Filip Král: Být v týmu s Matthewsem bylo něco neuvěřitelného

Ve středu krátce před půlnoci středoevropského času oznámili Maple Leafs podpis smlouvy s českým obráncem Filipem Králem. Rodák z Blanska podepsal v Torontu tříletý nováčkovský kontrakt. Dvacetiletý bek byl organizací Maple Leafs draftován v roce 2018 v 5. kole a z celkové 149. pozice.

Král se do Kanady vydal z Komety Brno, za kterou nastoupil do extraligy už v sezoně 2016/17. V jeho prvním extraligovém utkání proti Karlovým Varům mu bylo 16 let. Další sezonu už v Brně odehrál jen čtyři utkání a zamířil do juniorské WHL, kde oblékal dres Spokane Chiefs. V letošní sezoně v týmu působí jako alternativní kapitán. V 53 duelech nasbíral 49 bodů za 12 branek a 37 asistencí.

Jsme moc rádi, že si Filip našel čas a byl ochotný odpovědět na naše otázky. Můžeme vám tedy nabídnout exkluzivní rozhovor přímo pro náš web, kde Král popsal své dojmy z kempu před sezonou, jak si zahrál v týmu s Matthewsem, o čem se bavil s Muzzinem a Barriem, či kdo je jeho oblíbeným hráčem.

Filipovi tímto ještě jednou děkujeme a přejeme hodně štěstí v pokračování jeho nadějné kariéry!

Gratulujeme k podpisu. Byla pro tebe nabídka smlouvy překvapením?

V průběhu sezóny už jsem dostával nějaké náznaky. Před sezónou se mi povedl nováčkovský turnaj a potom kemp, kde už byli všichni hráči. Poté jsem měl výstupní pohovor s Kylem Dubasem, který byl velice pozitivní. Takže když jsme se začátkem března začali bavit o kontraktu, tak jsem už věřil, že to vyjde.

Jak často tě ve WHL sledovali lidé z organizace Maple Leafs?

Přímo za mnou ve Spokane byl dvakrát za minulou sezónu trenér pro rozvoj prospectů. Šel se mnou na led, sledoval trénink a viděl nějaké zápasy. S ním jsem byl v kontaktu víceméně jednou měsíčně, někdy i víckrát. Hlavní skaut Toronta pro severní Ameriku je přímo ze Spokane a dřív býval generálním manažerem Spokane, takže tu býval často. Pokud tedy zrovna nebyl na nějakých cestách.

Jak moc jsou vůbec draftovaní hráči pod dohledem své organizace?

Jsou sledování neustále. Trenér, kterého jsem zmiňoval, sledoval sestřih mých střídání skoro z každého zápasu. Jindy mi zase napsal, že zápas sledoval živě. Zpětnou vazbu mi vždycky zavolal, ať už to bylo, když jsem já sám potřeboval, nebo když měl něco on. Minuly rok v play-off se byl dokonce osobně podívat na jeden zápas i Kyle Dubas.

Před dvěma lety jsi byl během tréninkového kempu Leafs zraněný, letos už ses zúčastnil. Jaké to bylo být v kabině a zahrát si s hráči jako Tavares, Rielly, či Matthews?

Ze začátku to bylo hodně zvláštní a byl jsem dost nervózní. Když jsem šel do kabiny poprvé, nevěděl jsem, co čekat, ale bylo to úplně zbytečné. V kabině jsem seděl vedle Jake Muzzina a Tysona Barrieho. Normálně se se mnou seznámili a bavili jsme se. Kde hraji, jestli nejsem náhodou z Prahy, protože ji znají z mistrovství. Také se mě ptali na Jágra, jestli ještě pořád hraje. Byl jsem v týmu přímo s Austonem Matthewsem a to bylo něco neuvěřitelného. Když jsme měli modelový zápas a já byl na ledě s nim, tak jsem byl snad jen v útočném pásmu. Mohl jsem mu nahrát mezi tři hráče a on z toho stejně dokázal uniknout.

Koho pro tebe bylo během kempu nejtěžší bránit?

Nejvíc v paměti teď mám asi Kapanena, který je neuvěřitelně rychlý a když mu dáte jen chvíli prostor, tak mate problém. Pak samozřejmě Tavares, který je strašně silný v osobních soubojích.

S kým z prvního týmu se nejlépe znáš?

Nechci říct, že se nějak extrémně známe, ale největší kontakt jsem tam navázal s Jakem Muzzinem a Tysonem Barriem.

Hvězdy týmu fanoušci dobře znají, ale mohl bys prozradit, jak na tebe působí borci jako Matthews, Tavares, Marner a další i mimo led?

Jsou to normální kluci, kteří mají doma rodiny a můžete se s nimi bavit úplně o všem. Když potřebujete pomoct, poradí vám, ať už je to na ledě, nebo mimo něj.

Je v kádru Leafs nějaký bek, ke kterému vzhlížíš?

Určitě Tyson Barrie. Líbí se mi jeho přehled ve hře a lehkost bruslení. Má skvělý útočný instinkt a to se mi líbí nejvíc, zároveň s jeho kreativitou.

Kdo je tvým oblíbeným hráčem v NHL? Případně který obránce je ti vzorem?

Už od mala jsem měl vždycky rád Ovečkina. V posledních pár letech to je hlavně Erik Karlsson, který má podobné přednosti jako Tyson Barrie. Často jsem sledoval jeho sestřihy a díval jsem se, co bych mohl použit v zápasech já.

Byl jsi v kontaktu s Tomášem Kaberlem, který v Torontu dlouho působil a stále tam žije?

Bohužel jsem s ním v kontaktu nikdy nebyl. V budoucnu, když bude možnost, tak bych ho určitě velice rád poznal a seznámil se. Jeho rady by byly určitě výborné do mé budoucnosti.

V letošní, případně příští sezoně, už tě tedy uvidíme v dresu Marlies v AHL?

Byl bych za to velice rád a chtěl bych se tam usadit jako důležitý člen týmu. Uvidíme, jak se všechno vyvine a jak to bude probíhat za této situace, jaká teď je a to nejen tady, ale i v severní Americe.

Bavil ses s generálním manažerem Kyle Dubasem, nebo koučem Sheldonem Keefem ohledně své budoucnosti, co si od tebe slibují a kdy by ses výhledově mohl objevit třeba i v NHL?

Momentálně ještě žádný pohovor s ani jedním neproběhl. V tento moment jsem spíš v kontaktu s trenéry, kteří mají na starost prospekty. Snaží se, abych svoji hru zlepšoval a zároveň mi předávají informace, které řešili ať už s Kylem a nebo Sheldonem. Výhledově se tedy všechno ještě bude řešit.

One thought on “Filip Král: Být v týmu s Matthewsem bylo něco neuvěřitelného

  1. Díky,super.
    Nový Kabelka by se hodil,tak hodně štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *