Dubas po Trade Deadline: „Tým si tím musí projít.“

Tyson Barrie zůstane v Torontu do konce letošní sezony. To je asi zásadní zpráva z uzávěrky přestupů. GM Maple Leafs Kyle Dubas se totiž rozhodl neprovádět žádné výrazné změny ve složení týmu.

Před uzavřením trhu provedl pouze menší „kosmetické“ změny s vlivem především na Marlies v AHL. Snad jedině výměna brankáře Michaela Hutchinsona do Colorada za obránce Calleho Rosena by se mohla v blízké době projevit také u Maple Leafs. Dubas ještě včera řekl, že Rosen půjde nejprve na nějakou dobu k Marlies a poté by mohl nakouknout také k Maple Leafs.

Asi dvě hodiny po uzávěrce přestupů vyšla najevo menší výměna s NY Islanders. Do New Yorku putuje obránce Jordan Schmaltz, který hrál celou sezonu v AHL. Opačným směrem jde devětadvacetiletý útočník Matt Lorito. Tady se vůbec nedá uvažovat nad tím, že by se Lorito mohl někdy ukázat v dresu Leafs.

Zatím nejasný je pro mě víkendový příchod Miikky Salomakihy z Nashville. Ale ani v jeho případě nečekám výrazné uplatnění u Maple Leafs.

V rámci výměny brankáře Robina Lehnera z Chicaga do Vegas pak Maple Leafs dostali výměnou za podpisová práva na útočníka Martinse Dzierkalse a ponechání části ročního cap hitu Lehnera méně výraznou volbu v pátém kole draftu 2020.

Na následné tiskové konference se pak Dubas dotkl několika témat včetně uzávěrky přestupů nebo špatných výkonů týmu.

„Způsob, jakým operujete před uzávěrkou přestupů je vedlejším produktem řady věcí. Prostor pod platovým stropem je jedna věc a výkony týmu druhá. A pak to, jaký dopad na platový strop bude mít návrat do sestavy zranění hráčů ve zbytku sezony a jak s tím naložíme. Takže si myslím, že souběh těchto tří věcí vedl k tomu, že jsme udělali pouze nějaké menší výměny,“ začal Dubas tiskovku.

Sérii současných špatných výkonů Dubas vidí jako příležitost k tomu, ukázat „své lepší já“.

„Myslím si, že tým se nachází v náročném bodě. Ale s tím přichází příležitost udělat něco zvláštního a něco skvělého. Jsou tady lidé, kteří pro tým připravují nekrolog a zadupávají ho do země. Ale to je v pořádku, to je fér. Když hrajete tímto způsobem, tak dostane to, co si zasloužíte. Ale já vím, že s tím přichází příležitost. Můžete to akceptovat a hledat výmluvy proč to nefungovalo tak, jak jste chtěli aby to fungovalo, nebo budete bojovat. Je to šance ukázat své lepší já. Už jsme to v několika opravdu obtížných zápasech během roku ukázali. Ale došlo to do bodu, kdy je kolem týmu mnoho pochybností, z velké části zaslouženě. Můžeme udělat něco výjimečného jako tým a opravdu si zasloužit nějaké zkušenosti a lekce, které nakonec chceme a to je to, z čeho jsme nyní nadšení.“

Na sobotní propadák proti Carolině se Dubas nedívá, jako na jeden ze špatných zápasů. Podle něj je snadné vidět poslední špatné výkony, ale myslí si, že ve skutečnosti je lepší to brát spíše komplexně než reagovat na jeden nebo dva zápasy.

„Nejlepší způsob, jak to vyjádřit je něco jako Jekyll a Hyde. Myslím si, že je na našem celém programu, počínaje mnou přes Sheldona a hráče abychom našli způsob jak z toho ven a být nejlepší verzí nás samých.“

„Myslím si, že sobotní trapný večer nebyl proto, že jsme prohráli s týmem s rolbařem v brance. Bylo to trapné kvůli způsobu, jakým jsme hráli. Díky tomu jsme se dostali do pozice, kdy jsme prohrávali 4-1 a až potom jsme na něj začali konečně střílet.

V tu chvíli určitě narůstá spěch a frustrace. Nebudu tady říkat „blbosti“. Vydali jsme se na cestu, která bude obtížná. Bude to těžké. Budeme mít chvíle, kdy se budeme ptát, co to děláme. Každé ráno se vzbudíme a každé ráno můžete změnit svůj plán. Ale pak, když stokrát změníte váš plán se ohlédnete a řeknete si bože, kdybychom šli původní cestou, kde jsme byli tak by nám to nakonec posloužilo mnohem lépe.“

Podle vlastních slov Dubas ale neví, proč Maple Leafs nedokážou předvádět stabilní výkony.

„Nevím. Možná se zvedne kritika, že nevím, ale nebudu říkat, že mám zázračné řešení. Myslím si, že tím musíme projít a najít způsob, jak být nejlepší každý den. Naznačili jsme, jakým týmem můžeme být. Lidé to asi nebudou chtít slyšet, ale pravda je taková, že v tom musíme pokračovat každý den. Nemůžeme váhat, když se nedaří. Musíme stále pochodovat dopředu směrem, jakým chceme jít. Musíme být více důslední v našem soustředění, v naší mysli a v naší snaze každý večer v tom dostat se tam, kde chceme být. Vím, že máme charakter a lídry v našem týmu. Někteří tito kluci jsou stále mladí a hledají jak být lídry v týmu. Musíme jim v tomu pomoct se tam dostat.“

Asi nejdůležitějším tématem nejenom Dubasovy tiskové konference byla snaha o výměnu obránce Tysona Barrieho. K tomu ale nedošlo. Podle Dubase Leafs naslouchali nabídkám, ale žádná zjevně nedopovídala tomu, aby ho Leafs byli ochotni vyměnit. I vzhledem k tomu, že Leafs jsou stále na pozicích pro playoff a nic je výrazně netlačí k tomu se ho zbavit.

Vzhledem k předpokládanému návratu Morgana Riellyho a Ceciho před koncem základní části se Leafs ani nesnažili o příchod jiného obránce.

„Necítili jsme se nuceni skutečně jednat o něčem, co tam bylo,“ řekl Dubas ale dodal, že Leafs budou pokračovat ve snaze přivést obránce.

Je zřejmé, že GM věří současné sestavě a nechá tým v rukou osudu. Jak to dopadne naznačí možná už dnešní test na ledě Tampy Bay, která může být naším potenciálním soupeřem v prvním kole playoff. Jestli k tomu ovšem vůbec dojde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *