Sezona jako žádná jiná

Ještě před víkendem NHL oznámila předběžnou dohodu s hráčskou asociací na podobě nové sezony 2020-21. A už v neděli bylo po hlasování majitelů a hráčské asociace oficiálně oznámeno 56 zápasů zkrácené základní části a Severní divize složená pouze z kanadských týmů. To jsou základní obrysy sezony, která se zapíše do dějin jako žádná jiná.

Stále ovšem není jisté, že každý klub v Severní divizi bude moct hrát zápasy v domácí aréně. Pokud místní orgány v jednotlivých kanadských městech a provinciích nepovolí pořádání zápasů a příjezd klubů z jiné provincie, tak bude daný klub nucený odehrát své zápasy v jiném kanadském městě. Největší obavy zatím vzbuzuje Britská Kolumbie. Také vlády v Ontariu a Quebecu ještě nedali NHL zelenou. V případě, že se nepodaří dojednat dohodu napříč celou Kanadou tak stále existuje riziko stěhování kanadských týmů do USA. Věřme ovšem, že místní situace s nemocí Covid 19 umožní bezpečné pořádání zápasů v domácích městech všech klubů.

Nová sezona totiž slibuje opravdu nebývalou podívanou. 56 zápasů základní části mezi sedmi kanadskými kluby znamená, že se Maple Leafs utkají s každým týmem nejméně devětkrát plus další zápas navíc se dvěma soupeři. Mluvíme tak například o 10 zápasech mezi Maple Leafs a odvěkým rivalem z Montrealu. O 10 Bitvách o Ontario v základní části. Případně o devíti zápasech mezi novodobými rivaly z Toronta a Vancouveru nebo Winnipegu. K tomu si připočtěte třeba také Bitvu o Albertu mezi Flames a Oilers a zápasy mezi dalšími týmy. Celá Kanada bude sledovat naprosto úchvatný boj v Severní divizi o čtyři postupová místa do playoff.

Bude to 116 dnů nabitých hokejovou rivalitou. Nová sezona NHL bude v něčem velmi podobná základní části MLB. V té se jednotlivé týmy potkávají v několikazápasových sériích. Můžeme čekat něco podobného také v příští sezoně NHL. Obzvlášť pokud se bude hrát v přechodných bublinách. Omezeným počtem zápasů a tím pádem omezeným prostorem na případné výpadky formy se budou zápasy v nové sezoně blížit svou intenzitou zápasům například v NFL. Týmy odehrají 16 zápasů základní části a prakticky v každém zápase se rozhoduje o případném postupu do playoff.

V minulosti jsme už byli několikrát svědky zkrácené sezony NHL. V sezoně 1994–95 byla sezona zkrácena kvůli výluce na 48 zápasů a Maple Leafs si bilancí 21 výher, 19 proher a 8 remíz zajistili páté místo tehdy ještě v Západní konferenci. V prvním kole playoff ale Toronto nestačilo v sedmizápasové sérii na Chicago Blackhawks.

Další zkrácená sezona na 48 zápasů se z důvodu výluky hrála v sezoně 2012–13. Maple Leafs tehdy uhráli bilanci 26 výher, 17 proher a 5 proher v prodloužení. Opět z toho bylo páté místo, ale tentokrát již ve Východní konferenci. Především ovšem Maple Leafs poprvé od zavedení platových stropů postoupili do playoff. A opět z toho bylo drama v sedmizápasové sérii tentokrát z Bostonem Bruins a památný kolaps ve třetí třetině sedmého zápasu v Bostonu.

Je jisté, že tréninkový kemp Maple Leafs začne 3. ledna. Po 10 dnech tréninkového kempu začne bez přípravných zápasů rovnou základní část. Pokud půjde vše v rámci současných odhadů a plánů tak základní část skončí 8. května. Následovat bude tradiční čtyřkolové playoff do kterého postoupí první 4 týmy z každé divize. Nasazení pro první kolo playoff bude umístnění v rámci divize (1-4 a 2-3). Vítězové divizních sérií postoupí do divizního finále. Následovat bude semifinále Stanley Cupu do kterého budou týmy nasazené podle bodového zisku v základní části opět známým klíčem 1-4 a 2-3. Zřejmě tedy není jisté, že se bude hrát Finále Východní a Západní konference tak, jak známe z minulosti. Do Finále Stanley Cupu postoupí vítězové těchto sérií. Vítěz Stanley Cupu by měl být znám nejpozději v polovině července.

Dobrou zprávou je, že se NHL chystá v další sezoně 2021-22 vrátit k tradičnímu kalendáři se začátkem sezony v říjnu.

V nejbližších dnech NHL plánuje oznámit kompletní rozpis zápasů nové sezony, zdravotní a bezpečnostní protokoly a další pravidla pro tuto sezonu. Už nyní jsou známé některé důležité body, ale oficiální potvrzení všech dat ještě chybí.

Uzávěrka přestupů by měla končit 12. dubna 2021. Krátce po skončení Finále Stanley Cupu by měli týmy odeslat seznam chráněných hráčů před rozšiřujícím draftem v rámci kterého si bude klub Seattle Kraken vybírat své hráče. Zatím se zdá, že tím datem bude 17. července. Samotný rozšiřující draft by se měl konat 21. července. O víkendu 23-24. července by se měl konat vstupní draft do NHL a 28. července by se měl otevřít trh s volnými hráči. Týden mezi odesláním seznamu chráněných hráčů a otevřením trhu s volnými hráči tak bude také velmi zajímavým obdobím v letní přestávce. To je ovšem ještě příliš daleko.

Zatím se pojďme těšit z vánočního dárku od NHL. Novoroční start NHL nás čeká za zhruba 3 týdny. Hráče Maple Leafs nečeká jednoduchá sezona. Naopak to bude jedna z nejtěžších vzhledem k nemoci Covid 19, zkrácenému ročníku, kanadské divizi nebo naplněnému platovému stropu.

One thought on “Sezona jako žádná jiná

  1. Prajem vam prijemne a pekne, pozehnane prezitie vianocnych sviatkov v tejto tazsej dobe. A Maple Leafs nech sa dari. Ak sa nic nezmeni, vyzera to celkom na zaujimavu sezonu. Este raz, pekne sviatky vsetkym.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *