Uzávěrka přestupů se blíží. Jaká je situace Maple Leafs a čeho se dočkáme?

Už v pondělí večer nastane uzávěrka přestupů a týmy bojující o playoff se v případném Stanley Cupu budou muset spolehnout na hráče, které budou mít v týmu v pondělí večer.

Maple Leafs mají poměrně komfortní náskok na prvním místě Severní divizi a postoupit do playoff by nemělo být pro Toronto problémem. Otázkou je, jestli jsou Maple Leafs na playoff dostatečně připraveni.

Jak na to jsou Maple Leafs?

Až na dva týdny v průběhu března Maple Leafs po celou sezonu dokazují, že jsou lepším týmem než v loňské sezoně.

Kyle Dubas provedl loni na podzim změny, který výrazným způsobem vylepšili obranu týmu. Příchody T.J. Brodieho a Zacha Bogosiana ve spojení s pokračujícím vývojem Justina Holla výrazně vylepšili obranou hru týmu. Holl ve věku 29 let roste vedle mazáka Jakea Muzzina ve své teprve druhé kompletní sezoně v NHL v opravdovou oporu. S průměrem 2,5 inkasované branky na zápas a 28,5 střelami soupeře na branku Maple Leafs patří Toronto do první desítky v celé NHL.

Zdá se, že také útok je na velmi dobré úrovni a patří prakticky na špičku celé NHL. Velkou podmínkou je ovšem zdraví hráčů.

V průběhu sezony jsme viděli, že při absenci lídrů nebo prakticky kohokoliv z útočné sestavy mohou nastat problémy se skladbou jednotlivých útoků. Zlomená ruka vyřadila Waynea Simmondse na 18 zápasů. O něco méně chyběl další veterán Joe Thornton. To jsou zkušení hráči, kteří přišli do Toronta právě proto, aby v zápasech playoff uplatnili své zkušenosti z vyřazovacích bojů. Několik zápasů ovlivňovalo zranění ruky také hru možná nejdůležitějšího hráče týmu Austona Matthewse.

Zranění se výrazně projevila také v brankovišti. Prakticky jediným zdravým brankářem po celou sezonu byl Michael Hutchinson, se kterým se před sezonou počítalo spíše až jako se třetím brankářem. V jeden moment to byl ale právě Hutchinson, který byl při zranění Andersena a Campbella jedinou volbou kouče.

Naštěstí se zdá, že se Jack Campbell při jeho chytrém vytížení dává zdravotně do pořádku nebo je minimálně schopný chytat na takové úrovni, aby vytvořil nový klubový rekord v počtu výher v řadě. To je pro Dubase určitě velmi dobré znamení.

Kouč Sheldon Keefe pak řekl, že nemá žádné obavy z toho, že by současné zranění Andersena mohlo ukončit jeho sezonu. To se ovšem dá vykládat mnoha způsoby. Buďto koouč počítá s tím, že se Fredy vrátí a bude na playoff připravený nebo s ním kouč více méně na playoff nepočítá.

Čeho se můžeme od Maple Leafs před uzávěrkou přestupů dočkat?

Maple Leafs budou posilovat, to je zřejmé. Čeká se, že Maple Leafs budou útočit na dlouhou pouť v playoff a GM si už v průběhu sezony začal vytvářet prostor pod plným platovým stropem. Maple Leafs se zbavili pomocí waiver list útočníků Travise Boyda a Jimmyho Veseyho, které si stáhl Vancouver.

Poslední vydařené zápasy včetně formy brankáře Jacka Campbella dávají Generálnímu manažerovi Maple Leafs poměrně hodně možností, jak k uzávěrce přestupů přistoupit. Dubas nemusí být nutně pod tlakem a za každou cenu někoho přivést. Nicméně pokud Maple Leafs pomýšlejí na výraznější úspěch, tak je třeba počítat s možnými zraněními, Covidem nebo jinými událostmi.

Jeden velmi chytrý tah šéf Toronta již provedl. V pátek večer přivedl prakticky za nic (podmíněné sedmé kolo draftu 2022) zkušeného útočníka Rileyho Nashe. Ten má sice aktuálně a poměrně čerstvě zraněné koleno a bude chybět ještě další 4 až 6 týdnů. To znamená, že prakticky do konce základní části si Nash nezahraje. Právě toho ale chce Dubas využít. Nash bude zapsaný na listinu dlouhodobě zraněných hráčů a tým tam může využít jeho cap hit 2,75 milionů dolarů k „navýšení“ platového stropu.

Mimochodem zkušený Nash pomohl Maple Leafs dvakrát z playoff vyřadit. V sezoně 2017-18 byl u postupu Bostonu Bruins. V loňské sezoně 2019-20 potom u postupu Columbusu Blue Jackets. Celkem Nash odehrál v playoff 32 zápasů s bilancí 2 branek a 6 asistencí.

Jenže Maple Leafs potřebují doplnit sestavu hráčem do prvních dvou útoků. A tím Riley Nash není. Pokud ho Maple Leafs využijí tak ve třetím nebo čtvrtém útoku.

Zdá se, že ve složení Hyman – Matthews – Marner a Galchenyuk – Tavares – Nylander fungují první dva útoky velmi dobře. Nicméně v tomto složení je oslabený třetí útoku především na levém křídle při vší úctě k Joe Thorntonovi.

„V létě jsme museli vyměnit některé útočníky (Andrease Johnssona a Kasperiho Kapanena) abychom mohli posílit obranu. Cítíme tedy, že to je oblast, na kterou se bude chtít možná trochu víc podívat. Řekl bych, že většina konverzací se právě teď zaměřuje na útočníky,“ řekl 16. března Kyle Dubas.

Možných hráčů, kteří se za určitých situací nabízejí je několik. Velmi se spekuluje o výměně Taylora Halla z Buffala nebo Mikaela Granlunda z Nashville.

Mým tipem ovšem je Nick Foligno. To je dle mého názoru přesně hráč, který by zapadl na levé křídlo v jakémkoliv z prvních třech útoků Maple Leafs. Columbus má do playoff velmi daleko a kapitánovi Blue Jackets končí po letošní sezoně smlouva. Foligno má ve své smlouvě klauzuli zakazující výměnu bez jeho souhlas do deseti vybraných týmů v NHL. Pro jeho výměnu si Maple Leafs ovšem musí vytvořit ještě větší prostor pod stropem (celkem 5,5 milionů dolarů).

Kromě posílení útoků by Toronto mělo myslet také na obranu. Při výpadku někoho ze současných obránců má Toronto k dispozici pouze mladé hráče bez zkušeností v playoff nebo Martina Marinčina. Při vší úctě to není hráč, na kterého se chcete v playoff spoléhat. Tady se Maple Leafs musí posunout určitě dopředu.

Cílem mnoha týmů před letošními boji v playoff je určitě obránce Nashville Mattias Ekholm. Jenže pokud se vůbec rozhodne GM Predators Ekholma vyměnit tak cena bude rozhodně velmi vysoká a z pohledu Maple Leafs nedává něco takového smysl.

Maple Leafs by se mohli zaměřit spíše na hráče jako je David Savard. To je hráč, který se nebojí blokovat střelu a je schopný bránit oslabení. Právě tohle Maple Leafs potřebují.

Vzhledem ke zdravotním problémům brankáře Frederika Andersena a pravděpodobně také Jacka Campbella by Dubas neměl zapomenout ani na brankoviště.

Brankářů, kteří by se mohli před uzávěrkou přestupů přesunout do jiného týmu je v letošní sezoně několik. Nabízí Jonathan Bernier z Detroitu. Spekuluje se o Davidovi Rittichovi z Calgary a další.

Mým tipem je ovšem Braden Holtby z Vancouveru. Canucks na konci března podepsali dlouhodobý kontrakt s pravděpodobnou jedničkou pro příští sezony Thatcherem Demkem a Holtby by tak mohl být ve Vancouveru navíc. Ve svém věku je ještě brankářem, který může být několik sezon jedničkou a má smlouvu ještě na další sezonu. Nevěřím, že si Canucks nechají dva brankáře s cap hitem téměř 10 milionů dolarů.

Je zřejmé, že Maple Leafs budou potřebovat v případě jakékoliv výměny, aby druhý tým ponechal část cap hitu případně do možné výměny zapojit v tomto ohledu nějaký třetí tým.

Možné odchody

V případě možného posílení pro playoff bude muset Kyle Dubas obětovat nějakého hráče ze sestavy včetně mladých nadějí Maple Leafs. Jednak pro to, aby mohl za zkušeného hráče nabídnout vhodnou protihodnotu a pak také pro to, aby se Leafs vešli pod platový strop.

Asi nejzajímavějším hráčem v sestavě Maple Leafs je útočník Alexander Kerfoot. Útočník, který je prakticky ve stejné situaci jako byl v loňské sezoně Johnsson nebo Kapanen. Je to velmi platný hráč s přijatelnou smlouvou v dalších dvou letech. To by z něj mohlo činit opravdu zajímavou volbu. Podobným hráčem může být Pierre Engvall nebo obránce Travis Dermott, který se stane po letošní sezoně chráněným volným hráčem.

Za účelem posílení je Kyle Dubas podle všeho ochotný zvažovat výměnu prakticky kteréhokoliv mladého hráče v organizaci. Ať už jde o obránce Rasmuse Sandina nebo Timothyho Liljegrena tak o útočníky včetně Nicka Robertsona nebo první volby v loňském draftu Rodiona Amirova.

Otázkou zůstává, jestli jsou Maple Leafs ochotní obětovat za hráče, který bude posilou pouze pro playoff volbu v první kole draftu. Já si myslím, že spíše ne. Když už, tak spíše druhé kolo nebo by muselo jít o hráče, který nebude pouze posilou pro playoff.

Je tu tedy hodně potenciálně divokých karet v případě toho, jakým způsobem se Maple Leafs zachovají před uzávěrkou přestupů. Jedno je ovšem zřejmé. Toronto se může být do pondělního večera jedním z nejaktivnějších týmů v lize.

Napsat komentář© Copyright

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní informace

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.