Bitva o Ontario. Maple Leafs hrají potřetí s Ottawou

Hráči Toronta Maple Leafs nastoupí dnes večer na domácím ledě k prvnímu ze tří zápasů v řadě proti Ottawě Senators. V prvních dvou zápasech na ledě Ottawě vyhrál každý tým po jednom zápas.

Maple Leafs

Toronto prohrálo v sobotu na domácím ledě s Montrealem 1-2. Pro Maple Leafs to byla první porážka po čtyřech výhrách v řadě a první prohra v základní hrací době od 20. ledna. V posledních deseti zápasech mají Maple Leafs bilanci 8-1-1.

Právě 20. ledna na ledě Edmontonu nastoupil naposledy útočník Joe Thornton. V zápase s Oilers si ale zlomil žebro a od té doby byl mimo hru. Dnes večer se Thornton po 10 vynechaných zápasech vrátí do sestavy.

„Bylo to nešťastné, ale nyní se už cítím opravdu v pořádku a nemůžu se dočkat až v pondělí nastoupím. Dostal jsem dovnitř správné destičky, v trénincích jsem dostal nějaké lehké hity, nějaké těžké a střední hity, takže nyní se cítím opravdu dobře. Nemám žádná omezení. Nejtěžší část je u konci, rehabilitace je také skoro pryč a teď se můžu už jenom soustředit na hru,“ řekl veterán po nedělním tréninku.

Dá se čekat, že se kouč Sheldon Keefe postaví Thorntona zpět vedle Austona Matthewse. Nasvědčovala tomu také sestava na posledním tréninku. Zach Hyman, který zastoupil Thorntona vedle Matthewse nastoupí zřejmě vedle Johna Tavarese.

„Prostě si myslím, že si sedli. Potvrdilo se hodně věcí ve které jsem v souvislosti s tímto útokem doufal. Joe se svými schopnostmi a způsobem, jakým hraje s pukem velmi dobře doplňuje tyhle kluky a také že Joe bude vidět ve hře pod čárkami v útočném pásmu a to dělal velmi dobře,“ řekl Keefe.

Ve skutečnosti Keefe potvrdil, že byl dokonce překvapený jak dobře ten útok funguje. V pěti zápasech podle statistik dokázal útok Matthewse s Thorntonem v sestavě 74% času držet puk a vytvořit si 34 brankových příležitostí zatímco soupeř se dostal do 9 šancí.

Zatímco útok Austona Matthewse funguje po celou sezonu velmi dobře a Maple Leafs se mohou na produktivitu prvního útoku spolehnout v každém zápase, tak útok Johna Tavarese začíná čelit kritice za nízkou produktivitu. Samotný Tavares zaznamenal v 15 zápasech 14 bodů za 4 branky a 9 asistencí. Vstřelil ale jedinou branku při hře 5 na 5. William Nylander je na tom ještě hůř co se týče bodů. V 15 zápasech zaznamenal 12 bodů za 4 branky a 8 asistencí. Dvě branky vstřelil ale hned v prvním zápase v sezoně a v posledních 4 zápasech vůbec nebodoval.

„Snaží se najít svou hru v útoku a svůj způsob hry v rámci divize a v zápasech, které probíhají. Způsob, jakým k tomu ostatní týmy přistupují to ztěžuje,“ vysvětloval Nylanderovu produkci Keefe.

Je možné, že určitý dopad na produktivitu Tavaresova útoku má také větší zaměření Maple Leafs na zlepšenou obranu.

„Zápasy nejsou tak otevřené jako dříve díky tomu, jak obranně hrajeme. Musíte se přizpůsobit způsobu, jakým hrajeme. Myslím si, že tady se on a další hráči v našem týmu stále snaží najít sami sebe,“ dodal Keefe.

Kromě určitého přizpůsobení se novému systému se na křídle Tavaresova útoku vystřídali tři typově rozdílní hráči od Jimmyho Veseyho přes Waynea Simmondse po Ilyu Mikheyeva.

Můžeme tedy doufat, že zařazení Zacha Hymana do druhého útoku Tavaresovi s Nylanderem pomůže. Hyman si připsal v letošní sezoně už +11 bodů v hodnocení +/- a v posledních šesti zápasech zaznamenal sedm bodů.

Nedělní trénink opustil trochu předčasně brankář Frederik Andersen. Ten nastoupil do osmi zápasů v řadě a kouč Sheldon Keefe řekl, že se jednalo o to, aby si jednička Maple Leafs odpočinula. Osobně si myslím, že v jednom ze tří zápasů s Ottawou by mohl konečně poprvé v letošní sezoně nastoupit Michael Hutchinson. Dnes večer to ale zřejmě ještě nebude. Ve středu a ve čtvrtek se hraje ale dva dny po sobě.

„Prostě si odpočinul. Řekl jsem mu ať dělá, co potřebuje. Se třemi brankáři nám to dává příležitost omezit jeho vytížení v trénincích. Před tréninkem pracoval s trenérem brankářů Stevem Brierem a sám chtěl provést pár cvičení v tréninku a pak to ukončil,“ vysvětlil Keefe.

Předpokládaná sestava Maple Leafs dnes večer:

Thornton – Matthews – Marner
Nylander – Tavares – Hyman
Engvall – Kerfoot – Mikheyev
Vesey- Boyd – Spezza

Rielly – Brodie
Muzzin – Holl
Dermott – Bogosian

V brance pravděpodobně Frederik Andersen. Dvojka Michael Hutchinson bude připravený na střídačce.

Senators

Ottawa patří s pouhými sedmi body v 16 zápasech k nejhorším týmům v celé NHL. Přesto nelze provinčního rivala Maple Leafs podcenit.

„Už nás nebaví jenom prohrávat a jsme z toho unavení. Myslím si, že každý v týmu je a určitě příjemné zase vyhrát. Doufejme, že budeme pokračovat a každý dostane sebevědomí, které potřebujeme abychom v tom mohli pokračovat,“ řekl po minulém zápase útočník Brady Tkachuk.

Ten v sobotním zápase na ledě Winnipegu Jets vstřelil vítěznou branku a Senators po čtyřech prohrách v řadě zaznamenali třetí výhru v sezoně. Ottawa přitom prohrávala od začátku druhé třetiny 0-1. Krátce na to ale Evgenii Dadonov vyrovnal a 9 vteřin před koncem třetí třetiny rozhodl Tkachuk o těsné výhře.

V brance Ottawy nastoupil Marcus Hogberg, který nahradil zraněnou jedničku Matta Murrayho. Ten má potíže v horní části těla a pravděpodobně vynechá také dnešní zápas na ledě Toronta. Pro Hogberga to byla po pěti prohrách vůbec první výhra v sezoně.

Úvodní vhazování tradičně v 1 hodinu po půlnoci našeho času. GO LEAFS GO!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *