První útok dovedl Leafs k výhře ve Winnipegu

Toronto Maple Leafs ukončili sérii proher a vyhráli ve čtvrtek večer na ledě Winnipegu Jets 5-3. Dařilo se prvnímu útoku s novou posilou v sestavě Nickem Folignem. Ten při svém debutu v dresu Maple Leafs zaznamenal jednu asistenci u střely Mitche Marnera do prázdné branky. Foligno mohl střílet na odkrytou branku Jets sám, ale nesobecky nahrál Marnerovi, který 6 vteřin před koncem zápasu pojistil výhru Toronta.

Pro Marnera to byla druhá branka v zápase. Poprvé se trefil v průběhu druhé třetiny když zvyšoval na 4-2 pro Toronto. Kromě dvou branek zaznamenal také jednu asistenci u první branky v zápase.

O tu se postaral už po 27 vteřinách Auston Matthews, který zakončoval svou fantastickou střelou zápěstím z levého kruhu po přihrávce Marnera z vlastní obranné třetiny až na útočnou modrou čáru. Pro Matthewse to byla 34. branka v letošní sezoně.

První třetina přinesla hodně divoký průběh. Už po minutě a 18 vteřinách vedlo Toronto 2-0. Backhandovou střelou z prostoru mezi kruhy se trefil Wayne Simmonds.

V polovině první třetiny ale bylo vyrovnáno 2-2. Ve čtvrté minutě snížil na 1-2 Mark Scheifele a dorážka Andrew Coppa znamenala vyrovnání.

Už za minutu a půl Toronto opět vedlo. Osm minut před první přestávkou Jason Spezza jemně tečoval střelu Joe Thorntona při signalizovaném vyloučení.

Třetí inkasovaná branka znamenala konec v zápase pro brankáře Jets Connora Hellebuycka, který pochytal pouze 3 střely ze 6 pokusů. Stalo se tak přesně to, co se přihodilo v posledním vzájemném zápase Jacku Campbellovi, který také po třech inkasovaných brankách ze šesti střel střídal.

Na konci první třetiny si Leafs zkomplikovali situaci po vyloučení Waynea Simmondse, ale oslabení na přelomu první a druhé třetiny ubránili.

Také Toronto si ve druhé třetině zahrálo přesilovou hru. Maple Leafs se sice podařilo usadit se v útočné třetině, ale početní výhodu nevyužili.

Sedm minut před druhou přestávkou se Leafs trochu krkolomným způsobem dostali do útočné třetiny a Mitch Marner střelou z voleje zvýšil na 4-2. Pro Toronto to byla velmi důležitá branka, která se nakonec ukázala jako vítězná.

Dvě minuty před koncem druhé třetiny totiž snížil na 3-4 Kyle Connor.

Ve třetí třetině se Leafs bránili snaze Jets o vyrovnání. Po sedmi minutách hry předvedl Jack Campbell asi svůj lepší zákrok v zápase, když zastavil šanci Pierre-Luc Duboise.

Campbell pochytal ve třetí třetině všech 14 pokusů Jets a výrazně tak pomohl Maple Leafs k první výhře po pěti zápasech. Celkem Campbell pochytal 34 ze 37 střel a vylepšil svou letošní bilanci na skvělých 12-2-1.

„Snažili se všechno střílet na branku. Dnes večer jsem prostě bojoval a myslím, že také kluci přede mnou bojovali, je to velká výhra proti opravdu dobrému týmu,“ řekl po zápase brankář Maple Leafs.

V posledních vteřinách zápasu Nick Foligno předvedl velkého týmového ducha a zároveň obrovský přehled o hře. Místo riskantní střely na prázdnou branku od mantinelu v momentě, kdy se k němu stahoval obránce Jets nahrál na volného Mitche Marnera.

„Je pěkné připsat si svůj první bod. Byl jsem prostě nadšený za kluky, že jsme vyhráli. Obzvlášť po tom, co jsem se připojil k týmu a mohl jsem oslavovat s nimi. Je to pro nás velká výhra,“ řekl Foligno po zápase.

Maple Leafs si výhrou proti svému pronásledovateli zvýšili vedení v Severní divizi na šest bodů. V sobotu večer oba týmy nastoupí znovu ve vzájemném souboji.

„Potřebovali jsme tady dnes vyhrál. Nezáleželo na tom, s kým hrajeme, potřebovali jsme se vrátit na správnou stranu,“ řekl kouč Sheldon Keefe.

„Co se týče tabulky a všechno toho, o tom nemluvíme. Myslím si, že jsme potřebovali dobrý výkon bez ohledu na to, s kým jsme dnes hráli a myslím si, že jsme to zvládli. Ale hodně věcí můžeme zlepšit a určitě to v sobotu uděláme,“ dodal Keefe.