Historie vzájemných soubojů Maple Leafs a Canadiens v playoff

Podle legendárního brankáře Kena Drydena je rivalita mezi Torontem Maple Leafs a Montrealem Canadiens rivalitou mezi dvěma městy a rivalitou kultur.

Její kořeny sahají hluboko do historie NHL. Oba týmy spolu odehrály 757 zápasů v základní části. Jsou to tak nejčastější soupeři v celé NHL. K tomu připočtěme dalších 71 zápasů v playoff.

Jenže ve více než stoleté historii NHL se Maple Leafs s Montrealem v playoff zase až tak často nepotkali. Ve skutečnosti spolu Toronto a Montreal odehráli pouze 15 sérií přičemž ta poslední se odehrála v roce 1979.

V letošní sezoně tak skončilo 42 let čekání na sérii playoff mezi těmito dvěma legendárními kluby. Několik generací fanoušků obou klubů něco podobného nezažilo. Jaká je tedy dávná historie vzájemných soubojů v playoff?

Zrození NHL

Když se v sezoně 1917-18 na severoamerickém kontinentu zrodila National Hockey League tak novou soutěž hrála čtveřice týmů. Jedním z nich byl Hokejový klub Toronto Arenas. Jedním z dalších byl Montreal Canadiens.

Tehdejší Toronto Arenas se v první polovině soutěže umístili na druhém místě za Montrealem Canadiens. Druhou polovinu soutěže už Toronto vyhrálo a společně s Montrealem oba kluby postoupily do finále NHL. Ve dvouzápasové sérii se Toronto s celkovým skóre 10-7 radovalo z výhry přestože po prvním vyhraném zápase (7-3) prohrálo druhý zápas 3-4. Jenže tehdy se hrálo na celkové skóre a Toronto tak postoupilo do finále Stanley Cupu proti vítězi Pacific Coast Hockey Association (PCHA). Těmi se stali Vancouver Millionaires.

V pětizápasové sérii ve Stanley Cupu se již hrálo na celkový počet výher. Toronto uspělo 3 ku 2 a získalo tak svůj první Stanley Cup.

Odveta po sedmi letech

Po sedmi letech se oba týmy potkali v „semifinále NHL“. V tehdy šestičlenné lize se tehdejší Toronto St. Patricks umístili na druhém místě „základní části“ zatímco Montreal Canadiens obsadil třetí místo.

Oba týmy se utkali ve dvouzápasové sérii hrané na celkové skóre o to, kdo postoupí do finále proti vítězi soutěže Hamiltonu Tigers. Montreal Canadiens tentokrát vyhráli oba zápasy s celkovým skóre 5-2. Jenže série proti Hamiltonu se nakonec kvůli vyloučení Tigers nekonala a Montreal tak postoupil jako vítěz NHL rovnou do Stanley Cupu.

Original Six

Ve 20. a 30. letech 20. století procházela NHL postupným vývojem během kterého se prakticky rok co rok měnil počet týmů. Některé týmy vznikali a jiné zanikali.

A přestože Toronto bylo, od sezony 1919 do sezony 1927 jako St. Patricks, stálým klubem NHL, tak trvalo dalších 19 let než se utkalo v playoff sérii s Montrealem Canadiens.

V sezoně 1942–43 započala zlatá éra Original Six. NHL tehdy hrála stálá šestice klubů ve složení Boston Bruins, Detroit Red Wings, New York Rangers, Chicago Black Hawks, Montreal Canadiens a tehdy už také Toronto Maple Leafs.

A právě Toronto Maple Leafs se v této době stali první opravdovou dynastií NHL. Mezi lety 1942 a 1951 Maple Leafs šestkrát vyhráli Stanley Cup včetně tří Stanley Cupů v řadě (1946–47, 1947–48, 1948–49).

V sezoně 1943–44 je ovšem poprvé od roku 1925 zastavili Montreal Canadiens 4-1 na zápasy. Montreal prohrál v základní části pouze pět zápasů. V 50 utkání zaznamenal celkem 38 výher a v prvním kole playoff byl proti Torontu velkým favoritem. V základní části Maple Leafs získali v deseti vzájemných zápasech s Montrealem pouze pět bodů.

Přesto Maple Leafs vyhráli zápas číslo 1 na ledě montrealského Fóra 3-1. Po dvou třetinách vedlo Toronto 3-0. Až zkraje třetí třetiny snižoval legendární Toe Blake na konečných 3-1.

Jenže v zápase číslo dva vstřelil na domácím ledě všech pět branek další legendární hráč Canadiens Maurice Richard. Ten byl po zásluze také vyhlášený první, druhou i třetí hvězdou zápasu. Stal se tak vůbec prvním hráčem v NHL, kterému se dostalo této pocty.

Montreal nakonec sérii dalšími třemi výhrami jasně vyhrál.

Dynastie Toronta Maple Leafs

Už v následující sezoně 1944-45 ale Maple Leafs svému rivalovi vyřazení z playoff oplatili.

Montreal sice opět ovládl základní část se 38 výhrami v 50 zápasech zatímco Maple Leafs získali pouze o jedinou výhru více než v předchozí sezoně. Ale vzájemné zápasy tentokrát vyšly o něco lépe pro Toronto. Maple Leafs si připsali 11 z 20 možných bodů.

V prvním kole playoff Toronto vyhrálo hned první dva zápasy na ledě Montrealu. V zápase číslo 3 na domácím ledě v Maple Leaf Gardens ale Toronto prohrálo 4-1. Ve čtvrtém zápase si Maple Leafs připsali důležitou výhru 4-3 v prodloužení o kterou se postaral tehdy dvaadvacetiletý Gus Bodnar. V pátém zápase na ledě Montrealu prohrálo Toronto vysoko 10-3. Čtyři branky vstřelil tehdy nezastavitelný Maurice Richard.

V šestém zápase doma Maple Leafs vybojovali těsnou výhru 3-2 a v poměru 4-2 na zápasy tak vyřadili favorizovaný Montreal z playoff. Toronto se nakonec mohlo radovat ze svého pátého Stanley Cupu v historii. Ve finále Maple Leafs porazili Detroit Red Wings 4-3.

První souboj o Stanley Cup

V sezoně 1946–47 se Toronto Maple Leafs poprvé v historii potkali s Montrealem Canadiens ve finále Stanley Cupu.

Ještě před sezonou byl manažer Maple Leafs Frank Selke vyhozený po neshodách s Conn Smythem.  A dva měsíce po svém odchodu z Toronta Selke podepsal smlouvu jako nový generální manažer Montrealu Canadiens. V tehdejší době to přililo olej do ohně obrovské rivality mezi tehdejšími jedinými dvěma kanadskými kluby v NHL.

První zápas v Montrealu sice Toronto prohrálo 0-6, ale série se přesouvala do Toronta po výhře Maple Leafs 4-0 ve druhém zápase za stavu 1-1. Na domácím ledě Maple Leafs dvakrát uspěli. Ve čtvrtém zápase rozhodl o výhře na konci prvního prodloužení Syl Apps. O zisku Stanley Cupu nakonec Maple Leafs rozhodli v šestém zápase na domácím ledě výhrou 2-1.

Finálové drama 1951

V sezoně 1950–51 si oba týmy souboj o Stanley Cup zopakovali. Po výhře 4-1 na zápasy získalo Toronto Maple Leafs svůj pátý Stanley Cup za posledních sedm let. Cestě k němu byla ale nesmírně složitá.

Všech pět zápasů finálové série dospělo až do prodloužení. Začínalo se v Torontu a Maple Leafs vyhráli první zápas 3-2. Montreal ve druhém zápase ale uspěl se stejným skóre. Po dvou výhrách v Montrealu se Maple Leafs vraceli na domácím led s jediným cílem. O něm rozhodl v prodloužené pátého zápasu svou poslední brankou v kariéře legendární obránce Bill Barilko.

V létě téhož roku Barilko zmizel po letecké havárii v severním Ontariu a jeho ostatky byly nalezené až 11 let poté.

Dvě finálové prohry v řadě

Následující dvě vzájemné série mezi Maple Leafs a Canadiens se opět odehráli ve finále Stanley Cupu. V sezoně 1958–59 ale Maple Leafs prohráli 1-4 na zápasy.

O rok později v sezoně 1959–60 to bylo dokonce 0-4. A Maurice „Rocket“ Richard po výhře 4-0 ve čtvrtém zápase na ledě Toronta připomněl, jak obrovská rivalita mezi oběma městy a kluby panuje.

„Je vždycky pěkné vyhrát pohár mimo Montreal a nejlepší místo, kde ho vyhrát je právě tady v Torontu,“ řekl Richard při přebírání Stanley Cupu na ledě Maple Leaf Gardens.

Druhá dynastie Maple Leafs

Mezi lety 1962 a 1967 můžeme hovořit podruhé v historii o Dynastii Toronta Maple Leafs. Během šesti let Maple Leafs získali čtyři Stanley Cupy a až na jednu výjimku jim stál v cestě pokaždé Montreal.

V sezoně 1962–63 Maple Leafs v cestě za svým 11. Stanley Cupem v historii vyřadili z prvního kola play off Montreal Canadiens 4-1 na zápasy.

