Pojďme se zbavit luxusu a krásy a začněme hrát na výhry

Chtěl bych se s vámi podělit svůj pohled na sérii s Columbusem, problémy Leafs a možná jejich řešení z mého pohledu. Budu rád, když dáte vědět, jak to vidíte i vy. Navíc už z minulosti vím, že jsem si za něčím stál a s odstupem času jsem musel uznat, že pravdu měli ti lidé na druhé straně názorového spektra. Což vám dám za příklad i o pár řádků níže.

Po roce jsme opět tam kde jsme byli. Vlastně ne. Letos jsme vypadli už v předkole. S týmem, který by za normálních okolností nebyl ani v play-off. Columbus totiž skončil v konferenci na 9. místě a v divizi, podle které se do play-off týmy nasazují, dokonce až na 6. příčce. Před sérií jsem si říkal, koho jiného už chceme porazit, když ne Columubus. To říkám se vší úctou k tomuto týmu. V žádném případě jsem je nepodceňoval, ale když vidím soupisku Leafs a tu jejich… Vždyť takový tým bychom měli porazit. Letos se ale potvrdilo, že náš problém v play-off není Boston. Nýbrž my sami.

Maple Leafs se tedy ani po výměně kouče nikam neposunuli. Možná tedy jen o krok dozadu. A to není dobře. Proto si říkám, nemají zkrátka pravdu ti, co mi už mi dlouho tvrdí, že mít tolik ofenzivního talentu rozloženého mezi 3 – 4 hráče je chyba.

Já dlouho stál za tím, za čím vedení. Věřil jsem tomu, že silné a štědře placené jádro týmu kolem Matthewse, Tavarese, Marnera… a dejme tomu že i Nylandera, má na to, uspět v play-off. Čímž nemyslím jen postup do 2. kola.

Čtyři roky za námi a jsme stále tam, kde jsme byli na začátku přestavby. A že jsme se za ty čtyři roky činili, abychom tým změnili a dali mu to, co ho posune dál. Přes řadu hráčů, kteří zde působili dlouhé roky, až po místa ve vedení organizace. Tam všude jsme měnili. Během přestavby jsme změnili generálního manažera a během již skončené sezony i celý trenérský tým. Výsledek je ale pořád stejný. Hra a nasazování hráčů (tolik kritizované u Babse) je jiné, nicméně, jak jsem již několikrát zmínil. Pořád jsme se výsledkově nikam neposunuli. V konečném umístění jsme letos dokonce klesli.

Nevím jak vy, ale já jsem z toho už frustrovaný. Vedlejší trejdy nám občas i v určitých věcech pomohli, ale v konečném výsledku jsme stejně zase v úvodním kole vypadli. A to je to důležité. Proto si myslím, že je čas na změnu. A to nějakou větší. Nesahal bych do managmentu, ani k trenérům. Vždyť tady už změny byly. Sáhl bych do té velké, až posvátné čtverky: Tavares, Matthews, Marner, Nylander.

Matthewse bych určitě měnit nechtěl. Je to asi jediný hráč z těch čtyř, u které jsem přesvědčen, že si svůj play maximálně zaslouží. Ten kluk je hvězda nejen naše, ale celé ligy. Tavares je kapitán týmů. Nedokáži si představit, že po tom všem, jak o něj Leafs bojovali, by ho teď nechali vyměnit. To je snad nereálné. Navíc je to centr. A ti jsou cennější než křídla. Je pravda, že JT trochu přeplacený je a že je tady hodně ten argument „kdybychom nepřivedli Tavarese, bylo by na kvalitní obránce“, ale když už tady je, tak bych se ho nezbavoval.

Nylander a Marner. Nylander mi přijde za svou cenu v poměru ke svému výkonu jako dobrý hráč. Není to taková velká hvězda jako ti tři, ale jsem za něj rád. A Marner? Na toho padl můj Černý Petr. Vím, co řekl Dubas na tiskovce. Ok. Jeho názor. (Dubas nazval kritiku Marnera nejvíc idiotskou věcí, co zde viděl) Ale ruku na srdce. Je Marner opravdu hráč za 10,9 miliónů? I kdyby byl, tak hraje na křídle a ta nemají na dopad hry takovou váhu, jako centři (Matthews, Tavares).

Vzhledem k jeho velkému platu, postu a naší potřebě vylepšit obranu + 3. a 4. útok, bych zkrátka dal Marnera k výměně. Budeme mít hodně prostoru pro trejd jakéhokoliv obránce, nebo to můžeme pojmout tak, že ho vyměníme za kvalitního beka a top 6 útočníka. Nebo ho střelíme trochu pod cenou, ale za ušetřené peníze pak podepíše volného Pietrangela. Těch možností se tady nabízí spoustu, a to díky tomu, jak je to talentovaný hráč a dobře placený. Proto bych neměnil Nylandera. Z toho tolik nevytřískáme.

Mít tolik skvělých útočníků za tak velké peníze je luxus. Já vím, že plno z vás se mnou nebude souhlasit. Že pustit Marnera by vás bolelo. Je to přece kluk z Toronta. Hraje oslabení a na jeho kličky a rychlost se hezky dívá. Je třeba si ale uvědomit, že na krásu a hromadu gólů se v play-off hrát nedá. Letos je krásně vidět, že týmy, které rády brání, slaví úspěch. Musíme přestat žít v tom, že rychlost, skill a brutální ofenziva nám získá pohár. Je to spíš o poctivé obraně, mnohdy nehezké hře a tvrdosti.

Musíme se už konečně poučit. Stát se play-off týmem. Umět třeba i jen rozbíjet hru soupeře nepříjemnou obranou. Rozmáznout někoho pořádně u mantinelu a nebýt tak hodní kluci. Přivést kvalitního a nejlépe i tvrdého beka jako je Muzzin. Dodat do týmu někoho jako je Kyle Clifford. A vylepšit i řady, kde nehraje Tavares a Matthews. Když jsme tyto dva dali k sobě a vytvořili útok Marner – Matthews – Tavares, vypadal zbytek útoků úplně podprůměrně. Pro mě tedy další signál, že vložit tolik peněz do tak málo hráčů je asi vážně přehmat.

Rád bych věřil tomu, že vyměníme dva, tři hráče jako Kapanen a Johnsson, přivedeme někoho z trhu volných hráčů, silnou čtverku v útoku si necháme a budeme mít vyhráno. Jenže to skutečnou změnu ve vizi, jak hrát play-off nepřinese. Dále bychom byli tím týmem čtyř silných útočníků, který sází hlavně na útok. Na útok, který byl dle mě tím hlavním viníkem našeho brzkého odjezdu domů. Pojďme přestat hrát na krásu, ale na vítězství.

12 thoughts on “Pojďme se zbavit luxusu a krásy a začněme hrát na výhry

 1. Jestli já něco nechápu, tak je to ta aura nedotknutelnosti kolem Marnera. Osobně vidím přínos s Nylanderem skoro stejný, ale Nylander stojí o 4 mega méně, což ho u mě řadí mnohem výše. Je skoro s podivem, že zatímco Marner je pomalu vynášen do nebe (proč?), tak Nylander je zadupáván do země (proč?). Ten borec měl jednu super sezónu, která mohla stát těch skoro 11 mega, ale přijde mi, že je neumí zopakovat. Jsem přesvědčený o tom, že pokud by o smlouvách ještě vyjednával Lou, tak ti kluci takový balík nedostanou, to jde za Dubasem, ale dnes škoda brečet nad rozlitým mlékem. Nylanderova cena je fér, i když trochu vyšší, ale i proto bych si jej nechal.
  S ohledem na dnešní situaci a stagnaci capu jsem opravdu zvědavý, jak to seskládají. Za mě osobně Marnera klidně pustit, kvalitního beka dovnitř, řízného beka dovnitř, řízného útočníka dovnitř a Andersona ven, na toho nebudeme mít peníze.

  1
  1
 2. Tak jestli je pro Leafs lepší „případný“ odchod Nylandera,nebo Marnera?
  Z pohledu hry je na tom jednoznačně lépe Marner,Nylander prostě nezabere dozadu ,není schopen hrát oslabení.S hrou do těla jsou na tom oba podobně.
  Pak jsou tu ty platy.Rozdíl 4 M na straně Nylandera.
  Místo Nylandera dostaneme velmi slušného beka .
  Místo Marnera dostaneme velmi slušného beka a zbytek peněz se rozprostře,jak správně upozrňoval Štěpán, do nových smluv Hymana a Pohádkáře (Oba jsou pro LEAFS momentálně naprosto klíčoví,pokud bude k mání rovnocený brankář za méně peněz,je tu šance na úsporu)
  Teď vyvstává otázka jak nahradit Nylandera nebo Marnera.
  Marnera jedním hráčem nenahradíme,pokud chceme ušetřit,Nylandera jak se ukázalo není schopen nahradit Kapanen(farmu nemám nastudovanou,ale takový střelec tam nebude).
  Mikheyev by mohl vedle Tavarese vyletět,ale pak mu zase vyletí plat.
  Co je výhodnější pro Leafs ?
  fakt nevím , já bych se, jak jsem již psal obešel spíše bez Nylandera.

  PS: my si tu rozebíráme co bychom,kdybychom,ale on ten Calder cup jsme dva roky zpět vyhráli víceméně přes útok,takže je možné,že to mají Dubas s Keefem takhle nastaveno a tu cestu si budou razit dále.
  M.

 3. Kedysi som si nevedel predstavit, ze odidu Kadri, Bozak a hla stalo sa. Viem si to predstavit aj bez Marnera. Trosku som nahnevany na Marnera a Nylandera na ich mega kontrakty. Za polovicu ich platov by mohli byt 2 solidni obrancovia. Ziadny respekt ku klubu z ich strany. A viem si to predstavit aj s novym brankarom. Andersen v play off este svoj potencial neukazal.

 4. To je přesně to, na co jsem narážel. Marner a Nylander = mega kontrakty. Nylander upadl v nemilost tím svým vyjednáváním, ale on byl bohužel ten první z té trojice M+M, takže to měl nejtěžší. Ano, Nylander má vyšší kontrakt, ale zase s jeho produktivitou a porovnáním s podobnými hráči, zase ne o tolik. Neporovnávejte prosím s Pastou, je tu i Larkin, Ehler, Forsberg atd. U něj bych proto řekl, že je jakžtakž v normě, i když vyšší.
  Marner je vyšší třída – 11 mega za rok. Pokud chceme všechny přestřílet a vyhrát na góly, tak se musí snažit tak, aby za těch 11 mega stál. To, že jsme vypadli z Columbusem, jde hodně i za ním, protože nedat v serii ani jeden gól s tou jeho gáží, je prostě hodně špatně a on je placený zejména za produktivitu, která je mizerná. Je fajn, že může chodit na oslabení, ale upřímně, opravdu chceme 11 milionového borce vidět na oslabení? Já ne, na to se hodí někdo levnější, aby hvězdy mohli čerpat sílu. Borec za 11 mega musí být produktivní hvězda na ledě a ne jen ve svém PR. Marner je nejdražší RW v lize! a až za ním je Kane, Kutcherov, Stone, Rantanen. On se musí hodně co otáčet, aby se zaplatil a vyplatil. Zatím to tak není, a i proto jej mám za jednoho z viníků vyřazení. Za ty peníze musí ukázat více a být mnohem produktivnější než Nylander, který stojí o 4 mil. méně, a ani jedno nesplňuje.

 5. Jako musím uznat,že jak jsi napsal to srovnání s ostatníma hvězdama jiných týmů – to je pádný argument 🙂
  Na to nemám moc čím oponovat.
  Jen tedy drobnost,hráče s 11 m klidně na oslabení rád uvidím,hlavněkdyž vím,že to zvládne velmi slušně odbránit a je šance,že může i ujet.
  M.

 6. Problem je, ze hviezdny utok sa nedokazal presadit v 2 zapasoch vyradovacky s Blue Jackets a to je dost mizerne. Toronto caka na uspech od roku 1967 a to uz pretieklo dost Ontaria. A uz ma trochu hneva, ze v slovenskych mediach je presadzovany Boston… (Chapem Chara, Halak su tam a zasa moc tych hracov v NHL nemame) A ceski hraci v Bostone klobuk dolu. Lenze Boston si to obhajil aj vysledkami. Akoze tesi ma, ze Maple Leafs sa dokazu dostat do play off, ale uz mi je to malo… Takze zasa len verit o rok

 7. NOVÁ DISKUSE:
  Téma Andersen:
  Jako vážně se zbavujeme Andersena? Já to vůbec nechápu. Jasnou jedničku jsme měli naposled v Belfourovi?! To se za těch sezon s nejistým golmanem v zádech nepoučili? Podle mě tohoto týmu stačí, aby vyměnil drahého hráče..např Marnera a máme najednou peníze na solidní beky. Plus do týmu dostat hráče typu Hyman (přivést zpátky Moora) a za Goat a draft získat nějakýho dříče.
  Jsou to sice hodně konkrétní tahy, ale spíš chci jen poukázat na to zhruba jakou cestou bychom se měli vydat. A možná takové hráče rovnou draftovat.. teď máme nadějného Robertsona..další šikuly nepotřebujeme. Když vidím, jaký hráči v play off určují tempo zápasu..sorry „postseason“ (to už „playoff“ není in?!) Islanders mají Balzara a zbytek jsou hladový vlci, podobně Dallas, o Vegas ani nemluvim. OK, tak se trochu vydejme cestou Tampy, Bostonu – pár hvězd a dříči. Ale tak jako tak potřebujeme bojovníky a kvalitního golmana… všichni dobře víme, že PO..sorry postseason není o kličkách a krásných gólech.. Stanley cup vyhrává tým bojovníků, ne šikovní jednotlivci.
  Omlouvám se, že jsem se oddálil od téma výměny Andersena, zajímá mě jestli jsem fakt takový kokot nebo má někdo podobný názor 🙂

 8. Michale na Pohádkáře mám stejný názor.
  Po hodně dlouhé době máme golmana spolehlivého a schopného toho odchytat spousty.Pomohl nás vytáhnout ode dna.
  Jsme prostě v průseru s tím stropem.Za dva roky co neporoste to je 5-6 mega se kterými Dubas počítal(a přepočítal se)
  Za rok Fredie dostane v pohodě 8M,na to asi nemáme.
  Golmanů je k dispozici hodně,ale jestli tam je i ta kvalita,to si jist nejsem.
  Howard,Greiss,Talbot,Smith – za zenitem a staří.
  Holtby,Crawford za mně už taky ne.
  Markstrom,Lehner – nezaplatíme ,to budou stejné,spíše větší prachy jako Pohádkář
  Z volných mi vychází pouze Anderson.Ten by za těch 5 mega mohl být,je zvyklý chytat za podobně děravou obranou a je dlouhodobě spolehlivý.
  Na přestup pak Murray.
  Nebo to riskne a koupí dvojku ke Campbellovi.
  Každopádně doufám,že nikomu nehrábne a při spekulacích o Carolině,nepřivedou zpátky Reimera,nebo Mrázka.

  Takže s případným odchodem Pohádkáře mám taky problém,ale jak poskládat team ,fakt netuším.
  (Těch ohlasů na výměnu Marnera vyplouvá čím dál víc a s každým problémem se stropem budou sílit,nicméně to nevypadá,že by Dubas něco takového plánoval.)
  M.

 9. Spominal sa Matt Murray, ale su to len spekulacie. Kedysi som daval nadeje do Sparksa, ale ten uz je prec…A Kaskisuo z farmy? Neviem ohodnotit, no ako jednotka urcite nie… Takze ak nepride lepsi ako Andersen, Toronto ho neuvolni

 10. Obávám se,že nikdo lepší za stejné peníze nepřijde,tady jde o to sehnat někoho alespoň rovnocenného za méně peněz.
  M.

 11. kazdopadne, co sa golmana tyka, do buducna by bolo dobre si „vychovat“ svojho. montreal ma pricea, penguins murraya a teraz jarryho, bluesmani si vychovali allena a binningtona, flyers harta a pod. ak si dobre pamatam, „vychovany“ bol felix potvin, pamatnici vedia 🙂 jasne, ze to chce cas. no uvidime. kasimir kaskisuo je zatial pre mna zahada, co z neho bude

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *