Začala nezvykle podzimní přestávka s draftem a trhem volných hráčů

Možná nejdivnější sezona v historii NHL je za námi. V čase, ve kterém jsme v minulých letech sledovali první zápasy nové sezony Tampa Bay teprve slaví svůj vydřený Stanley Cup. A kdo by si na draftu 2019 pomyslel, že další výběr talentů se bude konat až ve druhém říjnovém týdnu 2020. Otevření trhu s volnými hráči je naplánováno až na 9. října. Tedy o více než 3 měsíce později než jsme zvyklí. A potom? Kdo ví. Sezona 2020-21 by ve skutečnosti mohla být až sezonou 2021-21. Mluví se totiž o začátku základní části až 1. ledna a to ještě navíc velmi nejistě. Tak se pojďme věnovat něčemu, co je víceméně jisté. Draftu 2020.

Maple Leafs se totiž musí oklepat ze zklamání v nedávno skončeném playoff a celé vedení klubu se nyní musí soustředit na draft a otevření trhu s volnými hráči. Pro Toronto to budou důležité okamžiky, během kterých musí klub vylepšit svou sestavu tak, aby se příští rok neopakovalo zklamání, které jsme prožili letos na podzim.

Ještě nedávno Maple Leafs nevlastnili žádný výběr v prvním kole. O svou volbu Kyle Dubas přišel výměnou Patricka Marleaua do Caroliny během loňského léta. Pro Toronto byl odchod zkušeného útočníka důležitým uvolněním prostoru pod platovým stropem. Také díky tomu se mohl Kyle Dubas dohodnout s Mitchem Marnerem na nové smlouvě.

Na konci srpna letošního roku pak Kyle Dubas získal volbu v prvním letošního draftu zpět výměnou Kasperiho Kapanena do Pittsburghu Penguins. Původní volba Maple Leafs byla na 13. pozici. Výběr Pittsburghu je ovšem z 15. místa. Toronto tak ztratilo dvě místa.

Výrazně se ovšem spekuluje o tom, že by výběr Maple Leafs v prvním kole letošního draftu mohl být ve hře jménem výměna za obránce. Toronto totiž potřebuje posílit svou obranu a pokud by se GM Maple Leafs dohodl s některým ze svých kolegů napříč ligou tak je možné, že se Leafs ve jménu zacelení obrovské díry v obraně své první volby vzdají.

V tabulce uvádíme v jakém kole a z jaké pozice budou Maple Leafs příští úterý a ve středu vybírat.

KoloCelkové pořadíJméno hráčePozicePředchozí tým
115Rodion AmirovLWUFA (Rusko)
259Roni HirvonenCASSAT (Finsko)
364Topi NiemelaDKARPAT (Finsko)
4106Artur AkhtyamovGIRBIS KAZAN (Rusko-jr.)
4122William VilleneuveDSAINT JOHN (QMJHL)
5137Dmitry OvchinnikovCNOVOSIBIRSK 2 (Rusko-jr.)
6168Veeti MiettinenRWK-ESPOO JR. (Finsko-jr.)
6177Axel RindellDJUKURIT (Finsko)
6180Joe MillerCCHICAGO (USHL)
7189John FuscoDHARVARD (ECAC)
7195Wyatt Schingoethe CWATERLOO (USHL)
7212Ryan TverbergCTORONTO JC (OJHL)

Kdo by se mohl stát volbou Maple Leafs v prvním kole?

V případě, že se Kyle Dubas rozhodne místo výměny své první volby za hotového hráče si svou volbu ponechat tak podle stanice TSN bude hlavním cílem Maple Leafs pravoruký obránce. A tady je přehled, jaké hráče TSN vybrala.

Braden Schneider – Brandon Wheat Kings

Z patnáctého místa by jedním z takových kandidátů mohl být obránce klubu Brandon Wheat Kings ve WHL Braden Schneider.

Insider stanice TSN Craig Button přirovnává Schneidera k obránci Jacobu Troubovi. Stránka NHL.com zase připomíná spíše Sheau Webera. Každopádně v sezoně 2019-20 byl Schneider se 42 body v 60 zápasech nejproduktivnějším obráncem svého klubu. V roce 2018 pomohl v dresu Kanady k výhře na turnaji Hlinka-Gretzky.

