Oživené Toronto zakončilo první polovinu sezony

Poslední den roku 2019 Maple Leafs potvrdili, že jsou v polovině sezony lepším týmem než na jejím začátku. Toronto předvádí nejlepší hokej za celý kalendářní rok.

Ještě v polovině listopadu bylo Toronto po 23 zápasech s bilancí 9-10-4 na pátém místě v Atlantické divizi prožívalo hlubokou krizi se šesti porážkami v řadě. Po zápase v Las Vegas došlo k tomu, co se zdálo nevyhnutelné. Prezident klubu Brendan Shanahan odvolal hlavního kouče Mika Babcocka a na jeho místo nastoupil Sheldon Keefe.

Ten už po 13 zápasech vyrovnal s bilancí 9-4-0 počet výher svého předchůdce. Na 10 výher potom Keefe potřeboval pouze 14 zápasů. To je druhý nejlepší výsledek v historii Toronta hned za legendárním koučem Hapam Dayem ze sezony 1940-41, který jako jeden ze tří koučů Maple Leafs vedl klub ve více než 500 zápasech a dovedl Toronto celkem k pěti Stanley Cupům.

Od nástupu Sheldona Keefa na lavičku Maple Leafs má Toronto bilanci 13-4-1. V posledních 11 zápasech máme bilanci 9-1-1. V prosinci Maple Leafs zaznamenali poprvé od listopadu 2017 sérii 6 výher v řadě.

V polovině základní části má Toronto na svém kontě 49 bodů s bilancí 22-14-5. Oproti minulému roku jsme sice po 41 zápasech o pět výher a 7 bodů horším týmem, ale podle mého názoru na konci základní části překonáme loňských 46 výher a 100 bodů.

Od 21. listopadu totiž není v NHL lepšího týmu než je Toronto. Maple Leafs zaznamenali nejvíce výher (13), získali nejvíce bodů (27), mají nejlepší úspěšnost v zisku bodů (75%) a nejlepší rozdíl mezi vstřelenými a inkasovanými brankami (+22).

Největší změnou oproti prvním zápasům v sezoně je ale naprosto odlišný projev týmu na ledě. Maple Leafs hrají mnohem živější hokej. Nový kouč využívá šikovnosti hráčů, nebojí se pozměnit složení útoků a věří největším hvězdám. Lídři týmu pak předvádějí svoje možná nejlepší výkony v dresu Blue & White. Posuďte sami. Auston Matthews posbíral v posledních 11 zápasech 17 bodů. Mitch Marner po svém návratu po zranění ve 12 zápasech 19 bodů. Willy Nylander v posledních sedmi zápasech 12 bodů a kapitán John Tavares v posledních pěti zápasech 10 bodů. To je opravdu neskutečná produktivita hlavních útočných opor.

Možná nejvíce ale po změně kouč ožil obránce Tyson Barrie. Ten v prvních 23 zápasech čekal na vstřelenou branku a připsal si jenom 7 přihrávek. Pak se trefil ve třech zápasech v řadě a v 18 zápasech pod vedením Keefa zaznamenal 14 bodů z toho šest bodů v posledních 4 zápasech.

Kolem týmu a také v kabině panuje nyní podle všeho mnohem pozitivnější atmosféra.

Hráči mají jednoduše opět víru ve své schopnosti a věří jeden druhému. Maple Leafs už jsou opět sebevědomým týmem schopným kohokoliv porazit a vyhrát jakýkoliv zápas. Důkazem mohou být divoké otočky zápasů s Carolinou a New Jersey a dorovnání s NY Rangers v posledních zápasech roku 2019. Ten poslední zápas v minulém roce pak ukázal, že Leafs se soustředí také na obranou hru. Ve druhé polovině sezony se bude rozhodovat o postupu do playoff a právě kvalitní obrana s produktivním útokem budou o postupu do playoff rozhodovat.

„Budeme prostě dál hrát. Samozřejmě se věci stále vyvíjí. Naše sebedůvěra stále roste. Myslím si, že začínáme mít opravdu dobrý pocit ze způsobu, jak chceme hrát naší hry,“ řekl kapitán John Tavares po posledním zápase.

Maple Leafs ukazují, že tahle sezona, ač se to mohlo v polovině listopadu zdát, ještě není ztracená. A tenhle tým to chce dokázat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *