Jake Muzzin si vysloužil novou smlouvu a Leafs doufají, že jeho hlas v kabině pomůže mladým hráčům

Hned v pondělí odpoledne po uzávěrce přestupů Maple Leafs oznámili podpis nové čtyřleté smlouvy s obránce Jakem Muzzinem. Pro Toronto to je důležitý podpis z hlediska stability obrany nejenom v následující sezoně.

Jak všichni víme, tak na začátku letošní sezony to byl pouze Morgan Rielly, který měl podepsaný kontrakt také další ročník. Jsou tu sice nováčci Sandin a Liljegren, ale u nich je patrné, že ještě potřebují získat zkušenosti. Postupně novou smlouvu podepsal také Martin Marinčin a Justin Holl, ale ani to neslibuje příliš kvality v zadních řadách.

V případě Tysona Barrieho od kterého jsme si všichni slibovali v případě výměny příchod podepsaného beka bohužel nemůžeme doufat, že se s Maple Leafs dohodne na nové smlouvě v takové výši, kterou platový strop Maple Leafs snese. Jak řekl GM Kyle Dubas na pondělní tiskovce:

„Jak víte, tak s naším platovým stropem to nikdy není jednoduché. Přál bych si to, ale není. Uvidíme, kde bude platový strop a kde v něm bude Barrie.“

Před uzávěrkou přestupů sice přišel Calle Rosen, který ale odehrál v NHL dohromady 16 zápasů a to rozhodně není zkušenost, na které by Leafs chtěli v příštích letech stavět.

Je tu tedy Muzzin, který se stal po svém loňském příchodu spolehlivým a možná také klíčovým bekem v zadních řadách Toronta.

Jeho čtyřletá smlouva s ročním cap hitem 5,625 milionů dolarů je možná o něco vyšší ve srovnání s jeho současným čtyřmilionovým kontraktem, který podepsal v roce 2014 s LA Kings. V případě jednatřicetiletého beka s jeho hokejovým myšlením a skvělou poziční hrou se to zdá nakonec jako rozumná cena. Navíc pokud uvážíme, že ve většině zápasů odehraje více než 20 minut na ledě. Jeho průměr v letošní sezoně je 21:36. Navíc je důležitým hráčem také v oslabení, ve kterém odehraje průměrně 2:31 za zápas.

Jeho smlouva je ovšem výrazně oceněná už v prvních dvou letech a s cap hitem 4 miliony dolarů by neměl být problém ho případně před koncem smlouvy v posledních dvou letech vyměnit.

SezonaCap HitPodpisový bonusZákladní platCelkový platKlauzule
2020-215 625 0007 300 000700 0008 000 000NMC
2021-225 625 0005 500 0001 000 0006 500 000modifikovaná NMC
2022-235 625 0002 000 0002 000 0004 000 000modifikovaná NMC
2023-245 625 0002 000 0002 000 0004 000 000modifikovaná NMC
Celkem22 500 00016 800 0005 700 00022 500 000

V prvním roce jeho nové smlouvy platí plná no-movement klauzule zakazující výměnu do kteréhokoliv týmu NHL. Nechrání ho ovšem v rozšiřujícím draftu před možným výběrem Seattle pokud si ho nebudou chránit Maple Leafs. V dalších letech pak má ve smlouvě klauzuli se seznamem 10 týmů kam nesmí být bez svého souhlasu vyměněný.

Maple Leafs nyní doufají, že se po podpisu nové smlouvy stane jedním z výrazných lídrů a jeho hlas bude v šatně bude velmi slyšet. A pro kouče je Muzzin často něco jako svědomí týmu.

„Tenhle podpis je významným v tom smyslu, že si uvědomí, že v tom je s námi. Ne že by před tím nebyl, ale prostě to, že je nyní součástí našeho jádra mu dovolí se ještě více stmelit hlouběji s naším jádrem a pomůže nám dostat se na takovou úroveň, na kterou se musíme dostat,“ řekl kouč Sheldon Keefe.

Pro samotného hráče je Toronto domovem a ve své kariéře chce pokračovat právě tady.

„Chtěl jsem tady zůstat. Strašně moc. Mám rád tým, město i celou organizaci. Já a moje žena si to opravdu užíváme takže jsme tady chtěli zůstat,“ řekl po podpisu Muzzin.

To je pro Toronto výborná zpráva, protože Leafs Muzzina asi nikdy nepotřebovali víc než nyní. Tým se snaží procpat se do playoff a v obraně má několik mladých nezkušených hráčů.

„Jádro týmu sebou musí mrsknout. Nemůžeme hrát jeden zápas a další už ne a to platí pro každého včetně mladých hráčů. Nesmíme jim dát jinou možnost než jít s námi,“ řekl zkušený bek.

Keefe zdůraznil Muzzinovo působení v LA Kings se kterými získal Stanley Cup v roce 2014. To mu dává důvěryhodnost mezi hráči v kabině. Kouč na něj nyní naléhá, aby toho využil k upřímnému dialogu s ostatními hráči, když se zrovna nedaří.

„Má zajímavý pohled na věci. Přišel z odlišného místa. Z místa, kde uspěli a kde museli najít cestu, takže mu tohle dává trochu více síly ve smyslu schopnosti, jak mluvit se spoluhráči. Je také člověkem, kterému nedělá potíže říct, co si myslí a také má opravdu dobrý pohled na to, co se děje,“ řekl Keefe.

V sestavě Maple Leafs není příliš mnoho veteránů. Pouze útočník Jason Spezza je starší než Muzzin. A právě zkušení hráči vědí, jak se dostat z nepříjemné situace, ve které se Leafs v současné době nacházejí.

„Opřít se do toho. Nikomu nesmí vadit, když se trochu přitlačí a je to nepříjemné. Teď pro nás začíná rozhodující období. Ve zbývajících zápasech budeme od každého potřebovat co nejlepší výkon,“ řekl Muzzin.

V zápase na ledě Tampy Bay se to povedlo. Ale Jake Muzzin u toho už ve třetí třetině nebyl. Po dvou třetinách totiž musel odstoupit kvůli zraněné ruce po zablokování jedné ze střel soupeře. Fanoušci a spoluhráči nyní doufají, že nový lídr Maple Leafs bude co nejdříve připravený opět nastoupit.

3 thoughts on “Jake Muzzin si vysloužil novou smlouvu a Leafs doufají, že jeho hlas v kabině pomůže mladým hráčům

  1. No když se to se.,tak se to se.

    No a dojde na tu obranu Marinčin-Liljegren 🙂 teda vlastně .(
    M.

  2. tohle už snad ani není možný. Jestli bude dnes hrát Rosen tak to bude 11. bek v letošní sezoně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *