Spezza hattrickem sestřelil Vancouveru

Toronto Maple Leafs porazilo ve čtvrtek večer Vancouver Canucks na domácím ledě 7-3. Pro Maple Leafs to je nejvyšší výhra v sezoně co se týče vstřelených branek a gólového rozdílu. Dosavadní zápasy byli velmi těsné a o výhře nebo prohře rozhodovala často jediná branka. Před dnešním zápasem Maple Leafs v letošní sezoně ještě nevyhráli zápas s větším rozdílem než dvě branky. Ve čtvrtek proti Vancouveru si Toronto ve třetí třetině vypracovalo dokonce čtyřbrankový náskok.

Svým osmým hattrickem v kariéře se na výhře nejvíce podílel Jason Spezza. Dvě branky vstřelil Auston Matthews. Jednu branku a dvě asistence zaznamenal Mitch Marner. Jednu branku vstřelil také John Tavares a William Nylander zaznamenal 3 asistence.

Ještě před samotným zápasem Maple Leafs uctili minutou ticha památku na svého kapitána a jednu z největších legend klubové historie George Armstronga, který zemřel v neděli 24. ledna. Svou legendu hráči nosí také na svých dresech v podobně nášivky znázorňující slavnou fotku Armstronga se Stanley Cupem v roce 1967.

Hned od začátku zápasu se pak Maple Leafs snažili o aktivní hru a zaměstnávali brankáře Canucks Thatchera Demka. Na konci třetí minuty si vzal kotouč na vlastní modré čáře Auston Matthews a po rychlé akci poslal puk z levého křídla mezi betony Demka poprvé v zápase do sítě, 1-0 Maple Leafs.

Canucks ale rychle srovnali na 1-1. V polovině sedmé minuty dotlačil kotouč za Andersena Tanner Pearson.

Maple Leafs navíc krátce po začátku zápasu přišli o obránce Travise Dermotta, který se zranil po souboji v rohu kluziště s Tylerem Mottem a do zápasu už nezasáhl. Kouč po zápase řekl, že to vypadá na koňara a podle svých slov si myslí, že by se nemělo jednat o nic vážného.

V deváté minutě první třetiny mělo Toronto štěstí. Po rychlém brejku Canucks se kotouč odrazil od brusle Frederika Andersena těsně vedle tyčky mimo branku.

V polovině desáté minuty dostalo Toronto příležitost k první přesilové hře v zápase. Po krátkém sehrávání putoval kotouč od Nylandera na levém křídle přes Morgana Riellyho na modré čáře na Jasona Spezzu pravém křídle, který tvrdou střelou z vrcholu kruhu poslal Maple Leafs do vedení 2-1.

Sedm minut před první přestávkou hráli Maple Leafs další přesilovou hru ale početní výhodu tentokrát nevyužili.

Ve druhé třetině Maple Leafs třemi brankami odskočili soupeři na rozdíl tří branek.

Hned zkraje druhé třetiny nejprve chytil Demko střelu Matthewse z těsné blízkosti.

Po dvou minutách hry ve druhé třetině stáli při Maple Leafs opět všichni svatí když se kotouč odrážel od Andersena a bruslí spoluhráčů v brankovišti.

Na začátku čtvrté minuty už ale zvýšil Auston Matthews svou druhou brankou v zápase na 3-1. Matthews překvapil brankáře Vancouveru chytrou střelou u pravé tyčky po fantastické přihrávce Mitche Marnera od zadního mantinelu. Matthews se trefil tuším pokaždé při signalizovaném trestu pro hráče Vancouveru.

Už po 23 vteřinách Canucks opět snížili na jednobrankový rozdíl zásluhou Bo Horvata.

V deváté minutě se prosadil čtvrtý útok Maple Leafs. Nic Petan našel z levého křídla parádní žabičkou na pravé straně Jasona Spezzu a jeho střela zápěstím mířila podruhé přesně do sítě, 4-2 Maple Leafs.

Dvě minuty před druhou sirénou se prosadil na brankovišti John Tavares, který tak zvýšil už na 5-2. Pro kapitána Maple Leafs to byla vůbec první branka při hře 5 na 5 v letošní sezoně.

Ve třetí třetině Maple Leafs nejprve ubránili zbytek oslabení z konce druhé části. Ve třetí minutě pak dostali další přesilovou hru. Leafs předvedli povedenou přesilovku se čtyřmi střelami. Dvakrát to zkoušel Auston Matthews ale branka z toho nebyla.

V polovině páté minuty ale po krásné akci z levého křídla zasunul kotouč do branky potřetí v zápase Jason Spezza, který si tak připsal osmý hattrick v kariéře.

Pro mladé hráče Toronta je veterán, jakým je Jason Spezza, obrovským vzorem.

„Ještě více než na hattrick jsem pyšný na to, když jsem viděl, jakou měli kluci za mě radost. Tohle jsou momenty, na které myslím nikdy nezapomenete,“ řekl po zápase Jason Spezza.

„Miluju tuhle hru. Hokej byl ke mě dobrý. Stále se honím za pohárem a to mě žene dopředu,“ dodal Spezza.

V šatně pak Spezzu čekala pořádná vodní sprcha na oslavu jeho prvního hattricku od 9. dubna 2016.

V deváté minutě hráli Canucks po sérii vyloučení přesilovku 4 na 3 a J.T. Miller přesnou střelou na vyrážečku Andersena snížil na 3-6. Krátce na to mohlo být ještě hůř po tyčce Tylera Myerse.

Maple Leafs ale drama nepřipustili. Ve 12. minutě zvýšil Mitch Marner přesnou střelou zápěstím z vrcholu kruhu už na 7-3. Asistencí u Marnerovy branky zaznamenal svůj první bod v dresu Maple Leafs Zach Bogosian.

Tři minuty před koncem zápasu Wayne Simmonds trefil u zadního mantinulu produktivního obránce Vancouveru Quinna Hughese což se vůbec nelíbilo Jordiemu Bennovi. Simmonds tak shodil s Bennem rukavice a v pěstním souboji si to oba hráči vyříkali.

Konec zápasu se už ale dohrál v poklidu.

Toronto si vylepšilo svou bilanci v sezoně na 8-2-1 navzdory pouze 88,8% úspěšnosti zásahů brankářské jedničky Frederika Andersena. Ten proti Vancouveru pochytal 17 z 20 střel. Canucks ale obranu Maple Leafs příliš neohrozili. Několikrát v zápase měl ale Andersen štěstí když kotouč poskakoval v brankovišti nebo těsně kolem něj. Bilance Frederika Andersena v letošní sezoně je ovšem velmi solidních 6-2-1.

Kouč Sheldon Keefe ví, že i přes vysokou porážku nebo možná právě proto bude Vancouver v sobotní odvetě mnohem nepříjemnějším týmem než byl dnes večer.

„Hráli jsme už se všemi a každého jsme alespoň jednou porazili, ale největší výzvou v této divizi je porazit soupeře dvakrát za sebou,“ řekl kouč Toronta.

4 thoughts on “Spezza hattrickem sestřelil Vancouveru

1. No vidíš a mě přijde naprosto v pohodě a pro tuto záměnu nevidím vůbec žádný důvod.
    Relativně slušně rozehraje, v útočném pásmu drží dobře modrou, souboje ustojí, ve vlastních rozích nijak nezmatkuje a drží pozici.Ano je pomalejší, ale pozičně to poměrně slušně kompenzuje.Chybu sem tam udělá ,že by jich bylo více než u ostatních obránců si nemyslím.Góly od něj snad nečekáme a bodů má více než třeba T.J. ,v plus mínus je na tom nejlépe z týmu a s Muzzinem si velice sedli.
    Problém je tedy oslabení kdy je u hodně gólů, nicméně tam vidím problém trochu jinde a v této činnosti se nám nedaří zlepšovat dlouhodobě.
    M.
    Myslím si, že pokud bude Dermott déle mimo,tak bude střídat Lehto/Sandin ve 3 obraně.

2. Souhlas s Martinem (jako vždycky 😀
    Holl hraje super. Pro je výměnu fakt není důvod. S Muzzem jsou sehraní a myslím si. že si herně sedli.
    Zranění Dermotta je opravdu škoda, protože začátek mu letos vyšel. Keefe říkal, že ho ani nechtěl nechat sedět v Edmontonu, ale potřeboval otestovat Lehtonena. Ten si musí ještě hodně zvykat, ale až si na užší led a jinou hru zvykne tak věřím, že bude přínosem.
    Sandin má trochu smůlu no. Není prostor ho dostat do sestavy a dovedu si představit, že dost trpí.

Co s brankáři? Vyzkoušeli byste Hutche proti Canucks?

3. Já netvrdim, že Holl hraje špatně, ale herně hraje tým dobře, tak bych mu dal čuchnout NHL a nechal ho hrát třeba 3 zápasy..ať získá zkušenosti 🙂 Myslím si, že si to můžeme dovolit vzhledem k výkonům týmu.