Krátkodobé bubliny nebo kanadská divize. Jak bude vypadat příští sezona NHL?

Podrobnosti ohledně příští sezony NHL zůstávají nadále velmi nejasné. Je zřejmé, že hokeje se nedočkáme dříve než po novém roce. Zástupce komisaře NHL Bill Daly minulý týden řekl, že 1. ledna 2021 zůstává stále cílem jako úvodní večer nové sezony. Jenže smíšený výbor zástupců ligy a hráčské asociace se společně ještě nesešel a v tento moment není žádná konkrétní schůzka naplánována. Podle reportéra stanice TSN Pierre LeBruna jsou spolu ovšem přední představitelé obou stran v každodenním kontaktu.

V úterý večer pak komisař NHL Gary Bettman přiblížil alespoň náznaky toho, jak by to mohlo příští rok vypadat. Podle jeho vyjádření NHL zvažuje krátkodobé bubliny, dočasné přerozdělení týmů a zkrácený kalendář zápasů jako možnosti pro sezónu 2020-21.

NHL zkoumá možnost, že by týmy hráli ve svých domovských arénách podle situace a lokálních pravidel v souvislosti s koronavirovou nákazou s fanoušky nebo bez fanoušků v hledišti. Další možností jsou již zmíněné bubliny nebo nějaká forma hybridního systému.

Podle šéfa NHL by týmy odehráli během 10 nebo 12 dnů určitý počet zápasů bez cestování pouze v jednom místě. Následně by se hráči na týden vrátili domů ke svým rodinám. Vše by samozřejmě doprovázelo podrobné testování. Bettman zároveň dodal, že nikdy nebude žádat hráče, aby se vrátili do bublin v takové míře, jako během letního playoff v Torontu a v Edmontonu.

Zjevnou překážkou pro jakékoliv plány NHL může být uzavřená hranice mezi USA a Kanadou a další omezení pohybu mezi jednotlivými státy USA. Řešením tohoto problému může být dočasné přerozdělení týmů na základě vzdálenosti mezi nimi.

Podle Bettmana je zřejmé, že NHL nebude přesouvat všech sedm kanadských klubů jižně od 49. rovnoběžky a liga proto musí hledat alternativní způsoby, jak toto vyřešit. Součástí toho může být již několikrát zmíněná kanadská divize složená ze všech kanadských týmů v NHL.

A společně s dočasným přerozdělením týmů do divizí tak, aby spolu hráli týmy působící co nejvíce u sebe může dojít také na zkrácený kalendář zápasů. Příkladem může být NBA, která má naplánovaný začátek své soutěže na 22. prosince a počítá se 72 zápasy každého týmu.

Nakonec Gary Bettman zdůraznil, že všechny tyto změny jsou „dočasné“ a všichni doufají v návrat k normálu pro sezónu 2021-22.

Kromě vyjádření Garyho Bettmana se objevila zpráva, že jeho zástupce Bill Daly rozeslal v úterý všem 31 týmům sdělení, podle kterého liga věří, že dochází „k pokroku směrem k dokončení doporučení správní radě“. Správní rada by se pak měla sejít již tento čtvrtek přestože doporučení ještě nemusí být do té doby být hotové. S informací přišel insider stanice Sportsnet Elliotte Friedman.

Možná největší nevyřešenou otázkou kromě toho kde a jak se bude hrát zůstávají platy hráčů i když pro ně samotné je tento problém podle Friedmana vyřešený. Hráči se v létě dohodli s NHL na prodloužení kolektivní smlouvy a souhlasili se 72 procenty své hrubé mzdy pro nadcházející sezónu. Cítí, že toto číslo platí ať už odehrají jeden nebo více než 70 zápasů. Majitelé se ovšem pode Friedmana domnívají, že by tyto platy měly být poměrné, zejména pokud není zřejmé, jestli budou moci být fanoušci při zápasech v hledišti.

Friedman dále uvádí, že NHL by ráda dohrála finále Stanley Cupu do 15. července 2021.

Návrat k retro dresům

Kromě Bettmanova vystoupení na virtuálním panelu se v úterý na sociálních sítích objevila společná kampaň NHL se společností Adidas podle které dojde v polovině listopadu k představení velké kolekce retro dresů pro všechny týmy. Podle spekulací by měl v příští sezoně každý tým v několika zápasech nosit speciální retro dres odkazující na určité období v historii.

V případě Maple Leafs by pak mělo jít o retro dresy ze 70. let minulého století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *