Návrat do sezony 2019-20 a na světě je nová kolektivní smlouva

V době stále rekordních počtů nakažených nemocí Covid-19 se NHL společně s NHLPA dohodla na způsobu dohrání sezony 2019-20. Kromě toho je součástí dohody také čtyřleté prodloužení kolektivní smlouvy. To jsou skvělé zprávy ve velmi nejisté době, kdy nevíme, jaká situace bude za 14 dní.

Současná kolektivní smlouva měla vypršet po sezoně 2021–22. Přesně řečeno 15.září 2022. Její platnost se nyní posouvá až do sezony 2025-26 a v platnosti zůstane do 15.září 2026. Obě strany ratifikovali dohodu včetně procesu návratu ke hře v pátek 10. července.

Mezi nejdůležitější body prodloužené kolektivní smlouvy patří výše platového stropu, výše odvodů hráčů na záložní (Escrow) účet a návrat hráčů na Olympijské hry.

Platový strop zůstane ve stejné výši 81,5 milionů dolarů také v příští sezoně 2020-21. Pokud příjmy spojené s hokejem dosáhnou v příští sezoně určitých hodnot tak je předpoklad, že pro další sezony se bude platový strop postupně zvyšovat.

Povinné odvody hráčů na záložní escrow účet se budou v příštích sezonách postupně snižovat. Pro sezonu 2020-21 to bude 20 procent z platu. V sezoně 2021-22 to bude 14-18%. V sezoně 2022-23 to bude 10% a v posledních třech sezonách platnosti prodloužené kolektivní smlouvy to bude 6%.

Pokud záložní účet hráčů po sezoně 2024-25 přesáhne 125 milionů dolarů, ale bude nižší než 250 milionů dolarů tak se kolektivní smlouva prodlouží o další sezonu 2026-27 až do 16.září 2027.

Pokud se IIHF domluví s mezinárodním olympijským výborem tak se hráči NHL vrátí na Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu a v roce 2026 v Miláně.

Možná trochu nenápadný, ale o to víc důležitý bod prodloužené kolektivní smlouvy může být odklad 10% hráčských platů na sezónu 2020–21, které budou vyplacené ve stejných splátkách během tří sezón počínaje rokem 2022–23. Bude velmi zajímavé, jaký dopad bude mít tento odklad na platové strop a jak v nich bude promítat (jestli vůbec).

V následujících dvou sezonách se zvýší také minimální plat ze 700 tisíc na 750 tisíc. V dalších třech sezonách 2023-26 by měl minimální plat činit 775 tisíc dolarů.

A zvýší se také maximální nováčkovský plat. Hráči draftovaní v letech 2019-2021 budou moct pobírat až 925 tisíc dolarů. Hráči draftovaní v letech 2022 a 2023 budou moct mít plat až 950 tisíc dolarů. Hráči draftovaní v letech 2024 a 2025 dostanou maximálně 975 tisíc dolarů a hráči draftovaní v roce 2026 si budou moct vydělat až 1 milion dolarů.

Návrat ke hře

Součástí dohody o návratu ke hře bylo oficiální oznámení Toronta a Edmontonu jako hostitelských měst, kde se sezona 2019-20 dohraje.

V pondělí 13.července se tak mohly otevřít tréninkové kempy týmů, které budou sezonu dohrávat v předkole playoff a v případném samotném playoff. Do obou centrálních měst se ostatní týmy začnou sjíždět v neděli 26.července.

Ve dnech 28-30.července kluby odehrají po jednom přípravném zápase. Už je jisté, že soupeřem Toronta bude rival Montreal Canadiens.

Součástí dohody o návratu ke hře je pozměněný formát letošního playoff. Do toho bude mít šanci nastoupit 24 týmů z obou konferencí – prvních 12 týmů seřazených na základě procentuálního zisku bodů v době přerušení soutěže 11.března.

Zrevidovaná tabulka Východní konference 2019-20

Umístnění v konferenciTým% úspěšnost bodů
1Boston Bruins71,4%
2Tampa Bay Lightning65,7%
3Washington Capitals65,2%
4Philadelphia Flyers64,5%
5Pittsburgh Penguins62,3%
6Carolina Hurricanes59,6%
7New York Islanders58.8%
8Toronto Maple Leafs57.9%
9Columbus Blue Jackets57,9%
10Florida Panthers56,5%
11New York Rangers56,4%
12Montreal Canadiens50%

Předkolo playoff začne v sobotu 1.srpna sériemi na tři vítězné zápasy. V nich se utkají týmy, které byly v revidované tabulce od pátého místa níže. O den později, v neděli 2.srpna začne miniturnaj prvních čtyř týmů v každé konferenci o nasazení do prvního kola playoff. Ve Východní konferenci to jsou Boston, Washington, Tampa Bay a Philadelphia.

Soupeřem Maple Leafs bude v předkole playoff Columbus Blue Jackets. V zápase číslo 1 a 2 a v případném zápase číslo 5 budou Maple Leafs vedeni jako domácí tým. Pro oba týmy to bude první vzájemná série v playoff.

Začátky všech zápasů předkola playoff v Torontu jsou určené na poledne, 4 hodinu odpoledne a 8 hodinu večer místního času (v je ČR o 6 hodin více).

Tým, který z předkola playoff nepostoupí bude mít stále šanci na zisk první volby draftu 2020 ve druhé fázi draftové loterie. Ta by měla proběhnout 10.srpna. Samotný draft by pak měl proběhnout 9-10. října.

Týmy, které z prvního kola postoupí dále zůstanou v daném městě. Druhé kolo playoff se tedy odehraje jak v Torontu tak v Edmontonu. Konferenční finále a Finále Stanley Cupu se pak už odehraje pouze v jednom městě a zatím se zdá, že to bude Edmonton.

NHL na playoff určila celkem 40 rozhodčích. V obou městech bude působit po 10 hlavních a 10 čárových rozhodčích. A mezi dvacítku v Edmontonu se dostal také český čárový Libor Suchánek.

Dohrání sezony 2019-20 bude mít samozřejmě výrazný vliv na rozpis následující sezony 2020-21, která by měla začít někdy na přelomu prosince 2020 a ledna 2021. Vypadá to tedy, že se dohrání sezony NHL v dalších letech pravidelně posune až hluboko do letních měsíců.

Ochrana před nákazou

Je zřejmé, že se NHL bude snažit v této velmi nejisté době výrazným způsobem zabránit jakékoliv nákaze.

Součástí celého procesu návratu ke hře je balík opatření, který by měl zabránit nebo přinejmenším co nejvíce ochránit všechny účastníky playoff 2020. Všechny hotely, restaurace, tréninkové plochy a obě hlavní arény Scotiabanka Arena v Torontu a Rogers Place v Edmontonu jsou součástí chráněné zóny. V té budou všichni hráči, trenéři, členové týmů, personál NHL, zaměstnanci arén a tréninkových komplexů, dodavatelé a poskytovatelé služeb denně testováni na nemoc Covid-19 testy PCR včetně kontroly další symptomů a měření tělesné teploty.

Kromě Scotiabank Areny budou kluby v Torontu využívat také tréninkové centrum Maple Leafs Ford Performance Centre, kde jsou 3 tréninkové plochy.

Všechny týmy se v Torontu budou zdržovat ve dvou hotelech. Hráči Maple Leafs se usadí v tradičním Fairmont Royal York, který leží jenom přes ulici od nádraží Union Station. A hned za nádražím se nachází Scotiabank Aréna. A kdo zná Toronto tak ví, že pod celým centrem Toronta se nachází podzemní pasáže zvané The Path. Podle informací reportére Chrise Johnstona ze Sportsnetu NHL zahrne podzemní pasáže mezi Fairmontem a Scotiabank Arénou do své ochranné zóny. Hráči tedy budou moct přecházet mezi arénou a hotelem aniž by nějak ohrozili své zdraví.

Kromě Maple Leafs budou ve Fairmont Royal York bydlet také hráči Caroliny Hurricanes, New Yorku Islanders, Columbusu Blue Jackets, Floridy Panthers, New Yorku Rangers a Montrealu Canadiens.

Dalším hotelem, ve kterém se týmy v Torontu usadí bude Hotel X. Tady budou bydlet Boston Bruins, Tampa Bay Lightning, Washington Capitals, Philadelphia Flyers a Pittsburgh Penguins. Hotel X se nachází na pobřeží jezera Ontario v oblasti výstaviště. Ve stejné oblasti leží například stadion BMO Field, kde hrají své zápasy Toronto FC nebo Toronto Argonauts.

Pokud by se některý z hráčů nebo jiných osob bez povolený vydal mimo ochranou zónu případně by odmítl podstoupit test nebo monitoring tak mu bude zamezeno v další účasti na playoff. Kromě striktního vyloučení dohoda obsahuje ještě možnost podstoupit 10-14 denní karanténu včetně důslednějších testů a monitoringu.

Sestava týmů bude pro playoff omezena na 31 hráčů včetně brankářů. Pouze 52 osob kolem jednoho týmu včetně hráčů, koučů, majitelů, členů vedení a dalších zaměstnanců dostane v době playoff povolení ke vstupu do ochranné zóny. Všichni se pak budou muset podrobit každý den testování a dalšímu zdravotnímu monitoringu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *