Tréninkový kemp 2020, den šestý. Generálka na úvodní zápas

This slideshow requires JavaScript.

Hráči Toronta Maple Leafs odehráli v sobotu večer na ledě Scotiabank Arény generálku na úvodní zápas v nové sezoně. Sestava bílého týmu kolem kapitána Johna Tavarese v modelovém zápase dominovala a v základní hrací době vyhrála 6-3. V dodatečném pětiminutovém prodloužení se už po minutě hry radoval z „vítězné“ branky Ilya Mikheyev. V základní hrací době se trefil John Tavares, Adam Brooks, Mitch Marner, William Nylander 2x, Auston Matthews, Pierre Engvall, Jason Spezza a Nick Robertson.

Pro hráče to byl v tréninkovém kempu bez přípravných zápasů tolik potřebný zápasový test. Pro kouče pak určitý ukazatel schopností nové sestavy Maple Leafs. Přestože to byl v sobotu večer na domácím ledě Maple Leafs o něco více lajdácký zápas s menší intenzitou než tomu tak bude ve středu proti Montrealu Canadiens. Jenže v krátkém přípravném období se asi nedají očekávat výrazné změny v představě kouče o základní sestavě.

Možná nejvýraznějším hráčem byl v sobotu večer střelec dvou branek William Nylander. Očekávám, že podobně jako v loňské sezoně bude Nylander výrazným ofenzivním lídrem Maple Leafs. Velmi vidět byl také Mitch Marner a hra celého útoku Austona Matthewse byla podle očekávání zábavná.

Ofenzivní schopnosti ukázal Mikko Lehtonen. Také Rasmus Sandin ukázal velmi dobré bruslení a celkově vypadal na ledě mnohem silnější. Pro obranu Maple Leafs to je velmi dobrý příslib.

Nadšení vzbuzuje hra mladých nadějí. Třeba Nick Robertson, který se předvedl neskutečnou střelou na konci zápasu nebo Adam Brooks, který se také velmi pohotově trefil do branky. Jenže jedinou šancí těchto hráčů, jak se dostat do základní sestavy je taxi sestava náhradníků.

„Pokud jde o změny tak si nemyslím, že jich uvidíte moc,“ řekl po zápase kouč Sheldon Keefe.

Kouč tak jenom potvrdil, že nově příchozí hráči musí být trpělivý a čekat na svou šanci v nabité základní části s 56 zápasy ve 116 dnech.

Sobotní přípravu vynechal podle očekávání útočník Alex Kerfoot, který je zraněný a není jisté, že se stihne dát dohromady před prvním zápasem. Jeno místo zaujal Pierre Engvall, ale podle slov kouče nebyl jeho výkon příliš dobrý.

„Abych byl upřímný tak očekávám od Pierra něco lepšího pokud jde o jeho hru s pukem. Musíme ho prostě nějak přesměrovat směrem ke druhému konci ledu. Ale myslím si, že bruslil a pracoval dobře. Bylo pěkné vidět ho skórovat. Myslím, že jsme se už blížili nebo dokonce překročili roční výročí jeho poslední branky. Bylo dobré to vidět a získat důvěru v tomto smyslu. Doufal jsem v lepší výkon od něj,“ řekl Keefe.

Zatím se zdá, že se Engvall objeví v základní sestavě proti Montrealu. Pokud se kouč rozhodne změnit složení útoků tak se otevírá možnost pro Nicka Robertsona.

Nové složení přesilovek

Změny se projevili také ve složení přesilovkových formací, které dostal na starost nový asistent Manny Malhotra. Největší změnou je zatím větší balanc mezi oběma přesilovkovými útoky. Malhotra klade navíc větší důraz na vytvoření tlaku před brankovištěm.

„Hned po příchodu chtěl Manny začít se svým plánem upřednostnění hry před brankou takže to můžete vidět s Waynem Simmondsem v první formaci a Zachem Hymanem ve další. Chceme tomu dát příležitost,“ řekl Keefe.

Takové bylo složení na přesilovky v sobotním zápase:
PP1 – Rielly na vrcholu s Matthewsem, Thorntonem a Marnerem uprostřed a Simmondsem před brankou
PP2 – Lehtonen na modré s Nylanderem, Tavaresem a Robertsonem (místo Jasona Spezzy) uprostřed a Hyman před brankou

V první formaci měl Auston Matthews s Mitchem Marnerem volnost při výměně křídel a při hře s pukem.

Situace brankářů

GM Kyle Dubas má stále v živé paměti situaci, kdy v předvečer sezony 2018-19 ztratil přes waiver list Curtise McElhinneyho, kterého si vybrala Carolina a Calvina Pickarda, kterého si vybrala Philadephia. Maple Leafs pak v průběhu sezony zůstal k dispozici při zranění Frederika Andersena pouze Garret Sparks a tým musel narychlo řešit krizi brankářů příchodem Michaela Hutchinsona.

Aby se tým vyhnul podobnému nedostatku brankářů v nejisté době s nemocí Covid-19 přivedl Kyle Dubas během podzimu Hutchinsona zpět do Toronta. Kromě něj se Maple Leafs dohodli také s Aaronem Dellem.

Situaci navíc výrazným způsobem definuje fakt, že si každý tým musí v nové sezoně zajistit třetího brankáře, kterého bude držet v pohotovosti v rámci taxi sestavy.

Hutchinson byl včera ještě před večerní přípravou zapsán na waiver list. Cílem je dostat oba brankáře přes waivers list bez povšimnutí ostatních týmů. Pokud Dell projde přes waiver list tak ho mohou Maple Leafs v případě potřeby využít jako náhradníka za Andersena a Campbella v taxi sestavě.

V ideální situaci tak Maple Leafs pošlou Hutchinsona k Marlies do AHL zatímco Aaron Dell zaujme místo třetího brankáře v taxi sestavě. Jenže Leafs nemají jistotu, že Dell projde přes waiver list bez povšimnutí. Aktuálně například New Jersey Devils hledají brankáře po tom, co jejich uvažovaná jednička Corey Crawford ukončil kariéru.

„Zajistili jsme se ještě predtím, než jsme věděli, jak přesně bude plán vypadat. Chtěli jsme si být jisti, že budeme mít dostatek brankářů. Nevěděli jsem, jak přesně se věci budou mít, jenom jsme cítili, že bude důležité mít co nejvíce brankářů schopných chytat v NHL,“ řekl zkraje tréninkového kempu GM Kyle Dubas.

V neděli bude mít tým další volno. Trenéři se pak společně s Kylem Dubasem musí rozhodnout o finální podobně základní sestavy. Je jisté, že Maple Leafs budou muset upravit počet hráčů na základní soupisce tak, aby se tým vešel po platový strop 81,5 milionů dolarů. Toronto tak vstoupí pravděpodobně do sezony s 21 hráči a bude se snažit co nejvíce vytěžit z taxi sestavy náhradníků. Tohle rozhodnutí dovolí týmům využít 4-6 náhradníků z nich alespoň jeden musí být brankář. Jejich plat se potom nepočítá do platového stropu.

Zkraje příštího týdne pak bude pokračovat příprava před prvním zápasem v nové sezoně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *