Leafs porazili Jets a vyhráli po třetí v sezoně

Toronto Maple Leafs porazili v pondělí večer na domácím ledě Winnipeg Jets v prvním z deseti vzájemných zápasů v letošní sezoně 3-1. Byl to velmi slušně odpracovaný týmový výkon založený na solidní obranné hře, rychlém přechodu do útoku a střelecké převaze. Leafs navíc ubránili všechny čtyři přesilovky soupeře. Dnes večer Toronto dalo najevo soupeřům své možnosti. Byl to jeden z nejkomplexnějších výkonů týmu v poslední době.

Velmi jistý brankář Frederik Andersen pochytal 27 z 28 střel Winnipegu a předvedl svůj zatím nejlepší výkon v sezoně.

„Určitě to byl jeho nejlepší zápas, právě tím, jak sledoval puk. Vypadal velmi klidně. Není určitě náhoda, že to byl pro něj pravděpodobně nejjednodušší večer z pohledu toho, co se před ním dělo,“ chválil po zápase kouč Sheldon Keefe jak brankáře Frederika Andersena tak také obranu týmu.

Dvě branky vstřelil Mitch Marner a další přidal kapitán John Tavares.

Začátek zápasu okořenil nájezd útočníka Winnipegu Kylea Connora do brankáře Toronta. Connor zůstal uvězněný v brance Maple Leafs a hned se po něm vrhl obránce Justin Holl, aby mu vysvětlil, že tohle si Leafs líbit nenechají. Oba dva pak skončili po potyčce na trestné lavici.

První herně a střelecky vyrovnaná první třetina s vysokým tempem hry branku nepřinesla. Toronto ubránilo jednu přesilovku soupeře. Blízko vstřelené brance byl Auston Matthews, ale skóre zůstalo bezbrankové.

Zkraje druhé třetiny také Toronto dostalo příležitost k přesilové hře, ve které si Maple Leafs vytvořili drtivý tlak a John Tavares přesnou střelou z prostoru mezi kruhy mířil přesně, 1-0 Leafs. Pro Tavarese to byla už třetí branka ve čtvrtém zápase letošní sezony.

Toronto v první polovině druhé třetiny soupeře téměř k ničemu nepustilo. Maple Leafs vedli za 9 a půl minuty druhé třetiny 15-0 na střely. Jets si připsali první střelu na Andersena až v polovině 10. minuty ke konci přesilové hry.

Výborný výkon ve druhé třetině Toronto zužitkovalo minutu a půl před druhou přestávkou brankou Mitche Marnera, který dorazil předchozí střelu Justina Holla, 2-0.

Jets ale ještě do přestávky snížili. Andersena prostřelili z prostoru mezi kruhy Kyle Conner.

Poměr střel ve druhé třetině zněl jasně 22-6 ve prospěch Maple Leafs. Devět z 22 střel mířilo na branku Connora Hellebuycka v přesilové hře Maple Leafs zkraje druhé části.

Jenže branka Winnipegu v poslední minutě druhé třetiny zápas výrazně zdramatizovala. Hned zkraje třetí třetiny Maple Leafs ubránili oslabení, při kterém si Jets vytvořili několik nebezpečných šancí.

Další přesilová hra Winnipegu přišla 5:15 před koncem třetí třetiny, když Morgan Rielly vyhodil kotouč zbytečně mimo led. Tentokrát už Jets nebyli tolik nebezpeční. Maple Leafs skvěle bránili. Možná klíčový zákrok předvedl obránce Justin Holl, který se položil do střely Marka Scheifeleho.

Koncovku zápasu si už Toronto pohlídalo. Mitch Marner navíc pojistil výhru střelou do prázdné branky při hře Winnipegu bez brankáře. Také pro Marnera to byla 3. branka v letošní sezoně.

Každým zápasem je vidět posun ve hře Maple Leafs. Hra týmu jak ve vlastní obranné třetině tak směrem dopředu začíná vypadat mnohem organizovaněji. A Torontu se daří také hra speciálních formací. V každém z prvních čtyř zápasů v letošní sezoně využili Leafs přesilovou hru. Poměrně dobře se daří také hra v oslabení ve která má Toronto úspěšnost 82,4%.

„Určitě vidíme pokrok v mnoha oblastech. Zároveň jsem si docela jistý, že zítra budeme mít nějaké věci k diskusi o tom, kde se můžeme ještě zlepšit,“ řekl po zápase s Winnipegem Sheldon Keefe.

Se 3 výhrami ze 4 zápasů Maple Leafs aktuálně vedou tabulku Severní divize. V dalších dvou zápasech tento týden se ve Scotiabank Aréně představí Edmonton Oilers.

3 thoughts on “Leafs porazili Jets a vyhráli po třetí v sezoně

1. téma Fredie: na fb jste rozjeli debatu o naší jedničce.
    Já jsem moc rád, že máme konečně stabilní jedničku a myslím si, že to není místo, kde nás tlačí bota. Tím místem je obranná hra a to i útočníků. Vzhledem k tomu, kolik má Fredie zákroků, tak … manager by řekl „Tím více toho přece musí chytit!“ ale normální člověk si řekne „Tím spíš dostane gól, který jde na jeho vrub“. Je to přece obráceně od střelců: u hráče, který vystřelí 10 puků je menší pravděpodobnost, že jedna jeho střela bude úplná minela a slepice, než u hráče, co dá 20 střel. Proč? Zvýšené riziko únavy, stres,. Podle mě patří mezi TOP 5 gólmanů v lize a k tomu aby podával stabilní výkony potřebuje, aby je podával celý tým jak někdo psal na Fb. Zajímavost: nikdy jsem neslyšel, že by si Fredie obranu dirigoval. Možná by to zrovna naší obraně pomohlo, ale jestli mu pomáhá být klidný a mít poker face v tom, aby chytal na adrese 40 Bay street Toronto, tak ať se toho drží. vylepšit obrannou hru týmu a za 5 mega (zatím) máme jedničku jako hrom 🙂 GO LEAFS GO

2. Štěpáne mám stejný názor.
    Pro mě je Fredy prostě jeden ze současných top brankářů v lize podle toho, co předvádí celé 4 roky v Torontu.
    Jasně byli tam nějaké snadné góly v playoff, ale když mu nepomůže tým tak to má moc těžké.
    Podobné to bylo i včera proti Edmontonu….odražená střela v přesilovce….a Draisaitl úplně sám doráží….Holl stál dva metry od něj.
    To se tam pak Fredy může stavět na hlavu.
    A strašně mě právě naštvalo, jak hned někdo na FB psal jaká je to díra nebo že by nechytil ani Covid. To jsem málem vyletěl z kůže 🙁

3. Kluci to je asi každý rok , určitě jsem na to tady již taky v minulosti reagoval.Takovou oporu jsme v bráně neměli co pamatuju.Minelu občas udělá každý, ale dlouhodobě konstantní a nadstandardní výkony to vyrovnají.Navíc každoročně zvládá velké množství zápasů.
    Můžem jen doufat, že v této době nebude po sezoně chtít 8 mega.