Leafs vyhráli na ledě Montrealu a zajistili si postup do playoff

Toronto Maple Leafs vyhráli ve středu večer 4-1 na ledě Montrealu Canadiens a pojistili si postup do letošních bojů v playoff. Maple Leafs jsou zároveň velmi blízko prvnímu diviznímu titulu po 21 letech. S bilancí 31-13-5 si vytvořili klubový rekord v počtu výher a bodů (67) po 49 zápasech sezony.

„Hráči tvrdě bojovali během velmi náročné a jedinečné sezony. Mluvili jsme o tom před zápasem, o tom, abychom to dnes večer zvládli. Po zápase můžeme potvrdit, že jsme to zvládli. Musíme ale také potvrdit to, že pracujeme na mnohem větších cílech,“ řekl po zápase kouč Maple Leafs Sheldon Keefe.

„Je to pěkný úspěch, ale budeme pokračovat v práci a budovat náš tým, abychom byli připraveni hrát, až na tom bude záležet nejvíc,“ dodal Keefe.

Začátek zápasu vyšel Maple Leafs velmi dobře. Už ve druhé minutě vedli 1-0 po využité přesilové hře. Po krásné kombinaci se trefil William Nylander. V deváté minutě to bylo 2-0 po fantastické brance Austona Matthewse. Pro lídra Maple Leafs to byla už 35. branka v letošní sezoně.

Se čtyřmi sezonami s 35 a více brankami Matthews vyrovnal výkony Lannyho McDonalda a Ricka Vaivea v počtu 35 brankových sezon v historii klubu. Lídrem historických tabulek zůstává s osmi sezonami se 35 a více brankami Darryl Sittler.

Ve třetím zápase v řadě si v dresu Maple Leafs připsal asistenci Nick Foligno.

V sedmé minutě druhé třetiny skončilo v brance Montrealu nahození Jakea Muzzina od modré čáry a Maple Leafs vedli už 3-0. Asistenci si připsal také veterán Joe Thornton pro kterého to byla už 1100. asistence v kariéře.

Thornton dosáhl na metu 1100. asistencí jako sedmý hráč v historii. Kromě toho Jason Spezza dvěma asistencemi vyrovnal v počtu bodů (966) legendu Montrealu Canadiens Maurice Richarda na 99. místě v tabulce produktivity.

„Hrajeme s několika žijícími legendami. V této fázi jejich kariéry je úžasné jakou vášeň mají k týmu, vítězství a výkonům každý večer. Je skvělé mít tady Spezzu dvě sezony a hrát s hráčem jako je Jumbo. Jsou to dva hráči, kteří se hodně zapsali do historie této hry. Abychom byli svědky toho, jak dosáhli toho, čeho dosáhli, byl to očividně pro oba velký večer,“ řekl Auston Matthews o výkonech obou veteránů v dresu Toronta.

Canadiens byli dvě třetiny střelecky aktivnějším týmem a hráli také fyzičtější hokej. Necelých pět minut před koncem druhé třetiny snížili na 1-3 a zápas zůstával stále otevřený.

Adam Brooks ale přidal ve třetí třetině čtvrtou branku Toronta po chybě domácího brankáře a zbytek zápasu si už Maple Leafs pohlídali.

Maple Leafs si vylepšili svou letošní bilanci s Montrealem na 5-2-0 a díky jedinečnému rozlosování zaznamenalo Toronto poprvé od sezony 1966-67 pět výher s Montrealem v základní části.