Maple Leafs vyhráli první zápas na ledě Calgary

Toronto Maple Leafs vyhráli první vzájemný zápas s Calgary Flames v této sezoně 3-2. Byl to vybojovaný výkon a zasloužená výhra.

Tři asistence zaznamenal obránce Morgan Rielly. Svou první branku v dresu Toronta vstřelil Wayne Simmonds. První branku v letošní sezoně zaznamenal Jake Muzzin a poprvé ve své kariéře proti Calgary se prosadil Auston Matthews.

Největší podíl na výhře měl ale brankář Jack Campbell, který v neděli večer nahradil v brance Toronta Frederika Andersena. Campbell bojoval na konci zápasu se zraněním levé nohy. Zápas sice dochytal ale evidentně byl ve zdravotních potížích a uvidíme, jak na tom bude v příštích dnech. Proti Flames zaznamenal 31 zákroků ze 33 střel soupeře.

Maple Leafs odehráli povedenou první třetinu. Od 8. minuty vedli brankou Jakea Muzzina jehož nahození skončilo trochu nečekaně v brance Jacoba Markstroma. Naopak Jack Campbell si v první části poradil se všemi pokusy Flames.

Zkraje druhé třetiny dostali oba týmy příležitost k přesilové hře. Oslabení Toronta skončilo po nedovoleném bránění Mikaela Backlunda předčasně. Jenže v následující početní výhodě se Maple Leafs vůbec nedařilo a Toronto nezaznamenalo jedinou střelu na branku soupeře.

Na konci sedmé minuty navíc neuspěl Mitch Marner v samostatném brejku.

V polovině zápasu ubránilo Toronto další přesilovku Calgary. Pak ale přišla rychlá akce domácích a sedm minut před koncem druhé třetiny Sean Monahan na brankové čáře nadvakrát protlačil kotouč za Jacka Campbella, 1-1.

Tři minuty před druhou přestávkou se na levém křídle zjevil úplně volný William Nylander, ale Markstrom si s jeho střelou poradil.

V poslední minutě druhé třetiny se dostal do čisté brankové příležitosti nováček Alexander Barabanov. Jeho pokus Markstrom opět zneškodnil, ale ruský útočník si vykoledoval faul a Maple Leafs dohrávali druhou třetinu třetí přesilovkou v zápase.

V té se poprvé v dresu Toronta prosadil Wayne Simmonds, který na brankovišti tečoval přihrávku Mitche Marnera. Maple Leafs tak odcházeli do šatny s vedením 2-1. Pro Simmondse to byla první branka v dresu Toronta, 100. branka v přesilové hře v kariéře a 500. bod v kariéře.

Torontu se vydařil přelom druhé a třetí třetiny. Po brance Simmondse v poslední minutě druhé třetiny se Maple Leafs prosadili velmi brzy také ve třetí třetině.

Ve třetí minutě se šťastně trefil Auston Matthews, pro kterého to byla vůbec první branka proti Calgary v kariéře. Předchozí střela Jasona Spezzy se otřela o Matthewsovu brusli a navíc se ještě odrazila od jednoho z domácích obránců za bezmocného Markstroma. I takové branky se ale počítají. Flames zůstávali posledním týmem v NHL, proti kterému se Matthews střelecky neprosadil.

Jenže Toronto si zápas zkomplikovalo zbytečnými fauly. V polovině sedmé minuty třetí třetiny využil přesilovou hru po faulu Zacha Hymana Elias Lindholm, který tak snížil na 2-3. A bylo zaděláno na dramatickou koncovku zápasu.

Naštěstí další faul Zacha Hymana šest a půl minuty před koncem třetí třetiny domácí tým nepotrestal. Přesilovku Calgary totiž ukončilo sekání Seana Monahana. Po 1:12 dlouhé hře 4 na 4 hrálo Toronto zkrácenou přesilovku ale ani Maple Leafs se v početní výhodě neprosadili.

A drama pokračovalo.

Tři minuty a 13 vteřin před koncem třetí třetiny se Jack Campbell vyčítavě díval na obránce Justina Holla po tom, co Holl nechal snadno vystřelit z levého křídla Johnnyho Gaudreaua.

Po následujícím vhazování přišel moment, kdy si Campbell při jednom ze zákroků zranil pravděpodobně levou nohu.

Dvě minuty před třetí sirénou byl blízko vstřelené brance William Nylander, ale v posledním okamžiku ho před zasunutím puku do odkryté branky zablokoval jeden z domácích obránců.

Flames následně odvolali svého brankáře a v šesti hráčích se snažili o vyrovnání. K tomu bylo Calgary velmi blízko 37 vteřin před sirénou, ale Jack Campbell tečovanou střelu ukryl do své lapačky.

Brankář Maple Leafs předvedl v posledních třech minutách zápasu opravdu obětavý výkon. S pravděpodobně zraněnou nohou uchránil několika těžkými zákroky jednobrankové vedení Maple Leafs. Po zápas pak chválil své spoluhráče místo toho, aby mluvil o svém obětavém výkonu.

„Cítil jsem se skvěle. Kluci hráli opravdu dobře a je to prostě skvělé odejít z této stodoly se dvěma body.“

Podle svých slov vůbec neuvažoval o tom, že by zápas nedochytal.

„Opravdu jsem se prostě soustředil na to odejít z tohoto místa se dvěma body. Kluci odvedli dobrou práci a pomohli mi v tom. To je všechno, na co se nyní soustředím,“ řekl Campbell.

A dvojku Maple Leafs chválili také spoluhráči a kouč Sheldon Keefe.

„Byl naprostou hvězdou. Předvedl několik velkých zákroků, obzvlášť ke konci zápasu. Byl jako zeď a určitě nás zachránil,“ řekl Auston Matthews.

„Nemůžete nepříjemný zápas jako tento vyhrát bez toho, aby byl brankář vaším nejlepším hráčem. A to on dnes byl. Dal našim hráčům obrovskou sebedůvěru, možná někdy až příliš velkou, ale byl neuvěřitelný,“ dodal Keefe.

„Soupy byl naším nejlepším hráčem dnes večer, to je jasné,“ řekl po zápase také Wayne Simmonds.

Zápasu bohužel předcházel smutný okamžik. Celá organizace Maple Leafs se musela během dne smířit se smrtí jedné ze svých největších legend v historii klubu, kapitána George „šéfa“ Armstronga.

Ještě před úvodním vhazováním uctili hráči i domácí klub Calgary Flames legendu Maple Leafs minutou ticha.

Kouč Sheldon Keefe pak po zápase mluvil o tom, jaký vliv mají legendy klubu na současné hráče a celou organizaci. Prozradil také, že místo tradičního předzápasového mítinku se hráči dívali na video o George Armstrongovi a diskutovali o jeho odkazu.

„Mluvili jsme zejména o tom, jaké to byly výkony v šedesátých letech…ony jsou důvodem, proč je Leafs Nation tak silná, jak je. Proto generace rodin vyrůstali jako fanoušci. Musíme hrát tuto roli, abychom na tom mohli stavě.“

Tahle výhra určitě míří i tam nahoru. Odpočívejte v pokoji pane Armstrongu.