Leafs zakončili základní část prohrou na ledě Jets

Poslední zápas základní části se Torontu nevydařil a Maple Leafs prohráli na ledě Winnipegu Jets 2-4. Přesto může být kouč Sheldon Keefe spokojený. Hlavní cíl podle něj byl splněný. Žádný z hráčů se nezranil.

„Cokoliv co se stalo v posledních dvou zápasech nerozebíráme. Bylo to spíše o tom, nezranit se a to se nám podařilo, takže můžeme otočit stránku a soustředit se na Montreal,“ řekl Keefe po zápase ve Winnipegu.

Spokojenější v tomhle ohledu mohou být především Maple Leafs. Kouč Winnipegu před zápasem sice proklamoval, že existují gentlemanské dohody o tom, jak se budou hráči šetřit, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám před vrcholem sezony. Jenže to se asi netýkalo obránce Toronta Justina Holla, který už po 15 vteřinách hry poslal krosčekem na hrazení útočníka Paula Stastnyho. Ten se sice po krátké pauze vrátil do hry, ale v průběhu druhé třetiny ze zápasu opět odstoupil a do zápasu se již nevrátil.

Maple Leafs dvakrát v zápase vedli. Na začátku osmé minuty se dostal k volnému kotouč v útočné třetině Pierre Engvall a jeho střela skončila za zády Connora Hellebuycka. Ten byl v zápase určitě zaměstnanějším brankářem než na druhé straně Jack Campbell. Zatímco brankář Winnipegu pochytal 34 ze 36 střel tak jednička Maple Leafs si poradila s 20 ze 23 střel Jets.

Zkraje druhé třetiny vyrovnal na 1-1 Mason Appleton, který využil špatné rozehrávky Morgana Riellyho.

V polovině šesté minuty Toronto opět vedlo. Na 2-1 zvýšil z dorážky Muzzinovy střely Ilya Mikheyev.

Šest minut před koncem druhé části zakončil brejk domácího týmu Kyle Connor a bylo vyrovnána 2-2. Ve třetí třetině se Connor trefil podruhé přesnou střelou z pravého kruhu a Jets vedli 3-2.

Ještě předtím měl šanci skórovat Auston Matthews, který v přečíslení neprostřelil Hellebuycka a z dorážky neuspěl ani Alex Galchenyuk.

Skóre zápasu uzavřel střelou do prázdné branky Toronta v poslední minutě třetí třetiny Jansen Harkins.

Střelecký lídr Maple Leafs Auston Matthews tak zakončil letošní základní část s 41 vstřelenými brankami a je vlastně jisté, že získá cenu Maurice Richarda pro nejlepšího ligového střelce. Druhý Connor McDavid ztrácí osm branek.

Auston Matthews se stal prvním hráčem Toronta od sezony 1945–46, který se stal nejlepším střelcem základní části NHL. Naposledy se to povedlo v sezoně 1945–46 Gaye Stewartovi, který v 50 zápasech nastřílel 37 branek. Matthews zaznamenal navíc nejlepší průměr vstřelené branky na zápas hráče Maple Leafs za posledních 75 let.

Nejproduktivnějším hráčem Toronta v základní části je Mitch Marner, který v posledním zápase ve Winnipegu pouze odpočíval. V 55 zápasech Marner posbíral 67 bodů. Dva body ztrácí na třetího Brada Marchanda. Produktivitě vévodí samozřejmě duo z Edmontonu v čele se stopětibodovým McDavidem.