Dvě velké noční výměny. Přichází Foligno a Rittich

Generální manažer Maple Leafs provedl den před uzávěrkou přestupů dvě výrazné výměny. V noci z neděle na pondělí a v pondělí nad ránem českého času Maple Leafs získali z Columbusu Blue Jackets v rámci výměny tří týmů útočníka Nicka Foligna, útočníka Stefana Noesena a z Calgary Flames českého brankáře Davida Ritticha.

Výměnou za všechny tři hráče ztratilo Toronto celkem 4 volby v draftech 2021 a 2022 včetně prvního kola 2021 za Foligna, které získal právě Columbus.

Fanoušky a hlavně vedení klubu ztráta prvního kola v letošním draftu rozhodně mrzet nemusí. Všichni vědí, jakým hráčem Nick Foligno je a co Maple Leafs přináší. Je to lídr svého týmu a vyhledávaný vzor. Jeho předností je určitě jeho univerzálnost. Může hrát jak na centru tak na obou křídlech. Dá se čekat, že kouč Sheldon Keefe ho využije na levém křídle v prvních dvou útocích. Kromě univerzálnosti pozic Foligno nabízí také univerzálnost co se týče herního využití. Je možné ho nasadit prakticky do všech herních situací včetně přesilovek a na oslabení. V posledních třech sezonách má Nick Foligno průměr 2,3 minuty na ledě v přesilových hrách a 1,4 minuty na ledě ve hře v oslabení.

Jenže Maple Leafs mají poměrně dost kvalitních útočníků schopných výrazným způsobem ovlivnit zápas co se týče skórování branek. Co ale Foligno přináší navíc jsou jeho obranné schopnosti, bojovnost a zarputilost.

Je zřejmé, že Foligno přichází jako čistokrevný žoldák s cílem pomoct Maple Leafs dojít daleko ve Stanley Cupu. Nedá se příliš očekávat, že by se zkušený hráč v Torontu příliš zabydlel. Kapitán Blue Jackets má v Columbusu velmi silné vazby a je velmi pravděpodobné, že se bude k Blue Jackets v létě opět vracet. I kdyby ho Maple Leafs velmi zaujali tak pravděpodobně všechno ztroskotá na finančních podmínkách. Maple Leafs pro něj nebudou mít jednoduše prostor pod platovým stropem.

Jeho současný příchod byl možný jenom proto, že si Maple Leafs uvolnili prostor 7,75 milionů dolarů pomocí zapsání Frederika Andersena a Rileyho Nashe na listinu dlouhodobě zraněných hráčů. Blue Jackets si navíc ponechali 50% jeho cap hitu a třetí strana zapojená do této výměny, San Jose Sharks, si za výběr ve čtvrtém kole letošního draftu ponechali dalších 25%.

Vzpomínky z dětství

Rodák z Buffala má na Maple Leafs velmi živé vzpomínky ze svého dětství. V sezoně 1992-93 hrál jeho otec Mike Foligno v dresu Maple Leafs a tehdy pětiletý Nick sledoval, jak jeho otec střílí vítěznou branku v prodloužení pátého zápasu divizního semifinále proti obrovským favoritům z Detroitu Red Wings. Maple Leafs tehdy došli překvapivě až do Finále Západní konference. V sérii proti Los Angeles Kings s Waynem Gretzkym v sestavě se Mike Foligno trefil podruhé. V zápase číslo čtyři na ledě Los Angeles zvýšil v první třetině na 3-1 pro Maple Leafs.

Když Nick společně s rodiči opouštěl Maple Leaf Garden po sedmém zápase divizního finále proti St. Louis Blues tak celé Toronto slavilo postup do konferenčního finále. Pamětníci pamatují na to nadšení fanoušků v Torontu jako na nezapomenutelné okamžiky.

„Atmosféra, kterou fanoušci vytvářeli a to, jak vášnivý fanoušci Maple Leafs jsou, to se mnou zůstalo dodnes,“ vyprávěl Nick Foligno krátce po té, co se dozvěděl o své včerejší výměně do Toronta.

„Pamatuji si, že od té doby nejsem velkým fanouškem Kerryho Frasera,“ připomněl také známý moment z prodloužení šestého zápasu proti LA, během kterého rozhodčí Kerry Fraser přehlídl jasný faul Gretzkyho vysokou holí po kterém musel být Doug Gilmour na střídačce ošetřovaný zatímco Gretzky vstřelil rozhodující branku.

A co řekl otec Mike synovi po tom, co se Nick se svým otcem podělil o zprávu o své výměně?

„Užij si to a hraj s vášní.“

Doufejme tedy, že si Nick Foligno svou štaci v Torontu opravdu vášnivě užije.

Další česká stopa v brankovišti Maple Leafs

Příchod brankáře Davida Ritticha znamená další českou stopu v brankovišti Maple Leafs. Na Jiřího Crhu z let 1979-81 a Michala Neuvirtha z přípravného kempu před sezonou 2019-20 nyní naváže David Rittich.

Také Calgary si ponechali stejně jako Columbus v případě Nicka Foligna 50% Rittichova cap hitu. Po letošní sezoně se stane David Rittich nechráněným volným hráčem.

A zda bude Rittichova budoucnost i nadále spojená s Maple Leafs není vůbec jasné. Bude hodně záležet na tom, zda se český brankář dokáže v brankovišti Maple Leafs dostat alespoň před Michaela Hutchinsona na pozici současné dvojky. Dá se čekat, že v základní části k tomu Rittich příležitost dostane.

V playoff pak už bude hodně záležet na zdravotním stavu aktuální jedničky a naprosté senzace Jacka Campbella. Pokud to bude jeho zdravotní stav dovolovat, tak to bude on, kdo bude chytat.

Maple Leafs ovšem musí nutně řešit otázku obsazení brankoviště pro příští sezonu. Dlouhodobá jednička Frederik Andersen je momentálně na listině dlouhodobě zraněných hráčů a vzhledem k jeho končící smlouvě je pak možné, že 19. března proti Calgary odchytal svůj posledních zápas v dresu Maple Leafs.

Pozici Davida Ritticha tak můžeme v tuto chvíli chápat jako pojistku, kdyby se nedej bože zdravotní potíže Jacka Campbella výrazně zhoršili. Jestli se stihne uzdravit Frederik Andersen a jestli s ním ještě vůbec kouč Sheldon Keefe počítá je velmi nejasné.

David Rittich je svým způsobem zvyklý bojovat se svými konkurenty o místo v brankovišti. Během čtyř sezon soupeřil o brankoviště s Mikem Smithem, Camem Talbotem a letos s Jacobem Markstromem.

V letošní sezoně Rittich odchytal 15 zápasů s bilancí 4-7-1, ve kterých zaznamenal průměr 2,9 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 90,4%.

Napsat komentářJarda155

před 6 měsíci

Tak postupně.
Nash – výztuha do 3-4 řady (pořád mám obavy s tím Jumbem)
Foligno – beru – v pohodě i za tu jedničku draftu.O tom,že by zůstal po sezoně nemá cenu ani spekulovat.
Rittich – v pořádku – vyhlídky s Pohádkářem nejsou asi úplně dobré a je potřeba mít zálohu jelikož ani Campbell není uplný iron man.
David dokáže podle mně zastat roli dvojky spolehlivě a pokud by zbyl jako číslo jedna,tak hraje o svou budoucnost a měl by se vyždímat.
Jsem opravdu velmi rád, že jsme nešli do Halla i když byl „pouze“ za druhé kolo.

Situace s golmany na další rok.
angažmá Ritticha je i určitý tlak na Pohádkáře ohledně platu.Může se stát,že by jsme šli cestou dvou levnějších golmanů,kdyby chtěl výrazné navýšení smlouvy.
Na druhou stranu , pokud se podívám na UFA golmany po sezoně, tak tam je Grubauer, kterého si Colorado jistojistě pohlídá, pak asi Mrázek, jestli mu nějak slušně vyjde play-off a pak už na úrovni Pohádkáře nic.
Obecně neočekávám nějaké šílené nárůsty platů, když jsou skoro všichni pod stropem, ale pro nás je každý milion rozhodující a stačí pouhé tři týmy bez golmanů (CAR, NSH,BUF), které v tom můžou udělat neuvěřitelnej guláš.
M.

Michal Bukovic

před 6 měsíci

Já se vůbec neodvážu tipovat jak to s brankáři budeme mít.
Strašně moc bych si přál, aby byl Fredy v pořádku a vedl nás v playoff on. Zasloužil by si to za to všechno, co odvedl a doufám, že neskočí v Torontu jako zraněný bez nové smlouvy. To by mi přišlo strašně smutný.
Vím, že NHL není o citech, ale tohle by mě opravdu ranilo.

Jinak že nepřišel Hall jsem taky strašně rád. Nemyslím si, že by o něm DUbas přemýšlel.

Cammaris

před 6 měsíci

Tak doufám, že nové příchozí do týmu sednou. Jsou to dobré volby. Ještě by se hodil spolehlivý obránce…

Michal Bukovic

před 6 měsíci

Camme na poslední chvíli jsme vyměnili Bena Huttona, těžko říct, jak moc spolehlivý, ale je to bek

Jarda155

před 6 měsíci

Suomela asi bude na farmu a místo nahoře,že?
Hutton – tady jsem rozpačitý – čísla špatná, hlavně +/- ,ale to je dáno i týmy kde hrál, zápasy play-off „0“ taky mi to smysl nedává, že by to byla náhrada za Dermotta na příští rok si taky nemyslím, to už musí jít nahoru někdo z farmy – pozitiví je tedy alespoň to, že je Marinčin o jednoho hráče dál od základu.
M.

Michal Bukovic

před 6 měsíci

Suomela přesně tak, jak píšeš. Spíš farma, na taxi se nedostane.
Hutton tady je přesně pro tu šířku sestavy. Stát se může cokoliv a do playoff potřebujeme mít náhradu.

© Copyright

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní informace

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.