O rok později v sezoně 1963–64 to bylo mnohem dramatičnější. Maple Leafs v prvním kole playoff prohrávali po pátém zápase v Montrealu 2-3. Jenže doma vyhráli 3-0. Všech 25 střel v brance Maple Leafs pochytal Johnny Bower. A po hattricku Davea Keona v sedmém zápase na ledě Montrealu mohli Maple Leafs slavit postup do finále Stanley Cupu.

A po druhé finálové výhře nad Detroitem v řadě mohli Maple Leafs slavit svůj třetí Stanley Cup v řadě a celkově 12. v historii klubu.

Dvě zklamání za sebou

V dalších dvou sezonách, 1964–65 a 1965–66 Maple Leafs pokaždé vypadli s Montrealem v prvním kole playoff.

Konec Original Six zakončený ziskem Stanley Cupu

Sezona 1966–67 byla pro NHL poslední sezonou Original Six éry. A slavná epocha NHL nemohla skončit jinak než Finálem Stanley Cupu mezi dvěma nejslavnějšími klubu.

Toronto Maple Leafs se naposledy ve Finále Stanley Cupu utkalo s Montrealem Canadiens a po výhře 4-2 na zápasy získalo svůj 13. pohár v historii klubu.

Maple Leafs v nejstarší sestavě, která kdy v historii NHL vyhrála Stanley Cupu prohráli první zápas na ledě Montrealu 2-6. Následovaly dvě výhry včetně slavné výhry 3-2 ve druhém prodloužení třetího zápasu na domácím ledě v Torontu. Tento zápas je často označovaný jako jeden z nejzajímavějších zápasů vůbec.

Ve čtvrtém zápase Montreal opět vyhrál 6-2. Následující dva zápasy ale Maple Leafs dokázali opět vyhrát. Nejprve 4-1 v pátém zápase a ledě Montrealu a poté 3-1 v šestém zápase na ledě Maple Leaf Gardens.

Konec slavného období

Před sezonou 1967–68 se NHL rozšířila na 12 týmů v sezoně. Původní šestice Original Six týmů vytvořila Východní divizi zatímco šest nových týmů vytvořilo Západní divizi.

V dalších sezonách postupně přibývaly další týmy. A přestože Toronto zůstalo s Montrealem v tehdejší Konferenci Prince z Walsu tak trvalo celkem deset let než se oba kluby potkali opět v playoff.

Stalo se tak v sezoně 1977–78. V té době ovšem Montreal naprosto dominoval NHL a Toronto dvě sezony v řadě prohrálo s Canadiens v playoff 0-4 na zápasy.

Právě série ve čtvrtfinále playoff 1979 byla na dalších 42 let poslední vzájemnou sérií mezi Torontem Maple Leafs a Montrealem Canadiens.

Jedním z důvodů, proč se Maple Leafs s Montrealem takhle dlouho nepotkali v playoff byl přesun Toronta před sezonou 1981–82 z Východní konference, tehdejší Konference Prince z Walesu do Západní konference, která tehdy nesla jméno Konference Clarence Campbella (nebo také Campbellova konference).

Do východní konference se Toronto Maple Leafs vrátili až před sezonou 1998–99.

V sezoně 1993 bylo ovšem velmi blízko k dalšímu Finále Stanley Cupu mezi Maple Leafs a Canadiens, ale Los Angeles Kings v čele s Waynem Gretzkym byli proti.

Už v noci ze čtvrtka na pátek, 42 let po poslední sérii mezi Maple Leafs a Canadiens v playoff, bude rivalita mezi těmito dvěma klubu na vrcholu sledovanosti. A nejenom v Kanadě.

#TohleJeNášČas. GO LEAFS GO!!!

Napsat komentářJarda155

před 6 měsíci

Moc hezký souhrn historie.

Jen drobný ubrečený dodatek k roku 1993 – 6 zápas kde byl proti spíš Kerry Fraser 🙂

M.

Michal Bukovic

před 6 měsíci

Martin s tím 93 souhlas, ale už jsem to nechtěl ve 3 ráno moc rozebírat 😀

© Copyright

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

Kontaktní informace

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

© COPYRIGHT

Všechna loga a známky NHL, loga a známky týmů NHL, jakožto další vlastnické materiály včetně log konferencí a obrázků Stanley Cupu jsou vlastnictvím NHL, NHL Enterprises, L.P. a příslušných týmů. © NHL Enterprises, L.P. Všechna práva vyhrazena.

KONTAKTNÍ INFORMACE

Michal Bukovic
postmaster@mapleleafs.cz

Toronto-Maple-Leafs-wood-sign

Copyright © 2021 Mapleleafs.cz. All rights reserved.