní zápas Maple Leafs v letošní sezoně proti klubu, který Spezzu draftoval byl pro zkušeného útočníka výjimečným. Těšil se na něj nejenom zkušený útočník, ale také jeho rodina. Jason sehnal pro rodinu a přátele několik desítek lístků ale samotný zápas sledoval pouze z tribuny.

Úplně jinak se zachoval Sheldon Keefe v zápase Maple Leafs na ledě Colorada Avalanche, který byl pro Alexe Kerfoota a Tysona Barrieho prvním zápasem v Coloradu po letní výměně do Toronta. Nový kouč postavil oba bývalé hráče Avs na úvodní vhazování. Kerfoota vedle Austona Matthewse a Tyson Barrie do první obrany vedle Morgana Riellyho.

Také takto se Leafs proměnili pod vedením nového kouče Sheldona Keefa.

One thought on “Proměna Leafs pod vedením Sheldona Keefa

  1. Za mně super změna. Hlavně najednou pozoruji, že z týmu spadla deka, je uvolněný, něco jako ve smyslu „zbavili se tyrana“. Barrie se probudil, Hutch je na tom asi taky lépe, Spezza to stejné, AM je najednou nejvytěžovanějším útočníkem a tak dál. Jsem zvědavý na to, až se vrátí Mitch. A koneckonců i ten je asi hrozně rád.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *