Nadešel čas říct další sbohem

Do Toronta se dnes večer poprvé od své letní výměny vrátí Nazem Kadri. Po deseti letech v dresu Blue & White poprvé jako hráč jiného klubu.

Od draftu až po nedobrou pověst

Když tehdejší GM Maple Leafs Brian Burke 26. června 2009 oznamoval na pódiu v Montrealu jméno první volby Maple Leafs v draftu 2009 musel počkat než diváci v Bell Centre přestanou bučet. Jako by to symbolizovalo celou Kadriho kariéru v dresu Maple Leafs. Soupeři ho nikdy neměli na ledě rádi a na fanoušky ostatních týmů působila jeho hra jako červený hadr na býka. Jenže jeho hra se vstupem do NHL výrazně proměnila.

Zprávy skautů před draftem hovořily o jeho elitním ofensivním talentu, fantastických rukou, přesných pasech, skvělém bruslení a schopnosti rychlé akcelerace. Pokud hrál v juniorech svou ofensivní hru tak ovládal led. Existovaly ovšem také pochybnosti o jeho náladách a chuti hrát, jenom když se mu chtělo. S tím souvisela také jeho fyzická hra, kterou nikdy příliš nevyužíval. Prostě to byl v juniorech především hračička.

Po svém draftu strávil ještě rok v juniorech a v 56 zápasech v dresu Londonu Knights nasbíral 93 bodů. I tak měl svůj přechod do NHL velmi složitý.

V dalších dvou sezonách 2009-10 a 2011-12 odehrál v NHL pouze 29 a 21 zápasů s mizernou bodovou bilancí. Kouč Ron Wilson nebyl vůbec spokojený s jeho pracovní morálkou a s přístupem k obranné hře. V AHL ovšem patřil svým bodovým příspěvkem k lídrům Marlies.

Průlom v jeho kariéře přišel až ve zkrácené sezoně 2012-13 pod koučem Randym Carlylem, který mu dal důvěru. Kadri ve své první kompletní sezoně v NHL posbíral ve 48 zápasech 44 bodů a stal se druhým nejproduktivnějším hráčem Leafs za Philem Kesselem.

V sezoně 2013-14 nastřílel v 78 zápasech 20 branek a zaznamenal celkem 50 bodů jenže Maple Leafs nepostoupili do playoff. V následující sezoně 2014-15 Kadriho bídná produktivita pouze kopírovala mizernou sezonu celého týmu. Celý klub vstoupil do přestavby.

Ta začala už v dubnu 2014 příchodem nového Presidenta Brendana Shanahana. Ten o rok později přivedl do Toronta kouče Mika Babcocka, který se stal možná nejdůležitějším koučem v Kadriho kariéře. Z kdysi nadějného šikovného útočníka Babcock vytvořil jednoho z nejlepších bránících útočníků v lize.

V sezonách 2016-17 a 2017-18 hrál Nazem Kadri důležitou roli v Babcockově systému proti nejlepším řadám soupeřů. Navíc dokázal v obou sezonách nastřílet pokaždé 32 branek. To bylo nejvíce v jakékoliv Kadriho sezoně od posledního roku v juniorské OHL.

Maple Leafs se z naprostého dna v NHL posunuli na tým postupující do playoff a Nazem Kadri na tom měl svou hrou podstatou zásluhu. A na Kadriho změněné hře měl zase podstatný podíl kouč Mike Babcock.

„Nikdy jsem se nesetkal s někým, kdo by se připravoval jako on. Z toho jsem se trochu poučil, učil jsem se jak prozkoumat různé týmy a hrát proti různým hráčům a učit se jejich návyky,“ řekl dnes večer Nazem Kadri.

„Babs dělal, co dělal. Snažil se dostat tým na co nejlepší pozici a myslím si, že si zaslouží trochu uznání i když si myslím, že byl možná čas na změnu tady, aby se tým opět probudil,“ dodal Kadri o Babcockově práci v Torontu.

Dlouhá historie Kadriho trestů

Jenže Nazem Kadri je hráčem, který podobně jako Phil Kessel rozděloval tábor fanoušků Maple Leafs na dvě skupiny. Ta jedna ho milovala za obětavou hru ve prospěch týmu. Ta druhá ho nesnášela za přešlapy, kterými oslabil svůj tým.

Od sezony 2013 byl Nazem Kadri celkem pětkrát suspendován NHL a je tak pravděpodobně jedním z nejopakovaněji trestaných hráčů v posledních deseti letech.

Chronologický seznam jeho trestů začíná 14. listopadu 2013 třízápasovým trestem za napadení brankáře Minnesoty Wild Niklase Backstroma.

V březnu 2015 přišel Nazem Kadri pozdě do tréninkového centra a zmeškal nedělní týmový mítink. Tehdejší zastupující kouč Maple Leafs Peter Horachek ho poslal domů a následující zápas proti New Yorku Islanders byl Kadri pouze zdravým náhradníkem. Jenže nový President Maple Leafs Brendan Shanahan nebyl s přístupem Kadriho vůbec spokojený a tak ho potrestal na další dva zápasy s Buffalem Sabres a na ledě Calgary Flames.

„Máme rádi Nazema. Jeho spoluhráči ho mají rád. Je čas, aby začal dělat lepší rozhodnutí. Přijde moment, kdy musíš dospět. Očekáváme jistou úroveň profesionality. Už tady má nějaký záznam,“ řekl tehdy Brendan Shanahan.

Jenže těžký měsíc pro Kadriho ještě neskončil.

Jenom pár dní po třízápasovém trestu od týmu si Kadri vysloužil čtyřzápasový trest za hit zezadu na útočníka Edmontonu Oilers Matta Frasera v zápase 16. března 2015.

V následující sezoně hráli Maple Leafs 9. února 2016 na ledě Calgary Flames. Na konci první třetiny vstřelil domácí tým druhou branku v zápase a Flames vedli 2-1. Leafs se snažili o odpověď a Nazem Kadri s pukem na hokejce inkasoval v útočné třetiny tvrdý hit od domácího kapitána Marka Giordana. To Kadriho nenechalo chladným a po návratu na střídačku opakovaně na Giordana křičel „jsi mrtvý“ a rukou naznačoval podříznutí hrdla. To naopak nenechalo klidnou NHL a liga potrestala Kadriho pětitisícovou pokutou na nevhodná gesta.

Další potíže Kadriho nastaly v dubnu 2016.

NHL nejprve oznámila pokutu celkem 5 tisíc dolarů, kterými liga potrestala Kadriho za několik nafilmovaných pádů v předchozích zápasech. První oficiální napomenutí Kadri dostal 4. února. Za další nafilmovaný pád v zápase s Ottawou 12. března 2016 dostal 2 tisíce pokutu a další z jeho pádů v zápase s Calgary ze 12. března 2016 ho stál 3 tisíce dolarů.

„Moc mě to netrápí abych k vám byl upřímný. Nezmění to způsob, jakým hraju,“ komentoval tresty posléze Nazem Kadri.

Jenže už 4. dubna 2016 dostal Kadri trest do konce základní části (4 zápasy) za zákrok na Luka Glendeninga z Detroitu Red Wings po kterém Kadri uštědřil Glendeningovi krosček do obličeje.

Možná největší průšvihy Kadriho přicházely během playoff.

V sezoně 2016-17 hrál mladý tým Maple Leafs první kolo playoff proti zkušeného týmu Washingtonu. Nazem Kadri se jako jeden z nejzkušenějších hráčů týmů snažil být lídrem. Jenže jeho nasazení rostlo úměrně s důležitostí zápasu až nakonec překročilo rozumnou mez. Na konci první třetiny pátého zápasu v sérii s Capitals Kadri ošklivým bodyčekem trefil Ovechkina. Zdálo se, že Kadri při zákroky nechal vystrčené koleno a celý bodyček Kadriho mířil na spodní polovinu Ovechkinova těla. Kadri sice nebyl potrestán zákazem startu v dalších zápasech, ale v samotném pátém zápase za stavu 0-0 byl vyloučený na 2 minuty. Capitals přesilovou hru využili a zápas nakonec vyhráli brankou v prodloužení. V základní hrací době to byla jediná branka Capitals. Možná kdyby se Kadri nenechal vyloučit a Capitals by svou přesilovou hru nehráli, tak by byl výsledek nakonec jiný. Po výhře v prodloužení pátého zápasu Capitals vyhráli také v prodloužení šestého zápasu a slavili postup do druhého kola playoff 2017.

O rok později hráli Maple Leafs první kolo playoff proti velkému favoritovi Bostonu Bruins. Hrála se třetí třetina prvního zápasu za stavu 4-1 pro domácí Bruins když Nazem Kadri ostrým nájezdem trefil u mantinelu klečícího Tommyho Wingelse. Kadri dostal pětiminutový trest za napadení, automaticky následoval trest do konce zápasů a navíc stopka ve třech následujících zápasech od NHL. I přes výhru 4-2 ve zápase číslo tři na domácím ledě Maple Leafs prohrávali 1-3 na zápasy. Po návratu Kadriho do sestavy Toronto v následujících dvou zápasech vybojovalo výhru a dotáhlo sérii k rozhodujícímu zápasu číslo 7 na ledě Bruins.

Přesně za rok a jeden den hráli Maple Leafs zápas číslo dvě v sérii prvního kola playoff opět proti Bostonu Bruins. Necelých šest minut před koncem třetí třetiny srazil Nazem Kadri ve stejném rohu kluziště v hale TD Garden krosčekem do obličeje útočníka Jake DeBruska. Za stavu 1-4 dostal Kadri stejně jako rok před tím pětiminutový trest za napadení a automaticky trest do konce zápasu. Po něm disciplinární komise NHL rozhodla o dodatečném trestu zákazem startu ve zbylých zápasech Maple Leafs v sérii prvního kola playoff proti Bostonu Bruins.

Pro Kadriho to tak znamenalo poslední moment jeho kariéry v dresu Maple Leafs.

„Musíte hrát opravdu tvrdě, postarat se o sebe, ale nesmíte překročit čáru,“ řekl den po zápase kouč Mike Babcock.

Není jenom dalším hráčem Leafs

Nazem Kadri ale nebyl jenom dalším hráčem, který hrál v dresu Maple Leafs. Podobně jako například Tyler Bozak byl jedním z těch, kteří v předchozí zhruba deseti letech pomohl formovat celou generaci hráčů Maple Leafs. Během své kariéry v dresu Maple Leafs zažil tři různé generální manažery, čtyři hlavní kouče a prožil kompletní přestavbu celé organizace.

Rodák z Londonu v Ontariu v mládí nepatřil mezi fanoušky Maple Leafs. V dětství vlastně fandil největšímu rivalovi Montrealu Canadiens. Ten večer 26. června 2009 se to ovšem změnilo.

„Když jsem vyrůstal, tak jsem byl velkým fanouškem Habs. Dnes jsme našel nový oblíbený tým,“ řekl ve svém první rozhovoru po tom, co byl draftován Maple Leafs.

Nazem Kadri miloval celé město a celou svou kariéru miloval Maple Leafs. A přes všechny své prohřešky by měl být milován také fanoušky Maple Leafs.

Jako fanoušci Maple Leafs nechceme jenom, aby Maple Leafs vyhráli Stanley Cup. Ale chceme také, aby hráči Maple Leafs, které milujeme vyhráli Stanley Cup jako hráči Maple Leafs. V případě Tylera Bozaka se to bohužel nepovedlo.

Nepovede se to zřejmě ani v případě Nazema Kadriho. Jeho šance na Stanley Cup v dresu Maple Leafs je pryč, ale naše láska ke Kadrimu v dresu Blue & White stále trvá.