Jumbo Joe přistál v Torontu

„Jumbo“ Joe Thornton se dohodl na roční smlouvě s Torontem Maple Leafs za 700 tisíc dolarů. Zpráva, která vyšla na světlo světla v hluboké evropské noci tak výrazně potvrzuje slova bývalého kouče Maple Leafs Mikea Babcocka.

Zapamatujte si má slova. Oni přijdou.

Bývalý kouč totiž krátce po svém příchodu do Toronta v roce 2015 v radiovém rozhovoru vyprávěl, jak obtížný život v Torontu může být vzhledem k zájmu médií o hráče Maple Leafs. Už po třech letech po tomto rozhovoru podepsal smlouvu s Maple Leafs současný kapitán týmu John Tavares. Následující rok 2019 ho následoval Jason Spezza.

„Chci tím říct, že pokud vytvoříme prostředí, ne pokud ale když vytvoříme prostředí, které těmto hráčům umožní být v bezpečí, bude to mnohem lepší. Kolik lidí z Ontaria hraje v NHL? Jakmile to uděláme bezpečné, tak se vrátí.“

„Teď nechtějí. Je to opravdu těžké. Ale zapamatujte si má slova. Oni přijdou.“

Asi málokdo by věřil, že se jedou slova Mikea Babcocka opravdu potvrdí. Ale GM Maple Leafs Kyle Dubas během letošního výjimečného podzimu přivedl zpět do Toronta již několik rodáků z Ontaria. Novou roční smlouvu podepsal nejprve Jason Spezza. Následovaly podpisy smlouvy s Waynem Simmondsem a T.J. Brodiem. A nyní se k nim přidal také Jumbo Joe.

Příchod Joea Thorntona vyvolává vzpomínky na uzávěrku přestupů v roce 2004. Maple Leafs tehdy před svou poslední vyhranou sérií v playoff přivedli současného člena Síně slávy Rona Francise v jeho poslední sezoně kariéry. Narozdíl od Thorntona měl ale Francis za sebou dvě výhry ve Stanley Cupu s Pittsburghem Penguins v roce 1991 a 1992.

Joe Thornton přichází do Toronta po 14 sezonách v dresu San Jose Sharks. V San Jose se stal Thornton opravdovou ikonou. Od svého příchodu do San Jose v sezoně 2005-06 nosil na svém dresu „A“ pro asistenta kapitána. Ve čtyřech sezonách byl potom kapitánem týmu. Do NHL vstoupil v 1997-98 jako hráč Bostonu Bruins, kteří Thorntona draftovali jako jedničku draftu 1997. V Bostonu odehrál necelých osm sezon než byl před uzávěrkou přestupů vyměněn na západ USA. Jednu sezonu byl Thornton v Bostonu zástupce kapitána. Další tři sezony hrál s céčkem na dresu. V sezoně 2005-06, kdy byl vyměněn z Bostonu do San Jose se stal se 125 body nejproduktivnějším hráčem základní části a byl zároveň vyhlášený nejužitečnějším hráčem základní části.

Na mezinárodní scéně má na svém kontě zlatou medaili ze šampionátu dvacítek, dvě zlaté medaile ze Světového poháru, zlatou medaili z Olympijských her a stříbrnou medaili ze světového šampionátu dospělých. Jeho sbírka medailí tak jenom dokazuje jakou kariéru za sebou Joe Thornton má.

V jeho kariéře ovšem chybí jediná trofej o kterou ve své kariéře usiluje každý hráč v NHL. A právě o tuto trofej přišel Jumbo Joe usilovat do Toronta. Současní hráči NHL řadí Toronto se zástupem mladých nadějí k jednomu z favoritů NHL na zisk Stanley Cupu. Stejně tak tomu bylo v případě spoluhráče Joea Thorntona ze San Jose Patricka Marleaua. Také on se vydal do Toronta, aby se tady pokusil získat největší trofej své kariéry. Marleau podepsal s Maple Leafs tříletou smlouvu v létě 2017. V Torontu ale vydržel pouze dva roky než musel být v létě 2019 vyměněn do Caroliny.

Všichni jsme přáli Pattymu, aby se jeho sen o Stanley Cupu stal skutečností právě s Maple Leafs . Nnyní budeme všichni přát Jumbo Joeovi, aby se mu jeho sen stal skutečností v Torontu. Jestli bude mít více štěstí než jeho parťák ze San Jose zatím nevíme. Už dnes večer ale vstoupí Joe Thornton do své 24. sezony v profesionální kariéře, aby se v dresu švýcarského HC Davos pokusil připravit se na další sezonu v NHL.

Abychom dokreslili jeho kariéru v perspektivě tak mezi jeho spoluhráče v první sezoně v NHL patřili Jason Allison, Ray Bourque, Mike Sullivan, Robert Lang nebo Don Sweeney. V dalších sezonách byl jeho spoluhráčem v Bostonu například také Patrice Bergeron, Travis Green, Brian Leetch, Andrew Raycroft, Dave Andreychuk nebo Paul Coffey.

Během jeho nováčkovské sezony v Bostonu byl kapitánem Maple Leafs stále ještě Wendel Clark. A v desítce nejproduktivnějších hráčů v té sezoně byli Jaromír Jágr, Peter Forsberg, Pavel Bure, Wayne Gretzky, John LeClair, Žiggy Pálfy, Ron Francis, Teemu Selanne, Jason Allison a Josef Štümpel.

Joe Thornton je pak posledním aktivním hráčem, který vstřelil branku na ledě Maple Leaf Gardens. Stalo se tak 9. ledna 1999 v dresu Bostonu Bruins. Zhruba měsíc před tím, než Maple Leafs svůj svatostánek opustili.

V jednačtyřiceti letech pak bude Joe Thornton prvním hráče v historii NHL, který bude starší než jeho GM (Dubas, 34) a kouč (Keefe, 40). Legendární Gordie Howe byl sice ještě o deset let starším hráčem ve své poslední sezoně v NHL (1979-80) ale byl mladší než tehdejší GM Hartfordu Whalers Jack Kelley.

Příchod Joe Thorntona do Toronta během včerejší noci oslavila CN Tower speciálním modrozeleným nasvícením. Právě modrozelené barvy nosí hráči San Jose na domácích dresech.

Thorntonova role v Torontu

Nemůžeme od Joe Thorntona čekat sbírání bodů jako dříve v jeho kariéře. I když ještě v sezoně 2015-16 měl průměr jednoho bodu na zápas. Ovšem v poslední sezoně se dostal už jenom na 31 bodů za 7 branek a 24 asistencí v 70 zápasech základní části.

Je zřejmé, že se Thornton pohybuje na pomezí třetího a čtvrtého útoku v současné sestavě Maple Leafs. Bude velmi záležet na tom, jak kouč Sheldon Keefe srovná v sestavě všechny veterány v čele se Spezzou, Thorntonem, Simmondsem a nováčky či mladší hráče Maple Leafs jako jsou Vesey, Barabanov, Engvall, Korshkov, Brooks nebo Malgin.

Pokud se Dubasovi podaří dostat pod platový strop Ilyu Mikheyeva, tak by sestava Maple Leafs mohla vypadat následovaně:

Hyman – Matthews – Nylander
Robertson – Tavares – Marner
Mikheyev – Kerfoot – Simmonds
Vesey – Thornton – Spezza

O místo náhradníků na tribunu by se pak mezi sebou poprali Barabanov, Boyd, Brooks, Engvall, Korshkov, Malgin a Petan.

Důležitou roli bude ovšem hrát platový strop. Alexander Kerfoot totiž zabírá na platovém stropu Maple Leafs poměrně vysokou částkou 3,5 milionů dolarů. Je tak možné, že se Kyle Dubas pokusí tohoto centra vyměnit tak, aby získal prostor pro podpis smlouvy s Mikheyevem a Dermottem.

Možná ještě důležitější než na jakém místě se Jumbo Joe usadí v sestavě Maple Leafs bude jeho přínos mimo led. Mladí hráči jako Matthews, Marner nebo Nylander budou mít kolem sebe rozsáhlou skupinu zkušených hráčů v čele s Thorntonem a Spezzou, od kterých mohou získávat další zkušenosti v jejich přípravě na zápas, v jejich přístupu k tréninku a dalších věcech spojených s jejich dlouhou kariérou.

Kdo z vás to má?

V poslední kapitole článku si pomůžu si bonmotem jednoho bývalého politika v ČR. Nejsem si jistý, jestli je v NHL nějaký další klub, který měl v poslední době ve své sestavě v jeden moment 3 hráče vybrané jako číslo jedna na vstupním draftu.

Maple Leafs se to podařilo podruhé v historii. V nadcházející sezoně se v dresu Maple Leafs potká jednička draftu 1997 Joe Thornton s jedničkou draftu 2009 Johnem Tavaresem a s jedničkou draftu 2016 Austonem Matthewsem. Všichni tři hráči jsou navíc centry.

V sezoně 1999-2000 spolu pak odehráli 18 zápasů v dresu Maple Leafs jednička draftu z roku 1985 Wendel Clark, Mats Sundin jako jednička draftu 1989 a Bryan Berard jako jednička draftu 1995.

Joe Thornton se pak stane celkově 12. hráčem v sestavě Maple Leafs, který byl vybrán jako jednička na draftu NHL.

Vím, že tyto statistiky Stanley Cup nevyhrávají. Zkušenosti a kvalita těchto hráčů ale ano.

Napsat komentář



© Copyright

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní informace

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.