Maple Leafs otočili zápas s Oilers

Toronto Maple Leafs otočili v sobotu večer na domácím ledě zápas proti Edmontonu Oilers a vyhráli potřetí v řadě. Po dvou třetinách Maple Leafs prohrávali 1-3, ale brankami Johna Tavarese a Williama Nylandera srovnali ve třetí třetině na 3-3. Ve druhém zápase v řadě pak Toronto rozhodlo o své výhře v prodloužení, když se po necelé minutě hry trefil Auston Matthews.

„Určitě to nebylo tak, jak jsme si to v prodloužení malovali, ale byl to šťastný odraz a bereme to za každé situace. Prostě to byla odolnost, které jsme se drželi. Ve druhé třetině jsme určitě nehráli náš nejlepší hokej, ale ve třetí třetině jsme se po několika velkých akcích od Johna Tavarese, Williama Nylandera a Alexe Galchenyuka vrátili zpět,“ hodnotil zápas střelec vítězné branky.

Auston Matthews vstřelil už svou sedmou branku v prodloužení a posunul se tak v historické tabulce hráčů s vítěznou brankou v prodloužení na druhé místo vedle Tomáše Kaberleho. Vedoucí Mats Sundin nastřílel ve své kariéře 14 vítězných branek v nastaveném čase. Matthews je ovšem společně se Sundinem jediným hráčem v historii Maple Leafs s více než jednou brankou v prodloužení během tří různých sezon.

Pro Maple Leafs to byl obrovský obrat v zápase, ve kterém se čekalo, že si Oilers budou chtít spravit chuť po předešlé sérii tří zápasů s Maple Leafs na přelomu února a března.

V bezbrankové první třetině Maple Leafs odvedli velmi dobrý výkon a svému soupeři dovolili pouze 4 střely na branku Jacka Campbella. Zápas v první třetině připomínal zmíněnou sérii v Edmontonu, ve které Maple Leafs fantasticky ubránili kapitána Oilers Connora McDavida a Leona Draisaitla. Jenže to se mělo ve druhé třetině změnit.

Ještě před tím otevřel šťastnou brankou skóre zápasu Pierre Engvall. Jeho střelu na začátku páté minuty druhé třetiny přizvedl svou hokejkou bránící Darnell Nurse a kotouč se ještě před tím, než zapadl do branky odrazil od hlavy brankáře Edmontonu Mike Smithe. Branku museli ještě potvrdil rozhodčí u videa, ale Maple Leafs nakonec vedli 1-0.

V sedmé minutě nejprve Alex Galchenyuk trefil spojnici tyčky a břevna branky Oilers. Hned z protiútoku dostal Darnell Nurse přihrávku od McDavida a střelou z levého kruhu prostřelil Campbella mezi betony.

Krátce po tom, co Edmonton vyrovnal trefil další tyčku soupeřovy branky Auston Matthews.

Šest minut před druhou přestávkou rozjel další akci kapitán Oilers Connor McDavid. Po rychlém útoku po levém křídle našel v útočné třetině parádní přihrávkou Leona Draisaitla a Edmonton vedl 2-1.

Necelých pět minut před druhou přestávkou hráli Leafs přesilovou hru a Mike Smith musel vytáhnout rychlý zákrok lapačkou proti střele Austona Matthewse. Jeho další střela pak skončila v náručí brankáře Oilers.

Necelé dvě minuty před druhou přestávkou skončila rychlá kombinace Oilers střelou Tysona Barrieho za bezmocného Campbella a Oilers vedli už 3-1.

Jenže Maple Leafs nechtěli tento zápas prohrát a potvrdili to parádním výkonem ve třetí třetině.

Ve 4. minutě střílel v přesilové hře z pravého kruhu Matthews, ale Smith udržel puk po jeho střele přikrytý lapačkou na betonu. V páté minutě trefil ještě v té samé přesilovce další tyčku John Tavares. Na začátku deváté minuty střílel v přečíslení dvou na jednoho Mitch Marner, ale Smith se štěstím jeho střelu opět vyrazil.

Sedm a půl minuty před koncem třetí třetiny už ale John Tavares po parádní zpětné přihrávce Alexe Galchenyuka střílel přesně a Maple Leafs snížili na 2-3.

Hned po brance musel na druhé straně zasahovat Jack Campbell proti střele McDavida.

Necelé tři a půl minuty před konce třetí třetiny bylo srovnáno 3-3 po střele Williama Nylandera z prostoru mezi kruhy. Svou druhou asistence zaznamenal Alex Galchenyuk, který tak vlastně zařídil obě branky Maple Leafs ve třetí třetině. Nylander vstřelil branku proti Edmontonu v šestém zápase v řadě.

Pro Galchenyuka to byl první zápas s více než jedním bodem od posledního zápasu v dresu Minnesoty Wild před pandemií koronaviru. Začátek zápasu přitom Galchenyuk začal ve třetím útoku vedle Alexe Kerfoota. Ve třetí třetině ho ale kouč Sheldon Keefe postavil vedle kapitána Johna Tavarese a jejich spolupráce zafungovala na výbornou.

„Jsem spokojený s vývojem, který mám a jsem určitě šťastný, že jsem mohl přispět. Čím víc hrajete, tím víc si věříte,“ řekl Galchenyuk po zápase.

Hned po brance Williama Nylandera se dostal do další obrovské šance Auston Matthews, ale Smith jeho střelu zase vyrazil svým betonem.

Lídr Maple Leafs si ale všechno vynahradil v nastaveném čase. Obránce Morgan Rielly nejprve zavezl kotouč do útočné třetiny. Nahrál Matthewsovi, jehož střelu nejprve zblokoval svou hokejkou Leon Draisaitl a následně se puk odrazil od brusle Darnella Nurse.

Brankář Jack Campbell pochytal 17 ze 20 střel Edmontonu a vylepšil si svou letošní bilanci na 6-0-0. Stal se tak čtvrtým brankářem v historii Maple Leafs, který začal sezonu bilancí 6-0 a prvním po Felixovi Potvinovi v sezoně 1993-94.

Přesto nebyl se svým výkonem vůbec spokojený.

„Nelíbil se mi můj zápas, ale vím co dělat, abych to napravil. Budu připravený zítra na tréninku, to je jasné,“ řekl Campbell, který bude mít v následujících zápasech určitě prostor pro to, aby ještě vylepšil své výkony.

Jednička Frederik Andersen totiž bude ještě několik dní určitě chybět.