David Rittich pomohl Leafs k bodu proti Flames

Brankář David Rittich pomohl Maple Leafs získat jeden bod ve svém prvním zápase proti svému bývalému týmu Calgary Flames. Toronto Maple Leafs prohráli v úterý večer s Calgary 2-3 v prodloužení.

Pro Ritticha to byly dva náročné dva dny. V neděli večer se dozvěděl o své výměně do Toronta. V pondělí se pak v letadle se svými již bývalými spoluhráči přesunul do Toronta. Shodou okolností hráli Flames další zápas právě proti Maple Leafs. A v úterý se Rittich dozvěděl, že ve svém prvním zápase v dresu Maple Leafs nastoupí proti „svým“. Něco podobného se nestalo 20 let.

Český brankář pochytal nakonec 25 z 28 střel a předvedl podle všech komentářů velmi dobrý výkon. Za daných okolností to byl neuvěřitelný výkon. Obzvlášť, když od jeho posledního zápasu uplynulo devět dnů.

„Je zřejmé, že to bylo těžké, že jo. Hrál jsem proti svému bývalému týmu, kde jsem strávil čtyři roky a mám tam nějaké přátele na celý život. Takže to bylo těžké,“ řekl Rittich po zápase.

„K tomu všemu jsme prohráli v prodloužení.“

Také kouč Sheldon Keefe a spoluhráči byli výkonem Ritticha v prvním zápase potěšení.

„Myslím si, že vypadal v brance velmi dobře. Jsem si jistý, že to byl pro něj obtížný večer. Emoce jsou součást toho, ale vlastní zápas je další věc. Barva dresů, jiní spoluhráči na ledě, jste zvyklý být na druhé straně a to může být náročné. Ale myslím si, že vypadal dobře v brance, byl sebevědomý, měl některé dobré zákroky. Nemyslím si, že měl jakoukoliv šanci při brankách, byl to pro něj dobrý debut,“ řekl po zápase Keefe.

„Rád si povídá. Byl v kabině od začátku velmi komunikativní, takže velmi pěkně zapadl. Myslím si, že mu posledních 48 hodin dalo zabrat,“ dodal kapitán John Tavares.

V zápase Maple Leafs od poloviny páté minuty prohrávali 1-0 brankou Juuso Valimakiho.

V polovině první třetiny srovnal na 1-1 Zach Hyman, který pohotově dorazil předchozí střelu Morgana Riellyho odraženou od zadního mantinelu.

Hned po vyrovnání shodil Scott Sabourin, který hrál také svůj první zápas v dresu Maple Leafs, rukavice v bitce proti Milanu Lucicovi.

V první minutě druhé třetiny využil Elias Lindholm po rychlé spolupráci přesilovou hru a Calgary vedlo 2-1.

Maple Leafs pak čekali na vyrovnání až do začátku třetí třetiny. V sedmé minutě srovnal na 2-2 tvrdou střelou Alexander Kerfoot.

Ještě předtím měl obrovskou šanci Mitch Marner, ale ležící brankář Jacob Markstrom zázračně vyrazil jeho střelu zvednutým betonem.

V polovině třetí třetiny dostali Maple Leafs výhodu čtyřminutové přesilové hry po faulu Rasmuse Anderssona vysokou holí. Jenže Toronto by nejradši v současné době žádnou přesilovou hru nehrálo a tak zůstala další přesilovka Maple Leafs nevyužitá. Od 11. března Maple Leafs využili jedinou! přesilovku z 36 nabídnutých.

V první minutě prodloužení pak rozhodl Johnny Gaudreau, který forhandovou kličkou překvapil Davida Ritticha.