Maple Leafs vyhráli na ledě Jets také podruhé a upevňují si vedení v divizi

Toronto Maple Leafs předvedli v sobotu večer týmový výkon na ledě Winnipegu Jets a vyhráli 4-1. Druhou výhrou v řadě si upevnili vedení v Severní divizi.

„Opravdu si myslím, že jsme se zlepšili oproti poslednímu zápasu. Od celého týmu to byl těžce vybojovaný zápas a věci, které jsme chtěli vylepšit, myslím si, že jsme odvedli dobrou práci. Zůstali jsme klidní a trpěliví a prostě jsme bojoval. Věřili jsme naší hře a samozřejmě se snažili převzít kontrolu nad zápasem. Neměli jsme skvělý začátek, ale myslím si, že jsme kontrolovali většinu zápasu, což je pro náš tým dobré,“ řekl po zápase kapitán Maple Leafs John Tavares.

Maple Leafs sice prohrávali od první minuty 0-1, ale ještě do první přestávky dokázali otočit skóre na svou stranu. Po čtyřech minutách hry vyrovnal na 1-1 Joe Thornton, který zasunul kotouč k levé tyčce zpoza branky. Zkušený veterán se se svou brankou zapsal do historie Maple Leafs. Ve věku 41 let a 296 dnů se Joe Thornton stal nejstarším střelcem branky v historii klubu. O 44 dnů překonal Allana Stanleyho, který svůj rekord držel od 8. listopadu 1967.

Necelých devět minut před první přestávkou poslal Toronto do vedení Mitch Marner, který využil šťastného odrazu kotouče od zadního mantinelu a dorazil kotouč do odkryté branky Jets. Pro Mitche Marnera to byla jubilejní 100. branka a 350. bod ve 348. zápase základní části.

Zápas od začátku svou intenzitou, nasazením a urputností připomínal blížící se boje v playoff. Pionk strkal po odpískání do Galchenyuka. Rasmus Sandin nastavil záda na Wheelera a následně shodil rukavice proti Connorovi. Copp krosčekem srazil v brankovišti Johna Tavarese a Auston Matthews se pošťuchoval s DeMelem. To všechno jenom v průběhu první třetiny.

Ve druhé třetině Maple Leafs herně dominovali.

O nejdůležitější okamžik druhé třetiny se postaral William Nylander. V sedmé minutě nejprve při hře 4 na 4 jako poslední hráč v obraně zastavil protiútok soupeře a hned z další akce na druhé straně připravil gólovou střelu pro Johna Tavarese. Ten přečíslení dvou na jednoho zakončil přesnou střelou k tyčce a Maple Leafs tak vedli už 3-1. John Tavares bodoval v osmi zápasech v řadě a v posledních 11 zápasech posbíral 16 bodů. Osm zápasů v řadě je jeho nejdelší série od příchodu do Toronta.

V polovině zápasu si Leafs vytvořili několik šancí v přesilové hře, ale početní výhodu opět nevyužili.

V poslední minutě druhé třetiny potom útočník Winnipegu Pierre-Luc Dubois nebezpečným způsobem fauloval Austona Matthewse v těsné blízkosti mantinelu. Naštěstí lídr Maple Leafs zákrok soupeře ustál bez problému a Dubois si šel odpočinout na trestnou lavici. Soupeř po Matthewsovi jednoznačně velmi cíleně šel a Matthews se musel vypořádat s velkým množstvím soubojů.

Toronto po dalším vyloučení na straně Winnipegu odehrálo téměř 4 minuty zkraje třetí třetiny v početní výhodě, ale využití přesilovek je ze strany Maple Leafs opravdu tristní.

Zatímco v prvních 24 zápasech letošní sezony mělo Toronto druhou nejlepší přesilovku v lize tak v následujících 24 zápasech je přesilová hra Toronta nejhorší ze všech klubů. A to za situace, že přesilovou hru hrají téměř ti samý hráči Maple Leafs proti těm samým soupeřům. Opravdu nepochopitelné.

Koncovka zápasu se pak zvrhla k osobní nevraživosti mezi Joe Thorntonem a Nikolajem Ehlersem. Oba hráči si několikrát důrazným způsobem vyříkávali něco na ledě a v posledních minutách zápasu také na trestné lavici. Trest do konce zápasu pak dostal na straně Maple Leafs Wayne Simmonds a na straně Jets Dubois.

Minutu a půl před koncem třetí třetiny vstřelil čtvrtou branku Maple Leafs Alexander Kerfoot, který dorážel kotouč po střele Ilyi Mikheyeva mimo prázdnou branku.

Maple Leafs tak po opravdu velmi dobrém výkonu uzemnili Jets 4-1 a navýšili svůj náskok před Winnipegem v tabulce Severní divize na osm bodů. V devíti vzájemných zápasech Maple Leafs v letošní sezoně uhráli proti Jets skvělou bilanci 6-3-0 včetně 4 výher v řadě na ledě soupeře.

Proti Jets se prosadili střelci ze všech čtyř útoku a brankář Jack Campbell vychytal druhou důležitou výhru. V sobotu pochytal 25 z 26 střel soupeře a dobrým výkonem si zvedl sebevědomí.

Kromě Campbella odehrál velmi dobrý zápas také Rasmus Sandin. Na ledě strávil téměř 14 minut a připsal si druhou asistenci v sezoně. Svými výkony v posledních dvou zápasech ukazuje, že by ztráta Zacha Bogosiana nemusela být zas až tolik citelná. Uvidíme, jestli Sandin dostane šanci také v zápasech v playoff.

„Vidíte, že bude opravdu výjimečným hráčem pro nás a to nejen nyní, ale také v tom, jak se bude nadále vyvíjet,“ řekl po zápase o Sandinovi kapitán týmu.

V sobotu večer se Maple Leafs stali zároveň prvním týmem v Severní divizi, který v letošní sezoně zaznamenal 30 výher. Letošní sezona je tak pátou sezonou v historii klubu, kdy se Maple Leafs dostali jako první tým v divizi na tuto metu. Těmi předchozími sezonami jsou 2003-04, 1999-00, 1998-99 a 1934-35.

30 výher v prvních 48 zápasech je zároveň vyrovnaný klubový rekord ze sezony 1934-35.