Skauti mluví o jeho velkém vlivu na ledě. V každém místě na ledě dokáže předvést tvrdou hru, je silný na bruslích a těžko se odděluje od puku. Trenéři ho využívali v každé situaci v zápase. Rád se zapojuje do útoku. Je to celkově vybavený hráč, který dokáže kontrolovat hru. V konečném pořadí je Schneider na 9. místě mezi severoamerickými hráči.

Keiden Guhle – Prince Albert Raiders

O jedno místo výše v žebříčku hráčů před draftem je další kandidát na volbu Maple Leafs z 15. místa v prvním kole, obránce klubu Prince Albert Raiders Keiden Guhle.

Podle Buttona je Guhle odrazem Darnella Nurse. NHL.com ho přirovnává ke Camu Fowlerovi. V loňské sezoně posbíral Guhle v 64 zápasech 40 bodů. Byl tak podobně jako Schneider nejproduktivnějším obráncem svého týmu. Také Guhle se představil na turnaji Hlinka-Gretzky. Před loňskou sezonou 2019-20 posbíral v pěti zápasech 1 bod. V předchozí sezoně 2018-19 slavil se svými spoluhráči z týmu Prince Albert Raiders vítězství ve WHL.

Podle skautů se jedná o excelentního bruslaře s rychlou akcelerací. Jedná se o pohyblivého hráče, který dokáže být nepolapitelný při bránění. Je schopný hrát také fyzický hokej s hity uprostřed ledu a podobně jako Schneider se rád zapojuje do protiútoku. Umí držet puk a má solidní střelu bez přípravy.

Justin Barron – Halifax Mooseheads

Posledním typem stanice TSN je pravoruký obránce klubu Halifax Mooseheads Justin Barron. Toho kanadská stanice přirovnává k Mattu Niskanenovi.

Barron je v konečném žebříčku mezi severoamerickými bruslaři na 16. místě. Stránka NHL.com ho pak přirovnává k Alexi Pietrangelovi o kterého je v současné době velký zájem na trhu volných hráčů.

Také Barron byl v sezoně 2019-20 nejproduktivnějším obráncem svého týmu navzdory tomu, že odehrál pouze 34 zápasů, ve kterých posbíral 19 bodů. V sezoně 2018-19 byl spoluhráčem Schneidera v sestavě Kanady na turnaji Hlinka-Gretzky odkud si oba hráči přivezli zlaté medaile.

Skauti mluví o jeho dobré postavě a excelentních bruslařských schopnostech. Je silný jak ve hře dopředu tak také při vracení se do obrany. Dokáže velmi dobře získat kotouč a pod tlakem velmi dobře rozehrává na správná místa. Je pohyblivým hráčem, který velmi dobře dokáže kontrolovat mezery mezi ním a soupeřem. Hraje fyzickou hru.

Ridly Greig – Brandon Wheat Kings

V případě, že se Leafs rozhodnou vynechat v prvním kole obránce tak by mohl být volbou útočník Ridly Greig, který je v konečném pořadí skautů na 14. místě mezi severoamerickými bruslaři.

Craig Button ho přirovnává k bývalému útočníkovi Toronta Nazemu Kadrimu. Stránka NHL.com v něm vidí spíše Brada Marchanda a to by pro Toronto mohla být velmi zajímavá volba jelikož podobný typ hráče jako jsou tito dva hráči v současné sestavě Maple Leafs chybí.

V sezoně 2019-20 byl Greig se 60 body v 56 zápasech třetím nejproduktivnějším hráčem. Na letním Hlinkově memoriálu posbíral v pěti zápasech 4 body.

Podle skautů disponuje excelentní šikovností a rozhledem. Je to velmi soutěživý hráč po celém ledě. Je také velmi inteligentní ve všech aspektech. Má ve své hře přesně to, co například Kadri nebo Marchand. Dokáže se soupeři dostat pod kůži. Hraje ve všech situacích. Dokáže být záludný v těsných místech a nikdy se nevzdá.

Ti další

Mezi dalšími jmény hráčů, kteří by se mohli stát volbou Maple Leafs v prvním kole draftu se objevuje centr IFK Helsinky Anton Lundell. Ten je třetí v konečném hodnocení skautů mezi evropskými hráči. NHL.com ho přirovnává k Aleksanderovi Barkovovi. Je to vyzrálý hráč s velmi dobrým chápáním hry.

Z centrů se nabízí také Marco Rossi z klubu Ottawa 67’s v OHL.

Kromě jedné volby v prvním kole má Toronto k dispozi ještě jednu volbu ve druhém kole. Třetí kolo Maple Leafs vynechají. Svůj výběr ve třetím kole Toronto poslalo s Kadrim a Calle Rosenem výměnou do Colorada. Hned dvakrát ale budou Leafs vybírat ve 4. kole. Jednou přijde Toronto na řadu v kole pátém.

Hned šestkrát bude Toronto vybírat v šestém a sedmém kole. Pokaždé třikrát v daném kole. Toronto tak bude ze všech klubů v šestém a sedmém kole nejaktivnějším klubem. Ze současných hráčů Toronta byli v sedmém kole vybráni například Andreas Johnsson v roce 2013 a Pierre Engvall v roce 2014.

Na závěr jenom připomenu, že se letošní první kolo draftu koná v noci z úterý 6. října na středu 7. října od 1 hodiny v noci našeho času. Jednotlivý zástupci klubů si nebudou hráče vybírat fyzicky na podiu v hale Bell Centre v Montrealu, ale místo toho se bude jednat o virtuální výběr pomocí videokonference ze studia stanice NHL Network ve městě Secaucus v New Jersey.

Další kola se pak budou konat také pomocí videokonference ve středu 7. října od 17:30 našeho času.

7 thoughts on “Začala nezvykle podzimní přestávka s draftem a trhem volných hráčů

 1. Tak z prvního kola jsme i přes ta prohlášení,že budeme brát to aktuálně nejlepší,čekal špíše obránce.
  Jinak snad z draftu nějaké šoky nebudou
  Co se týče pátku,tak popravdě taky nevím co očekávat.
  Golmany asi řešit nebudeme,Pietrangelo pro nás bude drahý a na dlouho.
  Tak si tipnu toho Simmondse a do obrany TVR , Gudase a nebo Vatanena.
  Moc nechápu podpis Malgina (jestli se s ním počítá místo Kapanena do 3 lajny?)
  A jsem zvědav jestli Gauthier dostane vůbec QO.
  Letos je ta sezona tak divná,že jsem ani neměl chuť se nějak extra hrabat v RFA hráčích a zjišťovat kdo má právo na arbitráž a kdo ne.U těch golmanů to může být docela stežejní.
  M.

 2. No za mě je Amirov docela zklamáním…těšil jsem se na beka…

  Jinak Murray jde z Pitt do Ottawy.

  Kvalifikační nabídku dostane asi Mikheyev a Dermott. Vypadá to, že Bracco a Gauthier zůstanou mimo.

 3. S tím bych osobně souhlasil.
  Nepodepsat Mykheyeva si nemůžeme dovolit a Dermott se sice výkonostně trochu zasekl,ale taky bych ho rád dál vídal u nás.

 4. Já jsem s Amirovem ok. Nemyslím si, že bylo nutné brát za každou cenu beka. Amirov má samozřejmě obrovskou nevýhodu v tom, že je rusák a není na něj moc vidět, není kolem něj promo. Defakto usa/kanada pořádně neví kdo je, když tam nehrál juniorku a přeci jenon my v evropě jsme taky solidně zblbnutý hlavně tím co je za oceánem, takže ho tak trochu automaticky hodně lidí bere jako nic moc výběr. Nicméně pokud by ten samý hráč byl kanaďan co je nonstop promovaný, tak jsou všichni nadšení. Já myslim, že to je velmi kvalitní talent.

  To si teda mnohem horší věci myslím o tom našem výběru 2 a 3. Tam podle mě měl určitě minimálně jeden bek přijít.

 5. Ten náš draft bych shrnul asi takto – snad Dubas a kolektiv ví, co dělají, to oni nesou kůži na trh. Já bych taky bral raději Scheidera než Amirova. Tak uvidíme. Ale zase jsme na tom zase asi lépe než fanoušci Columbusu 🙂 Vzali jsme i gólmana, a to jsem rád, ti se hodí vždycky.
  Aktuálně jsem zvědavý jak se budou pohybovat na trhu volných hráčů a hlavně, jak to udělají s capem. Což o to, na trhu jsou zajímavý hráči, ale ten cap je šílený.

 6. Za mně taky dobrý.
  Tanev – 4,5 , Krug – 6,5 Shculz – 4 Shattenkirk 3,9 – myslím,že T.J. finančně odpovídá.

  Trochu mě překvapila peněžní situace u golmanů -Markstrom za 6 mega ,Holtby 4,3.Khud 3,3 – snad se to trochu začíná s požadavky narovnávat a dává to jistou šanci na podpis pohádkáře za normální peníze.
  M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *