Uvidíme se v neděli

Věříte na zázraky?

Toronto Maple Leafs třemi brankami v posledních čtyřech minutách základní hrací doby srovnali tříbrankový náskok Columbus a odvrátili tak své vyřazení v playoff. Obrat v zápase zakončil brankou v přesilové hře necelých sedm minut před koncem prvního prodloužení Auston Matthews. Toronto tak srovnalo sérii na tři vítězné zápasy na 2-2. Rozhodovat se bude v noci z neděle na pondělí ve 2 hodiny ráno.

O vyrovnání se během 3:34 kompletně postaral útok ve složení Nylander, Hyman, Matthews, Marner, Tavares a Rielly s brankářem Frederikem Andersenem na střídačce.

Toronto přitom bylo prakticky v klinické smrti jak řekl kouč Sheldon Keefe. Columbus vedl 4 minuty před koncem třetí třetiny 3-0. A ještě před vyrovnáním hráči Columbusu dvakrát mířili na prázdnou branku Leafs. Nejprve za stavu 1-3 minul Cam Atkinson. Za stavu 2-3 pak Pierre-Luc Dubois trefil jenom boční plastový kryt branky.

„Oživili nás. Myslím, že nás tam trochu resuscitovali a pak jsme našli cestu zpět a tady jsme,“ řekl kouč Maple Leafs po zápase.

„Odolnost našeho týmu a to, jak tým získal nový život. Být toho součástí bylo velmi pozoruhodné,“ řekl Sheldon Keefe při dotazu co si bude o této výhře pamatovat.

Nevydařený začátek

Začátek zápasu přitom Torontu vůbec nevyšel a Leafs brzy inkasovali. Mitch Marner se sice už v první minutě dostal do zakončení po chybě brankáře Elvise Merzlikinse, který ztratil svou hokejku, ale dokázal svou chybu napravit. Na konci čtvrté minuty si Pierre-Luc Dubois udělal dobrý den z obranné dvojice Holl-Marinčin a Cam Atkinson poslal jeho nabídku pod horní tyčku, 0-1.

Leafs se snažili o vyrovnání. Na konci sedmé minuty našel John Tavares mezi kruhy úplně volného Robertsona, ale Merzlikins jeho střelu vyrazil. V polovině první třetiny skončil puk po dorážce Pierre Engvalla těsně u levé tyčky. A na konci první třetiny střílel v přesilové hře Mitch Marner a po něm John Tavares.

V první třetině byli sice Maple Leafs střelecky aktivnější 15-13, ale Columbus byl herně lepším týmem.

Také ve druhé třetině bylo Toronto střelecky aktivnějším týmem. Tentokrát 16-13. Jenže od páté minuty druhé třetiny prohrávalo o dvě branky. Střelou zápěstím z vrcholu kruhu se trefil Vladislav Gavrikov.

V posledních šesti minutách druhé třetiny došlo na sérii vyloučení na obou stranách. Všechno začalo sekáním Jasona Spezzy po kterém útočník Maple Leafs shodil rukavice na pěstní souboj s Deanem Kukanam. Ani jeden z nich není vyložený rváč. Pro Spezzu to byl sedmý pěstní souboj v kariéře a vůbec první v playoff. Jenže veterán s více než 1100 zápasy v NHL se nechtěl jen tak smířil s prohrou a svou bitkou se snažil o povzbuzení spoluhráčů. Kdo jiný by to měl udělat, když ne nejzkušenější hráč v týmu.

„Jason Spezza nechtěl aby naše sezona dnes skončila. To je hráč, který se nevzdává bez boje,“ řekl kouč Sheldon Keefe o bitce.

„Prostě jsem se snažil kluky nabudit, ukázat trochu nadšení a zatlačit. Někdy, víte, bez diváku to nemáte, tak jsem se jenom snažil vytvořit nějaké emoce a hrát roli, ve které jsem a ostatní trochu postrčit,“ řekl samotný Jason Spezza.

Zbytek týmu si samozřejmě velmi dobře uvědomoval co všechno Jason Spezza svou bitkou zamýšlel. Celou svou kariéru byl Spezza hráčem prvního útoku. Nyní hraje za minimální mzdu ve čtvrtém útoku. Za tým ve městě, kde se narodil a kde má poslední šanci získat pohár. V pátek večer sezona Maple Leafs končit ještě neměla.

„Chce to víc, než kdokoliv jiný. Je v lize tak dlouho. Celou svou kariéru hrál v prvním útoku. Hrál v All-Star Game, bude v Síni slávy a hraje ve čtvrtém útoku a shodí rukavice. Je skutečným lídrem našeho týmu, všichni ho milujeme,“ řekl po zápase Zach Hyman.

Ještě před druhou přestávkou se dostal do nadějné střelecké pozice John Tavares ale Elvis Merzlikins jeho střelu opět vyrazil.

Ve třetí třetině už se nestřílelo tolik, jako v prvních dvou třetinách ale jedna ze střel Columbusu zkraje třetí třetiny skončila na tyčce Andersenovy branky.

V polovině třetí třetiny Leafs přežili oslabení po faulu Mitche Marner. Pak ale Rielly chyboval při rozehrávce na vlastním modré čáře a Boone Jenner necelých šest minut před koncem třetí třetiny zvýšil na 3-0. Zdálo se, že je rozhodnuto. Rielly po své chybě na střídačce frustrací přelomil hokejku…

Poslední minuty třetí třetiny

…jenže Maple Leafs se dokázali obdivuhodným způsobem zvednout.

Čtyři minuty a 18 vteřin před koncem třetí třetiny kouč Sheldon Keefe poprvé odvolal brankáře Frederika Andersena na střídačku a na led nastoupil all-stars útok Maple Leafs s obráncem Morganem Riellym.

Za 8 vteřin následovalo jedno zakázané uvolnění Columbusu a za dalších 5 vteřin další přerušení po tom, co kotouč zmizel v hledišti.

Čtyři minuty a 5 vteřin před koncem třetí třetiny se vhazovalo v zóně Blue Jackets. Puk se dostal k Riellymu na modrou čáru. Marner ho poté poslal směrem na branku soupeře a po dorážce Williama Nylandera doklouzal kotouč za brankovou čáru. Do konce zápasu zbývaly necelé 4 minuty a Maple Leafs snížili na 1-3.

Brankář Frederik Andersen se na moment vrátil do své branky, ale jakmile se začalo hrát tak opět odjel na střídačku.

Jenže rozehrávka Maple Leafs vázla a Atkinson jenom těsně minul prázdnou klec.

Auston Matthews pak přece jenom zavezl kotouč do útočného pásma. Našel Johna Tavarese mezi kruhy a jeho střela příklepem skončila nad vyrážečkou Merzlikinse v levém růžku, 2-3. Do konce třetí třetiny zbývaly tři minuty a šest vteřin a Maple Leafs vycítili svou šanci.

1:38 před koncem třetí třetiny skončila další střela Columbusu těsně vedle pravé tyčky prázdné branky v plastovém krytu. Nechybělo mnoho a Dubois mohl rozhodnout.

Po dalším vyhraném vhazování Johna Tavarese odjel Andersen na střídačku a na led místo něho naskočil Nylander. Hráčům Blue Jackets se povedlo zablokovat dvě střely Leafs. Na druhé straně pak Morgan Rielly zablokoval další střelu na prázdnou branku Toronta tentokrát od Gustava Nyquista ze středního pásma.

Leafs se krátil čas, ale rychle se vrátili do útočné třetiny. Zbývalo posledních 30 vteřin. Zach Hyman si vyměnil kotouč s Austonem Matthewsem a 23 vteřin před třetí sirénou srovnal na 3-3!

Zázraky se dějí.

V prodloužení měly oba týmy velké šance. Střelecky aktivnější bylo ale Toronto v poměru 14-7. Maple Leafs moc toužili po výhře a nakonec se jí také dočkali.

Sedm minut před koncem prvního prodloužení byl vyloučený kapitán Blue Jackets Nick Foligno za podražení Morgana Riellyho. Hráčům ani trenérovi Columbusu se vyloučení vůbec nelíbilo a Maple Leafs svou šanci už po 10 vteřinách využili. Morgan Rielly udržel kotouč v útočné třetině. Mitch Marner ho poslal na Johna Tavarese a ten našel na pravém křídle úplně volného Austona Matthewse, který střelou z voleje rozhodl o výhře Maple Leafs 4-3.

„Myslím si, že tenhle tým je neuvěřitelně hrdý jeden na druhého. Nevím co říct. To byl obrat,“ řekl po zápase Auston Matthews.

„Nikdy jsem nebyl součástí něčeho takového,“ dodal zkušený útočník Jason Spezza.

Jeden z největších obratů v historii NHL

Maple Leafs se stali třetím týmem v historii NHL, který vyhrál zápas v playoff po tom, co vyrovnal tříbrankové vedení soupeře v poslední 4 minutách základní hrací doby. Toronto tak vyrovnalo podobné comebacky Edmontonu ve třetím zápase Finále Konference v roce 1997 a Anaheimu v pátém zápase druhého kola playoff v roce 2017.

Maple Leafs jsou zároveň prvním týmem v historii playoff NHL, který v jednom zápase ztratil tříbrankové vedení a prohrál a hned v následujícím zápase tříbrankové vedení soupeře vyrovnal a vyhrál.

Maple Leafs jsou také prvním týmem NHL všech dob, který vyhrál zápas v playoff, který mohl rozhodnout o jejich vyřazení po tom, co v posledních pěti minutách prohrával o tři branky.

Během těch tří minut a 34 vteřin si William Nylander připsal gól a přihrávku, stejně tak Zach Hyman. Auston Matthews zaznamenal 2 asistence a stejně jako Mitch Marner a John Tavares si připsal jednu branku. To všechno s Frederikem Andersenem na střídačce.

Ve čtvrtém zápase zaznamenali Auston Matthews, Mitch Marner a John Tavares dohromady 24 střel na branku soupeře. Samotný Auston Matthews rozhodl zápas svou 10. střelou.

Tavares, Matthews, Marner a Nylander měli dohromady ve třech zápasech v sérii 8 bodů. V samotné třetí třetině a v prodloužení si připsali dohromady 10 bodů.

Auston Matthews se stal prvním hráčem Maple Leafs se třemi body v jednom zápase playoff (2 branky, 1 asistence) od zápasu číslo 1 Semifinále konference v roce 2003 proti Philaldephii. Alexander Mogilny tehdy třemi brankami pomohl k výhře Maple Leafs 5-3.

Matthews byl zároveň prvním hráčem Leafs, kterému se to povedlo v zápase, ve kterém Toronto čelilo vyřazení. V roce 2002 pomohl také dvěma brankami a jednou asistencí Gary Roberts Maple Leafs k výhře 4-3 nad Ottawou v šestém zápase Semifinále konference.

Matthews je také teprve čtvrtým hráčem Maple Leafs, který rozhodl brankou v prodloužení a zaznamenal 3 body v zápase, ve kterém Toronto čelilo vyřazení. Před tím se to povedlo Gordie Drillonovi ve třetím zápase Semifinále v roce 1939 proti Detroitu, Edu Olczykovi v pátém zápase Semifinále Norrisovi divize v roce 1988 také proti Detroitu a Mikeu Gartnerovi v pátém zápase ve čtvrtfinále konference v roce 1996 proti St. Louis.

Mitch Marner a Auston Matthews jsou prvními dvěma spoluhráči, kteří v dresu Maple Leafs v jednom zápase playoff zaznamenali 3 body od zápasu číslo 2 konferenčního semifinále proti New Jersey Devils. Tehdy Mats Sundin zaznamenal 2 branky a 2 asistence, Steve Thomas 2 branky a 1 asistence a Gary Roberts 3 asistence.

Trojice Auston Matthews, Mitch Marner a William Nylander jsou prvními hráči mladšími 24 let, kteří každý zaznamenal v jednom zápase playoff alespoň 2 body od zápasu číslo jedna divizního semifinále proti Detroitu. Tehdy zaznamenala dva body trojice Ed Olczyk, Gary Leeman a Al Iafrate.

Pro Maple Leafs to bylo druhé prodloužení v playoff za sebou poprvé od roku 1979 a série ve čtvrtfinále playoff s Montrealem Canadiens.

This slideshow requires JavaScript.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *