Zemřel Miroslav Fryčer, hráč, který zanechal v Torontu velkou českou stopu

Včera, 27. dubna, zemřel ve věku 61 let Miroslav Fryčer, který odehrál v dresu Toronta Maple Leafs necelých sedm sezon a zanechal z pohledu českého hokeje v NHL hlubokou stopu.

„Organizace Maple Leafs je hluboce zarmoucena úmrtím Miroslava Fryčera. Miroslav, který této hře věnoval život, odehrál v modrobílém dresu sedm sezón a stále je mezi 50 nejlepšími střelci Maple Leafs v historii. Myslíme na jeho rodinu,“ uvedl klub v úterý na twitteru.

Miro nebo Mirko jak se v Torontu Fryčerovi přezdívalo přišel do NHL zkraje 80. let po tom, co na konci předchozí dekády okouzlil NHL v dresu Detroitu Red Wings Václav Nedomanský. Po emigraci z Československa v roce 1981 podepsal smlouvu s klubem Quebec Nordiques. Už ve svém druhém zápase v dresu Quebecu se Fryčer představil 3 vstřelenými brankami – do sítě Maple Leafs. V dresu Nordiques odehrál Fryčer 49 zápasů, ve kterých nastřílel 20 branek a zaznamenal celkem 37 bodů.

Jeho 3 branky do sítě Michela Larocquea zástupce Maple Leafs okouzlili natolik, že za něj 9. března 1982 do Quebecu vyměnili Wilfa Paiementa, který sezonu předtím posbíral v dresu Maple Leafs 97 bodů v 77 zápasech.

Den po své výměně do Toronta si Fryčer připsal tři asistence v zápase proti Chicagu Black Hawks. Týden na to pak třemi brankami a jednou asistencí režíroval výhru Maple Leafs 6-3 nad Quebecem v zápase, ve kterém si Nordiques připsali 92 trestných minut a Maple Leafs 72 trestných minut.

Fryčer byl po Jiřím Crhovi a Vítězslavovi Ďurišovi třetím Čechem v Torontu, ale až do draftu Tomáše Kaberleho prvním českým hráčem, který se v dresu Maple Leafs nejvíce uvedl.

Celkem třikrát Fryčer nastřílel 25 a více branek v sezoně. V sezoně 1985-86 si se 32 brankami vytvořil kariérní maximum.

Právě sezona 1985-86 byla v kariéře Miroslava Fryčera jeho vrcholem. V 73 zápasech kromě 32 vstřelených branek posbíral dohromady 75 bodů a v týmu s Wendelem Clarkem, Rickem Vaivem, Russem Courtnallem a Stevem Thomasem se stal nejproduktivnějším hráčem Maple Leafs.

Fanoušci určitě nezapomenou divoký zápas Maple Leafs na domácím ledě v Maple Leaf Gardens proti Edmontonem Oilers 8. ledna 1986, který Toronto vyhrálo 11-9. V zápase, ve kterém Wayne Gretzky posbíral 6 bodů za 3 branky a 3 asistence a Jari Kurri šest bodů za jeden gól a pět asistencí se Miro Fyčer podílel na výhře svého týmu čtyřmi vstřelenými brankami.

Wayne Gretzky v rozhovoru po tomto zápase nazval Fryčera skvělým hráčem. Ten byl tak nadšený tímto večerem, že si ve svém rozhovoru po zápase neodpustil několik nadávek.

V playoff 1986 pomohl Fryčer v deseti zápasech k postupu Maple Leafs do druhého kola. Po vyřazení Chicaga v prvním kole 3-0 na zápasy, ale Toronto následně v sedmizápasové sérii nestačilo na St. Louis Blues.

Ještě sezonu před tím byl Fryčer zvolený jako první Čechoslovák do All-Star Game, který si zahrál 12. února 1985 v Calgary. Fryčer tak dosáhl toho, co se například nikdy nepovedlo velkému Nedovi. Kromě samotné účasti na All-Star Game si Fryčer připsal také vstřelenou branku 3 minuty před koncem první třetiny.

V sezoně 1986–87 nastoupil na lavičku Maple Leafs nový kouč John Brophy pod kterým se už Fryčerovi tolik nedařilo. Ve dvou sezonách odehrál dohromady 67 zápasů, ve kterých nastřílel 19 branek a zaznamenal 47 bodů. Maple Leafs tak 10. června 1988 vyměnili Fryčera do Detroitu Red Wings.

Ale ani v Detroitu už to nebylo ono. Po 23 zápasech v dresu Red Wings byl opět vyměněný a sezonu 1988-89 dokončil v Edmontonu. Následující tři sezony odehrál Miroslav Fryčer v evropských soutěžích a po sezoně 1991-92 ukončil svou hráčskou kariéru.

Po konci hráčské kariéry se Fryčer věnoval koučování. Vedl několik klubů jak v Česku tak v zahraničí. Naposledy to byli Orli Znojmo, kteří byli posledním klubem v Mirkově životě.

O své kariéře napsal knihu „Můj divoký hokejový život“. V autobiografii otevřeně popisuje svůj divoký životní příběh včetně útěku z Československa, kariéru v NHL a také pozdější problémy s alkoholem a nový život po transplantaci jater.

V jednom rozhovoru v roce 2018 Fryčer řekl, že za své zlozvyky jednou zaplatí. Od úterý je tak jeho účet uzavřený.

Odpočívejte v pokoji pane Fryčere.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *