Maple Leafs vyhráli přestřelku s Montrealem v úvodním zápase nové sezony

Toronto Maple Leafs zvládli ve středu večer vstup do nové sezony NHL a po přestřelce 5-4 v prodloužení udolali Montreal Canadiens.

Vedení Maple Leafs po dalším zklamání v letním playoff pracovalo na změnách v sestavě týmu a hned v prvním zápase se několik nových tváří výrazně podílelo na výhře. Veterán Wayne Simmonds bitkou v polovině zápasu výrazně nakopl své spoluhráče za nepříznivého stavu 1-3. Svou první trefou v dresu Maple Leafs pak Jimmy Vesey v polovině třetí třetiny zajistil týmu alespoň bod za remízu 4-4 v základní hrací době. Obránce T.J. Brodie pak v prvním obranném páru vedle Morgana Riellyho odehrál přes 22 minut na ledě. Další veterán Joe Thornton sice nebodoval, ale v prvním útoku vedle Matthewse a Marnera odehrál také solidních 17:30.

Tříbodovým příspěvkem se pak o výhru zasloužili spoluhráči z druhého útoku William Nylander a John Tavares. A o vítěznou branku v prodloužení se postaral služebně nejstarší hráč týmu obránce Morgan Rielly. Brankář Frederik Andersen pochytal 28 ze 32 střel soupeře.

Zápas začal velkou šancí Mitche Marnera, kterého ale vychytal Carey Price. Canadiens pak přebrali aktivitu v zápase částečně také díky dvěma přesilovým hrám. A právě ve druhé přesilovce v zápase hosté otevřeli skóre zápasu. Útočník Nick Suzuki dorazil z ostrého úhlu střelu Jeffa Petryho, 0-1.

Čtyři minuty před koncem první třetiny se ke střele z levého kruhu dostal Joe Thornton. Price ale jeho střelu ukryl v lapačce. Po následném vhazování v útočné třetině srovnal William Nylader střelou od modré čáry na 1-1.

Canadiens ale odcházeli do šaten s vedením na své straně po rychlé kombinaci v obranné třetině Maple Leafs a střele Joshe Andersona 24 vteřin před sirénou.

V sedmé minutě druhé třetiny nejprve Frederik Andersen při přesilové hře Canadiens vychytal šanci Jonathana Drouina. Montreal přesilovou hru přesto využil. V osmé minutě se o to postaral při špatném střídání hráčů Toronta Tomáš Tatar, který zvýšil už na 3-1.

Za nepříznivého stavu 1-3 se postavil za své spoluhráče Wayne Simmond a pěstním soubojem s Benem Chiarotem výrazným způsobil povzbudil celý tým.

„To bylo úžasné. To, co Wayne dává tomuto týmu, to dělá už dlouho celou svou kariéru. To je neuvěřitelně vzácné,“ komentoval souboj Rielly po zápase.

Útočník William Nylader pak tento okamžik nazval bodem zvratu.

„Úplně to změnilo celý zápas,“ dodal Joe Thornton.

Zatímco Maple Leafs byli povzbuzeni do druhé poloviny zápasu tak Montreal začal dělat chyby.

Na konci druhé třetiny se soupeř dostal do problému po sérii vyloučení. Naražení Joshe Andersona potrestal dvě minuty před přestávkou snížením na 2-3 William Nylander, který se trefil přesnou střelou zápěstím z levého kruhu.

Krátce poté fauloval Nick Suzuki a 3 vteřiny po něm kapitán Montrealu Shea Weber vyhodil kotouč mimo kluziště. Maple leafs tak dohrávali druhou část v přesilové hře 5 na 3 a John Tavares tečí Marnerovi přihrávky krásně srovnal na 3-3.

Bohužel do třetí třetiny vyšel nástup lépe hráčům Montrealu. Už v první minutě neudržel Frederik Andersen kotouč po střele nové posily Canadiens Joshe Andersona a hosté opět vedli. V páté minutě se do další velké šance dostal mladíček Nick Suziky, ovšem Andersen tentokrát situaci zvládl.

V polovině třetí třetiny Maple Leafs díky velké dávce štěstí srovnali. Kotouč se u zadního mantinelu odrazil od rozhodčího přímo k volnému Nylanderovi. Ten našel také úplně volného Veseyho, pro kterého už nebyl problém skórovat přes ležícího Price, 4-4.

Krátce na to se mohli Maple Leafs dokonce poprvé v zápase dostat do vedení, ale Auston Matthews po rychlé akci trefil pouze tyčku.

Také hosté mohli ještě skórovat, ale Andersen se nenechal překvapit střelou úplně volného Tylera Toffoliho.

První z deseti vzájemných zápasů mezi Maple Leafs a Canadiens v letošní sezoně tak dospěl do prodloužení.

V něm se hrálo dlouho bez přerušení a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Do velké šance se dostal Ilya Mikheyev, ale Price jeho střelu vyrazil. V podobné situaci pak Andersen chytil střelu Toffoliho.

Nakonec rozhodl minutu a půl před koncem prodloužení v přečíslení dvou na jednoho Morgan Rielly po přihrávce od Johna Tavarese.

Neobvyklá sezona tak začala pro Maple Leafs ziskem důležitých dvou bodů. Oba týmy se v utkají ještě v dalších devíti zápasech a střelec vítězné branky ve včerejším zápase z toho velkou radost nemá.

„Nejsem příliš nadšený. Jsou to těžké zápasy. Budeme s nimi hrát devět dalších zápasů a budeme hrát tvrdě. Očekávám od nich to samé,“ ušklíbl se Rielly po zápase.

„No nebyla to sranda? Kluci byli brzy pozadu, ale dokázali jsme se vrátil a ten konec,“ řekl po zápase veterán Joe Thornton.

Také Wayne Simmonds se podle svých slov nemůže dočkat dalších zápasů s Montrealem. Je zřejmé, že rivalita mezi dvěma odvěkými soupeři bude nadále vzrůstat.

Pro fanouška Maple Leafs to byl příjemný vstup do sezony s mírnou nervozitou z dvoubrankové ztráty.

Úvodní zápas Maple Leafs v nové sezoně je vždycky velkou událostí. Oba tábory fanoušků skandují cestou do arény své chorály. Na zápas přijde mnoho bývalých hráčů a slavných hokejových osobností a celý večer je výjimečný. Nic z toho se ovšem včera večer nekonalo.

A při pohledu na prázdné hlediště bylo i u televize trochu smutno.

Jistě, pokud člověk zavřel oči tak by se mohlo zdát, že se jedná o „běžný“ zápas NHL. Během přerušené hry byla slyšet hudba a během hry pak zase běžné ruchy diváků reagujících na hru.

Jeden okamžik mě ale mrzel ještě víc. Nekonal se tradiční nástup vojenské jednotky 48th Highlanders, která tradičně pochodovala po ledě před prvním domácím zápase Maple Leafs v nové sezoně. Členové souboru pouze odehráli tradiční pochod virtuálně z domácího prostředí a celé se to odehrálo promítáním na obrazovku nad ledem.

Tradice trvající od roku 1931 tak byla vlastně přerušena. Dudy, trubky a bubny tentokrát zněly arénou Maple Leafs pouze z reproduktorů.

One thought on “Maple Leafs vyhráli přestřelku s Montrealem v úvodním zápase nové sezony

1. Rielly nejlepsi hrac zapasu. Zaslouzene ho rozhodl. Jinak vykon nic moc. Snad to bude dnes lepsi. Go leafs Go