Nešťastná prohra v prodloužení na ledě Vancouveru

Toronto Maple Leafs prohráli na ledě Vancouveru Canucks 3-2 v prodloužení po tom, co v průběhu druhé třetiny zvyšoval Auston Matthews na 2-0 pro Toronto. Domácí hráči ale následně vstřelili ve svém prvním zápase po 25 dnech tři branky v řadě včetně vítězné trefy zkraje druhé minuty prodloužení.

První třetina patřila Torontu a Maple Leafs se brzy v zápase dostali do vedení 1-0. Ve čtvrté minutě se zjevil na levém křídle William Nylander a přesnou střelou zápěstím oslavil svůj návrat do sestavy. Pro Nylandera to byla jubilejní 100. branka v kariéře.

Na konci sedmé minuty dostali Maple Leafs příležitost k první přesilové hře. První pětce se dlouho vůbec nedařilo usadit se v útočné třetině. Až druhý útok dokázal zakombinovat a střela Jasona Spezzy po přihrávce Alexe Galchenyuka skončila na tyčce Holtbyho branky.

Necelých osm minut před koncem první třetiny se dostal do rychlého útoku čtvrtý útok Maple Leafs. Obránce Jake Muzzin si najel až mezi kruhy, ale Braden Holtby v domácí brance jeho střelu vyrazil.

Pět a půl minuty před první přestávkou hledal Alex Galchenyuk volného Austona Matthewse, ale obránci Canucks jeho střelu do odkryté branky zablokovali.

Od začátku druhé třetiny byla převaha Maple Leafs ještě znatelnější. Domácí obrana jenom díky velkému štěstí neinkasovala v prvních dvou třetinách několik dalších branek.

V polovině zápasu ale přišel zákrok domácího obránce Alexandera Edlera, který v souboji se Zachem Hymanem ve středním pásmu vystrčil proti hráči Toronta své koleno. Edler po zákroku dostal vyšší pětiminutový trest plus trest do konce zápasu. Bohužel také Zach Hyman po souboji musel odkulhat do šatny a do zápasu se již nevrátil.

Maple Leafs si v pětiminutové přesilové hře připravili několik šancí. Tu největší měl možná Alex Galchenyuk po zpětné přihrávce Jasona Spezzy, ale Holtby fantastickým zákrokem Galchenyukovu střelu vyrazil.

Dvacet vteřin před koncem dlouhé přesilovky se Maple Leafs přece jenom radovali. Z rychlého přechodu Williama Nylandera do útočné třetiny těžil Auston Matthes, který se trefil přesně nad pravé rameno brankáře Canucks.

Jenže Canucks ještě do konce druhé třetiny po rychlém protiútoku snížili na 1-2. Trefil se Bo Horvat.

Také zkraje třetí třetiny si Leafs vytvořili několik šancí ke skórování.

Po dvou minutách hry střílel z prostoru mezi kruhy Ilya Mikheyev. Krátce na to střílel na odkrytou branku z pravého křídla Morgan Rielly. V polovině osmé minuty ujel ve vlastním oslabení Mitch Marner. V polovině třetí třetiny se dostal před domácího brankáře Matthews a devět minut před třetí sirénou zastavil domácí brankář šanci Wayne Simmondse v leže na zádech a betony vykopl plachtící kotouč do branky.

No a přišel trest. Osm minut před koncem třetí třetiny dorážel Nils Hoglander před brankovištěm Jacka Campbella a bylo srovnáno 2-2.

Maple Leafs mohli rozhodnout o výhře ještě v základní hrací době. Dorážka Austona Matthewse při závěrečném tlaku 20 vteřin před koncem třetí třetiny skončila na břevnu a tyčce. Odražený kotouč ještě dorážel Mitch Marner a zdálo se, že puk skončil při zákroku Holtbyho za brankovou čárou. Brankář Vancouveru si zřejmě levou bruslí srazil kotouč do vlastní branky. Mitch Marner ihned za brankou argumentoval, že vidí kotouč v brance, ale rozhodčí pouze rozpažil.

Při následné kontrole na videu nebyl zřejmě kotouč průkazně za brankovou čárou vidět a branka tak nebyla uznána.

V prodloužení pak Bo Horvat svou druhou brankou v zápase rozhodl o překvapivé výhře Vancouveru.

„Měli jsem hodně šancí, dost na to, abychom zvýšili své vedení a vyhráli tento zápas, ale musíme smeknout před jejich brankářem. Holtby hrál dnes večer neuvěřitelně. Předvedl několik neuvěřitelných zákroků,“ řekl po zápase Auston Matthews.