Leafs vyhráli čtvrtý zápas venku

Toronto Maple Leafs vyhráli v pondělí večer na ledě Calgary Flames 5-3 a zaznamenali tak čtvrtou výhru venku v řadě. Dvěma brankami se prosadil Auston Matthews. Trefil se také Jason Spezza, Wayne Simmonds a kapitán John Tavares, který zaznamenal svůj 800. bod v kariéře.

Největší pozornost byla ale po zápase věnována brankáři Jacku Campbellovi, který devátou výhrou v řadě vyrovnal rekord Felixe Potvina v počtu výher v řadě od začátku sezony. Campbell pochytal proti Flames 26 z 29 střel a vylepšil svou bilanci na 9-0-0.

„Jsou zápasy, ve kterých nám chybí naše šikovnost, nebudeme ji mít každý večer, ale hráli jsme tak, abychom našli způsob, jak vyhrát a pak další zápas prostě naprosto dominujeme a náš talent je docela působivý jak vpředu tak vzadu. Je opravdu radost být toho součástí. Stále je před námi hodně práce. Je to zábavné období a budeme se snažit stále se zlepšovat,“ řekl po zápase Campbell.

Kromě devíti výher v prvních devíti zápasech vyrovnal Jack Campbell také rekord mezi brankáři v historii klubu s devíti výhrami v řadě vůbec, který drží Felix Potvin z kraje sezony 1993-94, Jacques Plante ze sezony 1970-71 a John Ross Roach ze sezony 1924-25.

„Bez ostatních tyhle výhry nezískáte. Dnes večer nám obrovsky pomohla přesilová hra a tak trochu ten zápas rozhodla. Celý rok se snažíme tvořit naši hru. Líbí se mi úsilí ostatních hráčů a snažíme se zlepšovat každý večer. Vyrovnaný rekord je obrovská pocta, ale je to prostě o vítězství,“ dodal Campbell.

Zkraje zápasu bylo Calgary tentokrát střelecky a herně aktivnějším týmem. Po pěti minutách hry byl poměr střel 6-2 ve prospěch Calgary.

Obrana Maple Leafs a brankář Jack Campbell musel několikrát předvést výborný zákrok. Už po dvou minutách hry zastavil Jack Campbell pokus Joakima Nordstroma. V páté minutě Travis Dermitt zastavil kotouč na brankové čáře těsně před tím, než doklouzal za ležícího Campbella.

V posledních čtyřech minutách první třetiny Toronto nevyužilo svou 29. přesilovou hru v řadě a první třetina tak skončila bez branek.

V první minutě druhé třetiny nejprve obránce Justin Holl napodobil Dermotta z první třetiny a zastavil na brankové čáře klouzající kotouč do branky svou bruslí.

Na začátku čtvrté minuty pak Jason Spezza na brankovišti poslal kotouč do sítě a Maple Leafs vedli 1-0. Na konci osmé minuty zvýšil Auston Matthews přesnou střelou z prostoru mezi kruhy na 2-0.

Necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny snížil na 1-2 Andrew Mangiapane po předchozím jasném faulu Lucice na T.J. Brodieho. Flames měli na konci druhé třetiny ještě další šance na vyrovnaní, ale Jack Campbell náskok Toronta udržel.

Kouče Maple Leafs Sheldona Keefea nepotrestaný faul Lucice velmi rozčílil a ještě zkraje třetí třetiny si rozhodnutí s rozhodčími vyjasňoval.

Třetí třetina se pak proměnila v gólovou přestřelku.

Po vyhraném vhazování v páté minutě třetí třetiny nejprve srovnal na 2-2 Mikael Backlund.

Už za tři minuty vrátil Torontu vedení 3-2 Wayne Simmonds, který v kleče na brankovišti tečoval střelu Pierre Engvalla.

V deváté minutě Jack Campbell ukryl ve své lapačce střelu Backlunda. Krátce na to zastavil v náručí střelu Joakima Nordstroma.

V polovině třetí třetiny dostalo Toronto příležitost ke druhé přesilové hře v zápase. Jenže neschopnost Leafs v početní výhodě v posledních zápasech dostala nový rozměr. Mikael Backlund po rychlém brejku srovnal brankou v oslabení na 3-3.

Ještě v té samé přesilovce ale ukončil trápení Maple Leafs Auston Matthews a svou druhou brankou v zápase poslal Toronto do vedení 4-3. Pro Toronto to byla první využitá početní výhoda po 11 zápasech a nevyužitých přesilovkách v řadě.

Osm minut před koncem třetí třetiny zvýšil na 5-3 pro Toronto John Tavares, který se trefil střelou z prostoru mezi kruhy.

Šest minut před třetí sirénou sundal Wayne Simmonds čistým bodyčekem Lucice, ale rozhodčí posoudili jeho zákrok jako nedovolené bránění. Oslabení Maple Leafs ukončil krátce před koncem Simmondsova trestu faul Mangiapana, po kterém se v obličeji Zacha Hymana objevila krev.

Ještě v průběhu dvojnásobné přesilové hry Flames odvolali svého brankáře a Jack Campbell musel zasahovat proti střele Mikaela Backlunda a šanci Matthew Tkachuka.

Toronto ale svou výhru bez problémů ubránilo a vylepšilo svou bilanci v posledních osmi zápasech na 7-0-1.