Leafs se pokusí o úspěšné zakončení bláznivé sezony

Sezona Maple Leafs 2019-20 se zapíše do kronik jako asi nejbláznivější v posledních desetiletí.

Obrovská očekávání fanoušků ale i médií zkraje sezony zkrotila měsíc a půl po jejím začátku frustrace po špatných výkonech a šesti prohrách v řadě. Následovala listopadová výměna kouče a Toronto se až do nového roku dralo tabulkou až nahoru. V lednu ale přišel zlom a Leafs začali předvádět výrazné výkyvy ve formě. Po famózním výkonu v jednom zápase následoval trapný výkon v dalším. Vrchol přišel na konci února a domácí prohra s rezervním brankářem Caroliny, který je navíc fanouškem Leafs, jejich gólmanem na trénincích a ve volném čase řídí rolbu. GM Maple Leafs Kyle Dubas dokonce nazval svůj tým jako „Jekyll and Hyde“.

Je potřeba ovšem také zmínit, že narozdíl od předchozích sezon Maple Leafs bojovali s velkým počtem zraněných hráčů. Chyběl Morgan Rielly, Jake Muzzin, John Tavares, Mitch Marner, Zach Hyman, Travis Dermott a také jednička Frederik Andersen.

Naštěstí se Leafs vzpamatovali. V následujících zápasech dvakrát porazili Tampu Bay a hlavně Floridu, která se trochu překvapivě zapojila do souboje s Torontem o třetí postupové místo v Atlantické divizi. Na a pak přišla pauza. Dlouhá pauza.

Jakoby jedna sezona skončila bez svého vyvrcholení v podobně playoff. Od 10. března Toronto neodehrálo jediný zápas. O dva dny později liga přerušila svou soutěž a dlouho nikdo nevěděl, co se bude dít.

Nová soutěž

V posledních týdnech celá NHL podniká kroky ke svému návratu ke hře. Restart sezony přinese zbrusu nový formát playoff. Říká se, že playoff je zcela jiná soutěž než základní část. A v letošní sezoně to bude po téměř pětiměsíční pauze platit doslova.

Kouč Sheldon Keefe tak dostal možnost připravit si tým během červencového tréninkového kempu pro dlouhé boje v playoff. Leafs chtějí úspěch a k tomu nebude stačit uspět v předkole, které je čeká. Nebude k tomu stačit ani první kolo proti jednomu ze čtyř nejlepších týmů Východní konference. Za úspěch bude považováno nejméně konferenční finále. Už jenom vzhledem k faktu, že prakticky všechny zápasy od předkola přes první a druhé kolo bude Toronto hrát na domácím ledě a v domácím prostředí. I když nebude v některých zápasech vedeno jako domácí tým.

Nyní, když máme léto v plném proudu (ačkoliv počasí v ČR tomu příliš nenapovídá) se fanoušci obvykle zajímají, kterého volného hráče Leafs podepsali. Letos je to jiné a my pozorně sledujeme vývoj na tréninkovém kempu.

Kouč Sheldon Keefe má k dispozici prakticky kompletní zdravý tým. Zkraje kempu chyběl Timothy Liljegren, který byl prohlášený za nezpůsobilého hrát. Ovšem po několika dnech se Liljegren ukázal na ledě ještě před tréninkem hlavní skupiny. Chybí ještě dlouhodobě zraněný Andreas Johnsson, který má za sebou operaci kolene.

V pořádku už je Ilya Mikheyev, který si krátce před polovinou sezony ošklivě poranil zápěstí. V pořádku už je celá obrana. Před přerušením soutěže se zranil postupně Ceci, Rielly a Jake Muzzin. Ti všichni jsou již v pořádku a velmi motivovaní na zápasy playoff.

„Jsme velmi motivovaní. Stále máme myslíme na náš cíl. Chápeme, že je tu šance vrátit se a dokázat lidem, že se mýlili,“ řekl před časem Morgan Rielly.

V dosavadním průběhu tréninkového kempu doslova září Auston Matthews. Zdá se, jakoby mu pauza ani potvrzená nákaza Covidem-19 vůbec nevadila. Během nedělního modelového zápasu kouč spojil Matthewse s Johnem Tavaresem a Mitchem Marnerem. A potenciálně nový první útok Maple Leafs vypadal na ledě podle reportérů fantasticky. Samotný Auston Matthews potvrdil, že je po nemoci zcela v pořádku. Sice to ještě není stoprocentní, ale podle vlastních slov se v posledních dnech cítil lépe.

To potvrdil také kouč Sheldon Keefe a dodal, že celý tým každým dnem roste.

Další chvála z kempu se ozývá na mladou naději Maple Leafs Nicka Robertsona. GM Kyle Dubas ještě před schválením dohody o návratu ke hře potvrdil, že mladý útočník bude s týmem Maple Leafs během případného playoff. A zatím se zdá, že toho nováček využívá na sto procent. Nedá se čekat, že by se Robertson prosadil do zdravé sestavy týmu. Spíše jde o sbírání zkušeností a cítit atmosféru vyřazovacích bojů přímo se spoluhráči.

Útočné síly a kvality mají Maple Leafs dost. Od příchodu Sheldona Keefea mají Leafs s průměrem 3,51 vstřelené branky nejproduktivnější útok v lize a jejich úspěšnost přesilových her je s 26,4% druhá nejlepší.

Slabina týmu je ale určitě v obraně a jestli má Toronto vyřadit nejenom Columbus v předkole playoff ale také další soupeře včetně jednoho ze čtyř top týmů Východní konference tak bude potřebovat, aby obrana hrála lépe než v základní části. Toronto má sedmou nejhorší obranu co se týče inkasovaných branek. A velmi často se jednalo o branky z jasných příležitostí soupeře vyplývající ze ztrát kotoučů a rychlých brejků. To vysvětluje proč jsou Leafs až 29. týmem v lize co se týče úspěšnosti zásahů brankařů (90,2%) a třetí sezonu v řadě se zhoršuje úspěšnost Leafs na oslabení. Ta v letošní sezoně činí se 77,7% až 21. úspěšnost ze všech týmů.

„Musíme se zlepšit. Největší oblastí, kde se můžeme zlepšit je být důslednější jak v naší přípravě, tak v našem úsilí a nakonec v našem výkonu,“ řekl Keefe.

Výraznou oporou byl zatím Frederik Andersen. Ten byl s 29 výhrami v základní části čtvrtým nejlepším brankářem a byl to právě on, kdo dal Leafs svým výkonem šanci na výhru v mnoha zápasech ačkoliv jeho celková letošní čísla patří v jeho kariéře k nejhorším. Přesto má plnou podporu kouče.

„Fred je naše jednička a musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom ho připravili.“

Na kempu čelí Frederik Andersen nebezpečným útokům v modelových zápasech s Týmem Austona Matthewse, který je složený z prvních dvou útoků Maple Leafs. Co ale může být lepším způsobem, jak se připravit na důležité zápasy než trénink proti jedněm z nejlepších hráčů v lize.

„Má to v přípravě těžké. Myslím si, že jeho tým musí před ním odvádět lepší práci. Je to pro něj stejné, jako pro kohokoliv jiného. Musí najít způsob, jak se připravit na zápasy a nepochybuji o tom, že se mu to podaří,“ řekl Keefe.

Kromě Andersena mají Leafs ještě v záloze Jacka Campbella, kterého získali výměnou z LA Kings, ale kouč dal jasně najevo, kdo bude jedničkou.

„Frederik Andersen byl z mého pohledu velkým důvodem, proč série s Bostonem dospěla v loňském roce do sedmého zápasu. Práce, kterou odvedl byla oporou pro tým. Máme z této jeho schopnosti dobrý pocit. Takže když máte někoho takového, kdo to pro vás udělal, tak mu dáte více příležitostí a samozřejmě důvěru, že najde cestu jak uspět,“ řekl Keefe.

Už za necelé dva týdny uvidíme, jestli se to Andersenovi a celému týmu Leafs podaří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *