Zlepšený výkon přinesl sobotní výhru v Ottawě

Zlepšený výkon oproti pátečnímu zápasu přinesl Torontu v sobotu večer na ledě Ottawy druhou výhru v sezoně. Všechny branky týmu zařídil první útok. Poprvé v dresu Maple Leafs se trefil Joe Thornton. První trefu v sezoně pak zaznamenal Mitch Marner a Auston Matthews. Všichni tři členové prvního útoku Toronta zaznamenali dohromady 7 bodů.

V brankovišti pak Jack Campbell úspěšně nahradil odpočívajícího Frederika Andersena. Dvojka týmu pochytala 17 z 19 střel soupeře.

„Vypadal excelentně. Je to pro brankáře těžký večer, když je dlouhou dobu bez střely a my jsme stále ztráceli pohled na vlastní branku, nechávali jsme soupeře za našimi zády a podobné věci,“ řekl po zápase kouč Sheldon Keefe.

Výkon týmu určitě nebyl ještě ideální. Ottawa byla stále fyzičtějším týmem s dvojnásobným počtem hitů. Ale celkově to byl poměrně dominantní výkon s mírnou obavou o výsledek v závěru zápasu.

Toronto bylo od začátku zápasu aktivnějším týmem, ale jako první se ze vstřelené branky radovali Senators. Na konci 11. minuty dorazil Nick Paul střelu Nikity Zaitseve, kterou sám svým tělem předtím zastavil, 0-1 Leafs.

Torontu naštěstí netrvalo dlouho než srovnalo. Necelých šest minut před přestávkou našel Mitch Marner zpětnou přihrávkou úplně volného Joea Thorntona, který střelou zápěstím poslal kotouč do branky, 1-1. Pro Thorntona to byla první branka v dresu Maple Leafs. V 41 letech (a 198 dnech) se Jumbo Joe stal nejstarším útočníkem v historii Maple Leafs, kterému se povedlo skórovat a po obránci Allanu Stanleym druhým nejstarším hráčem vůbec. Stanleymu bylo 41 let a 252 dnů, když se trefil 8. listopadu 1967 do sítě Oaklandu Seals.

„Chtěl jsem přihrát na Austona, ale oni ho trochu odtáhli stranou a já viděl, jak mi tam brankář nechal trochu prostoru, tak jsem střílel. Oni dva přitahují velkou pozornost, takže já dostávám trochu prostoru a musím být prostě připravený vystřelit a být připravený rozdělovat puky těm klukům,“ řekl Thornton po zápase o své gólové akci.

Ve druhé třetině se zdálo, že je na ledě pouze jeden tým. Už na začátku druhé třetiny vstřelil druhou branku Toronta Mitch Marner, jehož střelu ze střední vzdálenosti tečoval domácí obránce Erik Gudbranson, 2-1 Leafs.

Také začátek třetí třetiny se Maple Leafs vydařil. Ve třetí minutě využil přesilovou hru Auston Matthews a Toronto vedlo 3-1.

Právě Matthewsova branka se nakonec ukázala jako vítězná po tom, co ve 12. minutě třetí třetiny snížil na 2-3 svou první brankou v kariéře Tim Stuetzle.

Krátce na to hrála Ottawa svou poslední přesilovou hru v zápase a byla blízko vyrovnání. Jenže úplně volný Evgenii Dadonov trefil po střele z bezprostřední blízkosti pouze rameno Jacka Campbella.

V koncovce zápasu neudržel nervy na uzdě Tim Stuetzle po jednom z předchozích soubojů s hráči Toronta a necelé 3 minuty před koncem třetí třetiny se nechal velmi snadno vyloučit. Zmíněný předchozí souboj hráčů Toronta s Stuetzlem se na střídačce Ottawy nelíbil ani Bradymu Tkachukovi a je tak možné, že v některém z příštích zápasů uvidíme od Tkachuka pokus o odvetu. Je zřejmé, že s přibývajícími zápasy mezi stejnými soupeři bude docházet k nasčítávání podobných drobných soubojů a jak se říká, jednou ten hrnec přeteče. Současný systém základní části přesně k tomuto výrazně napomáhá.

Každopádně Maple Leafs své jednobrankové vedení udrželi i přes ottawskou hru bez brankáře a odvážejí si z Ottawy dva body.

Možná jedinou kaňkou na sobotním výkonu Toronta bylo zranění Nicka Robertsona, který v jednom ze soubojů v první třetině narazil do mantinelu u střídačky Toronta a poranil si své koleno. Zatím není známo, jak dlouho bude Robertson chybět.

V neděli pak Maple Leafs museli na jeho zranění reagovat pohybem v sestavě. Je jasné, že v této situaci je Aaron Dell jako třetí brankář s cap hitem 800 tisíc dolarů zbytečným luxusem. Toronto ho proto zapsalo na waiver list aby ho mohlo v pondělí zapsat do sestavy taxi náhradníků. Jenže v případě Della existuje výrazné nebezpečí v tom, že si ho stáhne například Edmonton, který v minulých dnech ztratil svou jedničku Mika Smithe. To by byla pro Toronto nepříjemná ztráta.

Jako dalšího hráče Maple Leafs na waiver list zapsali veterána Jasona Spezzu. Ten před letošní sezonou podepsal s Maple Leafs ještě jednu roční smlouvu za minimální částku 700 tisíc dolarů za jediným účelem. Vyhrát s týmem ze svého rodného města Stanley Cup. Proto Spezza v neděli prohlásil, že jestli si ho z waiver listu vybere jiný tým NHL tak ukončí kariéru. Jak to celé dopadne uvidíme v pondělí. Každopádně musíme doufat, že oba hráči zůstanou v Torontu. Pro Maple Leafs by to byla v obou případech ztráta.