Muzzin bude měsíc chybět. Obrana Leafs připomíná spíše Marlies

Jenom den po podpisu nové smlouvy si obránce Jake Muzzin v zápase na ledě Tampy Bay zlomil ruku po tom, co ho trefila jedna ze střel ve druhé třetině. Podle vyjádření klubu bude jeho léčba trvat přibližně 4 týdny. To znamená, že by se zkušený obránce mohl vrátit zhruba 3-4 zápasy před koncem základní části.

Pro klub to je obrovské oslabení už tak oslabené obrany před důležitými zápasy v boji o playoff. Muzzin se připojil ke zraněnému Riellymu, který si léčí zlomenou nohu a k Cecimu, který má potíže s kotníkem.

Jako náhrada za Muzzina byl z AHL povolaný Calle Rosen, kterého Maple Leafs získali před uzávěrkou přestupů v rámci výměny brankáře Michaela Hutchinsona do Colorada Avalaneche.

Zranění Muzzina je pro Leafs velká rána. Jednou z nejtěžších věcí bude nahrazení jeho vůdčích schopností ve zbývajících zápasech, ve kterých se bude rozhodovat o letošní sezoně.

Už dnes večer hrají Maple Leafs na ledě Floridy Panthers, která je pro Toronto přímým soupeřem o vyřazovací boje a obrana Leafs bude připomínat spíše obranu, kterou bychom ještě nedávno viděli u Toronta Marlies v AHL.

Předpokládaná sestava obrany Maple Leafs:

Dermott – Holl
Sandin – Barrie
Marinčin/Rosen – Liljegren

Právě Holl, Marinčin, Liljegren, Dermott a Rosen byli klíčovými beky v sestavě Toronta Marlies v jejich cestě za Calder Cupem v sezoně 2018.

„Jsme tak blízko naší obraně šampionů Calder Cupu ze sezony 2017-18, že hledáme kde je Vincent LoVerde,“ vtipkoval Justin Holl a připomněl tak posledního beka, se kterým Marlies došli za svým prvním Calder Cupem.

Nebýt Tysona Barrieho tak by se mohl kouč Sheldon Keefe opravdu cítit jako dva roky zpět.

Jestliže se v sestavě dnes večer opravdu objeví Calle Rosen tak se stane 11. bekem, který nastoupí v dresu Maple Leafs v letošní sezoně. Na včerejším tréninku na Floridě ho ale hlavní kouč ještě šetřil. V pondělí se Rosen po výměně přesouval z Denveru do Toronta. V úterý v noci ho pak zástupci Maple Leafs vyrušili z přípravy na středeční polední zápas Marlies aby ho dostali na brzký let z Toronta na Floridu.

Bylo by zajímavé představit si, že by se Muzzin zranil už v sobotním zápase s Carolinou. GM Kyle Dubas by se musel pravděpodobně během uzávěrky přestupů zachovat výrazně odlišně a přivést nějaké obránce by byla naprostá nutnost. Takto se budou muset Leafs spolehnout na hráče, které už mají.

„Je to příležitost pro všechny aby se ukázali,“ řekl kouč k současnému stavu obrany.

Jednu z hlavních rolí nyní vedle Justina Holla v prvním páru dostane Travis Dermott.

„Muzzy je podstatnou součástí našeho týmu. Určitě naše obranná jistota, takže každý bude muset hrát trochu více defenzivněji, abychom to vyrovnali. Moje hra jde pomalu, snažím se to vylepšit zápas za zápasem, být každým zápasem lepší,“ řekl Dermott.

Návrat zraněného Riellyho a Ceciho se očekává podobně jako v případě Muzzina až těsně před koncem základní části. Je tedy zřejmé, že Dermott by měl být jedním ze současných lídrů obrany. V 50ti zápasech odehrál Dermott průměrně 16 minut a 40 vteřin. Proti Tampě už strávil na ledě téměř 23 minut z toho 11 ve třetí třetině kdy už nehrál Muzzin.

„Cítil jsem se dobře s Hollem na konci. Nedostanete takovou příležitost příliš často. Bylo příjemné je ubránit,“ říkal Dermott o posledních minutách proti Lightning.

Další příležitost ale Dermott dostane se svými spoluhráči už dnes večer. A nám nezbývá nic jiného, než doufat že obrana Marlies se svým koučem bude fungovat také v dresu Maple Leafs.