Maple Leafs napodruhé uspěli s Oilers

Toronto Maple Leafs vyhrálo ve druhém vzájemném zápase s Edmontonenm Oilers 4-2 navzdory chybějícímu Matthewsovi s Thorntonem. Pro Toronto to byla podobně jako ve druhém zápase na ledě Ottawy důležitá odpověď na výkon v prvním vzájemném zápase s Oilers ve středu večer (1-3).

Za vyrovnaného stavu 2-2 vstřelil vítěznou branku 8:14 před koncem třetí třetiny John Tavares v přesilové hře. Čtvrtou brankou v letošní sezoně jistil výhru Toronta po střele do prázdné branky Edmontonu v poslední vteřině zápasu Mitch Marner. Svou první branku v NHL vstřelil Adam Brooks. Podruhé v sezoně se trefil Jimmy Vesey. Frederik Andersen pochytal 30 ze 32 střel Oilers.

V první bezbrankové třetině bylo Toronto střelecky mírně aktivnější 12-11. Na pokusy směrem k brance pak 20-17. Edmonton byl ovšem o něco nebezpečnějším týmem. Zkraje zápasu nechala obrana Maple Leafs hráčům Edmontonu prostor k několika přečíslením a brejkům. V prvních pěti minutách Oilers celkem třikrát přečíslili hráče Toronta v rychlém protiútoku. Brankář Frederik Andersen si naštěstí se všemi pokusy poradil.

Na druhé straně byl ve velké šanci Wayne Simmonds, ale Koskinena střelou z těsné blízkosti nepřekonal. Z podobné pozice neuspěl ani v polovině první třetiny Connor McDavid.

Zkraje druhé třetiny si oba týmy vyzkoušeli poprvé v zápase přesilovou hru, ale branky padaly jenom při přesilovce Toronta. Maple Leafs sice ubránili své oslabení, ale následně inkasovali při své přesilovce po nezvládnuté rozehrávce Andersena a následné chybě Nylandera, kterého u vlastní branky obral o kotouč Leon Draisaitl, 0-1.

Ještě v téže přesilové hře ale Toronto vyrovnalo zásluhou Adama Brookse, který mezi kruhy tečoval bruslí přihrávku Jasona Spezzy. Pro Brookse to byla první branka v kariéře.

„Byla to velká legrace a skvělý okamžik, který si budu samozřejmě navždy pamatovat. To, že mi na první branku nahrával Spezza, hráč, který hraje tak dlouho a takový velikán, to je pro mě parádní okamžik. Prostě celá věc je velmi vzrušující,“ jásal po zápase Brooks.

Pro Toronto to byl důležitý moment v zápase. Pokud by Edmonton držel vedení déle, mohl mít zápas úplně jiný výsledek.

V polovině zápasu zastavil Frederik Andersen další brejk Oilers, se kterými měla obrana Toronta v tomto zápase očividné problémy.

Krátce na to skončila tečovaná střela Zacha Bogosiana na tyčce. Oilers v těchto momentech chybovali a hráči Toronta toho využili.

Necelých devět minut před koncem druhé třetiny otočilo Toronto zápas na svou stranu možná nejhezčí akcí zápasu. Po parádní spolupráci Alexe Kerfoota a Williama Nylandera zakončoval do odkryté branky Jimmy Vesey. Maple Leafs nenechali Oilers opustit vlastní třetinu. Alex Kerfoot u zadního mantinelu zachytil kotouč, našel Nylandera, který předvedl skvělý přehled. Místo střely přes obránce našel volného Veseyho pro kterého už nebyl problém zavěsit do branky, 2-1 Leafs.

Ke konci druhé třetiny si dal dvakrát málem vlastní branku obránce Jake Muzzin. Nejprve v oslabení při šanci Neala vrazil svou hokejkou do kotouče v brankovišti a puk jenom těsně minul pravou tyčku. V posledních vteřinách druhé třetiny se pak kotouč odrazil od jeho brusle přímo pod nohy Frederika Andersena.

Pět minut před koncem druhé třetiny Maple Leafs nevyužili přečíslení dvou na jednoho ve vlastním oslabení a vypadalo to, že je nevyužitá šance bude mrzet. Už v první minutě třetí třetiny totiž srovnal na 2-2 Connor McDavid, který tečoval střelu Ethana Beara z modré čáry.

Jenže Leafs si šli za vítězstvím.

V polovině třetí třetiny se tlačil do zakončení Zach Hyman. Následně si Mitch Marner vykoledoval v prostoru mezi kruhy faul a Toronto dostalo příležitost ke druhé přesilové hře v zápase. V té nejprve John Tavares neúspěšně dorážel kotouč na brankovišti. Při další akci v útočné třetině se už Tavares mohl radovat. Osm minut před koncem třetí třetiny vrátil Torontu vedení po tečované střele Mitche Marnera od modré čáry. Pro Tavarese to byla už čtvrtá branka v přesilové hře a pátý bod v přesilovce v šesti odehraných zápasech.

Přesilové hry jsou v letošní sezoně velkou zbraní Toronta. Maple Leafs v letošní sezoně vstřelili 2 branky v přesilové hře ve třech ze šesti zápasů.

Koncovku zápasu si pak už Maple Leafs pohlídali. Čtyři minuty před koncem třetí třetiny ještě McDavid připravil střeleckou příležitost pro Puljujarviho. Při hře bez brankáře pak zakončoval James Neal.

Víc toho Maple Leafs soupeři nedovolili. V poslední vteřině zápasu pak uzavřel skóre střelou do prázdné branky Edmontonu Mitch Marner.

Toronto tak po zranění Robertsona, Matthewse a Thorntona uspělo v prvním testu kvality své sestavy.

„V zápase, do kterého jdete bez svých dvou důležitých hráčů, ve kterém prohráváte brankou v oslabení způsobem, jakým se to povedlo nám a hned na to odpovíte, to je pro nás velké znamení,“ řekl po zápase kouč Sheldon Keefe.

„Jak zápas pokračoval, tak jsme se zlepšovali. Hráli jsme trochu uvolněně a oni si v první třetině vytvořili nějaké příležitosti, ale kromě toho si myslím, že jsme opravdu našli svou hru, kluci se zvedli a získali důležitou výhru,“ dodal po zápase kapitán John Tavares.