Maple Leafs vyhráli v Montrealu a pokračují ve skvělé formě

Toronto Maple Leafs vyhráli v sobotu večer na ledě Montrealu 5-3. Dalším čtyřbodovým představením se dvěma brankami a dvěma asistence zářil ve své jubilejním 300. zápase v kariéře Auston Matthews. Jednu branku a dvě asistence si připsal Mitch Marner. Čtvrtou branku v sezoně vstřelil Alex Kerfoot a trefil se také Travis Boyd. Brankář Frederik Andersen pochytal 30 ze 33 střel.

Zápas přinesl šestibrankovou druhou třetinu. V bojovné a vyrovnané první třetině dominovali oba brankáři.

Frederik Andersen měl nejvíce práce necelých devět minut před přestávkou. Nejprve Josh Anderson nedokázal dorazit kotouč u levé tyčky Toronta po nevydařené střele Jonathana Drouina. Jenom pár vteřin poté stáli před Andersenem tři hráči Montrealu po tom, co přihrávku Jakea Muzzina srazil jeden ze soupeřů. Brankář Toronta si ale poradil jak se střelou Joshe Andersona z prostoru mezi kruhy tak také se střelou Jeffa Petryho z modré čáry. V té samé minutě se dostal před Andersena také Tomáš Tatar, ale také jeho střelu Frederik Andersen vyrazil svým chráničem.

Necelých šest minut před první přestávkou byl vyloučený Zach Bogosian a v přesilovce Montrealu vychytal Frederik Andersen tváří v tvář Joela Armiu.

V největší šanci Maple Leafs v první třetině se ocitl Ilya Mikheyev, který stál minutu a půl před přestávkou po fantastické přihrávce Pierre Engvalla úplně sám před Pricem. Nejprve naznačil střelu, pak si rychlou kličkou přehodil kotouč do backhandu a mohl dovést puk do odkryté branky. Jenže Price dokázal natáhnout svou ruku a střelu Mikheyeva zastavil.

V poslední minutě první třetiny byli vyloučeni postupně dva hráči Montrealu a Maple Leafs dohrávali první část v početní výhodě 5 na 3. Dvojnásobnou přesilovku si Toronto přeneslo do druhé třetiny a dvěma brankami v rozmezí 17 vteřin ji využilo.

Nejprve to byl Auston Matthews, který se trefil přesnou střelou z pravého kruhu po přihrávce Mitche Marnera. Branka padla vteřinu před vypršením prvního trestu Montrealu. Za 17 vteřin vstřelil druhou branku Toronta už v klasické přesilovce pět na čtyři Travis Boyd. Maple Leafs se rychlým přechodem přes modrou čáru dostali v útočné třetině do přečíslení. Úplně volný Joe Thornton našel z levého křídla před Pricem úplně volného Boyda pro kterého už nebyl problém usměrnit kotouč do branky.

Auston Matthews bodoval už v 16. zápase v řadě. Pětkrát přitom vstřelil dvě branky. V posledních čtyřech zápasech posbíral lídr Maple Leafs 12 bodů za 7 branek a pět asistencí.

„Myslím si, že každý večer je náš recept na úspěch bojovnost a tvrdá práce a opravdu prostě pracovat na tom, jak získat kotouč zpět. Myslím si, že jsme na to byli opravdu soustředěni a fungovalo to. Daří se nám nyní vyhrávat což je nejdůležitější věc. Dokud budeme vyhrávat, tak budu šťastný. Chceme v tom pokračovat,“ řekl po zápase Matthews.

Hned po svém náskoku se Leafs usadili v útočné třetině a kontrolovali hru. Bohužel po dvou rychlých brejcích o svůj náskok přišli. V polovině čtvrté minuty se dostal do brejku Jesperi Kotkaniemi a přesnou střelou zápěstím snížil na 1-2. Za půl minuty se podobným způsobem z rychlého brejku trefil backhandovou střelou Paul Byron a bylo srovnáno 2-2.

V polovině osmé minuty vrátil Maple Leafs vedení Mitch Marner, který využil přečíslení dvou na jednoho kličkou do středu hřiště a rychlou střelou zápěstím, 3-2. Mitch Marner zůstává při tom obrovském zájmu o Austona Matthewse trochu v pozadí. Také on je ale nesmírně produktivní a se 30 body v 19 zápasech se drží v top 3 mezi nejproduktivnějšími hráči v lize.

„Myslím si, že když náš útok vyjede z obranné třetiny s pukem na hokejce tak se cítíme velmi sebevědomě, že můžeme udělat nějakou opravdu pěknou akci v útočné třetině. Chceme stále společně pracovat, podporovat se a mluvit spolu,“ řekl Marner po zápase.

V polovině 15. minuty byl vyloučený Victor Mete a Toronto využilo třetí přesilovku v zápase. Auston Matthews dostal na modré čáře přihrávku od Morgana Riellyho. Nabruslil si na vrchol kruhu a zápěstím poslal kotouč do sítě, 4-2 Maple Leafs.

Čtyři a půl minuty před koncem druhé třetiny zůstal ležet na ledě Zach Hyman po tom, co ho trefila do nohy střela jednoho z obránců Montrealu. Canadiens pokračovali ve hře a Kotkaniemi dotlačil beton Frederika Andersena za kterým se skrýval kotouč do branky. Po následné kontrole videa rozhodčí branku domácích nejprve uznali, ale kouč Sheldon Keefe si vzal challenge a po další kontrole branku Montrealu neuznali.

Ve třetí třetině Maple Leafs kontrolovali hru a hlídali svůj náskok. Šest a půl minuty před koncem třetí třetiny ho ještě navýšili na 5-2 po akci Jasona Spezzy, kterou zakončil střelou do branky Alex Kerfoot.

Tři a půl minuty před koncem třetí třetiny vystavil Price stopku třetí brance Austona Matthewse v zápase.

Minutu a půl před koncem třetí třetiny snížil na 3-5 Tyler Toffoli. Montreal ještě zkoušel zápas zdramatizovat hrou bez brankáře, ale další branku už nevstřelil.

„Nelíbil se mi chaos ve druhé třetině. Jakmile se dostaneme do vedení, tak musíme odvádět lepší práci. Ve třetí třetině jsme byli v tomto ohledu opravdu dobří a prostě jsme odsáli ze zápasu život, což je to, co chcete dělat, když vedete proti takovému týmu. Obzvlášť pokud je to čerstvý tým o kterém jsme věděli, že bude ve třetí třetině čerstvější než my. Potřebovali jsme zápas zpomalit a hráči v tom odvedli dobrou práci,“ zhodnotil výhru kouč Sheldon Keefe.

Toronto vyhrálo po třetí v řadě a vylepšilo svou bilanci v sezoně na 14-3-2. V posledních devíti zápasech mají Maple Leafs bilanci 7-1-1. V pondělí a ve středu hrají Maple Leafs na domácím ledě s Calgary Flames. V sobotu se vydají ke třem zápasům v Edmontonu.